Články / Recenze

Poslouchat Chasing Yesterday, znamená souhlasit

Poslouchat Chasing Yesterday, znamená souhlasit

Jakub Béreš | Články / Recenze | 06.04.2015

OHODNOŤTE DESKU

Zahraniční hudební média měla v poslední době jednoho hlavního hrdinu, a to věčného rejpala Noela Gallaghera. Jeho jedinou konkurencí byla eskapáda Kanyeho Westa a Becka na Grammy, na tu se ale rychle zapomnělo, a tak mohl anglický muzikant plnit titulky magazínů nadále. Jeho kritice se v minulosti nevyhnuli například Kaiser Chiefs, o kterých prohlásil, že jsou to směšné nuly, nově se k nim přidal Ed Sheeran pro svou nudnost a Alt-J kvůli knírku, který si pěstuje klávesák Gus Unger-Hamilton (zazněla i chvála na singl Left Hand Free). Noelova prořízlá ústa jsou tím nejlepším promem, zároveň však ubírají pozornost jeho muzice. Všichni o něm chtěli psát, ale kdo si ve skutečnosti jeho songy pustil, a není přitom sám už trochu nudný?

Noel Gallagher je ztělesněním britpopu. Zatímco Thom Yorke a Damon Albarm zkouší štěstí s novými trendy a koketují s elektronikou, Noel zůstává nepolíben moderními hudebními směry, dokonce i Paul Mccartney spolupracuje s Bloody Beetroots, on stále nic. Noel má své zásady, které nehodlá opouštět jen proto, že si to někdo přeje, a taková je i jeho druhá sólovka. Samozřejmě si uvědomuje, že britpop není to, co býval, a tak se na Chasing Yesterday nesnaží nic dohánět, na rozdíl od bratra Liama, který se projektem Beady Eye pokoušel britpop marně rekonstruovat. Noel se rozhodl začít úplně nanovo, jenže starého psa novým kouskům nenaučíš, obzvláště když mu na kytaru hraje Johnny Marr z The Smiths.

Nová tvorba je živější a barevnější, než na co jsme byli zvyklí, například v singlu In The Heat of the Moment se Noel pouští do zábavného pop-rocku, který přelom tisíciletí nechal dávno za sebou. Ovšem žádná revoluce se nekoná, na většině písní je stále slyšet, odkud autor přichází. Například Lock All The Doors vznikala třiadvacet let a je připomínkou starých dobrých časů, kdy oba bratři ještě nepatřili na výsluní. Desku uzavírá druhý singl Ballad of The Mighty I, který vás z retro výletu vezme zpátky do současnosti. Do současnosti, v níž je o Noela velký zájem, bohužel spíš mediální než hudební.

Poslouchat Chasing Yesterday, znamená souhlasit s názory zpěváka na současnou hudební situaci a zároveň zastávat určitou pózu. Jednotlivé písně bez kontextu jsou samy o sobě slabé a jejich jedinou silnou stránkou je Gallagherův charakteristický projev. Jenže všeho moc škodí, obzvláště když se stejné manýry opakují několik let pořád dokola.

Info

Noel Gallagher’s High Flying Birds – Chasing Yesterday (SourMash, 2015)
www.noelgallagher.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Intimní rozjímavost Doran

Jiří Procházka 21.01.2022

Ačkoliv jednotliví členové Doran pochází z různých koutů USA, jejich inspirace pramení ze středověkých britských ostrovů.

Melancholická psychedelie Dirty Old Dogs

Veronika Jastrzembská 20.01.2022

Dirty Old Dogs se podařilo vytvořit album s jasně daným konceptem a tématem. Vše, co je s ním spojené, zanechává dojem, že má svůj důvod, své místo.

Co (ne)stačí na dobrý román aneb Muž bez jazyka

Valentýna Žišková 08.01.2022

Herec a spisovatel Matěj Dadák se po svém knižním debutu Horowitz, nominovaném na Magnesii literu, vrátil po jedenácti letech s románem Muž bez jazyka.

Dveře k sobě samému (The Red Pears)

Veronika Tichá 07.01.2022

Začínali na střední v malých klubech a na podomácku pořádaných akcích, loni už hráli po USA se známými indie kapelami jako Wild Nothing a Beach Fossils.

Science fiction pro náročnější (Příběhy vašeho života Teda Chianga)

3DDI3 28.12.2021

Je osvěžující nahlížet filozofické problémy jinou než západní optikou, Chiang, i když Američan, se dívá na témata netradičně, „východně“ a jde více do hloubky.

Staré balady, nové fantazie (Duo Ruut)

Adéla Polka 27.12.2021

Dvojhlasy, které se místy dál dělí na další a další hlasy, připomínají tajuplné ozvěny z neobjevených severských lesů.

Dvě mysli spojené v jednu (Bratři)

Tomáš Hladký 25.12.2021

Oproti předešlé tvorbě, která byla orientována popověji, je deska Two Minds temnější.

Co se ti v noci zdálo? (Mess Esque)

Jiří Přivřel 24.12.2021

Mick Turner z Dirty Three nezahálí a se zpěvačkou Helen Franzmannovou letos vydal dvě desky. Zasněte se!

Michael Mayo kreslí zvukové obrazy

Karolina Veselá 19.12.2021

Zlomovým bodem se pro něj stalo přestěhování se do New Yorku, spřátelení se s lidmi z LGBTQ+ komunity a potřeba tvořit autenticky.

Zima, jaro, prvoroj (Franzie)

David Stoklas 16.12.2021

Superego Kid už není, je tu Franzie. Žánrové klubíčko z několika druhů vláken, co snoubí dohromady prvky postrocku, ambientu a math rocku.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace