Články / Recenze

Postapokalyptický artwork Atoms for Peace

Postapokalyptický artwork Atoms for Peace

Zelenej | Články / Recenze | 05.03.2013

Podle Thoma Yorka je Atoms for Peace projekt. Neví, co to přesně je a co bude dál, dlouho ani neměl název. Na co taky. Yorke jen svolal pět kamarádů, aby s ním živě hráli jeho sólo debut The Eraser (2006). Když se ale sejdou kamarádi Thom Yorke z Radiohead, producent Nigel Godrich (Radiohead, Ultraísta), Flea z Red Hot Chili Peppers (basa) a Joey Waronker z R.E.M. (bicí), může se tomu Yorke bránit jak chce, ale je to super skupina. Nebo aspoň super projekt.

Loni v září (fakt už je to 6 měsíců?) zveřejnil label XL Recordings na youtube Default. Bez varování tu byl přede mnou singl Atoms for Peace a v závěsu oficiální web, složený z postapokalyptického artworku Stanleyho Dondwooda (The Eraser artwork vol. 2) a podobně postapokalyptické táhlé melodie v pozadí. Později zjistím, že je to podkres ze skladby Amok. Poslouchala jsem Default a přemýšlela. Chytlavá melodie, energie, parádní klávesy. V hlavě se mi honily dvě myšlenky. Buď je to předzvěst sakra dobrého alba, nebo je to hit, který už nic jiného z debutu Atoms for Peace nepřekoná. Což se stalo v Yorkově případě přesně 0,00x. Takže stříhám metr, těším se na Amok...

Únor. Je to tady, stream celého alba. Napsala bych, že zní jako The Eraser. Jenže nezní. Patří k sobě, Amok jako by navazoval na The Eraser, gradoval, ale je jiný. Syntetizér. Falsetto. Echo. Syntetizér. Mimozemšťani. Amok. Roky se smiřuju s tím, že Yorke si prostě dělá, co chce. Je to pochopitelný vývoj. Kdo sleduje Yorkovu cestu hudebním světem, není překvapený. Chce se bavit. A tančit. Víc než kdy jindy. ,,I'm getting older, I just want to have fun, enjoy doing it.“ Thom už dávno není hromádka neštěstí, což většina hudebních magazínů nestihla za posledních 15 let zaznamenat. V The King of Limbs dal najevo, jakým směrem se chce ubírat a že nechystá zpátečku. Teď ale dostal mnohem víc prostoru a nemusí se ohlížet na ostatní členy skupiny. Kytary se objevují jen zřídka a nejvytíženější je Nigel, který stojí za mixážním pultem.

Uvažuju, proč byl singlem #1 zrovna Default, když je Amok vše, jen ne „default“. Nejzajímavější track je asi Ingenue. Podivná smyčka syntetizéru zní, jako kdyby se Thom přehmátl, ale je to jeden z nejlepších momentů desky. Další výrazný bod je Judge, Jury and Executioner, který už známe z dřívějších koncertů Atoms for Peace. Kombinace beatů, kytary a Thomova jak-to-sakra-dělá zpěvu. Podobně je tomu u Stuck Together Pieces a Reverse Running. Zkuste poslouchat bez hnutí. Amok končí stejnojmennou písní, vokál ,,To run amok run amok run amok“ se ztrácí v beatech. Přepadne vás melancholie a dojde vám, že přes všechen tanec jsou vaše dojmy stejně temné jako artwork a přes veškerý posun je to Thom Yorke a vždycky bude. A to je dobře.

Syntetizér. Falsetto. Echo. Syntetizér.

Info

Atoms For Peace – Amok (XL Recordings, 2013)
http://atomsforpeace.info

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Plamen jako testament (Leonard Cohen)

Jiří Vladimír Matýsek 12.10.2021

Než v roce 2016 ve dvaaosmdesáti letech zemřel, stačil dokončit poslední album You Want It Darker a připravit základ svého básnického testamentu.

Naděje je zpátky ve hře (Low)

Jiří Přivřel 07.10.2021

Na třinácté řadovce Hey What od Low mezi písněmi probíjí vysoké napětí. A pak že prý manželství po letech ztrácí jiskru...

Pohled přes negativ Deafheaven

Jiří Procházka 05.10.2021

Kromě poetických textů zahalených v oparu neotřelých metafor zůstal rukopis Deafheaven patrný i v líbivě sladkobolných melodiích a dynamickém vývoji skladeb.

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace