Články / Recenze

Postapokalyptický artwork Atoms for Peace

Postapokalyptický artwork Atoms for Peace

Zelenej | Články / Recenze | 05.03.2013

Podle Thoma Yorka je Atoms for Peace projekt. Neví, co to přesně je a co bude dál, dlouho ani neměl název. Na co taky. Yorke jen svolal pět kamarádů, aby s ním živě hráli jeho sólo debut The Eraser (2006). Když se ale sejdou kamarádi Thom Yorke z Radiohead, producent Nigel Godrich (Radiohead, Ultraísta), Flea z Red Hot Chili Peppers (basa) a Joey Waronker z R.E.M. (bicí), může se tomu Yorke bránit jak chce, ale je to super skupina. Nebo aspoň super projekt.

Loni v září (fakt už je to 6 měsíců?) zveřejnil label XL Recordings na youtube Default. Bez varování tu byl přede mnou singl Atoms for Peace a v závěsu oficiální web, složený z postapokalyptického artworku Stanleyho Dondwooda (The Eraser artwork vol. 2) a podobně postapokalyptické táhlé melodie v pozadí. Později zjistím, že je to podkres ze skladby Amok. Poslouchala jsem Default a přemýšlela. Chytlavá melodie, energie, parádní klávesy. V hlavě se mi honily dvě myšlenky. Buď je to předzvěst sakra dobrého alba, nebo je to hit, který už nic jiného z debutu Atoms for Peace nepřekoná. Což se stalo v Yorkově případě přesně 0,00x. Takže stříhám metr, těším se na Amok...

Únor. Je to tady, stream celého alba. Napsala bych, že zní jako The Eraser. Jenže nezní. Patří k sobě, Amok jako by navazoval na The Eraser, gradoval, ale je jiný. Syntetizér. Falsetto. Echo. Syntetizér. Mimozemšťani. Amok. Roky se smiřuju s tím, že Yorke si prostě dělá, co chce. Je to pochopitelný vývoj. Kdo sleduje Yorkovu cestu hudebním světem, není překvapený. Chce se bavit. A tančit. Víc než kdy jindy. ,,I'm getting older, I just want to have fun, enjoy doing it.“ Thom už dávno není hromádka neštěstí, což většina hudebních magazínů nestihla za posledních 15 let zaznamenat. V The King of Limbs dal najevo, jakým směrem se chce ubírat a že nechystá zpátečku. Teď ale dostal mnohem víc prostoru a nemusí se ohlížet na ostatní členy skupiny. Kytary se objevují jen zřídka a nejvytíženější je Nigel, který stojí za mixážním pultem.

Uvažuju, proč byl singlem #1 zrovna Default, když je Amok vše, jen ne „default“. Nejzajímavější track je asi Ingenue. Podivná smyčka syntetizéru zní, jako kdyby se Thom přehmátl, ale je to jeden z nejlepších momentů desky. Další výrazný bod je Judge, Jury and Executioner, který už známe z dřívějších koncertů Atoms for Peace. Kombinace beatů, kytary a Thomova jak-to-sakra-dělá zpěvu. Podobně je tomu u Stuck Together Pieces a Reverse Running. Zkuste poslouchat bez hnutí. Amok končí stejnojmennou písní, vokál ,,To run amok run amok run amok“ se ztrácí v beatech. Přepadne vás melancholie a dojde vám, že přes všechen tanec jsou vaše dojmy stejně temné jako artwork a přes veškerý posun je to Thom Yorke a vždycky bude. A to je dobře.

Syntetizér. Falsetto. Echo. Syntetizér.

Info

Atoms For Peace – Amok (XL Recordings, 2013)
http://atomsforpeace.info

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Jiří Přivřel 25.06.2021

Gary Canino nabízí růžové brýle. Účinné homeopatikum bez předpisu.

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace