Články / Rozhovory

Postupně jsme se dostaly až k piazzetě Národního divadla

Postupně jsme se dostaly až k piazzetě Národního divadla

Anna Mašátová | Články / Rozhovory | 17.03.2013

Už za týden proběhne jarní Dyzajn Márket. Od 10:00 do 19:00 se můžete těšit na originální výrobky českých designérů, dobré jídlo i pití, divadlo i hudbu. Komu by celodenní program nestačil, může den zakončit na afterparty v Café Jericho. Mottem Marketu je „Umění, šperky, móda, doplňky, cenově dostupný design, kultura, muzika, dobré jídlo, pohodová atmosféra“ – znáte lepší způsob, jak strávit sobotu? Zakroužkujte si proto červeně v diářích datum 23. března, rozbijte prasátko a vyražte na piazzetu Národního divadla v Praze. Zpovídali jsme Janu, Terezii a Lucii. Bez příjmení, ale grácie.

Jak vznikla myšlenka uspořádat takovou akci? Inspirovaly jste se v zahraničí?
Všechny jsme designérky, takže samotná akce vznikla za účelem větší prezentace naší tvorby i tvorby přátel a takto se to nabalilo. Postupně jsme se přes kavárny dostaly náhodou až k piazzetě Národního divadla, kde je velký potenciál návštěvnosti.

Máte za sebou dvanáct akcí (z toho 6 na piazzetě), tedy jistě spoustu radosti, ale i práce a nervů. Navíc v Čechách je povětšinou dost náročné uspořádat jakoukoliv „nezávislejší“ akci. Co bylo nejtěžší či překvapivé?
Nervů určitě. Musíte přemýšlet dopředu, vymýšlet plány B, být vždy připraveni. Nezdá se to, ale za každým Dyzajn Márketem je hodně práce. Jsme na to tři a začínáme být sehraný tým. Každá máme svůj úkol a jsou věci, které bych nechtěla dělat já, a zase naopak holky by nechtěly dělat mojí práci.

Podle jakého klíče vybíráte prodejce?
Výběr je jasný. Když se nám prodejci přihlásí, my se sejdeme a pak je sáhodlouze vybíráme. Vždy se musíme shodnout všechny tři. Máme samozřejmě několik stálic/velkých jmen, ale hlásí se nám i tací, co se nikdy nikde neprezentovali a chtějí zkusit, jaká bude odezva na jejich výrobky. Ale čeho se chceme vystříhat, to jsou lidé, kteří kopírují a parazitují na někom jiném. To se nedělá a takoví se k nám nedostanou.

Máte nějaké nové objevy na české scéně, ať už mezi tvůrci, prodejci či weby?
Poprvé budeme mít kávičku od Mama Coffee, palačinky Galetka, čokoládky od Čo-Xo. Mezi tvůrci kupříkladu skupinka designérů tvořících pod názvem Wings of Madness, potom určitě Eco-Mamma s oblečky z biobavlny pro celou rodinku. Nakladatelství Edition lidu, dámské oblečení od Macabisaa, streetwear pro dámy i pány od Skafandr, kožené tašky od Eggo, kapuce, nákrčníky a jiné kousky od Min-kyx a mnoho dalších.

Dyzajn Márket je hlavně o nakupování, objevování zajímavých a originálních předmětů či pochoutek – jak si děláte radost vy? Za co utrácíte?
O nakupování určitě, ale celý Dyzajn Márket tvoří kompletní atmosféra s kávou a dobrý jídlem. S možností poslechu kvalitní hudby a okouknutí, co kdo nabízí nového. A za co utrácíme? Nebudu moc daleko od pravdy, když řeknu Yaxi Taxi, tam je úspěšnost 2 ze 3 organizátorek. No a pak se těšíme na Eggo tašky, paličkované šperky, květiny od Zahrady na niti a brzy jedna z nás i na oblečení na mimčo.

Krásné místo konání, výborný doprovodný program i velký zájem veřejnosti – přesto, je něco, s čím jste nespokojené nebo chcete ještě vylepšit?
K vylepšování je toho vždycky hodně. Musíme pracovat s rozpočtem, počítat skulinky, aby vše vyšlo a sedělo. Vylepšily bychom toho hodně, mít nějakého sponzora, akce by pak vypadala lépe v některých detailech. Ale zatím to jde, myslíme, stále pomalu kupředu.

Co bychom si neměli nechat na 12. ročníku ujít?
Kromě toho, co jsem už zmínila, si nenechte ujít koncerty. Bude hrát náš oblíbenec Alasdair Bouch, Zabiják a Borci, potom velmi vtipná česká kapela Pilgrim Pimple a nakonec Please The Trees, na které se velmi těším. Pro dítka i dospělé to bude ještě loutkové divadlo Buchty a Loutky s představením Tři malá prasátka.

Jaké máte plány do budoucna, přemýšlíte už nad letním Dyzajn Márketem?
Plánů je samozřejmě mnoho, ale zatím jen v našich hlavách a fantaziích. S jarem je tolik práce, jako dosud nebylo. Teprve až jak skončí, můžeme přemýšlet, co bude dál, ale letní variantu bychom rády udělaly. Nejvíce se dozvíte, když budete sledovat náš web a facebook.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Raptor Koch

redakce 25.05.2020

Hudební škatulky pro něj nejsou hluboké ani dost vysunuté, freakpopovou písničku rádiového charakteru střídá lo-fi ambient. Je to blázen, nebo ne?

Douška vydavatelská: XION

redakce 21.05.2020

XION se pokouší překlenout žánrové škatulky, chce představovat zajímavou hudbu z různých koutů vesmíru, hudbu jako eklektické místo s vášní a entuziasmem.

Alexandr Smutný (#zazivouhudbu): Vytváříme kulatý stůl pro všechny

Michal Pařízek 20.05.2020

K výzvě Za živou hudbu se přihlásilo téměř 3 000 lidí, vyšly desítky různých článků a objevilo se také několik disputací. Co si o ní myslet celkově? Rozhovor.

Vstupní prohlídka: Liem

redakce 20.05.2020

Vladimír Jaške je na klubové scéně známý především jako energický kytarista s neopakovatelným rukopisem, z projektů Munroe nebo 2Cold.

Full Moon 10: Editorské tipy Viktora Paláka

redakce 13.05.2020

"Vždycky jsem rád pozoroval, jak celá řada autorů roste," říká Viktor Palák o tom, co je na práci editora nejlepší. Ke kterým textům ze své kariéry ve Full Moonu doporučuje…

Full Moon 10: O smutném méďovi. Rozhovor John Congleton (us)

waghiss666 13.05.2020

Aby bylo jasno: nikdo není takový mílius jako práve John Congleton. Prý že je v L.A. se svou prítelkyní, je tam teplo a má se fajn. "Tenhle týden nepracuju, beru…

Full Moon 10: Řekni mi to ještě jednou - a ještě, a ještě! Rozhovor Abel Ferrara (us)

Jakub Peřina 13.05.2020

S režisérem Abelem Ferrarou o nutkání nespokojit se jen tak s něčím, touze jít do extrému, rokenrolových deziluzích a chuti žít. A ještě!

Vstupní prohlídka: Fields of Grain

redakce 12.05.2020

Pražská alternativní skupina Fields of Grain vznikla v roce 2017 a svou první nahrávku se chystá vydat ve spolupráci s Aid Kidem. Co o nich víme?

Douška vydavatelská: Krmelec Recordings

redakce 11.05.2020

Krmelec Recordings patří k předním tuzemským vydavatelským hráčům na poli taneční scény a experimentující elektroniky. Co chystají?

Douška vydavatelská: Nomad Sky Diaries / Sky Burial Productions

redakce 06.05.2020

Label se soustřeďuje na vše s přídomkem „dark“: od ambientu přes drone, musique concrete nebo avantgardní jazz až po extrémní metalové polohy. Hradby Samoty všude v nás!