Články / Rozhovory

Postupně jsme se dostaly až k piazzetě Národního divadla

Postupně jsme se dostaly až k piazzetě Národního divadla

Anna Mašátová | Články / Rozhovory | 17.03.2013

Už za týden proběhne jarní Dyzajn Márket. Od 10:00 do 19:00 se můžete těšit na originální výrobky českých designérů, dobré jídlo i pití, divadlo i hudbu. Komu by celodenní program nestačil, může den zakončit na afterparty v Café Jericho. Mottem Marketu je „Umění, šperky, móda, doplňky, cenově dostupný design, kultura, muzika, dobré jídlo, pohodová atmosféra“ – znáte lepší způsob, jak strávit sobotu? Zakroužkujte si proto červeně v diářích datum 23. března, rozbijte prasátko a vyražte na piazzetu Národního divadla v Praze. Zpovídali jsme Janu, Terezii a Lucii. Bez příjmení, ale grácie.

Jak vznikla myšlenka uspořádat takovou akci? Inspirovaly jste se v zahraničí?
Všechny jsme designérky, takže samotná akce vznikla za účelem větší prezentace naší tvorby i tvorby přátel a takto se to nabalilo. Postupně jsme se přes kavárny dostaly náhodou až k piazzetě Národního divadla, kde je velký potenciál návštěvnosti.

Máte za sebou dvanáct akcí (z toho 6 na piazzetě), tedy jistě spoustu radosti, ale i práce a nervů. Navíc v Čechách je povětšinou dost náročné uspořádat jakoukoliv „nezávislejší“ akci. Co bylo nejtěžší či překvapivé?
Nervů určitě. Musíte přemýšlet dopředu, vymýšlet plány B, být vždy připraveni. Nezdá se to, ale za každým Dyzajn Márketem je hodně práce. Jsme na to tři a začínáme být sehraný tým. Každá máme svůj úkol a jsou věci, které bych nechtěla dělat já, a zase naopak holky by nechtěly dělat mojí práci.

Podle jakého klíče vybíráte prodejce?
Výběr je jasný. Když se nám prodejci přihlásí, my se sejdeme a pak je sáhodlouze vybíráme. Vždy se musíme shodnout všechny tři. Máme samozřejmě několik stálic/velkých jmen, ale hlásí se nám i tací, co se nikdy nikde neprezentovali a chtějí zkusit, jaká bude odezva na jejich výrobky. Ale čeho se chceme vystříhat, to jsou lidé, kteří kopírují a parazitují na někom jiném. To se nedělá a takoví se k nám nedostanou.

Máte nějaké nové objevy na české scéně, ať už mezi tvůrci, prodejci či weby?
Poprvé budeme mít kávičku od Mama Coffee, palačinky Galetka, čokoládky od Čo-Xo. Mezi tvůrci kupříkladu skupinka designérů tvořících pod názvem Wings of Madness, potom určitě Eco-Mamma s oblečky z biobavlny pro celou rodinku. Nakladatelství Edition lidu, dámské oblečení od Macabisaa, streetwear pro dámy i pány od Skafandr, kožené tašky od Eggo, kapuce, nákrčníky a jiné kousky od Min-kyx a mnoho dalších.

Dyzajn Márket je hlavně o nakupování, objevování zajímavých a originálních předmětů či pochoutek – jak si děláte radost vy? Za co utrácíte?
O nakupování určitě, ale celý Dyzajn Márket tvoří kompletní atmosféra s kávou a dobrý jídlem. S možností poslechu kvalitní hudby a okouknutí, co kdo nabízí nového. A za co utrácíme? Nebudu moc daleko od pravdy, když řeknu Yaxi Taxi, tam je úspěšnost 2 ze 3 organizátorek. No a pak se těšíme na Eggo tašky, paličkované šperky, květiny od Zahrady na niti a brzy jedna z nás i na oblečení na mimčo.

Krásné místo konání, výborný doprovodný program i velký zájem veřejnosti – přesto, je něco, s čím jste nespokojené nebo chcete ještě vylepšit?
K vylepšování je toho vždycky hodně. Musíme pracovat s rozpočtem, počítat skulinky, aby vše vyšlo a sedělo. Vylepšily bychom toho hodně, mít nějakého sponzora, akce by pak vypadala lépe v některých detailech. Ale zatím to jde, myslíme, stále pomalu kupředu.

Co bychom si neměli nechat na 12. ročníku ujít?
Kromě toho, co jsem už zmínila, si nenechte ujít koncerty. Bude hrát náš oblíbenec Alasdair Bouch, Zabiják a Borci, potom velmi vtipná česká kapela Pilgrim Pimple a nakonec Please The Trees, na které se velmi těším. Pro dítka i dospělé to bude ještě loutkové divadlo Buchty a Loutky s představením Tři malá prasátka.

Jaké máte plány do budoucna, přemýšlíte už nad letním Dyzajn Márketem?
Plánů je samozřejmě mnoho, ale zatím jen v našich hlavách a fantaziích. S jarem je tolik práce, jako dosud nebylo. Teprve až jak skončí, můžeme přemýšlet, co bude dál, ale letní variantu bychom rády udělaly. Nejvíce se dozvíte, když budete sledovat náš web a facebook.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Thorsten Quaeschning (Tangerine Dream): Máme plány pro nejrůznější myslitelné situace

redakce 18.10.2019

Thorsten Quaeschning se ocitl v pozici vedoucího skupiny, kterou nezakládal; vznikla deset let před jeho narozením a nezůstal v ní žádný z původních členů. Rozhovor, koncert záhy.

Vstupní prohlídka: Sunset Sons (uk/aus)

redakce 16.10.2019

Singl Heroes od britsko-australských indie rockerů Sunset Sons si odbyl ostře sledovanou premiéru v Beats1 show rádiové persony jménem Zane Lowe. Kde se vzali, kdo to je?

Mueran Humanos: Následovat svoje posedlosti

redakce 10.10.2019

Skupina, která nese v názvu sousloví Lidi chcípněte, by jistou dávku chladnokrevnosti oplývat měla. A argentinští Mueran Humanos jí oplývají. Rozhovor.

Nick Murphy: Nedělám hudbu pro sebe, ale pro jiné

redakce 04.10.2019

Před pražským koncertem jsme si povídali o umělcově službě lidstvu, cestovatelských zážitcích a Muprhyho houževnaté povaze.

Aneta Kohoutová (Nábřeží saunařů): Hrozná zodpovědnost, ale zároveň i neuvěřitelná svoboda

redakce 30.09.2019

Nábřeží saunařů, akce, která se odehraje v Hradci v závěru tohoto týdne. Co od ní čekat, jestli přijít nahý a hladový, co chystá NUUK do budoucna?

Vstupní prohlídka: Stolen (chn)

redakce 26.09.2019

Kapela Stolen z čínského města Chengdu existuje přes deset let, evropskému publiku se letos představí jako předkapela ikon New Order.

Roman Odjinud, Petr Vrba (Alternativa Festival): Máme ruce od sazí

redakce 23.09.2019

Když už se zdálo, že „alternativní“ dramaturgie se poněkud unavila, obměnil se organizační tým. Z něj promlouvají dva z členů festivalu. Marx, klišé i osypky. Rozhovor.

Steffi: Nepotřebujeme pořád sedět jedna vedle druhé

redakce 20.09.2019

Steffi a Virginia, rezidentky berlínského Berghain/Panorama Baru o nadcházející desce Work a Change, která vychází na labelu Ostgun Ton.

Zdeňka Morávková (V centru | Im Zentrum): Centrum je tam, kde si ho uděláš

redakce 18.09.2019

Jesenický umělecký festival svou dramaturgií poukazuje na česko-německou spolupráci, která v regionu po léta přirozeně probíhala. Rozhovor.

Radim Zbránek (Story): Jen vnímat, nechat mobil v kapse

redakce 16.09.2019

Večírku s názvem Story se po několik let dařilo odvážným propojením dvou zdánlivě neslučitelných světů vyvolat atmosféru, jakou široko daleko zažil málokdo... Rozhovor.