Články / Rozhovory

Postupně jsme se dostaly až k piazzetě Národního divadla

Postupně jsme se dostaly až k piazzetě Národního divadla

Anna Mašátová | Články / Rozhovory | 17.03.2013

Už za týden proběhne jarní Dyzajn Márket. Od 10:00 do 19:00 se můžete těšit na originální výrobky českých designérů, dobré jídlo i pití, divadlo i hudbu. Komu by celodenní program nestačil, může den zakončit na afterparty v Café Jericho. Mottem Marketu je „Umění, šperky, móda, doplňky, cenově dostupný design, kultura, muzika, dobré jídlo, pohodová atmosféra“ – znáte lepší způsob, jak strávit sobotu? Zakroužkujte si proto červeně v diářích datum 23. března, rozbijte prasátko a vyražte na piazzetu Národního divadla v Praze. Zpovídali jsme Janu, Terezii a Lucii. Bez příjmení, ale grácie.

Jak vznikla myšlenka uspořádat takovou akci? Inspirovaly jste se v zahraničí?
Všechny jsme designérky, takže samotná akce vznikla za účelem větší prezentace naší tvorby i tvorby přátel a takto se to nabalilo. Postupně jsme se přes kavárny dostaly náhodou až k piazzetě Národního divadla, kde je velký potenciál návštěvnosti.

Máte za sebou dvanáct akcí (z toho 6 na piazzetě), tedy jistě spoustu radosti, ale i práce a nervů. Navíc v Čechách je povětšinou dost náročné uspořádat jakoukoliv „nezávislejší“ akci. Co bylo nejtěžší či překvapivé?
Nervů určitě. Musíte přemýšlet dopředu, vymýšlet plány B, být vždy připraveni. Nezdá se to, ale za každým Dyzajn Márketem je hodně práce. Jsme na to tři a začínáme být sehraný tým. Každá máme svůj úkol a jsou věci, které bych nechtěla dělat já, a zase naopak holky by nechtěly dělat mojí práci.

Podle jakého klíče vybíráte prodejce?
Výběr je jasný. Když se nám prodejci přihlásí, my se sejdeme a pak je sáhodlouze vybíráme. Vždy se musíme shodnout všechny tři. Máme samozřejmě několik stálic/velkých jmen, ale hlásí se nám i tací, co se nikdy nikde neprezentovali a chtějí zkusit, jaká bude odezva na jejich výrobky. Ale čeho se chceme vystříhat, to jsou lidé, kteří kopírují a parazitují na někom jiném. To se nedělá a takoví se k nám nedostanou.

Máte nějaké nové objevy na české scéně, ať už mezi tvůrci, prodejci či weby?
Poprvé budeme mít kávičku od Mama Coffee, palačinky Galetka, čokoládky od Čo-Xo. Mezi tvůrci kupříkladu skupinka designérů tvořících pod názvem Wings of Madness, potom určitě Eco-Mamma s oblečky z biobavlny pro celou rodinku. Nakladatelství Edition lidu, dámské oblečení od Macabisaa, streetwear pro dámy i pány od Skafandr, kožené tašky od Eggo, kapuce, nákrčníky a jiné kousky od Min-kyx a mnoho dalších.

Dyzajn Márket je hlavně o nakupování, objevování zajímavých a originálních předmětů či pochoutek – jak si děláte radost vy? Za co utrácíte?
O nakupování určitě, ale celý Dyzajn Márket tvoří kompletní atmosféra s kávou a dobrý jídlem. S možností poslechu kvalitní hudby a okouknutí, co kdo nabízí nového. A za co utrácíme? Nebudu moc daleko od pravdy, když řeknu Yaxi Taxi, tam je úspěšnost 2 ze 3 organizátorek. No a pak se těšíme na Eggo tašky, paličkované šperky, květiny od Zahrady na niti a brzy jedna z nás i na oblečení na mimčo.

Krásné místo konání, výborný doprovodný program i velký zájem veřejnosti – přesto, je něco, s čím jste nespokojené nebo chcete ještě vylepšit?
K vylepšování je toho vždycky hodně. Musíme pracovat s rozpočtem, počítat skulinky, aby vše vyšlo a sedělo. Vylepšily bychom toho hodně, mít nějakého sponzora, akce by pak vypadala lépe v některých detailech. Ale zatím to jde, myslíme, stále pomalu kupředu.

Co bychom si neměli nechat na 12. ročníku ujít?
Kromě toho, co jsem už zmínila, si nenechte ujít koncerty. Bude hrát náš oblíbenec Alasdair Bouch, Zabiják a Borci, potom velmi vtipná česká kapela Pilgrim Pimple a nakonec Please The Trees, na které se velmi těším. Pro dítka i dospělé to bude ještě loutkové divadlo Buchty a Loutky s představením Tři malá prasátka.

Jaké máte plány do budoucna, přemýšlíte už nad letním Dyzajn Márketem?
Plánů je samozřejmě mnoho, ale zatím jen v našich hlavách a fantaziích. S jarem je tolik práce, jako dosud nebylo. Teprve až jak skončí, můžeme přemýšlet, co bude dál, ale letní variantu bychom rády udělaly. Nejvíce se dozvíte, když budete sledovat náš web a facebook.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nela Klajbanová (LITR): Nechceme suplovat existující formáty

Jarmo Diehl 24.09.2021

Tradiční olomoucká událost nabízí to nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby a zaměřuje se na autorské a umělecké publikace a my se ptáme její šéfky.

Filip Kršiak (Elbe Dock): Ústí (do) Evropy

Viktor Palák 20.09.2021

Přijedou i Buchty, elita jódlování a tvůrci nejlepších domácích dokumentů. Rozhovor s ředitelem Filipem Kršiakem o cestě z velkoměsta do města – a do Evropy.

VickiKristinaBarcelona: Milujeme blešáky

Adéla Polka 17.09.2021

Skupina jako by se svým vzezřením přenášely při vystoupení do trochu jiné doby. Třicátá léta, New York, špinavé pajzly, vajgly a chlast. A Tom Waits.

Peter „Ryby“ Rybár: Pravý underground je charita

Richard Kutěj 07.09.2021

Jak funguje slovenský undergroundový label, kterému se daří držet krok se světem, jak vypadaly devadesátky na dark elektronické scéně? Nejen o tom je tento rozhovor.

Tomm Prochazka (Dirty Old Dogs): Umět nechat odejít to krásné

Jiří Přivřel 31.08.2021

O inspiracích a tvůrčím procesu, který vedl ke vzniku alba, jsme si povídali s frontmanem Tommem Prochazkou.

Filip Kubelka (Fraj): Absentuje tu tradícia navštevovať festival tohto typu

Jarmo Diehl 24.08.2021

Znáte slovenský region Gemer? Dobrá příležitost, jak ho poznat, se naskytne tento víkend, kdy se v Rimavské Sobotě odehraje festival Fraj.

February: Každá kapela si myslí, že je žánrově rozteklá

Michaela Šedinová 20.08.2021

Skupina February vydává své druhé album. Jejich hudba se pochopitelně vyvíjí – na nové desce si zkouší prvky math-rocku.

Pořadatelská: Pavel Trčka (Fujaré)

redakce 19.08.2021

Fujaré je dobrovolná občanská aktivita, Fujaré to baví, Fujaré se zajímá o svět, Fujaré nemá vlastní prostor, Fujaré je neziskovka.

Ivan Bierhanzl (Ostravské dny): Nejde o výdrž s dechem, ale sluchem

Jarmo Diehl 16.08.2021

Ostravské dny nejsou jistě tak masovou záležitostí, jako třeba Colours, ale jejich publikum je zasvěcené. O festivalu i dalších věcech promluvil Ivan Bierhanzl.

Milan Tesař (Radio Proglas): Naslouchat a reagovat

Michal Pařízek 02.08.2021

Centrum world music v Brně? Může být. S Milanem Tesařem o nové scéně Maratonu hudby, důležitosti hudebních cen i pozitivním efektu covidu na rádio.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace