Články / Recenze

Pozdrav z budoucnosti (FKA twigs)

Pozdrav z budoucnosti (FKA twigs)

Pavla Slezáková | Články / Recenze | 22.09.2014

Píše se rok 2054 a LP1 je jednou z řady desek, které jsou na trhu k dispozici. FKA twigs vypouští svůj debut na hudební trh přesycený totožnými nahrávkami. Je to doba, kdy nežije už ani jediný mohykán sedmdesátek, zlaté éry hudby (myšleno zejména rockové). A o Bowieovcích, Jaggerovcích nebo McCartneyovcích se píše jedině v historických análech dostupných na všudypřítomném intranetu.

Odtud jako by ono LP1 tajemnem opředené FKA twigs vypadlo. A přesně tato doba čiší z její debutové desky. V současnosti není podobných hudebních inovátorů, kteří by se dostali na stránky předních zahraničních magazínů. Těžko lze zařadit i žánr, v němž se FKA twigs pohybuje. Nazývat její rozverně poskládané elektronické synthy jako R&B je scestné, stejně jako přídomek triphopová sestra The Weeknd. Kategorizací si však Tahliah Barnett, skrývající se pod přezdívkou FKA twigs, hlavu neláme. Její výsadou je vizualizace, kteroužto má jako tanečnice zadřenou ve špičkách odložených balerín, snadno lze pak také pochopit jistotu, s níž ve svých písních udává rytmus. Její vizí je vydat ke každé písni videoklip, a že jí záleží i na ztvárnění, není nutné dodávat.

LP1 začíná křehkým výkřikem. Lehký falzet potom provází každou písní, aniž by se výrazně měnil. Hudební podkres je rozmanitý, synthy se objevují a hned zase mizí jako ozubená spirála. Těžko lze ale odlišit jednotlivé písně, slévají se do jednotvárné kaše. Výrazněji vystupují snad jen Two Weeks a Pendulum. Ta druhá půlí desku a zároveň i dojem. Říká se, že buď věci milujete se vším všudy, nebo je naopak nesnášíte. Tak je to i s FKA twigs, potažmo LP1. Texty na desce i bohaté elektronické variace přetékají smyslností. S bohatou imaginací si lze pod slovy představit vše a FKA twigs to svými texty ulehčuje. I když taková Hours je prakticky óda na sex („How would you like it if I suck before I bite but it wasn't too hard so it felt alright?“), zatímco závěrečná Kicks nabízí jasné opratě milostného vztahu („I don't need you (You, you). I love my touch. Know just what to do“).

I přes svou originalitu LP1 nepředčí loni vydané, o mnoho šťavnatější EP2 s hity jako Papi Pacify (vlastní verzi nazpívala mimo jiné i Anna Calvi) či Water Me. Ovšem jako debutová deska působí odhodlaně a vše nasvědčuje tomu, že ani v současném světě se FKA twigs neztratí.

Info

FKA twigs – LP1 (Young Turks, 2014)
www.fkatwi.gs

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Živá archeologie (Vladimír Merta)

Jiří Vladimír Matýsek 06.03.2021

Téměř čtyřicítka stop nabízí dost prostoru pro široký autorský rozptyl. Jsou tu bluesově laděné kusy, reggae, country, hravé popěvky na „moravskú notečku“ i rozsáhlé skladby-příběhy.

Na co asi tančí Greta Thunberg? (The Weather Station)

Jiří Přivřel 04.03.2021

Deska Ignorance zrcadlí přetrvávající krásu rozbitého světa.

Poslouchejte pomalu (Sně Beaty Hlavenkové)

Jiří Vladimír Matýsek 27.02.2021

Najít v domácí hudbě posledních několika let titul, který by byl básnicky evokativnější nežli Sně Beaty Hlavenkové, je zatraceně obtížné.

Zpátky do budoucnosti (Priest)

Filip Rabenseifner 23.02.2021

Rubino nedosahuje pěveckých kvalit svého předchůdce Äsberga, který je klasicky školený operní zpěvák, což se podepsalo na zpracování vokálů.

Hlasitěji, prosím (Tindersticks)

Jiří Přivřel 22.02.2021

Nové album Distractions je plné zkoušení, hledání, osahávání a nakonec i úspěšného nalézání. Nechybí ani ohlédnutí zpět.

Ve starém baráku Hidden Orchestra (Creaks Soundtrack)

Jakub Koumar 20.02.2021

V jednom starém stavení se odehrává příběh poslední hry brněnského herního studia Amanita Design – Creaks.

Psychicky chorých nemožno ignorovať (Výnimoční)

Bibiána Hajdanyová 18.02.2021

Francúzski tvorcovia Olivier Nakache a Eric Toledano sa preslávili spoluprácou na Nedotknuteľných). Tentokrát sa ponorili do života združenia, ktoré sa zaoberá ťažkým autizmom.

Jen to nejvybranější zboží (Van Morrison)

Akana 13.02.2021

A i když Morrison později litoval, že album částečně poskládal z materiálu ne už nejčerstvějšího, skladatelsky tady opět nabízí jen to nejvybranější zboží.

Posvátný jazz v definitivní podobě

Jiří Vladimír Matýsek 12.02.2021

Missa Jazz je dynamická a strhující nahrávka, která šlape v rytmu jazzových synkop, ale zároveň nabízí dost na oko vážných, kontemplativních pasáží.

Hranice krásy a kýče (Sébastien Tellier)

Adéla Polka 04.02.2021

Tellier vkládá důležitost do banalit, a naopak vážné věci mnohdy odkrývá jakoby náhodou. Myšlenky moc nerozvádí, nechává je viset ve vzduchu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace