Články / Recenze

Pozitivní, úzkostlivá Biig Piig

Pozitivní, úzkostlivá Biig Piig

Natálie Dvořáková | Články / Recenze | 10.05.2023

Irská zpěvačka a raperka Biig Piig se hlásí s debutovým mixtapem Bubblegum. Během uplynulých šesti let vydala několik EP a singlů a pokaždé přišla s novým zvukem. Novinka není výjimkou a Biig Piig opět ukazuje, jak pestrá její tvorba je a že nezůstává u jednoho žánru.

Důležitým motivem je zpěvaččin odchod do nového města. V roce 2020 se přestěhovala do LA a odkazy na něj nejsou plné slunce a pláží jako spíš pocitů, které člověk na novém místě zažívá. Desku něžně, s úzkostným nádechem uvádí písnička Only One, v níž autorka promlouvá k milované osobě a popisuje své obavy z opuštění. Na příjemný a klidný beat doprovázený čistým hlasem navazuje silně melancholická, ale taky chytlavá píseň Liquorice s jednoduchým funkčním refrénem. K tanečnímu beatu, vzrušení z nového a nepoznaného se Biig Piig dostává ve skladbě Kerosene, výborně pracující s napětím. Po dvou rozvážných písničkách je čas na energickou Picking Up, tentokrát s drum and bassovým základem, díky kterému z celku vyčnívá.


Ghosting je odlišná jak ve střídání angličtiny a španělštiny, tak tematicky. Právě zde zpěvačka vypráví o odchodu do nového města, kde je člověk cizincem a je jednoduché se ztratit. Oslavy anonymity se prolínají s myšlenkami na minulost. Biig Piig vykládá své pocity napřímo a jasně, posluchač nemusí významy hledat, ale je nucen nad nimi hlouběji přemýšlet. Celý materiál uzavírá track In the Dark, který se nejvíce přibližuje její předchozí tvorbě. Poutavé kytarové riffy, podobné těm z předchozího EP The Sky Is Bleeding, jsou nenáročné a svým způsobem uklidňující. I přes smutek, který ze skladby sálá, je In the Dark příjemná.

Bubblegum posouvá možnosti Biig Piig opět o kousek dál a ukazuje nám, jak originální může být populární hudba. Celý mixtape se pohybuje na pomezí radosti a smutku, nevnucuje určité emoce a posluchač si na něm může najít, co zrovna potřebuje. Sebevědomě nabízí širokou škálu nálad, od těch pozitivních až po ty vyděšené, aniž by byl byť na chvíli laciný. Alternativní pop v podání Biig Piig je osvěžující.

Info

Biig Piig - Bubblegum (RCA Records) web interpretky

živě:
Metronome Prague
22.–25. 6. 2023 Výstaviště, Praha
Fb událost

Tauron Nowa Muzyka 2023
8.–10. 6. 2023 Slezské muzeum, Katovice
web festivalu

foto © Sarah Louise Bennett

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Němá tajemství (Tomáše Mašína)

Shaqualyck 14.09.2023

Zejména díky hereckým výkonům a výborně napsaným dialogům se dlouho daří vyprávět výsostně lidský příběh o ztrátě falešných iluzí.

Ženská perspektiva tvůrčího ega (Euforie)

Barbora Klempířová 27.08.2023

Fiktivní životopis provází protichůdné pocity Plathové z toxického manželství, které nedokáže opustit.

Na čom záleží (Berlin Manson)

Maxim Mičúch 18.08.2023

Nikto nie je v bezpečí – ostatné kapely, ľudia vlastniaci iPhony, samotný Berlin Manson. Máme však dôvod niečo zmeniť?

Smířit se s nezměnitelným (Amber Arcades)

Veronika Jastrzembská 16.08.2023

První skladba Diamond Road nekompromisně poutá pozornost, když náladou připomíná kosmickou verzi Mazzy Star...

Čtrnáct těžkých kamenů ze dna (Jany Vébrové)

Magdalena Fendrychová 10.08.2023

O písničkářce se v hudebních kruzích mluví jako o nástupkyni Radůzy a takové přízvisko nutně přináší velká očekávání.

Bitva o kostičky (Tetris)

Andrea Kubová 30.07.2023

Příběh o skládání kostiček odehrávající se v období studené války, který je založen na skutečné události, započal v 80. letech minulého století v Sovětském svazu.

Chtít stokilovej chain (P/\ST)

Jaroslav Myšák 26.07.2023

Kde je domácí rapová scéna ve svých sděleních jalová, tam před čtyřmi lety pražské alt rapové duo P/\ST kontrovalo debutem Expedice do vnitrobloku. Kam se posunulo?

Dvě tváře temnoty (Nāv & Lūt)

Jiří V. Matýsek 02.07.2023

Jihočeské formace Nāv a Lūt spojuje nejen geografická blízkost, přátelství a tři písmena v názvu. Pojítkem je i svojské pojetí toho, jak přistupují ke svým žánrům.

Strženi vírem (Swans)

Kryštof Kočtář 23.06.2023

The Beggar se ovšem neutápí v temných vlnách. Ačkoli skladba Michael Is Done může textově vystrašit, její oslavné vyústění povznáší.

Zlato i emoce (Holy Moly & The Crackers)

Eva Karpilovská 01.06.2023

Nechybí vroucí pocity lásky, která je možná jen zlozvykem (Bad Habit) nebo vzdor těla vlnícího se jako řeka (Like a River) a s řekami se zas vracíme k plynutí, cestám,…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace