Články / Offtopic / / Komix

Praha - co víc si můžu přát (Batman: Svět)

Praha - co víc si můžu přát (Batman: Svět)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 07.11.2021

Představit Temného rytíře v kontextu různých světových metropolí lehce navazuje na loni vydanou knihu Batman: Evropa. Batman: Svět nepředstavuje koherentní příběh, ale spíše různé akce provedené jak na starém kontinentu, tak i jinde ve světě. A proč vlastně opouštíme domovský Gotham? Brian Azzarello v úvodní části jasně naznačuje, že se zlo rozšířilo do celého světa a Bruce Wayne si klade osobní cíl zničit jej. Má jen prostě více práce.

Oslovování tvůrců, scenáristů a výtvarníků ze zemí, kde se jednotlivé příběhy odehrávají, je velice osvěžující. I když kolísá kvalita povídek i jejich pojetí, ukazuje se, že Batman je natolik silná a univerzální postava, že snese různé žánry i zacházení. Batman je na dovolené ve Španělsku nebo bojuje v Německu s Jokerem-ekologickým aktivistou, v Praze (autorem scénáře je Štěpán Kopřiva) zabrousí do zlaté éry komunismu, čínská story jako by sloužila k propagaci tamní kultury, zatímco ta korejská vsadila na silnou vizuální stránku. Největším problémem knihy jsou stanovené mantinely – na prostoru jedné povídky není jednoduché rozvinout plnohodnotný příběh a zároveň představit Temného rytíře ve světle té které země.

Říct o některých příbězích, že jsou nudné nebo méně zajímavé, znamená povětšinou nepochopit kulturu, která se k netopýřímu muži vyjadřuje. Nejsou zde špatné nebo dobré povídky, jen slouží jako ochutnávka cizokrajných pokrmů, z nichž některé jsou sice krásné na pohled, ale vy máte chuť je vyplivnout.

Batman přerostl svůj komiksový původ. Je to ikona, symbol, který zaujme, ať už je na sušence Oreo nebo hodinkách z mekáče. Tato kniha ukazuje, co znamená pro lidi po celém světě. Pro Čechy je především detektivem, pro Španěly workoholikem, Korejci ho vidí jako technologií prodchnutého bojovníka se smyslem pro čest, Japonci jako kluka z plakátů. A pro vydavatelství DC je to stroj na peníze.

Info

Brian Azzarello, Lee Bermejo, Mathieu Gabella, Štěpán Kopřiva, Tomasz Kolodziejczak, Piotr Kowalski, Nicola Mari, Jae-Kwang Park, Michal Suchánek – Batman: Svět (Crew, 2021)
web nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 26.12.2021

Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné.

Enki Bilal narýsoval neradostnou budoucnost (Trilogie Nikopol)

Martin Šinkovský 21.12.2021

Bilalův vypravěčský styl plný neodvratitelné krutosti a bezmoci postav, které připomínají figurky na šachovnici.

Zbabělci (Punisher: Svět sovětů)

3DDI3 04.12.2021

Na první pohled se může zdát, že nový Punisher žádné zásadní změny nepřináší, ale je to právě zvláštní přátelství, které dává zádumčivému zabijákovi lidskou rovinu.

U Konce světa (Sandman: Konec světů)

3DDI3 20.11.2021

Mistrovská komiksová série z přeplněného stolu Neila Gaimana o vládci snů dostala v osmém pokračování interludia, v nichž se hlavní protagonista pouze mihne.

Tátové a dcery (Thanos: Svatyně nuly)

3DDI3 07.11.2021

Scenáristka předestírá klasickou story o původu, ale místo hrdinského eposu se zde z pokřiveného dítěte stává jedna z nejobávanějších vražedkyň vesmíru.

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

3DDI3 10.10.2021

Hodiny Posledního soudu se odehrávají sedm let poté, co se podařilo docílit míru a blahobytu pro všechny lidi všude. Bude dobře, bude nejhůř.

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 02.10.2021

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze.

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 25.09.2021

Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce.

Studená válka vře i v postapokalyptické budoucnosti (Soudce Dredd 4)

Martin Šinkovský 18.09.2021

Příběhy o Dreddovi, nejdrsnějším policistovi, soudci i vykonavateli rozsudku v jednom, patří k jedné z nejdéle zářících hvězd na komiksovém nebi.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace