Články / Offtopic / / Komix

Praha - co víc si můžu přát (Batman: Svět)

Praha - co víc si můžu přát (Batman: Svět)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 07.11.2021

Představit Temného rytíře v kontextu různých světových metropolí lehce navazuje na loni vydanou knihu Batman: Evropa. Batman: Svět nepředstavuje koherentní příběh, ale spíše různé akce provedené jak na starém kontinentu, tak i jinde ve světě. A proč vlastně opouštíme domovský Gotham? Brian Azzarello v úvodní části jasně naznačuje, že se zlo rozšířilo do celého světa a Bruce Wayne si klade osobní cíl zničit jej. Má jen prostě více práce.

Oslovování tvůrců, scenáristů a výtvarníků ze zemí, kde se jednotlivé příběhy odehrávají, je velice osvěžující. I když kolísá kvalita povídek i jejich pojetí, ukazuje se, že Batman je natolik silná a univerzální postava, že snese různé žánry i zacházení. Batman je na dovolené ve Španělsku nebo bojuje v Německu s Jokerem-ekologickým aktivistou, v Praze (autorem scénáře je Štěpán Kopřiva) zabrousí do zlaté éry komunismu, čínská story jako by sloužila k propagaci tamní kultury, zatímco ta korejská vsadila na silnou vizuální stránku. Největším problémem knihy jsou stanovené mantinely – na prostoru jedné povídky není jednoduché rozvinout plnohodnotný příběh a zároveň představit Temného rytíře ve světle té které země.

Říct o některých příbězích, že jsou nudné nebo méně zajímavé, znamená povětšinou nepochopit kulturu, která se k netopýřímu muži vyjadřuje. Nejsou zde špatné nebo dobré povídky, jen slouží jako ochutnávka cizokrajných pokrmů, z nichž některé jsou sice krásné na pohled, ale vy máte chuť je vyplivnout.

Batman přerostl svůj komiksový původ. Je to ikona, symbol, který zaujme, ať už je na sušence Oreo nebo hodinkách z mekáče. Tato kniha ukazuje, co znamená pro lidi po celém světě. Pro Čechy je především detektivem, pro Španěly workoholikem, Korejci ho vidí jako technologií prodchnutého bojovníka se smyslem pro čest, Japonci jako kluka z plakátů. A pro vydavatelství DC je to stroj na peníze.

Info

Brian Azzarello, Lee Bermejo, Mathieu Gabella, Štěpán Kopřiva, Tomasz Kolodziejczak, Piotr Kowalski, Nicola Mari, Jae-Kwang Park, Michal Suchánek – Batman: Svět (Crew, 2021)
web nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Červená karkulka na konci světa (Afterpunk)

3DDI3 29.04.2024

Afterpunk zatím působí jako představení interesantního světa, který si vyloženě říká o pokračování a možná i o mnohem více.

Status quo (Metabaron 2)

3DDI3 27.12.2023

Scenárista Jerry Frissen, adaptující povídky a náměty Alejandra Jodorowského, narozdíl od mistra chvátá příběhem tam, kde by Jodo zastavil a hrabal se v psychice postav.

Spravedlnost slepá jako netopýr (Batman / Soudce Dredd)

redakce 27.12.2023

Cynická atmosféra osmdesátých a devadesátých let sálá z každé stránky, spojení vesmírů vedle sebe postavilo šílenství budoucnosti s chladnou batmanovskou logikou.

Rorschachův test (Rorschach)

3DDI3 10.09.2023

Kreslíř Jorge Fornés ve spolupráci s Kingem nádherně vrství události předcházející atentátu, ruku v ruce s odhalováním spletitého příběhu.

Žebírka (Parchanti z jihu III & IV)

3DDI3 09.09.2023

Vyprávění je tentokrát roztříštěné do více pohledů různých obyvatel, než jsme byli dosud v Parchantech zvyklí.

Sociální sítě vás jednou zabijí! (Konec liDCtva)

3DDI3 03.09.2023

Konec liDCtva je jedním z nejlepších monstrózních příběhů zahrnujících bezmála všechny hrdiny stáje DC.

Země zaslíbená… někomu jinému (Šangri-La)

3DDI3 20.08.2023

Space opera jako kritika konzumního způsobu života nebo kruté vysvětlení, že jinak ve vesmíru přežít nelze?

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

3DDI3 06.08.2023

Garth Ennis vykresluje konflikt ve Vietnamské socialistické republice, známý taky jako „boj proti americké nadvládě“, a ukazuje dobré a špatné vojáky z obou stran barikády.

Vycucat morek (Cesta kostí)

3DDI3 01.07.2023

Sibiřské gulagy v oblasti Kolymy byly místem tvrdé práce na spojovací cestě mezi Jakutskem a Magadanem, kde si svůj trest odpykávali nejhorší nepřátelé státu.

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace