Články / Seriály / / KlipyTipy

Premiéra: Hello Marcel - Píva

Premiéra: Hello Marcel - Píva

redakce | Články / Seriály / / KlipyTipy | 31.05.2021

Hello Marcel se vrací se třemi novými písničkami, dvěma remixy a klipem, s EP nazvaným Domácí Kancelář. Pandemie se podepisuje na všech a témata jsou nasnadě: chuť na pivo, touha vidět kamarády, hraní starých počítačových her a hubnutí do plavek. Dvojice skládala na dálku na trase Ostrava-Praha, což nikdy předtím nedělala: „Naučili jsme se pracovat vzdáleně a všechny nápady či nahrávky jsme si posílali přes internet. Webkamera samozřejmě nedokáže navodit atmosféru zkušebny, proto naše virtuální nahrávací seance zpočátku trochu drhly, ale nakonec jsme si na hudební home office zvykli.“

Klip Píva se natáčel v pražském klubu Rock Café: „Chceme se s lidmi spojit. A když to nejde na koncertech, tak jim alespoň dát v nahrávce najevo, že prožíváme stejné okamžiky a absurdní situace každodenního života, prozradil Šmáca. „Ve videoklipu opěvujeme nejvytouženější nápoj posledního roku, a tím je točené pivo. Není potřeba chodit do žádné hloubky, abychom si rozuměli.“ Více do hloubky jsme ale přeci jenom šli, taky jsme si prošli jejich nápojáky.

Domácí kancelář a Píva – není na to už trochu pozdě? Na pívo se jít dá, všechno se otevírá, kancly taky. A v Rock Café, ve kterém jste natáčeli, už běží koncerty… na sezení. Jak jste strávili pandemii?
Šmáca: A díky bohu za to! Naše fungování, kdy já jsem v Praze a Adam v Ostravě, bylo lidsky i technicky vyčerpávající. Byli jsme nuceni zvolit online cestu a nahrávat v našich ložnicích. Zkušenost to byla zajímavá a člověk se hodně osamostatní. Určitě si ještě víc vážím lidského kontaktu. A myslím, že chuť jít s kamarády na pivo je nadčasová. V poslední době možná trochu nakumulovala, pak jemně polevila, ale pořád je tu s námi. Měřím to na sobě.

Adam: Píva vznikaly v té nejhlubší karanténě, kdy se nám po točeným pivu opravdu stýskalo. Je fajn, že se svět vrací do normálu, mesidž Pív je ale stále aktuální.

Myslíte, že nám izolace přinesla něco dobrého? Třeba jste o sobě nebo o dalších lidech zjistili něco, co jste nevěděli?
Adam: Přinesla spoustu času na tvoření a uvědomění, že samota vlastně není tak špatná.

Šmáca: Že jsme všichni pokrytci a sobci už vím delší dobu. To byl vtip. Ale jenom napůl… Myslím, že za oba můžu říct, že jsme se soustředili na poznávání svých partnerů. Adam dokonce postoupil a zasadil semínko rodinného stromu.

Jak složité je tvořit na dálku? Máte nějakou vtipnou historku z natáčení?
Adam: Webka zkušebnu nenahradí. Občas nám trvalo si ujasnit, čeho chceme dosáhnout a jak toho docílit. Ale zaplať pánbůh za ty technológie, bez nich bychom byli namydlení. Vtipný to bylo od začátku do konce.

Šmáca: Chvíli nám trvalo nastavit si proces kooperace, pořešit uložiště a pak už to tak nějak skřípavě jelo. Oba jsme totiž „vrtáci“. Rádi se v něčem sami dlouho vrtáme, a tak se nám stávalo, že jsme si chvíli jeli každý svou paralelní linku v rámci představy o té písničce, například. Pak jsme ale přišli na to, že si stačí zavolat, probrat to a sjednotit si vize. Taková samozřejmá věc, ale když jsme nenahrávali a netvořili společně, tak nám to vůbec nedošlo. Taky jsme se třeba měsíc hádali, že posílám Adamovi přepálený vokály. Já si je kvůli tomu ztlumoval téměř až na minimum, ale Adam stejně nadával. Nakonec jsem zjistil, že mi to software exportoval vždy zesílené a že se to dá někde odškrtnout. Jó, detaily umí potrápit. Nejsložitější byl přechod na online a pochopení, co to všechno vlastně obnáší.

Jaké píva máte nejraději, značky, způsoby kvašení, etikety, pivotéky, stupně? Nápojový lístek sem!
Adam: Miluju silný belgický speciály, APA, IPA klidně s ovocnou příchutí, jmenovitě pivovary Clock a Hoppy Dog jsou mí favorité. Ale nemůžu opomenout ani Plzínku.

Šmáca: Konečně otázka z toho správného soudku! Já si umím vychutnat celou škálu piv od Braníka v plastu až po točeného Matušku. Srdcovka je Polička, protože tam jsem v mládí jezdil stopem ze Svitav. Mám rád nefiltry, ale i třeba APA nebo IPA mi chutná. Když je fakt hic, tak je výbornej kyselej Zíchovec s mučenkou (passion fruit). Na takový to běžný prolejvání jsou fajn Svijany nebo Radegast dvanáctka. Za takovou reklamu by se nám mohli ozvat a něco poslat. Tomu bych se fakt nebránil.

Info

foto © se souhlasem Hello Marcel

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Premiéra: Bolehlav - Anxieta

redakce 03.06.2021

Dubstep, breakcore, metal i noise a industrial, elektronické hračky a kytara. Bolehlav představuje druhé video a uzavírá jednu etapu.

Premiéra: February představují environmentální baladu Scolytinae

redakce 06.05.2021

February představují environmentální baladu Scolytinae, inspirovanou kůrovcovou kalamitou.

KlipyTipy: Sebe - Pocta Mikeovi T

waghiss666 24.09.2020

Tentokrát country-rapové duo Sebe přichází po krátké pauze s dalším singlem. Zavzpomínejte na vzácně klidné časy letošního léta a poctěte Mikea T.

KlipyTipy: The Membranes – The City Is an Animal (Nature Is Its Slave)

Michal Pařízek 27.05.2020

K albu What Nature Gives… Nature Takes Away vzniklo klipů již několik, tentokrát Membranes vsadili na totální minimal – iPhone, skutr a světla velkoměsta.

KlipyTipy: Syntia Rose - Cold Water

redakce 20.03.2020

Frida Blomberg Håvardstun a Magdaléna Manderlová aka Syntia Rose chystají na jaro nové EP. Tohle je jedna z prvních ochutnávek.

KlipyTipy: Ptakh_Jung - Monika

redakce 11.03.2020

Krátký film autenticky popisuje život ukrajinské mládeže. Tedy večírky s kamarády, alkoholem a drogami.

KlipyTipy: Chelsea Wolfe - Highway

redakce 07.03.2020

"Další město, další den," zpívá Chelsea Wolfe ve skladbě Highway. A předtím, než se zase vydá na evropskou tour, pouští do světa i videoklip k ní.

KlipyTipy: Bookie Baker - Autumn Wind

redakce 25.01.2020

Kapela obsadila do hlavních rolí klipu známého novelistu Marka Slouku se synem Zackem.

KlipyTipy: Ginny Andro – So Far OK

redakce 23.01.2020

Na své novince Ginny oproti debutu výrazně zvážněl a v písni se dotýká rape culture, zneužívání a domácího násilí.

KlipyTipy: Ogrom Circus – Callow Man

redakce 22.01.2020

Kachličky, potrubí a Ogrom Circus. Hudba se promítla do cihelných zdí a utkvěla na záznamu videokamery.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace