Články / Seriály

Preview: Alhambra Monkey Week 2023

Preview: Alhambra Monkey Week 2023

Michal Pařízek | Články / Seriály | 20.11.2023

Po loňské premiérové návštěvě showcase festivalu Monkey Week balíme do Sevilly plni očekávání, jubilejní ročník, který začíná ve středu 22. listopadu, toho nabízí víc než dost. Z bohatého programu vybíráme desítku jmen, stejnou měrou jako na hudbu se ale těšíme na rušné ulice andaluského města, tapas i pomerančovníky, které tam najdete skoro všude. Letošní patnáctý ročník navíc po několika letech strávených v neosobním komplexu Cartuja Center proběhne opět v místních klubech a dalších prostorách centra. Obsáhlejší report čekejte pár dní po festivalu na těchto stránkách.

ADRIANO GALANTE (ES)
Možná si někteří vzpomenou na španělskou kapelu Seward, která před několika lety odehrála v Česku a na Slovensku slušnou řádku koncertů, několik z nich také na Besedě. Adriano Galante hrával právě v této skupině, pod vlastním jménem dává přednost decentnímu indie folku. Na aktuálním albu Toda una alegría se sešla vybraná společnost, jen namátkou zpěvačky Silvia Pérez Cruz, Ana Tijoux nebo Rita Payés, producent Raul Refree nebo katalánská dvojice Tarta Relena. Klíčové reference: Devendra Banhart nebo Joni Mitchell.


CLARA PEYA (ES)
Clara Peya je na španělské scéně dávno zavedenou osobností, klasicky vystudovaná pianistka sama vlastní tvorbu popisuje jako „punk-romantic“. Vydala dvanáct alb, na kontě má další spoustu hudby, například pro divadlo a film, a na její novince Corsé hostují osobnosti jako Silvia Pérez Cruz nebo naše oblíbenkyně Marina Herlop.


DESCARTES A KANT (MX)
Mexická čtveřice Descartes a Kant přiveze do Sevilly zbrusu nové album After Destruction, na kterém zhmotňuje vášeň ke krautrocku, huňatému sedmdesátkovému zvuku i protoelektronické produkci. Descartes a Kant připomínají novodobé Návštěvníky (kombinézy nechybí), Wall Street Journal je popisuje ještě lákavěji: „Jako by hudbu napsanou Albertem Aylerem hráli Yeah Yeah Yeahs pod taktovkou Franka Zappy.“ Kabaret na hraně, který je rozhodně třeba vidět.


FAIZAL MOSTRIXX (UG)
Nyege Nyege stále vládne, ugandský DJ, producent, tanečník, ale i sociální pracovník Faizal Mostrixx pochází právě z tohoto okruhu. Jako jeden z prvních (spolu s kapelou Nihiloxica, kterou jsme nedávno viděli v Česku) sice „rodný“ kolektiv opustil, ale nahrávací společnost Glitterbeat rozhodně není špatnou adresou. Novinka Mutations vyšla v květnu, elektronické vzorce se na ní čelně potkávají s tribálními rytmy i rituálními vokály, daleko není ani populární amapiano či afrofuturistický funk. Čekáme velké věci.


JOHNNY LABELLE (GR)
Album XVIII řeckého barda vystupujícího pod jménem Johnny Labelle bylo pro leckoho soundtrackem druhé pandemické zimy. Teskné dramatické melodie, posmutnělé nápěvy a často až chmurně gotická nálada skladeb dala snadno vzpomenout na Scotta Walkera, Townese van Zandta nebo Alana Vegu. Poslouchat Labella připomíná sledování filmu Návrat do budoucnosti, jde o setkání rozmáchlých popových balad z 50. let s dystopickými okolnostmi brzké budoucnosti. Doporučujeme také letošní novinku May Your Dreams Come True.


LA JVNTA (ES)
Čtveřice z Cádizu kombinuje latinské rytmy s postpunkem, alternativou nebo trip hopem, jejich festivalový profil je dokonce uvádí coby andaluskou odpověď na kolumbijské Meridian Brothers. Červnové EP Viernes de Bachata rozhodně nalákalo.


LABLACKIE (ES)
Lablackie navazuje na širokou linii barcelonských a katalánských raperek (Mala Rodríguez, Carola Ortiz nebo Santa Salut), ve tvorbě umělkyně s africkými kořeny jsou čitelné také ozvěny drillu nebo dancehallu. Festivalový profil hovoří o „nové královně města a poslech debutového EP Pretty Bitch toto odvážné tvrzení nikterak nezpochybňuje.


LOS SARA FONTAN (ES)
Experimenty, improvizace a tanec. Pod názvem Los Sara Fontan se skrývá houslistka Sara Fontan a bubeník Edi Pou (jinak polovina dvojice Za!, ke které se ještě dostaneme), společně pak vytváří hudbu na pomezí neoklasiky a postrocku, která ovšem nijak nezapírá sympatie k tanečním rytmům. Los Sara Fontan spolu hrají několik let a záměrně nevydávají žádné singly ani videoklipy. Jejich první album Queda pendiente vyšlo na konci října.


SIMONA (ES)
Mezi reggaetonem, trapem, popem, uk garage R&B a mnoha dalšími žánry na svém debutu Esfera de amor elegantně proplouvá v Barceloně usazená umělkyně Simona Sibilla. Když už má člověk pocit, že to jen těžko může být barevnější, přijdou zlomené beaty nebo loungejazzová balada.


ZA! Y LA TRANSMEGACOBLA (ES)
Dvojice Za! se v barcelonském undergroundu pohybuje téměř dvě dekády, za tu dobu dokázaly úspěšně parazitovat na mnoha hudebních žánrech včetně punku, freejazzu, elektroniky nebo metalu. Aktuální podoba jejich „vize středomořské hudby“ ovšem zasahuje ještě mnohem dál – za doprovodu dechového kvarteta MegaColba a dvojice Tarta Relena se vydali daleko za obzor známého, k tomu jim pomohly souřadnice jako flamenco, gnawa nebo sardana, podobně jako zpěv ve starobylé féničtině.

Info

Alhambra Monkey Week 2023
23.-25. 11. 2023 Sevilla, Španělsko
web

foto @ Alhambra Monkey Week

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Protokol: Ed Isola (The 502s)

redakce 04.12.2023

Americká kapela The 502s zhudebňuje ty nejobyčejnější situace, jejich písničky pak přináší sluneční energii floridských pláží, kamkoliv přijede.

Kam na rajz s Ondrou Kubíčkem (NOC6)

redakce 19.11.2023

Jedním z hlavních organizátorů je Ondřej Kubíček, který má v dejvické Klubovně na starost booking, produkci i dramaturgii a který nás pozve i na další bohulibé akce nejrůznějšího charakteru.

Le Guess Who? 2023: To nejlepší

redakce 14.11.2023

Pravidelná dávka nejlepších kapel i koncertů na světě nezklamala ani tentokrát.

Pořadatelská: Tomáš Slunský (Ostrava Kamera Oko)

redakce 13.11.2023

"Pokud máte čas, určitě přijďte, ta akce si na pět dní zaslouží celé vaše srdce."

Pořadatelská: Mikuláš Hamerla

redakce 07.11.2023

Co vyznává Mikuláš Hamerla nejen v souvislosti s koncertováním dalších umělců v rámci série Softspot?

Tak daleko, tak blízko: Benedicte Maurseth

redakce 31.10.2023

Krátký rozhovor nasáklý atmosférou severských hor. Fjordy, spisovná norština a zase fjordy. A koncert v Divadle X10.

Kam na rajz s týmem Kina Brasil

redakce 25.10.2023

Událost, která kromě filmů přináší i prolínání milovníků brazilské kultury s diváky vyhledávajícími méně obvyklé a dostupné filmy.

Vstupní prohlídka: daniel b

redakce 24.10.2023

Slibný písničkář vydal před pár dny druhý singl a my už vyhlížíme debutové album, které by mělo vyjít na podzim.

Kam na rajz s Honzou Gregarem

redakce 22.10.2023

V industriálním areálu Holešovické tržnice se můžete mimo jiné těšit na unikátní scénografii a světelný design, neotřelá mezinárodní hudební jména jako Alfa Mist a další.

Vstupní prohlídka: The Valentines

redakce 15.10.2023

Indiepopová formace The Valentines vyráží na turné se slovenskou kapelou Papyllon. Jak se díváte na lavičky před pódiem?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace