Články / Sloupky/Blogy

Preview: Crime & the City Solution

Preview: Crime & the City Solution

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 21.06.2022

Tohle bude svátek. Kdy naposledy se stalo, že se během dvou dnů v Česku objevili Crime & the City Solution a Nick Cave? Správná odpověď je... nikdy. Pro fanoušky „berlínských Australanů“ jde o dva povinné večery, přestože ani Simon Bonney ani svatý Nick nemají už s německou metropolí nic společného. Vzhledem k tomu, že o Caveovi píšeme pořád, tak se nyní pojďme trochu podrobněji podívat na Crime & the City Solution. Ostatně tahle kultovní kapela se v Česku objevuje po dlouhých dvaatřiceti letech.

Skupina soustředěná okolo Simona Bonneyho se vždy vyznačovala proměnlivostí a změnami v sestavě, které většinou souvisely s místem, ve kterém se kapela nacházela. Nejslavnější období Crime & the City Solution samozřejmě prožili ve druhé polovině osmdesátých let v Berlíně, nicméně Bonney kapelu založil už o téměř deset let dříve. Když se po dvacetileté pauze objevilo v roce 2013 comebackové album American Twilight, tak se někteří fanoušci podivovali nad absencí Micka Harveyho, který byl nedílnou součástí kapely po celá osmdesátá léta, v dnešní sestavě zas chybí Alexander Hacke.

V aktuálním složení Crime & the City Solution se kromě ústřední partnerské i tvůrčí dvojice Simon Bonney a Brownyn Adams objevuje například Chris Hughes (Once Upon a Time, Hugo Race & True Spirit nebo The Fatal Shore). Vzhledem k tomu, že setlisty aktuálního turné ovšem přináší to nejlepší ze všech období kapely, nabízíme rovnou sedm důvodů, proč se alespoň na jeden z jejich dvou českých koncertů podívat.

Crime & the City Solution – Rose Blue
Některé diskografie uvádí Just South of Heaven jako EP, jiné zase jako album, nezáleží na tom. Psal se rok 1985, Crime & the City Solution byli ještě rozkročeni mezi Londýnem a Berlínem, v sestavě se kromě otce zakladatele objevují Mick Harvey, Harry a Rowland S. Howardovi nebo Epic Soundtracks (bratr Nikkiho Suddena).


Crime & the City Solution – Six Bells Chime
Marion, Damien, Cassiel a Nebe nad Berlínem. Je třeba něco dodávat?


Crime & the City Solution – All Must Be Love
První berlínské album Shine (1988) a nová sestava, ve které řádí Alexander Hacke (Einstürzende Neubauten) nebo Chrislo Haas (DAF či Liaisons Dangereuses).


Crime & the City Solution – The Shadow of No Man
Berlínské období pokračuje, The Shadow of No Man je úvodní skladbou třetího, v kontextu kapely poněkud upozaděného alba The Bride Ship. Crime & the City Solution tehdy trpěli vysokou aktivitou The Bad Seeds a Einstürzende Neubauten, desky vycházely pravidelně, ale koncertů moc nebylo.


Crime & the City Solution – I Have the Gun
Pro mnoho fanoušků je Paradise Discotheque z roku 1990 vrcholným albem Crime & the City Solution, hádat se nebudeme. Každopádně úvodní skladba je jedním z nejlepších momentů desky obsahující také asi jedinou coververzi, kterou kdy Bonneyho kapela nahrála – slavný tradicionál Motherless Child.


Crime & the City Solution – The Dolphins and the Sharks
Další ukázka z Paradise Discotheque a jedna z nejkrásnější písní od Crime & the City Solution vůbec.


Crime & the City Solution – American Twilight
Album z roku 2013 a zatím poslední tvůrčí inkarnace Crime & the City Solution. Tehdejší sestava byla skutečně snová – vedle Bonneyho, Adams a Hackeho s jeho manželkou Daniellou de Picciotto se v ní objevil například David Eugene Edwards (Woven Hand) nebo Jim White (Dirty Three). Taková pohádka nemohla vydržet dlouho.


bonus
Simon Bonney – Don’t Walk Away from Love
V první půlce devadesátých let vydal Simon Bonney také dvě veskrze povedené sólovky, Forever (1992) a o dva roky později Everyman, ze které pochází tahle country balada. Právě jeho sólová tvorba částečně stojí za aktuálním oživením Crime & the City Solution. Před třemi lety vydal label Mute výběr z jeho sólových věcí a Bonney dokonce odjel celé turné s Markem Laneganem. Bez kapely to ale zjevně nebylo ono.

Info

Crime & the City Solution (aus)
web

živě: Crime & the City Solution (aus)
21. 6. 2022 Lucerna Music Bar, Praha
Fb událost

23. 6. 2022 Kabinet Múz, Brno
Fb událost

foto © Prague Music Performance

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #85: Kde se to zastavuje?

Michal Pařízek 12.08.2022

Někdejší setrvačnost skončila na jaře 2020, od té doby – a s letošními událostmi možná ještě o to víc – člověku dochází, jak to bylo divné a snad i nesprávné.

Šejkr #84: „Je jedno, že spíš, ono si ťa to počká…“

Michal Pařízek 29.07.2022

„Do deseti let tady všichni shoříme.“ Ano, na zahrádce před Veletržním palácem padají i takovéto věty. Není se čemu divit.

Šejkr #83: Zázrak na letisku

Michal Pařízek 15.07.2022

„Když něco považuješ za zázrak, tak se toho jen tak nevzdáš,“ říká Michal Kaščák v rozhovoru pro bulletin festivalu Pohoda a moc dobře ví, o čem mluví.

Pohoda Festival 2022: To nejlepší

redakce 11.07.2022

Festival, na který jezdíme velmi často a ne pouze po jednotlivcích? Letos se vypravili i nováčci, vedle nich jsme oslovili i kamarády z řad médií nebo hudebníků, které jsme na…

Šejkr #82: Otevřete si okno

Michal Pařízek 01.07.2022

„Dunaj s Bittovou, Nick Cave, Mňága. Během dvou dní. Devadesátky jsou zpět. Když si nezapomenu vzít léky, bude to pěkný týden,“ nechal se Jindřich Šídlo, smál jsem se dvacet minut.

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

prof. Neutrino 24.06.2022

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Expedice: Má láska aneb Le Pole Nord.

Vstupní prohlídka: Tramhaus (nl)

redakce 20.06.2022

Anglický novinář Richard Foster (The Quietus nebo Louder Than War) mluví o rotterdamské kapele Tramhaus jako o jednom z největších tajemství místní scény.

Šejkr #81: Me miras pero no me ves

Michal Pařízek 17.06.2022

Deset dní na cestě, respektive na festivalu. Praha, Barcelona, Lublaň a zpátky. To je život, chtělo by se říct. A vlastně možná jo. Jenže ne vždycky je to tak růžové,…

Ment 2022 – To nejlepší

redakce 13.06.2022

První střípky dojmů a emocí z letošního ročníku festivalu Ment ve slovinské metropoli. Podrobnější info, historky a drby čtěte v letním dvojčísle.

Primavera Sound 2022 – to nejlepší

redakce 06.06.2022

Tradičně vybíráme to nejzajímavější z prvního víkendu, legendy i nová jména, obsáhlý report s historkami čekejte v letním dvojčísle magazínu Full Moon.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace