Články / Sloupky/Blogy

Preview: Le Guess Who? 2018

Preview: Le Guess Who? 2018

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 01.11.2018

Do malebného Utrechtu již popáté, letos to bude ale možná největší dobrodružství. Festival Le Guess Who? návštěvníka nešetří, obsáhlý program se vyplatí dopředu pořádně nastudovat, jinak může člověk snadno minout něco, co opravdu nechtěl. Letos to platí dvojnásob, známých jmen je sice mnohem méně než v minulých letech, ostatně někteří díky tomu zbaběle prodávali lístky, ale možná o to je program zajímavější. Pátrat a studovat musí všichni. Těšíme se na Devendru Banharta, Neneh Cherry, Mudhoney nebo Hot Snakes a potěšit půjdeme také stromy, pár dalších tipů z programu najdete níže.

BCUC
Pod zkratkou BCUC se skrývá mladá sedmičlenná skupina Bantu Continua Uhuru Consciousness z jihoafrického Soweta. Sami jako svoje vzory uvádějí Felu Kutiho a Jamese Browna, tradiční africké sbory a rytmy v jejich podání těžkou omamnými psychedelickými vzorci a narušují je vlivy punku nebo hip-hopu. Novinka Emakhosini vyšla letos na jaře.

Circuit des Yeux
Koncert písničkářky Haley Fohr z Chicaga mi na Le Guess Who? už několikrát utekl, tentokrát si to pojistím. Jedinečné představení loňského alba Reaching for Indigo a dosud nevydaných nahrávek ze stejné doby se v podání její kapely a členů Netherlands Chamber Orchestra odehraje jen a pouze na festivalu. Circuit des Yeux se poté představí také v Praze, v pondělí 19. listopadu v Klubu Famu.

Crack Cloud
Moderní odpověď na Talking Heads nebo Gang of Four v podobě sedmičlenného art punkového kolektivu z Vancouveru. Kanadští mladíci baví zkreslenými kytarami, osvědčenými rejstříky kláves a zejména intenzivním zpěvem i sbory, vyhraněné politické názory pochopitelně nechybí. Všechno na svém místě.

Ras_G & The Afrikan Space Program
Těžká váha z Los Angeles a zástupce té části programu, za kterou Moor Mother. Gregory Shorter Jr. aneb Ras_G je velkým zastáncem afrofuturismu, v jeho zhusta instrumentálních hip hopových beatech najdeme space funk, řádně zakouřený dub i pozoruhodně nezemské zvukové ornamenty. Novinka Stagate Music baví skutečně náramně, živě to bude možná oříšek, ale s trochou pomoci...

Sons of Kemet XL
Shabaka Hutchings na Le Guess Who? vystupoval již několikrát – se skupinami jako Comet Is Coming nebo Shabaka & the Ancestors, loni se představil také v rámci pocty Alice Coltrane. Letos se vrací v roli jednoho z kurátorů a vystoupí zde s jazzovou formací Sons of Kemet, jejíž famózní album Your Queen Is A Reptile bylo letos nominováno na prestižní cenu Mercury. Opět půjde o výjimečný koncert, zkratka XL v jejich případě znamená hned čtveřici bubeníků.

STUFF.
Pětičlenná jazzová mašina z belgických Antverp se nebojí ani elektroniky ani hip-hopu. V recenzích se objevují přirovnání k Flying Lotusovi, Aphex Twinovi nebo Pharoahu Sandersovi, jejich sotva několik týdnů stará novinka Old Dreams, New Planets mnohé z řečeného podtrhuje, a slibuje ještě víc. Tohle bude jízda.

Swamp Dogg
Soulový veterán Jerry Willimas Jr., vystupující od roku 1970 jako Swamp Dogg, vydal před pár týdny v produkci Ryana Olsona (Poliça) a Justina Vernona skvělé album Love, Loss, and Auto-Tune. Ani v sedmdesáti šesti neztrácí nadhled a sžíravý humor, díky kterému se kdysi dostal na seznam nežádoucích, který tvořili poradci prezidenta Richarda Nixona. Jižanský soul, country a nevymáchané průpovídky. Legenda.

Vera Sola
Newyorská básnířka a hudebnice a někdejší členka skupiny Elvis Perkins vydává své debutové album Shades v pátek 9. listopadu, tedy den po svém festivalovém vystoupení. Sama mluví o Dylanu Thomasovi nebo Williamu Faulknerovi, my přidáváme The Handsome Family, Julee Cruise nebo rané Wovenhand.

Yonatan Gat & The Eastern Medicine Singers
Pamatujete na divoké Izraelce z Monotonix? Kytarista Yonatan Gat se po jejich rozpadu v roce 2011, po několika mezi zastávkách, usadil v New Yorku, kde spolupracoval s členy Yeah Yeah Yeahs, Deerhoof nebo Swans. Letos v květnu vyšlo jeho druhé sólové album Universalist, které produkoval David Berman ze Silver Jews, a kromě Calvina Johnsona nebo Thora Harrise se na něm objevují také Eastern Medicine Singers, skupina složená z příslušníků indiánského národa Algonkinů. Právě s nimi Yonatan Gat v Utrechtu vystoupí.

Info

Le Guess Who? 2018
8. - 11. 11. 2018
Utrecht, Nizozemí
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Chodím po… Colours II.

redakce 19.07.2019

Vystoupím na Náměstí republiky, vedle je krámek Potraviny. Od osmi do osmi. V řadě přede mnou stojí paní, má zvláštně nakasaný obličej.

Chodím po… Colours

redakce 18.07.2019

Protože moje práce v rámci Full Moonu je v redakci Nad dopisy čtenářů, musím hned zkraje vyřešit jednu obligátní.

Bella Ciao. Top 5 Pohoda Festival 2019.

redakce 15.07.2019

Takhle zima byla naposledy v roce 2015, takhkle nabitý program Pohoda neměla nikdy. To nejlepší z letošního ročníku podle redakce a přátel Full Moonu.

Šejkr na letisku #3: Malé ráje

redakce 14.07.2019

Každý máme svoju vlastnú nirvánu, hlásal evidentně vlastnoruční nápis na plátěnce anonymní slečny z davu. Slogan, který festival Pohoda vystihuje ze všeho nejlépe.

Šejkr na letisku #2: Čau, ty tam

redakce 13.07.2019

Se Snapped Ankles se vydáváme na Death Grips, kde v moshpitu řádí i celá Full Moon crew, Paddy vypráví, že je viděl dvakrát a pokaždé si stěžovali, že je to…

Šejkr na letisku #1: Blažené nevědomosti

redakce 12.07.2019

Ano, všechny hvězdy hlavní scény úvodního dne „sleduji“ právě z Café Kušnierik, zvuk je skvělý a obrazu netřeba...

Co právě v elektru kutěj: Nejen jak se tančí na planetě Mu

redakce 06.07.2019

Další díl o nových počinech na elektro experimentální scéně s novinkami od Planet Mu i s českými producenty na zahraničních labelech.

Ze srdce i ze srdíčka (Heart of Noise 2019)

redakce 16.06.2019

Jak daleko je od noiseu k přírodě? V případě festivalu Heart of Noise kousíček.

Co právě v elektru kutěj: Návrat mistra, který spal sedm let

redakce 06.06.2019

Nový materiál po sedmi letech od kultovního projektu Scorn a další novinky z elektronického undergroundu.

Preview: Nowa muzyka 2019

redakce 05.06.2019

Letošní formu si můžeme po loňských zkušenostech ověřit u Amnesia Scanner, Fatimy Al Qadiry nebo Yvese Tumora, ale jsou tu i další jména, která byste neměli přehlédnout.