Články / Sloupky/Blogy

Preview: Le Guess Who? 2018

Preview: Le Guess Who? 2018

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 01.11.2018

Do malebného Utrechtu již popáté, letos to bude ale možná největší dobrodružství. Festival Le Guess Who? návštěvníka nešetří, obsáhlý program se vyplatí dopředu pořádně nastudovat, jinak může člověk snadno minout něco, co opravdu nechtěl. Letos to platí dvojnásob, známých jmen je sice mnohem méně než v minulých letech, ostatně někteří díky tomu zbaběle prodávali lístky, ale možná o to je program zajímavější. Pátrat a studovat musí všichni. Těšíme se na Devendru Banharta, Neneh Cherry, Mudhoney nebo Hot Snakes a potěšit půjdeme také stromy, pár dalších tipů z programu najdete níže.

BCUC
Pod zkratkou BCUC se skrývá mladá sedmičlenná skupina Bantu Continua Uhuru Consciousness z jihoafrického Soweta. Sami jako svoje vzory uvádějí Felu Kutiho a Jamese Browna, tradiční africké sbory a rytmy v jejich podání těžkou omamnými psychedelickými vzorci a narušují je vlivy punku nebo hip-hopu. Novinka Emakhosini vyšla letos na jaře.

Circuit des Yeux
Koncert písničkářky Haley Fohr z Chicaga mi na Le Guess Who? už několikrát utekl, tentokrát si to pojistím. Jedinečné představení loňského alba Reaching for Indigo a dosud nevydaných nahrávek ze stejné doby se v podání její kapely a členů Netherlands Chamber Orchestra odehraje jen a pouze na festivalu. Circuit des Yeux se poté představí také v Praze, v pondělí 19. listopadu v Klubu Famu.

Crack Cloud
Moderní odpověď na Talking Heads nebo Gang of Four v podobě sedmičlenného art punkového kolektivu z Vancouveru. Kanadští mladíci baví zkreslenými kytarami, osvědčenými rejstříky kláves a zejména intenzivním zpěvem i sbory, vyhraněné politické názory pochopitelně nechybí. Všechno na svém místě.

Ras_G & The Afrikan Space Program
Těžká váha z Los Angeles a zástupce té části programu, za kterou Moor Mother. Gregory Shorter Jr. aneb Ras_G je velkým zastáncem afrofuturismu, v jeho zhusta instrumentálních hip hopových beatech najdeme space funk, řádně zakouřený dub i pozoruhodně nezemské zvukové ornamenty. Novinka Stagate Music baví skutečně náramně, živě to bude možná oříšek, ale s trochou pomoci...

Sons of Kemet XL
Shabaka Hutchings na Le Guess Who? vystupoval již několikrát – se skupinami jako Comet Is Coming nebo Shabaka & the Ancestors, loni se představil také v rámci pocty Alice Coltrane. Letos se vrací v roli jednoho z kurátorů a vystoupí zde s jazzovou formací Sons of Kemet, jejíž famózní album Your Queen Is A Reptile bylo letos nominováno na prestižní cenu Mercury. Opět půjde o výjimečný koncert, zkratka XL v jejich případě znamená hned čtveřici bubeníků.

STUFF.
Pětičlenná jazzová mašina z belgických Antverp se nebojí ani elektroniky ani hip-hopu. V recenzích se objevují přirovnání k Flying Lotusovi, Aphex Twinovi nebo Pharoahu Sandersovi, jejich sotva několik týdnů stará novinka Old Dreams, New Planets mnohé z řečeného podtrhuje, a slibuje ještě víc. Tohle bude jízda.

Swamp Dogg
Soulový veterán Jerry Willimas Jr., vystupující od roku 1970 jako Swamp Dogg, vydal před pár týdny v produkci Ryana Olsona (Poliça) a Justina Vernona skvělé album Love, Loss, and Auto-Tune. Ani v sedmdesáti šesti neztrácí nadhled a sžíravý humor, díky kterému se kdysi dostal na seznam nežádoucích, který tvořili poradci prezidenta Richarda Nixona. Jižanský soul, country a nevymáchané průpovídky. Legenda.

Vera Sola
Newyorská básnířka a hudebnice a někdejší členka skupiny Elvis Perkins vydává své debutové album Shades v pátek 9. listopadu, tedy den po svém festivalovém vystoupení. Sama mluví o Dylanu Thomasovi nebo Williamu Faulknerovi, my přidáváme The Handsome Family, Julee Cruise nebo rané Wovenhand.

Yonatan Gat & The Eastern Medicine Singers
Pamatujete na divoké Izraelce z Monotonix? Kytarista Yonatan Gat se po jejich rozpadu v roce 2011, po několika mezi zastávkách, usadil v New Yorku, kde spolupracoval s členy Yeah Yeah Yeahs, Deerhoof nebo Swans. Letos v květnu vyšlo jeho druhé sólové album Universalist, které produkoval David Berman ze Silver Jews, a kromě Calvina Johnsona nebo Thora Harrise se na něm objevují také Eastern Medicine Singers, skupina složená z příslušníků indiánského národa Algonkinů. Právě s nimi Yonatan Gat v Utrechtu vystoupí.

Info

Le Guess Who? 2018
8. - 11. 11. 2018
Utrecht, Nizozemí
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: Elevate Festival 2020

waghiss666 21.02.2020

Kam první březnový týden? Pobyt ve Štýrském Hradci stojí za zvážení, obzvlášť když se pod tematickou střechou Human Nature sešla tak zajímavá jména, jaká představujeme v následující selekci.

Kam na rajz s Tomášem Pokorným

redakce 19.02.2020

Tomáš Pokorný informuje svět o všem dobrém, co se děje (nejen) v Brně. A zve na akce ze své stáje, i na akce venku.

Kam na rajz s Vaškem Kokešem

redakce 10.02.2020

Směska country a rapu, třídenní párty, tajemná kapela z Chicaga, Fly Pan Am nebo Ars Electronica, to doporučuje Vašek Kokeš.

MoMENTálně vyřešeno aneb to nejlepší z MENTu 2020

redakce 09.02.2020

Lublaňský MENT, jeden z nejzajímavějších a nejvybranějších showcasů v Evropě, má za sebou další povedený ročník a zase to bylo nejlepší.

CTM 2020: Reverzní kolonialismus

Jan Starý 06.02.2020

Padá pevnost Evropa, něco si přej. Letošní ročník CTM ovládly nezápadní projekty.

Kam na rajz s Trochtýnou

redakce 05.02.2020

Která nejlepší kapela na světě bude mít brzy koncert v Praze? Kam na rajz radí Trochtýna Kristová.

To nejlepší z CTM 2020: Hudba, pivo, instalace

redakce 03.02.2020

Na CTM se nevyplatí jezdit na hvězdy – ano, jsou tu, ale daleko důležitější než výběr z výročních žebříčků jsou neokoukaná jména, která dostávají rovnocenný prostor.

Preview: Ment 2020

Aneta Martínková 03.02.2020

V programu slovinského Mentu najdete chuťovky od belgické rapperky s kapverdskými kořeny po baskického hráče na akordeon. Ruský blok?

Šejkr #45: Srdečné pozdravy z Istanbulu

Michal Pařízek 02.02.2020

Už strašně dlouho se chci podívat do Istanbulu. Nepamatuji si, kdy to přesně začalo, možná jsou na vině knihy série Ve stínu pádišáha, možná bondovka Srdečné pozdravy z Ruska...

Filmové žebříčky Full Moonu: videoklip/soundtrack/mem roku 2019

redakce 28.01.2020

Včera jsme se podívali na nejlepší filmy a seriály, dnes si projdeme videoklipy, soundtracky a ty nejvtipnější memy.