Články / Sloupky/Blogy

Preview: Le Guess Who? 2018

Preview: Le Guess Who? 2018

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 01.11.2018

Do malebného Utrechtu již popáté, letos to bude ale možná největší dobrodružství. Festival Le Guess Who? návštěvníka nešetří, obsáhlý program se vyplatí dopředu pořádně nastudovat, jinak může člověk snadno minout něco, co opravdu nechtěl. Letos to platí dvojnásob, známých jmen je sice mnohem méně než v minulých letech, ostatně někteří díky tomu zbaběle prodávali lístky, ale možná o to je program zajímavější. Pátrat a studovat musí všichni. Těšíme se na Devendru Banharta, Neneh Cherry, Mudhoney nebo Hot Snakes a potěšit půjdeme také stromy, pár dalších tipů z programu najdete níže.

BCUC
Pod zkratkou BCUC se skrývá mladá sedmičlenná skupina Bantu Continua Uhuru Consciousness z jihoafrického Soweta. Sami jako svoje vzory uvádějí Felu Kutiho a Jamese Browna, tradiční africké sbory a rytmy v jejich podání těžkou omamnými psychedelickými vzorci a narušují je vlivy punku nebo hip-hopu. Novinka Emakhosini vyšla letos na jaře.

Circuit des Yeux
Koncert písničkářky Haley Fohr z Chicaga mi na Le Guess Who? už několikrát utekl, tentokrát si to pojistím. Jedinečné představení loňského alba Reaching for Indigo a dosud nevydaných nahrávek ze stejné doby se v podání její kapely a členů Netherlands Chamber Orchestra odehraje jen a pouze na festivalu. Circuit des Yeux se poté představí také v Praze, v pondělí 19. listopadu v Klubu Famu.

Crack Cloud
Moderní odpověď na Talking Heads nebo Gang of Four v podobě sedmičlenného art punkového kolektivu z Vancouveru. Kanadští mladíci baví zkreslenými kytarami, osvědčenými rejstříky kláves a zejména intenzivním zpěvem i sbory, vyhraněné politické názory pochopitelně nechybí. Všechno na svém místě.

Ras_G & The Afrikan Space Program
Těžká váha z Los Angeles a zástupce té části programu, za kterou Moor Mother. Gregory Shorter Jr. aneb Ras_G je velkým zastáncem afrofuturismu, v jeho zhusta instrumentálních hip hopových beatech najdeme space funk, řádně zakouřený dub i pozoruhodně nezemské zvukové ornamenty. Novinka Stagate Music baví skutečně náramně, živě to bude možná oříšek, ale s trochou pomoci...

Sons of Kemet XL
Shabaka Hutchings na Le Guess Who? vystupoval již několikrát – se skupinami jako Comet Is Coming nebo Shabaka & the Ancestors, loni se představil také v rámci pocty Alice Coltrane. Letos se vrací v roli jednoho z kurátorů a vystoupí zde s jazzovou formací Sons of Kemet, jejíž famózní album Your Queen Is A Reptile bylo letos nominováno na prestižní cenu Mercury. Opět půjde o výjimečný koncert, zkratka XL v jejich případě znamená hned čtveřici bubeníků.

STUFF.
Pětičlenná jazzová mašina z belgických Antverp se nebojí ani elektroniky ani hip-hopu. V recenzích se objevují přirovnání k Flying Lotusovi, Aphex Twinovi nebo Pharoahu Sandersovi, jejich sotva několik týdnů stará novinka Old Dreams, New Planets mnohé z řečeného podtrhuje, a slibuje ještě víc. Tohle bude jízda.

Swamp Dogg
Soulový veterán Jerry Willimas Jr., vystupující od roku 1970 jako Swamp Dogg, vydal před pár týdny v produkci Ryana Olsona (Poliça) a Justina Vernona skvělé album Love, Loss, and Auto-Tune. Ani v sedmdesáti šesti neztrácí nadhled a sžíravý humor, díky kterému se kdysi dostal na seznam nežádoucích, který tvořili poradci prezidenta Richarda Nixona. Jižanský soul, country a nevymáchané průpovídky. Legenda.

Vera Sola
Newyorská básnířka a hudebnice a někdejší členka skupiny Elvis Perkins vydává své debutové album Shades v pátek 9. listopadu, tedy den po svém festivalovém vystoupení. Sama mluví o Dylanu Thomasovi nebo Williamu Faulknerovi, my přidáváme The Handsome Family, Julee Cruise nebo rané Wovenhand.

Yonatan Gat & The Eastern Medicine Singers
Pamatujete na divoké Izraelce z Monotonix? Kytarista Yonatan Gat se po jejich rozpadu v roce 2011, po několika mezi zastávkách, usadil v New Yorku, kde spolupracoval s členy Yeah Yeah Yeahs, Deerhoof nebo Swans. Letos v květnu vyšlo jeho druhé sólové album Universalist, které produkoval David Berman ze Silver Jews, a kromě Calvina Johnsona nebo Thora Harrise se na něm objevují také Eastern Medicine Singers, skupina složená z příslušníků indiánského národa Algonkinů. Právě s nimi Yonatan Gat v Utrechtu vystoupí.

Info

Le Guess Who? 2018
8. - 11. 11. 2018
Utrecht, Nizozemí
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

prof. Neutrino 24.06.2022

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Expedice: Má láska aneb Le Pole Nord.

Preview: Crime & the City Solution

redakce 21.06.2022

Tohle bude svátek. Kdy naposledy se stalo, že se během dvou dnů v Česku objevili Crime & the City Solution a Nick Cave? Správná odpověď je... nikdy.

Vstupní prohlídka: Tramhaus (nl)

redakce 20.06.2022

Anglický novinář Richard Foster (The Quietus nebo Louder Than War) mluví o rotterdamské kapele Tramhaus jako o jednom z největších tajemství místní scény.

Šejkr #81: Me miras pero no me ves

Michal Pařízek 17.06.2022

Deset dní na cestě, respektive na festivalu. Praha, Barcelona, Lublaň a zpátky. To je život, chtělo by se říct. A vlastně možná jo. Jenže ne vždycky je to tak růžové,…

Ment 2022 – To nejlepší

redakce 13.06.2022

První střípky dojmů a emocí z letošního ročníku festivalu Ment ve slovinské metropoli. Podrobnější info, historky a drby čtěte v letním dvojčísle.

Primavera Sound 2022 – to nejlepší

redakce 06.06.2022

Tradičně vybíráme to nejzajímavější z prvního víkendu, legendy i nová jména, obsáhlý report s historkami čekejte v letním dvojčísle magazínu Full Moon.

Žibafýř švrňblón

Samčo brat dážďoviek 05.06.2022

Ve Full Moonu #133 vyšel obsáhlý rozhovor se sloveským svérázem, který si říká Samčo, brat dážďoviek, nádavkem přinášíme ještě jeho aktuální povídku Žibafýř švrňblón, již vytáhl ze svého závratného klobouk…

Šejkr #80: Něco divokého

Michal Pařízek 03.06.2022

Měl jsem moc rád Raye Liottu. Mafiáni, jasně, jeden z nejlepších filmů vůbec, dodnes je nepochopitelné, že nebyl ve své době víc oceňovaný...

Šejkr #79: Tak daleko, tak blízko

Michal Pařízek 20.05.2022

Gentrifikace se nevyhýbá ani distriktu 36, majitel domu zvedl provozovatelům hostelu nájem víc než čtyřnásobně. Přemýšlím nad zážitky, co jsem tu za ta léta nashromáždil...

Šejkr #78: Potopa

Michal Pařízek 06.05.2022

Chodit pozdě může být i výhoda. Je hodina po začátku tiskovky, Rudolfinum je v podstatě prázdné...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace