Články / Sloupky/Blogy

Preview: Le Guess Who? 2018

Preview: Le Guess Who? 2018

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 01.11.2018

Do malebného Utrechtu již popáté, letos to bude ale možná největší dobrodružství. Festival Le Guess Who? návštěvníka nešetří, obsáhlý program se vyplatí dopředu pořádně nastudovat, jinak může člověk snadno minout něco, co opravdu nechtěl. Letos to platí dvojnásob, známých jmen je sice mnohem méně než v minulých letech, ostatně někteří díky tomu zbaběle prodávali lístky, ale možná o to je program zajímavější. Pátrat a studovat musí všichni. Těšíme se na Devendru Banharta, Neneh Cherry, Mudhoney nebo Hot Snakes a potěšit půjdeme také stromy, pár dalších tipů z programu najdete níže.

BCUC
Pod zkratkou BCUC se skrývá mladá sedmičlenná skupina Bantu Continua Uhuru Consciousness z jihoafrického Soweta. Sami jako svoje vzory uvádějí Felu Kutiho a Jamese Browna, tradiční africké sbory a rytmy v jejich podání těžkou omamnými psychedelickými vzorci a narušují je vlivy punku nebo hip-hopu. Novinka Emakhosini vyšla letos na jaře.

Circuit des Yeux
Koncert písničkářky Haley Fohr z Chicaga mi na Le Guess Who? už několikrát utekl, tentokrát si to pojistím. Jedinečné představení loňského alba Reaching for Indigo a dosud nevydaných nahrávek ze stejné doby se v podání její kapely a členů Netherlands Chamber Orchestra odehraje jen a pouze na festivalu. Circuit des Yeux se poté představí také v Praze, v pondělí 19. listopadu v Klubu Famu.

Crack Cloud
Moderní odpověď na Talking Heads nebo Gang of Four v podobě sedmičlenného art punkového kolektivu z Vancouveru. Kanadští mladíci baví zkreslenými kytarami, osvědčenými rejstříky kláves a zejména intenzivním zpěvem i sbory, vyhraněné politické názory pochopitelně nechybí. Všechno na svém místě.

Ras_G & The Afrikan Space Program
Těžká váha z Los Angeles a zástupce té části programu, za kterou Moor Mother. Gregory Shorter Jr. aneb Ras_G je velkým zastáncem afrofuturismu, v jeho zhusta instrumentálních hip hopových beatech najdeme space funk, řádně zakouřený dub i pozoruhodně nezemské zvukové ornamenty. Novinka Stagate Music baví skutečně náramně, živě to bude možná oříšek, ale s trochou pomoci...

Sons of Kemet XL
Shabaka Hutchings na Le Guess Who? vystupoval již několikrát – se skupinami jako Comet Is Coming nebo Shabaka & the Ancestors, loni se představil také v rámci pocty Alice Coltrane. Letos se vrací v roli jednoho z kurátorů a vystoupí zde s jazzovou formací Sons of Kemet, jejíž famózní album Your Queen Is A Reptile bylo letos nominováno na prestižní cenu Mercury. Opět půjde o výjimečný koncert, zkratka XL v jejich případě znamená hned čtveřici bubeníků.

STUFF.
Pětičlenná jazzová mašina z belgických Antverp se nebojí ani elektroniky ani hip-hopu. V recenzích se objevují přirovnání k Flying Lotusovi, Aphex Twinovi nebo Pharoahu Sandersovi, jejich sotva několik týdnů stará novinka Old Dreams, New Planets mnohé z řečeného podtrhuje, a slibuje ještě víc. Tohle bude jízda.

Swamp Dogg
Soulový veterán Jerry Willimas Jr., vystupující od roku 1970 jako Swamp Dogg, vydal před pár týdny v produkci Ryana Olsona (Poliça) a Justina Vernona skvělé album Love, Loss, and Auto-Tune. Ani v sedmdesáti šesti neztrácí nadhled a sžíravý humor, díky kterému se kdysi dostal na seznam nežádoucích, který tvořili poradci prezidenta Richarda Nixona. Jižanský soul, country a nevymáchané průpovídky. Legenda.

Vera Sola
Newyorská básnířka a hudebnice a někdejší členka skupiny Elvis Perkins vydává své debutové album Shades v pátek 9. listopadu, tedy den po svém festivalovém vystoupení. Sama mluví o Dylanu Thomasovi nebo Williamu Faulknerovi, my přidáváme The Handsome Family, Julee Cruise nebo rané Wovenhand.

Yonatan Gat & The Eastern Medicine Singers
Pamatujete na divoké Izraelce z Monotonix? Kytarista Yonatan Gat se po jejich rozpadu v roce 2011, po několika mezi zastávkách, usadil v New Yorku, kde spolupracoval s členy Yeah Yeah Yeahs, Deerhoof nebo Swans. Letos v květnu vyšlo jeho druhé sólové album Universalist, které produkoval David Berman ze Silver Jews, a kromě Calvina Johnsona nebo Thora Harrise se na něm objevují také Eastern Medicine Singers, skupina složená z příslušníků indiánského národa Algonkinů. Právě s nimi Yonatan Gat v Utrechtu vystoupí.

Info

Le Guess Who? 2018
8. - 11. 11. 2018
Utrecht, Nizozemí
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Setkání v sadu - 6 is the magic number (Pelhřimovy 2019)

redakce 22.08.2019

Tradiční plkání o post-bratroorffovském antifestivalu. Tentokráte hodně o magii (místa).

Všetky odtiene blata alebo Top 5 ArcTanGent 2019

redakce 21.08.2019

Najkrajšie na kompilácií Top 5 zo siedmeho ročníku festivalu je, že mená sa príliš neopakujú a headlineri sa do výberu dostávajú ojedinele.

RapRadar IV: České předpremiéry

redakce 13.08.2019

Albové předpremiéry na letošním Kempu, hyperaktivní Brockhampton a JAY Z i nezdar Chance the Rappera.

Hromy, blesky a Algiers. Top 5 Grape festival 2019

redakce 11.08.2019

Vodní téma, hromy, blesky a... zase ti Algiers. Piešťanský Grape podesáté.

...a na rub víček projektovat pohřeb. Top 5 Brutal Assault 2019 podle redaktorů a přízně

redakce 11.08.2019

Rozdávám lokty, plavu nad zpocenými hlavami, moje pochroumaná páteř mi nepoděkuje, ale nemůžu si pomoct. Hlasují domácí, hosté i pocestní. To nejlepší z ročníku, který ovládly Dcery.

Preview: Pop-Kultur Berlin 2019

redakce 10.08.2019

Za kulturou do pivovaru? Leda v Berlíně. Mezi hvězdy letošního ročníku Pop-Kultur patří například Shabazz Palaces, Anna Calvi, CocoRosie nebo Deerhoof, ale nejen oni. Pár tipů pro vás.

Tasovská kúra aneb Top 5 Besedy u Bigbítu 2019

redakce 06.08.2019

Taky na které další přehlídce se sejde tolik jejich redaktorů a fotografů z celé republiky? Nejen je jsme oslovily s nejlepšími zážitky z letošního ročníku Besedy u Bigbítu.

Šejkr #42: Zvuk je nejlepší polštář

redakce 25.07.2019

Po cestě z Colours si v hlavě přehrávám skvělý koncert Shilpy Ray a vzpomínám si, jak právě Todd stál hrozně o to, aby před jejím prvním koncertem v Praze hráli…

Limity interpretace aneb reakce na článek o současných českých textech

redakce 25.07.2019

Full Moon publikoval rozsáhlý článek s názvem V zajetí lyrického věku aneb Současné české texty. Člen skupiny ROLE na něj reaguje.

Léčba hudbou aneb Top 5 Colours of Ostrava 2019

redakce 23.07.2019

Jedenadvacet respondentů stran spřízněných médií a přátel Full Moonu se s námi podělilo o své největší zážitky. Průsečíky jsou jednoznačné, překvapení také na místě.