Články / Sloupky/Blogy

Preview: MENT 2019

Preview: MENT 2019

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 28.01.2019

Festival MENT v Lublani máme ve Full Moonu moc rádi a do slovinské metropole se pravidelně těšíme, přestože tam na přelomu ledna a února nebývá právě vlídno. Ale v Metelkově naštěstí hoří v nejedněch kamnech, o sympatickém prostředí Kina Šiška nemluvě. Tým z MENTu pokaždé také myslí na někoho z Čech a Slovenska, letos se zde představí Acute Dose, Zabelov Group nebo slovenský producent Isama Zing. U příležitosti pátého ročníku také organizátoři oznamují nová venues, včetně očekávaného vpádu na věhlasný lublaňský hrad, za hvězdy jsou letos v Lublani Sevdaliza nebo dánští floutci IceAge, ale o velká jména tu rozhodně nejde v první řadě. Níže devět tipů z line-upu, zítra očekávejte komplet playlist a ve středu detailní pohled na místní borce.

Bad Zu (RU)
Labelu Hyperboloid bude patřit jedna celá noc, zástupců značky tedy přijede celá řada. Vybíráme projekt s tajuplným názvem Bad Zu, pod kterým se skrývají producent Phil Alexandrov a bubeník Alexander Malyshev. Africké tribální masky, působivé projekce a divoká směs footworku, grimeu nebo dancehallu, často využívající předtočených vokálů. Dlouhohrající debut Zupreme zní zatraceně slibně.

KLΞIИ (BE)
Jerome Klein dokonale využívá své klasické vzdělání, zároveň ale přináší svěží a moderní zvuk založený na pozoruhodné souhře a kombinaci tradičních nástrojů jako klavír nebo vibrafon s aktuální elektronikou a propracovaným sound designem. Čtyřčlenná formace se sevřeným, hutným a přímočaře tanečním zvukem.

Mohama Saz (ES)
Pouštní blues ze Španělska? Žádný problém. Zvuk Mohama Saz stojí zejména na strunném nástroji saz, který prohánějí přes všemožné efekty a distorze. V rozhovorech mluví členové kapely o neopsychedelii, inspiracích ze šesté a sedmé dekády, ale také o Goat nebo Čajkovském.

Rosemary Loves A Blackberry (RU)
Nejlepší název kapely? Jednoznačně. Diana Burkot zaujme ale nejen dobře zvoleným titulem, umí toho spoustu dalšího – vystudovala moskevskou univerzitu improvizace a hraje na bicí v několika různých kapelách, stylově od jazzu po punk. Coby Rosemary si hraje pouze s elektronickým borůvkami a jde jí to náramně.

Slumberland (BE)
V programu přehlídky označují belgický projekt za křížence Suicide a Swans, což se jistě nedá zpochybnit, ale tak přímočará přirovnání si Jochem Baelus aka Slumberland možná nezaslouží. Hlukové monumenty v jeho podání jsou daleko soběstačnější, než by se mohlo zdát, živě zapřahuje hned dvojici bubeníků a mluví se rovnou o rituálech. A vzhledem k tomu, že novinku Sea, Sea, Sea Drifter / See, See, See Drifter produkoval Radwan Ghazi Moumneh, tedy hlava a srdce projektu Jerusalem in My Heart, tak určitě ne bezdůvodně.

Squid (UK)
Jedna z největších nadějí pro letošní rok podle portálu The Line of the Best Fit, zatímco Rough Trade singl Dial zařadili vedle jmen jako Beak>, Viagra Boys nebo Idles na kompilaci toho nejlepšího z roku 2018. Pozoruhodná je na tom všem zejména skutečnost, že Squid žádnou pořádnou nahrávku nemají, na debutovém albu společně s producentem Danem Careym (mj. Bat for Lashes nebo Franz Ferdinand) teprve pracují.

Tús Nua (HR)
Album Horizons chorvatské dívčí trojice Tús Nua nám tu loni v lednu nechali spolu se srdečným doporučením jejich krajanky Žen. Tús Nua ke známější trojici nemají daleko – elegantní a zasněná kombinace shoegazu, dream popu a postrocku může Žen snadno připomenout, stejně jako nečekaný důraz a síla, které z povedeného debutu prýští.

Warrego Valles (SI)
Warrego Valles se do programu festivalu vrací po dvou letech, tentokrát už s plnohodnotným debutem Botox, který vyšel loni v březnu. Dvojice producentek Nina Hudej a Nina Belle překvapuje apokalyptickými vizemi, dekonstruovaným minimalismem a bohatou paletou zvukových barev.

Yegor Zabelov (BEL)
O Zabelov Group už byla řeč, zábavné ale je, že Roman nebude jediným Zabelovem, který se na MENTu objeví. Podobně jako před dvěma týdny na Eurosonicu se zde totiž ukáže také jeho bratr Yegor, který našel sice zalíbení v poněkud hlasitější produkci, ale akordeon ovládá s nemenší virtuozitou. Talentovaná rodina.

Info

MENT Ljubljana 2019
30. 1. - 1. 2. 2019
Lublaň, Slovinsko
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Filmové žebříčky Full Moonu: videoklip/soundtrack/mem roku 2019

redakce 28.01.2020

Včera jsme se podívali na nejlepší filmy a seriály, dnes si projdeme videoklipy, soundtracky a ty nejvtipnější memy.

Filmové žebříčky Full Moonu: film/seriál roku 2019

redakce 27.01.2020

Kamera, klapka, střih. V tradičních bilančních žebříčcích rekapitulujeme i ty nejlepší filmy a seriály uplynulého roku.

RapRadar VII: Rapové perličky na dně

Jakub Šíma 24.01.2020

V době, kdy už se většina posluchačů zvládla probrat výročními žebříčky, je správná chvíle podívat se na desky, které se do nich nevešly.

Preview: Festival krátkých filmů Praha

redakce 22.01.2020

Zavítat do Kanady, objevit pravý ženský svět, VR kino a ještě se u toho svézt na skejtu v jednom týdnu? Pro Festival krátkých filmů Praha žádný problém.

Hranolky s hořčicí aneb to nejlepší z Eurosonic Noorderslag 2020

redakce 19.01.2020

Letošní ročník byl obzvlášť bohatý na skvělé party z britských ostrovů, například na Black Country, New Road se shodne většina těch, kteří měli to štěstí je vidět.

Žebříčky Full Moonu: promotér/label roku 2019

redakce 19.01.2020

Profíci, srdcaři, vizionáři, vydavatelé i promotéři. Redaktoři Full Moonu naposledy rekapitulují hudební rok 2019.

Žebříčky Full Moonu: koncert/festival roku 2019

redakce 18.01.2020

Na které akce nezapomeneme ještě dlouho a na které nikdy? Redaktoři Full Moonu rekapitulují nejlepší koncerty a festivaly.

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2019

redakce 17.01.2020

Kdo se prohnal po hudebním nebi jako kometa a koho určitě velká budoucnost teprve čeká? Objevy roku podle redakce Full Moonu.

Žebříčky Full Moonu: videoklip roku 2019

redakce 16.01.2020

Některá muzika je fajn, když prostě jen zavřete oči, a na některou se i dobře dívá. Nejlepší klipy podle redaktorů Full Moonu.

Žebříčky Full Moonu: song roku 2019

redakce 15.01.2020

Hraje vám v uších celý den, týden, dokonce, i když vám nehraje v uších nic. Redaktoři Full Moonu hledali zásadní songy roku.