Články / Sloupky/Blogy

Preview: MENT 2019

Preview: MENT 2019

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 28.01.2019

Festival MENT v Lublani máme ve Full Moonu moc rádi a do slovinské metropole se pravidelně těšíme, přestože tam na přelomu ledna a února nebývá právě vlídno. Ale v Metelkově naštěstí hoří v nejedněch kamnech, o sympatickém prostředí Kina Šiška nemluvě. Tým z MENTu pokaždé také myslí na někoho z Čech a Slovenska, letos se zde představí Acute Dose, Zabelov Group nebo slovenský producent Isama Zing. U příležitosti pátého ročníku také organizátoři oznamují nová venues, včetně očekávaného vpádu na věhlasný lublaňský hrad, za hvězdy jsou letos v Lublani Sevdaliza nebo dánští floutci IceAge, ale o velká jména tu rozhodně nejde v první řadě. Níže devět tipů z line-upu, zítra očekávejte komplet playlist a ve středu detailní pohled na místní borce.

Bad Zu (RU)
Labelu Hyperboloid bude patřit jedna celá noc, zástupců značky tedy přijede celá řada. Vybíráme projekt s tajuplným názvem Bad Zu, pod kterým se skrývají producent Phil Alexandrov a bubeník Alexander Malyshev. Africké tribální masky, působivé projekce a divoká směs footworku, grimeu nebo dancehallu, často využívající předtočených vokálů. Dlouhohrající debut Zupreme zní zatraceně slibně.

KLΞIИ (BE)
Jerome Klein dokonale využívá své klasické vzdělání, zároveň ale přináší svěží a moderní zvuk založený na pozoruhodné souhře a kombinaci tradičních nástrojů jako klavír nebo vibrafon s aktuální elektronikou a propracovaným sound designem. Čtyřčlenná formace se sevřeným, hutným a přímočaře tanečním zvukem.

Mohama Saz (ES)
Pouštní blues ze Španělska? Žádný problém. Zvuk Mohama Saz stojí zejména na strunném nástroji saz, který prohánějí přes všemožné efekty a distorze. V rozhovorech mluví členové kapely o neopsychedelii, inspiracích ze šesté a sedmé dekády, ale také o Goat nebo Čajkovském.

Rosemary Loves A Blackberry (RU)
Nejlepší název kapely? Jednoznačně. Diana Burkot zaujme ale nejen dobře zvoleným titulem, umí toho spoustu dalšího – vystudovala moskevskou univerzitu improvizace a hraje na bicí v několika různých kapelách, stylově od jazzu po punk. Coby Rosemary si hraje pouze s elektronickým borůvkami a jde jí to náramně.

Slumberland (BE)
V programu přehlídky označují belgický projekt za křížence Suicide a Swans, což se jistě nedá zpochybnit, ale tak přímočará přirovnání si Jochem Baelus aka Slumberland možná nezaslouží. Hlukové monumenty v jeho podání jsou daleko soběstačnější, než by se mohlo zdát, živě zapřahuje hned dvojici bubeníků a mluví se rovnou o rituálech. A vzhledem k tomu, že novinku Sea, Sea, Sea Drifter / See, See, See Drifter produkoval Radwan Ghazi Moumneh, tedy hlava a srdce projektu Jerusalem in My Heart, tak určitě ne bezdůvodně.

Squid (UK)
Jedna z největších nadějí pro letošní rok podle portálu The Line of the Best Fit, zatímco Rough Trade singl Dial zařadili vedle jmen jako Beak>, Viagra Boys nebo Idles na kompilaci toho nejlepšího z roku 2018. Pozoruhodná je na tom všem zejména skutečnost, že Squid žádnou pořádnou nahrávku nemají, na debutovém albu společně s producentem Danem Careym (mj. Bat for Lashes nebo Franz Ferdinand) teprve pracují.

Tús Nua (HR)
Album Horizons chorvatské dívčí trojice Tús Nua nám tu loni v lednu nechali spolu se srdečným doporučením jejich krajanky Žen. Tús Nua ke známější trojici nemají daleko – elegantní a zasněná kombinace shoegazu, dream popu a postrocku může Žen snadno připomenout, stejně jako nečekaný důraz a síla, které z povedeného debutu prýští.

Warrego Valles (SI)
Warrego Valles se do programu festivalu vrací po dvou letech, tentokrát už s plnohodnotným debutem Botox, který vyšel loni v březnu. Dvojice producentek Nina Hudej a Nina Belle překvapuje apokalyptickými vizemi, dekonstruovaným minimalismem a bohatou paletou zvukových barev.

Yegor Zabelov (BEL)
O Zabelov Group už byla řeč, zábavné ale je, že Roman nebude jediným Zabelovem, který se na MENTu objeví. Podobně jako před dvěma týdny na Eurosonicu se zde totiž ukáže také jeho bratr Yegor, který našel sice zalíbení v poněkud hlasitější produkci, ale akordeon ovládá s nemenší virtuozitou. Talentovaná rodina.

Info

MENT Ljubljana 2019
30. 1. - 1. 2. 2019
Lublaň, Slovinsko
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Setkání v sadu - 6 is the magic number (Pelhřimovy 2019)

redakce 22.08.2019

Tradiční plkání o post-bratroorffovském antifestivalu. Tentokráte hodně o magii (místa).

Všetky odtiene blata alebo Top 5 ArcTanGent 2019

redakce 21.08.2019

Najkrajšie na kompilácií Top 5 zo siedmeho ročníku festivalu je, že mená sa príliš neopakujú a headlineri sa do výberu dostávajú ojedinele.

RapRadar IV: České předpremiéry

redakce 13.08.2019

Albové předpremiéry na letošním Kempu, hyperaktivní Brockhampton a JAY Z i nezdar Chance the Rappera.

Hromy, blesky a Algiers. Top 5 Grape festival 2019

redakce 11.08.2019

Vodní téma, hromy, blesky a... zase ti Algiers. Piešťanský Grape podesáté.

...a na rub víček projektovat pohřeb. Top 5 Brutal Assault 2019 podle redaktorů a přízně

redakce 11.08.2019

Rozdávám lokty, plavu nad zpocenými hlavami, moje pochroumaná páteř mi nepoděkuje, ale nemůžu si pomoct. Hlasují domácí, hosté i pocestní. To nejlepší z ročníku, který ovládly Dcery.

Preview: Pop-Kultur Berlin 2019

redakce 10.08.2019

Za kulturou do pivovaru? Leda v Berlíně. Mezi hvězdy letošního ročníku Pop-Kultur patří například Shabazz Palaces, Anna Calvi, CocoRosie nebo Deerhoof, ale nejen oni. Pár tipů pro vás.

Tasovská kúra aneb Top 5 Besedy u Bigbítu 2019

redakce 06.08.2019

Taky na které další přehlídce se sejde tolik jejich redaktorů a fotografů z celé republiky? Nejen je jsme oslovily s nejlepšími zážitky z letošního ročníku Besedy u Bigbítu.

Šejkr #42: Zvuk je nejlepší polštář

redakce 25.07.2019

Po cestě z Colours si v hlavě přehrávám skvělý koncert Shilpy Ray a vzpomínám si, jak právě Todd stál hrozně o to, aby před jejím prvním koncertem v Praze hráli…

Limity interpretace aneb reakce na článek o současných českých textech

redakce 25.07.2019

Full Moon publikoval rozsáhlý článek s názvem V zajetí lyrického věku aneb Současné české texty. Člen skupiny ROLE na něj reaguje.

Léčba hudbou aneb Top 5 Colours of Ostrava 2019

redakce 23.07.2019

Jedenadvacet respondentů stran spřízněných médií a přátel Full Moonu se s námi podělilo o své největší zážitky. Průsečíky jsou jednoznačné, překvapení také na místě.