Články / Sloupky/Blogy

Preview: Ostrava Kamera Oko

Preview: Ostrava Kamera Oko

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 21.09.2020

Štěpánka Ištvánková studovala filmovou vědu na Univerzitě Palackého a řadu let se intenzivně organizátorsky věnovala místnímu kulturnímu životu. Pravidelně přispívá do periodika Film a doba a čtvrtým rokem je součástí týmu Mezinárodního filmového festivalu Ostrava Kamera Oko, kde osciluje mezi dramaturgií a public relations. „Oko“ se letos odehraje ve dvou víkendových blocích, v podmínkách stísněných celospolečenskou situací, přesto garantuje, že se bude na co dívat. Pět tipů Štěpánky Ištvánkové na první víkendový program, který na vás čeká poslední zářijový víkend v ostravském kině Etáž.

Moderní lásky
režie: Matías Meyer
2019 | 83 min.

Tohle drama má všechno, co má správný film mít. Frustrace i naplnění. Smrt i zrození. Vášeň i absurdní formu domácího porodu. Vše je zasazeno do poutavého prostředí moderního Mexico City a doplněno o chytlavý soundtrack, který jste už určitě někde slyšeli.

Lampa s čepičkou
režie: Radu Jude
2006 | 23 min.

Rumunská kinematografie nás baví a Radu Jude je naprostý favorit. Jeho filmům věnujeme pozornost již delší dobu a pro tento speciální ročník jsme vybrali netradiční selekci čtyř krátkometrážních děl, z nichž jsem si osobně nejvíce oblíbila snímek Lampa s čepičkou. Jde o příběh otce a syna, kteří se rozhodnou vypravit na velké dobrodružství se starým televizorem a s odhodláním, které nebere ohled na nehostinnost vesnice ani města.

Kontora
režie: Anshul Chauhan
2019 | 145 min.

Už jste někdy byli na silent movie? Je to jako silent disco, jen se místo tance díváte se sluchátky na film. To abyste mohli sedět! Budeme promítat japonský snímek Kontora, který loni dobyl Black Nights Film Festival v Tallinnu a taky moje srdce, a jediné, co jsem si od té chvíle přála, bylo ukázat ho českému publiku. Tak se to konečně děje a mám z toho neskutečnou radost. Je to film o nelehkém vztahu otce a dcery. O utajených vzpomínkách dědečka, letce druhé světové války. O předsudcích i přátelství bez hranic. O cestě do minulosti s poctou budoucím generacím. Bude to stát za to.

DAU. Degenerace
režie: Ilja Chržanovskij
2020 | 355 min.

Tohle je hodně velké. Emočně, tematicky i rozsahem. Finální 13. díl eposu DAU, neotřele simulujícího socialistickou diktaturu v Sovětském svazu. Celá série se začala natáčet před patnácti lety ve věrohodně zrekonstruovaných moskevských ulicích a především areálu sovětského výzkumného ústavu vedeného držitelem Nobelovy ceny Levem Landauem (přezdívaným Dau). Herci i neherci byli snímaní dnem a nocí, natočeny byly stovky hodin materiálu, často velmi sexuálně a násilně explicitního. Jedná se o silný autentický zážitek stylizované “reality-show” pro odvážné, který měl premiéru na letošním Berlinale a sklidil značně kontroverzní ohlasy.

Doprovodný program: Japonský speciál
Film Kontora promítneme v letním kině před Etáží. A protože jsme si vědomi, že se nemusíme potkat s nejteplejším večerem, tak jsme si pro návštěvníky, kromě dek, připravili japonský speciál v podobě teplého ramenu, který bude vařit mistr ostravské fusion restaurace Tsurī Jakub Lašek. O správný hudební podkres se postarají DJ's Gin&Platonic.

Info

Ostrava Kamera Oko
25.–27. 9. 2020
Ostrava
web festivalu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Eurosonic Noorderslag 2021: To nejlepší

redakce 19.01.2021

Rozpětí tradičně vděčné a široké, nechybí známější jména jako Alyona Alyona nebo Katy J Pearson, konžský rapper se švýcarskými beaty, belgický shoegaze či skotská dudačka.

Videodrome 11: Ohlédnutí za klipy roku 2020

prof. Neutrino 19.01.2021

Videodrome se ohlíží za zajímavými klipy roku 2020, které reflektují ožehavá společenská témata současného světa.

Žebříčky Full Moonu: hudební zdroje roku 2020

redakce 18.01.2021

Spotify a Bandcamp, co dále? Pár nečekaných tipů máme, ať už je to dobře nebo špatně.

Žebříčky Full Moonu: hudební weby roku 2020

redakce 17.01.2021

Z kterých webů rádi čerpají naši redaktoři? Ze stránek hudebních médií i fanouškovských zinů, webů labelů i jednotlivých žurnalistů.

Žebříčky Full Moonu: koncert/festival roku 2020

redakce 16.01.2021

Všechno zlé je k něčemu... znáte to. Že se toho odehrálo loni málo? No, zas tak málo toho nebylo...

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2020

redakce 15.01.2021

Loni nezbývalo než objevovat nová jména především na síti. I tam ale redakční kruhy zachytily umělce, kterým prorokují velkou budoucnost.

Žebříčky Full Moonu: videoklip roku 2020

redakce 14.01.2021

Hlasování o klip roku v redakci na celé čáře vítězí FKA twigs s klipem Sad Day. Co milují ti další?

Žebříčky Full Moonu: song roku 2020

redakce 13.01.2021

Bangery, refrény, hity i city. Kterou píseň jsme nemohli pustit z hlavy? Která byla hymnou roku 2020?

Žebříčky Full Moonu: album roku 2020

redakce 12.01.2021

Víte, jak hlasovali jednotliví redaktoři? A víte, co je na jednotlivých deskách tak okouzlilo?

Žebříčky Full Moonu: kapela roku 2020

redakce 11.01.2021

Redaktoři Full Moonu a jejich blízké okolí rekapitulují proběhlý rok s výročními žebříčky, začínáme u hudebních těles.