Články / Sloupky/Blogy

Preview: Ostrava Kamera Oko

Preview: Ostrava Kamera Oko

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 21.09.2020

Štěpánka Ištvánková studovala filmovou vědu na Univerzitě Palackého a řadu let se intenzivně organizátorsky věnovala místnímu kulturnímu životu. Pravidelně přispívá do periodika Film a doba a čtvrtým rokem je součástí týmu Mezinárodního filmového festivalu Ostrava Kamera Oko, kde osciluje mezi dramaturgií a public relations. „Oko“ se letos odehraje ve dvou víkendových blocích, v podmínkách stísněných celospolečenskou situací, přesto garantuje, že se bude na co dívat. Pět tipů Štěpánky Ištvánkové na první víkendový program, který na vás čeká poslední zářijový víkend v ostravském kině Etáž.

Moderní lásky
režie: Matías Meyer
2019 | 83 min.

Tohle drama má všechno, co má správný film mít. Frustrace i naplnění. Smrt i zrození. Vášeň i absurdní formu domácího porodu. Vše je zasazeno do poutavého prostředí moderního Mexico City a doplněno o chytlavý soundtrack, který jste už určitě někde slyšeli.

Lampa s čepičkou
režie: Radu Jude
2006 | 23 min.

Rumunská kinematografie nás baví a Radu Jude je naprostý favorit. Jeho filmům věnujeme pozornost již delší dobu a pro tento speciální ročník jsme vybrali netradiční selekci čtyř krátkometrážních děl, z nichž jsem si osobně nejvíce oblíbila snímek Lampa s čepičkou. Jde o příběh otce a syna, kteří se rozhodnou vypravit na velké dobrodružství se starým televizorem a s odhodláním, které nebere ohled na nehostinnost vesnice ani města.

Kontora
režie: Anshul Chauhan
2019 | 145 min.

Už jste někdy byli na silent movie? Je to jako silent disco, jen se místo tance díváte se sluchátky na film. To abyste mohli sedět! Budeme promítat japonský snímek Kontora, který loni dobyl Black Nights Film Festival v Tallinnu a taky moje srdce, a jediné, co jsem si od té chvíle přála, bylo ukázat ho českému publiku. Tak se to konečně děje a mám z toho neskutečnou radost. Je to film o nelehkém vztahu otce a dcery. O utajených vzpomínkách dědečka, letce druhé světové války. O předsudcích i přátelství bez hranic. O cestě do minulosti s poctou budoucím generacím. Bude to stát za to.

DAU. Degenerace
režie: Ilja Chržanovskij
2020 | 355 min.

Tohle je hodně velké. Emočně, tematicky i rozsahem. Finální 13. díl eposu DAU, neotřele simulujícího socialistickou diktaturu v Sovětském svazu. Celá série se začala natáčet před patnácti lety ve věrohodně zrekonstruovaných moskevských ulicích a především areálu sovětského výzkumného ústavu vedeného držitelem Nobelovy ceny Levem Landauem (přezdívaným Dau). Herci i neherci byli snímaní dnem a nocí, natočeny byly stovky hodin materiálu, často velmi sexuálně a násilně explicitního. Jedná se o silný autentický zážitek stylizované “reality-show” pro odvážné, který měl premiéru na letošním Berlinale a sklidil značně kontroverzní ohlasy.

Doprovodný program: Japonský speciál
Film Kontora promítneme v letním kině před Etáží. A protože jsme si vědomi, že se nemusíme potkat s nejteplejším večerem, tak jsme si pro návštěvníky, kromě dek, připravili japonský speciál v podobě teplého ramenu, který bude vařit mistr ostravské fusion restaurace Tsurī Jakub Lašek. O správný hudební podkres se postarají DJ's Gin&Platonic.

Info

Ostrava Kamera Oko
25.–27. 9. 2020
Ostrava
web festivalu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: ESNS 2022

redakce 17.01.2022

V rámci přesunutí kompletního programu do online prostředí sice některá jména zmizela, postrádáme hlavně Bob Vylan nebo Wu-Lu, ale i tak vybíráme ze tří stovek umělců.

Šejkr #70: Vyhlídky? Nadějné.

Michal Pařízek 14.01.2022

Ano, vyhlídky jsou nadějné, jak by ne. Krásný začátek roku, lepší alegorii pro časy, ve kterých žijeme, bychom asi nenašli... Kinterův Revolucionář a další... přísliby.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 05.01.2022

Výroční anketa magazínu Full Moon odhalila počínaje s Novým rokem pátá až druhá místa a s premianty tu máme i celkové pořadí nejlepších loňských nahrávek.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 04.01.2022

Tentokrát tu máme dvě ženy, každá s úplně jiným výrazovým rejstříkem, obě stejně přesvědčivé. Desky roku podle magazínu Full Moon.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 03.01.2022

Výroční anketa magazínu Full Moonu pokračuje a po pátém a čtvrtém místě tu máme krásné třetí. Srážka světů nebo blízká setkání jiných druhů?

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 02.01.2022

Po včerejším pátém místě tu máme čtvrté ve výroční anketě magazínu Full Moon. Brno vs. Brighton!

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 5. místo

redakce 01.01.2022

Pátá příčka Desky roku podle magazínu Full Moon přináší za rok 2021 pozoruhodné setkání, a takových nebude málo ani v dalších dílech tradiční ankety málo.

Šejkr #69: Open the gates!

Michal Pařízek 31.12.2021

A je to tady, poslední den roku. Bilancování nemám příliš v oblibě, ale nacházím na něm jednu zajímavou věc...

Šejkr #68: Přítulné bezpečí

Michal Pařízek 17.12.2021

Konec roku. Klasika. Jako by toho stresu nebylo celý rok dost, na závěr si to vždycky ještě vyšperkujeme...

Šejkr #67: „So be careful what you say for views...“

Michal Pařízek 03.12.2021

Nikdy jsem nehodnotil cizí motivace a odpovědnost, nebo dokonce jejich absenci. Jenže... i tenhle přístup vzal v poslední době za své.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace