Články / Sloupky/Blogy

Preview: Pop-Kultur Berlin 2019

Preview: Pop-Kultur Berlin 2019

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 10.08.2019

Za kulturou do pivovaru? Leda v Berlíně. Tamní festival Pop-Kultur se letos koná již popáté a opět je jeho program situován do Kulturbrauerei ve čtvrti Prenzlauer Berg, kde se dříve stáčelo populární místní pivo Schultheiss. Dnes je v areálu o rozloze 25 hektarů hned několik klubů, kina, divadla, muzea, kulečníková herna nebo nahrávací studio. Mezi hvězdy letošního ročníku patří například Shabazz Palaces, Anna Calvi, CocoRosie nebo Deerhoof, ale do programu patří také spousta přednášek, happeningů, výstav nebo promítání. Pár tipů níže, report hledejte v zářijovém Full Moonu.

AFTER THE FALL OF THE WALL. DANIEL BISKUP. PHOTOGRAPHS 1990-1995
A začínáme rovnou výstavou. Daniel Biskup dnes patří k nejvýznamnějším dokumentárním fotografům v Německu, na výstavě v Museum in Kulturbrauerei jsou k vidění dosud nepublikované fotografie z let 1990–1995, které pořídil na svých cestách, zejména po někdejším východním Německu. Jak sami dobře víme, některé zdi není tak jednoduché zbořit.

AH! KOSMOS
Jak se řekne turecky čaro? Projekt místní rezidentky Başak Günak, který spojuje hypnotickou hudbu, blízkovýchodní mystiku i ostrou a vpravdě berlínskou elektroniku. K debutu na Denovali nepustí jen tak někoho, novinka Beautiful Swamp je ale ještě mnohem chutnější. Tajný favorit ročníku? Dost možná.

AWA KHIWE
Pod tímto pseudonymem se skrývá rapperka Awakhiwe Sibanda původem ze Zimbabwe, jejíž debutové album se objeví na podzim na značce Outhere Records. Tribální rytmy versus urban diktát a texty plné vlastních příběhů z nelehkého dospívání v chudé oblasti Makokoba, kde vycházející africká hvězda vyrůstala. První tři písmena jejího nicku mají navíc další význam, o kterém Awakhiwe ráda mluví – jde totiž o zkratku pro heslo African Woman Arise.

LITTLE ANNIE & PAUL WALLFISCH
Paula Wallfische znáte ze všemi milované Botaniky nebo poslední sestavy legendárních Swans, kromě toho ale natočil hned několik desek s výjimečnou newyorskou šansoniérkou Little Annie. Ta během své dlouhé kariéry spolupracovala například s Crass, Coil nebo Leem „Scratch“ Perrym a už dávno patří k legendám města, které nikdy nespí. Dvojice má těsně před vydáním nového (a skvělého) alba Enchantment or Bust, na kterém hostují například Jim White (Dirty Three), Kid Congo Powers (The Bad Seeds nebo The Cramps), Brian Viglione z Dresden Dolls nebo Kristof Hahn (Swans).

MAARJA NUUT & RUUM
Další lásky, tentokrát z Estonska. Housle, abstraktní elektronika a temné příběhy postavené na lidových legendách. Loňské album Muunduja dokáže nadchnout i téměř rok po vydání, koncerty estonské dvojice patří k nezapomenutelným.

OKZHARP & MANTHE RIBANE
Jihoafrická dvojice se potkala na natáčení filmu Ghost Diamond režiséra Chrise Saunderse, který se dodnes stará o všechny jejich vizuály a videa. Dohromady vytvářejí podmanivou a podivuhodnou hudbu, která směle spojuje moderní taneční elektroniku a lásku jihoafrické tanečnice a herečky k jazzu, klasice a gospelu. Určitě zkuste loňské album Closer Apart, které nemohlo vyjít nikde jinde než na Hyperdub.

REPETITOR
Srbské rockové tornádo jménem Repetitor jistě netřeba představovat, Ana-Marija, Milena a Boris odehráli hned několik koncertů i u nás. Každý, kdo jejich kontaktní, intenzivní a energické koncerty zažil, navíc rád půjde ještě jednou. Nová deska na spadnutí, těšíme se.

STEPHEN MORRIS + DANIEL MILLER + GILLIAN GILBERT
New Order se na Pop-Kultur sice nepředstaví, ale to neznamená, že tam nebudou. Bubeník Stephen Morris zde v debatě se šéfem labelu Mute Danielem Millerem představí svou čerstvou knihu Record Play Pause: Confessions of a Post-Punk Percussionist a jeho partnerka v životě i kapele Gillian Gilbert zase předvede hned dva DJ sety.

WHERE DOES A BODY END?
O Swans už byla několikrát řeč a letos se o nich ještě bude mluvit hodně, na Pop-Kultur bude také jedna z mála příležitostí vidět dokumentární snímek Where Does a Body End?, který o kapele natočil italský režisér Marco Porsia. Už trailer napovídá, že půjde o něco opravdu výjimečného, akorát nechápeme jednu věc – proč je proboha uprostřed filmu dvacetiminutová přestávka? Každý návštěvník koncertu Swans moc dobře ví, že dvě hodiny nejsou pro tuhle kapelu žádná míra.

МОЛЧАТ ДОМА
Východní scéna je momentálně v kurzu, kapely jako Glintshake, Lucidvox nebo Shortparis se objevují v programech prestižních festivalů a o ukrajinském fenoménu Alyona Alyona, která se také na Pop-Kultur objeví, se bude brzy mluvit ještě víc. Další z řady by mohla být běloruská trojka Молчат Дома, jejichž živelný a chytlavý post-punk vyloženě nutí k pohybu. Zkuste určitě loňské album Этажи a předsudky si nechte pro sebe... nebo rovnou doma.

Info

Pop-Kultur Berlin
21.–24. 8. 2019 Berlín, Německo
web festivalu

foto © Daniel Biskup

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kam na rajz s Radkem Babičkou

redakce 27.02.2020

Radek Babička se stará o PR nejen několika festivalů. A kromě práce? Jeho kulturní záběr je nemalý, výběr zase pestrý.

Preview: Elevate Festival 2020

waghiss666 21.02.2020

Kam první březnový týden? Pobyt ve Štýrském Hradci stojí za zvážení, obzvlášť když se pod tematickou střechou Human Nature sešla tak zajímavá jména, jaká představujeme v následující selekci.

Kam na rajz s Tomášem Pokorným

redakce 19.02.2020

Tomáš Pokorný informuje svět o všem dobrém, co se děje (nejen) v Brně. A zve na akce ze své stáje, i na akce venku.

Kam na rajz s Vaškem Kokešem

redakce 10.02.2020

Směska country a rapu, třídenní párty, tajemná kapela z Chicaga, Fly Pan Am nebo Ars Electronica, to doporučuje Vašek Kokeš.

MoMENTálně vyřešeno aneb to nejlepší z MENTu 2020

redakce 09.02.2020

Lublaňský MENT, jeden z nejzajímavějších a nejvybranějších showcasů v Evropě, má za sebou další povedený ročník a zase to bylo nejlepší.

CTM 2020: Reverzní kolonialismus

Jan Starý 06.02.2020

Padá pevnost Evropa, něco si přej. Letošní ročník CTM ovládly nezápadní projekty.

Kam na rajz s Trochtýnou

redakce 05.02.2020

Která nejlepší kapela na světě bude mít brzy koncert v Praze? Kam na rajz radí Trochtýna Kristová.

To nejlepší z CTM 2020: Hudba, pivo, instalace

redakce 03.02.2020

Na CTM se nevyplatí jezdit na hvězdy – ano, jsou tu, ale daleko důležitější než výběr z výročních žebříčků jsou neokoukaná jména, která dostávají rovnocenný prostor.

Preview: Ment 2020

Aneta Martínková 03.02.2020

V programu slovinského Mentu najdete chuťovky od belgické rapperky s kapverdskými kořeny po baskického hráče na akordeon. Ruský blok?

Šejkr #45: Srdečné pozdravy z Istanbulu

Michal Pařízek 02.02.2020

Už strašně dlouho se chci podívat do Istanbulu. Nepamatuji si, kdy to přesně začalo, možná jsou na vině knihy série Ve stínu pádišáha, možná bondovka Srdečné pozdravy z Ruska...