Články / Sloupky/Blogy

Preview: The Ex

Preview: The Ex

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 16.10.2018

Energie. Tahle fyzikální veličina musí být zcela zákonitě prvním dojmem, který vytane na mysli při zkoumání holandské skupiny The Ex, ať už jde o jejich samostatná alba, časté spolupráce nebo pověstné koncerty. V příštím roce oslaví The Ex těžko uvěřitelných čtyřicet let fungování, někdejší pankáči se během let podívali hluboko do jazzu nebo africké hudby a mnoha dalších žánrů, ale jejich styl se v podstatě zase tak příliš nezměnil. Rozličné vlivy a inspirace absorbují za pochodu a zcela přirozeně, berou je jako další ze zdrojů energie a síly. The Ex jsou zároveň živoucím důkazem toho, že na DIY bázi je možné fungovat dlouhá desetiletí, jako jedni z mála ustáli s přehledem a bez následků také výměnu frontmana – před rovnými deseti lety vystřídal původního zpěváka G. W. Soka o generaci mladší Arnold de Boer. The Ex vystoupí ve čtvrtek 18. 10. v Paláci Akropolis v rámci turné k novému (a skvělému) albu 27 Passports. A bude to zase jízda.

The Ex 33 and 1/3 festival – And So Say All of Us
Jaké to bylo, když The Ex oslavovali 33 a 1/3 let existence v londýnském Café Oto. Prvních pět minut skvělého dokumentu z dílny Practice Tapes.

The Ex + Tom Cora
The Ex spolupracovali s desítkami rozličných umělců z celého světa, dvě společné nahrávky s americkým cellistou a skladatelem Tomem Corou z let 1991 a 1993 ale patří i tak k vrcholům jejich bohaté diskografie. A pak že cello nemá v punkových klubech co dělat.

Getachew Mekuria + The Ex – Moa Anbessa

Se saxofonistou Getachewem Mekuriou (někdy psáno Mekurya) natočili The Ex hned dvě alba a odehráli spoustu koncertů. Celý tento projekt uzavírá loňská kniha fotografií, která představuje legendární postavu etiopského jazzu detailně. Getachew Mekuria zemřel v roce 2016 ve věku jednaosmdesáti let.

Zea – Moarn gean ik dea
Sólový projekt současného zpěváka The Ex Arnolda de Boera a titulní píseň z loňského alba. De Boer coby Zea také několikrát vystoupil v České republice a podobně jako The Ex také často spolupracuje s africkými hudebníky.

King Ayisoba – Africa Needs Africa
Ghanský trubadúr King Ayisoba, jeden z objevů Arnolda de Boera, který mu produkoval několik alb, včetně loni vydané kolekce 1000 Can Die. Výbušná a ostrá kolekce protestsongů, na které se podílel i saxofonista Orlando Junius nebo Lee „Scratch“ Perry.

The Ex + Fendika
Další Etiopané, se kterými The Ex často spolupracují. Skupina Fendika založená v roce 2009 se kromě hudby prezentuje i výraznou taneční složkou.

King Champion Sound – G. W. SOK
Jeden z mnoha projektů, ve kterých se angažuje někdejší frontman The Ex G. W. Sok. Osmičlenný orchestr produkuje eklektickou hudbu, ve které mají někdy hlavní slovo africké rytmy, jindy dub, postpunk, alternativa nebo space rock. Sami zmiňují Captaina Beefhearta, Can, Sun Ra Arkestra nebo The Fall a mají pravdu. Nové album For a Lark vychází 9. listopadu, hostují na něm Steve Gunn nebo Imaad Wasif. Na vlastní kůži vyzkoušíme na festivalu Le Guess Who?.

The Ex – Soon All Cities
A na samotný závěr ukázka z nového alba. The Ex a jejich 27 Passports živě ve čtvrtek 18. října v Paláci Akropolis.

Info

The Ex (nl)
18. 10. 2018 19:30
Palác Akropolis, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: Bazaar festival

redakce 05.10.2020

Režisér, dramaturg a produkční Ewan McLaren zve na říjnový Bazaar Festival.

Polemika nad novými Idles

redakce 25.09.2020

Dnes vyšla nová deska Idles. Titulní téma nového Full Moonu doplňujeme poznámkou Johnnyho Násilníka a překladem textu Liase Saoudiho z Fat White Family.

Preview: Ostrava Kamera Oko

redakce 21.09.2020

Oko se letos odehraje ve dvou víkendových blocích, v podmínkách stísněných celospolečenskou situací, přesto garantuje, že se bude na co dívat.

Kam na rajz s Tomášem Poštulkou (Jeden svět)

redakce 07.09.2020

Která z kulturních povyražení si ve zbytku roku 2020 nenechá ujít dramaturg lidskoprávního dokumentárního festivalu Jeden svět?

Šejkr #46: Beba Fanta, Chupa Chups

Michal Pařízek 27.08.2020

V následujícím Full Moonu vyjde text, díky kterému jsem se po hodně dlouhé době vrátil k Hüsker Dü, a u Grinderman mám zase pocit, že jsem je pořádně pochopil až…

Milý Dušane Svíbo!

Ondřej Bezr 18.08.2020

Přečetl jsem si tvůj příspěvek o Martinu Věchetovi, potažmo nadcházejícím festivalu TrutnOFF BrnoON. Není to bohužel nic jiného než normální hejt...

Děti nebes, nebo smějící se (rudé) bestie?

Dušan Svíba 17.08.2020

Trutnovský „Woodstock“ byl vždycky známý svým hraním si na indiány a na underground. A taky na chudáky.

Loni (jsem nebyl) v Marienbadu

cyril kosak 06.08.2020

Ahoj, mami. Tak jsem vyrazil do Mariánských Lázní, na Moody Moon Noize.

Oplatky z kolonády aneb Moody Moon Noize v letmých ohlasech

redakce 04.08.2020

Víte, jak poznáte povedenou akci? Nikomu se nechce domů. Na kolonádě to bylo přesně takhle, někdo se zdržel o den déle, jiný o dva...

Co právě v elektru kutěj: Mocné elektronické výboje slovenských mimozemšťanů

Richard Kutěj 27.06.2020

Slovenský elektronický label Aliens Production zásobuje mezinárodní scén povedenými releasy už od roku 1997. A mocně rozjel i letošní sezonu.