Články / Sloupky/Blogy

Preview: The Ex

Preview: The Ex

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 16.10.2018

Energie. Tahle fyzikální veličina musí být zcela zákonitě prvním dojmem, který vytane na mysli při zkoumání holandské skupiny The Ex, ať už jde o jejich samostatná alba, časté spolupráce nebo pověstné koncerty. V příštím roce oslaví The Ex těžko uvěřitelných čtyřicet let fungování, někdejší pankáči se během let podívali hluboko do jazzu nebo africké hudby a mnoha dalších žánrů, ale jejich styl se v podstatě zase tak příliš nezměnil. Rozličné vlivy a inspirace absorbují za pochodu a zcela přirozeně, berou je jako další ze zdrojů energie a síly. The Ex jsou zároveň živoucím důkazem toho, že na DIY bázi je možné fungovat dlouhá desetiletí, jako jedni z mála ustáli s přehledem a bez následků také výměnu frontmana – před rovnými deseti lety vystřídal původního zpěváka G. W. Soka o generaci mladší Arnold de Boer. The Ex vystoupí ve čtvrtek 18. 10. v Paláci Akropolis v rámci turné k novému (a skvělému) albu 27 Passports. A bude to zase jízda.

The Ex 33 and 1/3 festival – And So Say All of Us
Jaké to bylo, když The Ex oslavovali 33 a 1/3 let existence v londýnském Café Oto. Prvních pět minut skvělého dokumentu z dílny Practice Tapes.

The Ex + Tom Cora
The Ex spolupracovali s desítkami rozličných umělců z celého světa, dvě společné nahrávky s americkým cellistou a skladatelem Tomem Corou z let 1991 a 1993 ale patří i tak k vrcholům jejich bohaté diskografie. A pak že cello nemá v punkových klubech co dělat.

Getachew Mekuria + The Ex – Moa Anbessa

Se saxofonistou Getachewem Mekuriou (někdy psáno Mekurya) natočili The Ex hned dvě alba a odehráli spoustu koncertů. Celý tento projekt uzavírá loňská kniha fotografií, která představuje legendární postavu etiopského jazzu detailně. Getachew Mekuria zemřel v roce 2016 ve věku jednaosmdesáti let.

Zea – Moarn gean ik dea
Sólový projekt současného zpěváka The Ex Arnolda de Boera a titulní píseň z loňského alba. De Boer coby Zea také několikrát vystoupil v České republice a podobně jako The Ex také často spolupracuje s africkými hudebníky.

King Ayisoba – Africa Needs Africa
Ghanský trubadúr King Ayisoba, jeden z objevů Arnolda de Boera, který mu produkoval několik alb, včetně loni vydané kolekce 1000 Can Die. Výbušná a ostrá kolekce protestsongů, na které se podílel i saxofonista Orlando Junius nebo Lee „Scratch“ Perry.

The Ex + Fendika
Další Etiopané, se kterými The Ex často spolupracují. Skupina Fendika založená v roce 2009 se kromě hudby prezentuje i výraznou taneční složkou.

King Champion Sound – G. W. SOK
Jeden z mnoha projektů, ve kterých se angažuje někdejší frontman The Ex G. W. Sok. Osmičlenný orchestr produkuje eklektickou hudbu, ve které mají někdy hlavní slovo africké rytmy, jindy dub, postpunk, alternativa nebo space rock. Sami zmiňují Captaina Beefhearta, Can, Sun Ra Arkestra nebo The Fall a mají pravdu. Nové album For a Lark vychází 9. listopadu, hostují na něm Steve Gunn nebo Imaad Wasif. Na vlastní kůži vyzkoušíme na festivalu Le Guess Who?.

The Ex – Soon All Cities
A na samotný závěr ukázka z nového alba. The Ex a jejich 27 Passports živě ve čtvrtek 18. října v Paláci Akropolis.

Info

The Ex (nl)
18. 10. 2018 19:30
Palác Akropolis, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie.

Šejkr #87: Pěna dní

Michal Pařízek 09.09.2022

Na chodníku za zdí Prezidentské (Grasalkovičovy) zahrady sbírám první letošní kaštan. Sakra, já to věděl.

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Michal Pařízek 26.08.2022

Původně jsem zamýšlel tenhle sloupek věnovat Joe Strummerovi, minulou neděli by mu bylo sedmdesát. Nakonec z toho vylezly poznámky o smutku a růžoví delfíni.

Brutal Assault 2022: pohlednice z dovolené

redakce 21.08.2022

Nastal čas na rekapitulaci toho nejlepšího, nejhlasitějšího, nejcivilnějšího i nejpompéznějšího. Headlineři, klubovky, jistoty, nečekané objevy.

Šejkr #85: Kde se to zastavuje?

Michal Pařízek 12.08.2022

Někdejší setrvačnost skončila na jaře 2020, od té doby – a s letošními událostmi možná ještě o to víc – člověku dochází, jak to bylo divné a snad i nesprávné.

Šejkr #84: „Je jedno, že spíš, ono si ťa to počká…“

Michal Pařízek 29.07.2022

„Do deseti let tady všichni shoříme.“ Ano, na zahrádce před Veletržním palácem padají i takovéto věty. Není se čemu divit.

Šejkr #83: Zázrak na letisku

Michal Pařízek 15.07.2022

„Když něco považuješ za zázrak, tak se toho jen tak nevzdáš,“ říká Michal Kaščák v rozhovoru pro bulletin festivalu Pohoda a moc dobře ví, o čem mluví.

Pohoda Festival 2022: To nejlepší

redakce 11.07.2022

Festival, na který jezdíme velmi často a ne pouze po jednotlivcích? Letos se vypravili i nováčci, vedle nich jsme oslovili i kamarády z řad médií nebo hudebníků, které jsme na…

Šejkr #82: Otevřete si okno

Michal Pařízek 01.07.2022

„Dunaj s Bittovou, Nick Cave, Mňága. Během dvou dní. Devadesátky jsou zpět. Když si nezapomenu vzít léky, bude to pěkný týden,“ nechal se Jindřich Šídlo, smál jsem se dvacet minut.

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

prof. Neutrino 24.06.2022

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Expedice: Má láska aneb Le Pole Nord.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace