Články / Seriály

Preview: TransCentury Update

Preview: TransCentury Update

redakce | Články / Seriály | 23.10.2022

Mladý eklektický festival TransCentury Update probíhá od roku 2016 v Lipsku a jeho centrem a hlavním dějištěm je více než stoleté kino UT Connewitz. Unikátní prostor s neopakovatelnou akustikou slibuje vystoupení skvělých jmen alternativní scény, jako jsou například The Comet Is Coming, Crack Cloud, Ezra Furman, Anika nebo Caroline. Jako správný festival slibuje navíc i gastrozážitky, těšit se můžete na tradiční spodně kvašené pivo gose, do kterého se mimo jiné přidává koriandr. Ale zpátky k hudbě, na co se těšit? Doporučujeme!

Amyl & The Sniffers
Australští pankáči Amyl & The Sniffers nadchli už svou prvotinou, loňské album Comfort to Me pak pověst jedné z nejlepších současných kapel žánru jen potvrdilo. Pokud si po meditativních kapelách budete potřebovat vyhodit z kopýtka, zamiřte na Amyl & The Sniffers do kotle.Caroline
Smíchejte postpunk s folkem, přidejte trošku víc smyčců a máte americkou odpověď na Black Country, New Road. Osmičlenná kapela začínala hraním na svatbách, nebo cestovala jako folkové duo na objednávku. Ve volných chvílích se bavila také postpunkovým projektem, který vyústil ve vydání opěvovaného debutu, a to rovnou u Rough Trade.Ezra Furman
Pár dní před vystoupením v Lipsku se provokatérka Ezra Furman představí i v pražské Roxy. Slávu si vydobyla především díky soundtracku k seriálu Sex Education, svůj artpop pak plní vlastními příběhy o queer identitě, genderových otázkách i židovském původu.


Flore Laurentienne
V hudbě Flore Laurentienne se důmyslně protínají smyčcové kompozice s analogovými syntezátory. Za pseudonymem se skrývá kanadský skladatel Mathieu David Gagnon, který v Lipsku uvede čerstvou desku Volume II, inspirovanou přírodou rodného Quebecu. Na festival si odskočí rovnou z vystoupení na „sousedním“ Le Guess Who? – potřebujete další doporučení?Horse Lords
Baltimorský kvartet tvoří opravdoví hudební dobrodruzi. Hrají si s tóninami a laděním podle svého, tu přihodí modulár, tu nějaký ten algoritmus nebo polyrytmy. V hravosti si nijak nezadají se slavnějšími souputníky Black Midi, fanouškům jazz/art/math rocku a vůbec všelijakých experimentů a kudrlinek vřele doporučujeme. Nová deska Comradely Objects vyjde těsně před festivalem.


Lassie
Lipská Lochneska? Lassie! Punkové trio bydlí ve stejném domě na údajně nejnebezpečnější ulici v Německu a tvrdí, že Lipsko je jako New York osmdesátých let! V bezpečí kuchyně pak nejraději používají ujeté samply, riffy, tepající basu i drásající melodie. Domácí formace bude skvělým úvodem před Amyl & The Sniffers nejen pro ty, kdo rádi tančí.Omni Selassi
Německo-švýcarské trio, precizní záležitost. Krautrockoví Omni Selassi jsou čím dál známější v evropských undergroundových kruzích a dobrou pověst si vydobyli především desítkami koncertů. Čerstvě vydaná deska Dance or Dye je koláží studiových nahrávek, field recordings i experimentování, vyzkoušejte.Reymour
Partnerská dvojice Lou Savary a Luc Bersier si doma ve Švýcarsku sbalila kufry a rozhodla se začít nový život v Bruselu. Jejich prvotina Leviosa pod hlavičkou projektu Reymour reflektuje náklonnost k synth popu, šansonům i minimalistickým kompozicím. A výsledek zní tak trochu jako kabinet kuriozit, jemuž dominuje francouzský vokál, popisující všednost společného života v novém domově.

Info

TransCentury Update
10.–13. 11. 2022
Lipsko, Něměcko
web festivalu

foto © Johann Von Cargo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Top 5: Colours of Ostrava 2024

redakce 22.07.2024

Čtyři dny života v ikonické industriální čtvrti Dolních Vítkovic. Spousta objevů, objetí, slov a hudby.

Kam na rajz se Zdeňkem Neusarem (Beseda)

redakce 22.07.2024

„Beseda je láska na celý život, sám jsem v ní po uši už od roku 1999,“ říká Zdeněk Neusar a přidává pár dalších akcí a míst.

Pořadatelská: Barbora Mrázová (Povaleč)

redakce 17.07.2024

Oslovili jsme grafičku a produkční Barboru Mrázovou, aby nám prozradila organižační tajemství a dala pár tipů, co ještě navštívit.

10+1 = Lang Biank

redakce 11.07.2024

„Ve výběru jsem zmapoval svou cestu hudebním světem, od rockových kapel až po současnou fascinaci elektronikou, jazzem a hudbou z Brazílie,“ dodává k selekci níže.

Pořadatelská: Tomáš Suchánek (Bukolika)

redakce 08.07.2024

Zakladatel komunitního festivalu zve na nejprogresivnější a nejneobjevenější místní i zahraniční hudebníky na poli klubové a elektronické hudby.

Pořadatelská: Tomáš Bálint (Fraj)

redakce 05.07.2024

Manon meurt v Novej Cvernovke - s ich platňou v ruke som pod pódiom opäť zažíval pocit, ktorý mi hudba spôsobuje už len zriedkavo – absolútne zimomriavky.

Pořadatelská: Štěpán Bolf (Creepy Teepee)

redakce 01.07.2024

Velkoryse komentuje austinský festival SXSW, pražské koncerty a místa a sdílí pár tipů, kam na jídlo a pro desky. Rozhovor.

10 + 1 = Ian Davis

redakce 17.06.2024

Davisova tvorba je ovlivněna folklórem, kontrapunktem, kanonickými postupy a náhodou, jak se budete moci brzy přesvědčit na premiéře ambientní opery Ephemeral Pulse, k níž napsal hudbu. Exkluzivně na Ostravských dnech.

Kam na rajz se Simonou Kumpanovou (Boskovice)

redakce 16.06.2024

Píáristka festivalu nám řekla, kam jinam se za lidmi a místy podívat, kde ztratit pojem o čase a jen tak být.

Kam na rajz s Filipem Vondráškem (Mighty Sounds)

redakce 13.06.2024

„Prázdniny servírují všelijaké výzvy a jednou takovou by mohl být výlet do Neapole na australského rodáka Xaviera Rudda.“ Pár tipů na trip.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace