Články / Reporty

Příliš hlučná Baromantika

Příliš hlučná Baromantika

Anna Mašátová | Články / Reporty | 13.04.2013

Lenka Dusilová si vyzkoušela za dobu svého působení na scéně nejrůznější hudební žánry. Od folku přes hostování na albu Daniela Landy nebo u Lucie a Čechomoru až k sólovým projektům Eternal Seekers a elektro-akustické Baromantice. A právě posledně jmenované jsou spjaté se jménem jazzové pianistky Beaty Hlavenkové. Spolupráce mezi dámami nese své plody, viz ocenění typu Anděl a Žebřík.

Po zimní pauze se Baromantika vrátila na pódium a fanoušci dorazili v tak hojném počtu, že k vyprodání Lucerna Music Baru moc nechybělo. Úvodní části večera se zhostilo dvanáctičlenné těleso Prague Modern Young. Disharmonie a složité aranžmá, do mozku se zařezávající tóny konkurující Čelistem, vše podkreslené videoprojekcí filmů amerického skladatele a filmaře Philla Niblocka. Pro mnohé neskousnutelná produkce, na baru to hučelo jak v úlu, většina si dění na scéně příliš nevšímala, případně s útrpnými pohledy upíjela ze sklenic. Faktem je, že Prague Modern Young jsou pro náročného a vnímavého diváka, který navíc tuší, do čeho jde.

Dalo by se chápat, že lidi přišli kvůli Baromantice a předkapela je prostě nezaujala. Jenže hluk z vykecávání, třískot rozbíjených sklenic a kreace několika opilých jedinců s neuvěřitelně stupidním chováním neustaly ani poté, co jeviště ovládla baromantická pětice. Kromě Beaty a Lenky taky Viliam Béreš na klávesy, basák Patrick Karpentski a bubeník Martin Novák. Všemu dominovala Dusilová, která předváděla v plné šíři svůj rozsah místy připomínající trylkování Ivy Bittové, aby vzápětí přešla do uvolněné improvizace à la Dan Bárta. Překvapivě zazněly i starší kusy jako Pro Tebe, což bylo kvitováno burácivým potleskem, snad z mírné nostalgie nad někdejším rádiovým hitem „Jsi světlo mojí duše, světlo mojí lásky, proč se trápit.....“. Věčná hledačka střídala kytary, hrála si s loop stationem, dost prostoru dostávali i spoluhráči, třeba příjemně neškolený Novákův projev v písni Luna. Zpod pódia občas zněly nepříjemné komentáře, ty milé naštěstí převažovaly, třeba povzdech „já chci taky umět tak hezky zpívat“. Jenže co to bylo platné, když kapela musela zklidňovat ignoranty. „To je rambajz, co? Přijďte si zase někdy pokecat na Baromantiku!“ Debutové desky se prodalo několik tisíc, takže na scénu v polovině koncertu přispěchal Šimon Kotek ze 100promotion, aby předal zlatou desku. Platina prý není daleko.

Jediným hostem večera byl britský písničkář Justin Lavash, který dorazil bez kytary, aby zazpíval duet Brother. Pověst si návštěvníci napravili dlouhými potlesky, které odměnily dva přídavky. Téměř dvacet písní uzavřel videoklip Smiluje, režiséra Tomáše Zilvara, natočený na podzim v pražském Café V lese. Kdyby nebylo užvaněnosti okolí, mohli jste si vychutnat jemnou nostalgickou melancholii, kterou je Baromantika prodchnuta. Takhle jste si jen pomysleli něco o házení perel...

Info

Baromantika
9. 4. 2013, Lucerna Music Bar, Praha

foto © Barka Fabiánová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Atlas ptáků)

Veronika Havlová, Viktor Palák 29.08.2021

Před třemi lety dostal Olmo Omerzu ve Varech za svůj film Všechno bude cenu za režii, teď se vrátil do hlavní soutěže s příběhem patriarchy...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace