Články / Reporty

Připijme noci s Balthazar

Připijme noci s Balthazar

Vojta Chmelík | Články / Reporty | 11.02.2014

Když se v Praze před rokem a půl objevila mladá parta z belgického Gentu poprvé, přišlo na ni na strahovskou Sedmičku dvacet lidí. Přestože Lucerna Music Bar byl zaplněný jen z poloviny, je to oproti minulému sólovému koncertu solidní nárůst fanouškovské základny. Zásluhu na něm má předskakování na turné Editors, při kterém se Balthazar měli možnost seznámit s Lucernou loni na podzim. Tentokrát byli sami v roli hlavní hvězdy a jako support si přivezli kapelu krajanů, indiepopové Soldier’s Heart, kteří v loňském roce posbírali několik ocenění pro nové talentované umělce na belgické scéně.

Krátce po osmé se na pódiu objevili Balthazar a koncert otevřeli písní Lion’s Mouth (Daniel) z alba Rats, kterému patřila zhruba polovina setlistu. O roli frontmana se dělili Maarten Devoldere s charakteristicky zastřeným hlubokým hlasem a akustickou kytarou zavěšenou proklatě vysoko a Jinte Deprez, hráč na elektrickou kytaru, jehož hlasový rejstřík se pohybuje v tenorových polohách – dvojice, která položila základy Balthazar, když společně hrávali po ulicích. V pasážích s mohutnými sbory doplňovali ústřední duo baskytarista Simon Casier a krásná houslistka Patricia Vanneste. Živé aranžmá a provedení skladeb dodávalo dynamiku, která na deskách trochu chybí. Výraznou roli hraje baskytara s jemným funkovým feelingem a často slouží jako odrazový můstek pro další instrumentaci. Housle protažené přes nejrůznější efektové pedály vytvářejí zvukové plochy blízké post-rocku, za tím vším se ale skrývá skromné, poctivé a chytlavé písničkářství.

Kromě většiny songů z druhé a zatím poslední desky Rats zaznělo několik písní z předchozí Applause i několik novinek včetně čerstvého singlu Leipzig. Mezi nejzajímavější momenty patřila The Boatman s noisovým kytarovým sólem na konci, optimistická Listen Up, energická Fifteen Floors nebo poslední skladba základního setu Do Not Claim Them Anymore, která naživo nepůsobila zdaleka tak unyle jako na desce. O vynikající závěr koncertu se postarala píseň Blood Like Wine s finále a capella. Raise your glass to the nighttime and the ways to choose the mood and have it replaced.

Málo se dá koncertu vytknout. Snad jen po zvukové stránce – ze začátku vůbec nebyl slyšet zpěv baskytaristy Casiera a občas se slévaly plochy kláves, houslí a kytary, ale to je v Lucerna Music Baru obvyklý problém. A Jinte by mohl místy sáhnout do mechanik a doladit kytaru. Jinak to byl skvělý koncert a při příští návštěvě Prahy bude snad vyprodáno. Balthazar si to zaslouží.

Info

Balthazar (be)
8. 2. 2014, Lucerna Music Bar, Praha

foto © Petr Klapper

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace