Články / Offtopic / / Komix

Pro příběhy stojí za to žít (Legendy o Myší hlídce)

Pro příběhy stojí za to žít (Legendy o Myší hlídce)

redakce | Články / Offtopic / / Komix | 15.07.2018

Kdo potěší má ouška tím nejpoutavějším příběhem, tomu všechny staré dluhy smažu.

Svět pohání příběhy. Každé vysvětlení, každé vyprávění by mělo mít začátek, konec, a co je nejdůležitější, pointu, na kterou dnes někteří tvůrci, především ve filmové branži, bohužel zapomínají. Nemusí být nijak převratná, ale měla by posluchači případně čtenáři něco dát, ponaučení do života, s trochou štěstí i nápad, „návod“, jak vyřešit nějakou životní situaci. Petersenovy příběhy o myší hlídce (Myší hlídka 1-3, Comics Centrum, 2016-2017) jsou prototypem dobrého vyprávění, které předávají znalosti tím správným způsobem, a díky jejich historickému zasazení jde často o archetypy a základní kameny uvědomělého chování. O to větší překvapení je, že Legendy o Myší hlídce takové nejsou, rozhodně ne ve všech případech.

Tři pravidla: Historku nesmím znát, část musí být vymyšlená a část musí být pravdivá.

V Legendách o Myší hlídce se sešli kromě Petersena i další vypravěči a kreslíři, kteří měli svět nebojácných hlodavců rozvést ve stylu Boccacciova Dekameronu. V oblíbené hospůdce v Kůrové kamenici si myši vyprávějí příběhy podle pravidel hospodské Rudolfy. Téměř každý příběh je o hrdinství, o setkání s neobvyklými tvory, případně o smrti. Mezi myšími štamgasty se najde i fanoušek Edgara Allana Poea a dočkáme se tak svojské verze slavného Havrana, komiksové adaptace se dočká i bajka starého Ezopa Lev a myš.

… má snad být smyslem našeho života ctít šelmy a čekat, že se staneme kořistí jejich zloby a po smrti budeme jen další trofejí zavěšenou na jejich hnízdě? Máme pak jen prázdnými důlky shlížet k zemi a litovat ty, kteří ještě žijí?

Proměnlivý vizuální styl má silnější i slabší momenty. Některé obrazy by měly viset nad krbem panského sídla, jiné jako by vypadly z časopisu Sluníčko. Rozmanitá kresba je na celé knize asi to nejzajímavější a vždy malinko mění atmosféru světa hlídkařů; z třinácti příběhů pak vyniká ten Viktorínův s fantastickou malbou Karla Kerschla.

Některá povolání vedou k hrdinským skutkům po mnohem klikatějších stezkách.

Stejně jako u ostatních myších hlídek i Legendy skrývají bohatou bonusovou sekci, kde kromě obvyklých map najdeme stručné představení všech myší v hospůdce u Rudolfy nebo celostránkové obrazy, pojící se s hlídkařskými legendami. A právě k legendám je třeba se obracet, protože někdy je lepší přetváření starého než rádoby originalita, která nemá co říct.

Info

David Petersen a další - Legendy o Myší hlídce: Kniha první (Comics Centrum, 2018)
web nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Barokní nabubřelost říznutá wagnerovskou velkolepostí (Requiem: Upíří rytíř)

redakce 16.06.2019

Specialitou Pata Millse je vytváření propracovaných a komplexních fikčních světů a tento modus operandi uplatnil i ve chvíli, kdy obrátil svou pozornost k upírským legendám.

Zázrak zrození (Ocelový alchymista 5)

redakce 14.06.2019

Arakawa úvod následujícího dílu pojala tak, že když něco umře, musí se něco nového zrodit. Domácí porod, groteskní situace, tragické situace. Ocelový alchymista, manga pokračuje.

Dobytí Salemu (Alita 4)

redakce 30.05.2019

Jukito Kiširo dál tká příběh okatého zabijáka, který hledá svého „otce“, a jednolitost příběhu rozbíjí nečekanými pointami.

Hokus pokus (Doctor Strange: Krev v éteru)

redakce 19.05.2019

Obrovský úspěch velké marvelovské rozlučky vyšponoval likviditu svých brandů na maximum a protože je nejvyšší mág jedním z hlavních tahounů blížící se filmové čtyřky...

Čarodějova nevěsta se pouští do díla

redakce 27.04.2019

Čarodějova nevěsta se čtvrtým i pátým svazkem dostává do dějových obrátek, z nichž ve třetím svazku poněkud vypadla.

Život nenarozeného (Sága 8)

redakce 18.04.2019

Když se dva vojáci znepřátelených ras Alana a Marco do sebe zamilovali, bylo to špatné. Když si udělali malou Hazel, bylo to ještě horší.

Ježíš v zemi Mad Maxe (Alita)

redakce 13.04.2019

Alita je kyborgem, jehož křehký vzhled ukrývá zuřivou sílu a bojové schopnosti, které jsou pro samotnou titulní postavou záhadou. Stejně jako celá její minulost.

Viselec (Temná věž: Pistolník 1: Cesta začíná)

redakce 06.04.2019

Příběh působí roztříštěně a hlavní hrdina se nevyvíjí, jeho pojetí se navíc začíná lišit od předlohy. Chybí charakterová strohost a fanatismus.

Jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet (Spiderman/Deadpool: Bokovky)

redakce 02.04.2019

Deadpool v kinech nedávno znovupředstavil svůj druhý díl ve verzi pro děti a důchodce, tentokrát bez krve, hořících lidí a sprostých slov... Co na to komiks?

Netopýr po italsku (Batman: Můj Temný princ)

redakce 19.02.2019

DC Comics jsou pro každou „legraci“, takže se nebáli nezávislé speciální řady, v níž chtějí svěřit své superhrdiny ne-americkým tvůrcům a nakladatelům.