Články / Recenze

Prostor pro vzájemnou interakci (Jean Grae, Quelle Chris)

Prostor pro vzájemnou interakci (Jean Grae, Quelle Chris)

Lucie Tlustošová | Články / Recenze | 24.07.2018

Životní partneři Jean Grae a Quelle Chris využívají ve svých sólových kariérách hiphopové postupy ke zpracování netradičních témat pro tento hudební styl. V roce 2016 se poprvé spojili a vydali společné EP Goodnight Courtney, příběh dívky, kterou nikdo neměl rád. Nahrávka i přes krátkou stopáž ale působila jako zdlouhavé předčítání knihy na dobrou noc, navíc na ní nezbyl prostor pro vzájemnou interakci, což byl bezpochyby prvek, na který byla fanouškovská základna zvědavá. To naplňuje až nová deska Everything's Fine.

Jean Grae se na rozdíl od svého muže soustředí na techniku. Hraje si s polohou hlasu, mění tempo. Pracuje se zpěvem i rychlou a agresivní flow. Quelle Chris naopak nevyužívá svůj hlas jako estetický nástroj, ale jako nositele sdělení, monotónní projev ukrývá svoji kvalitu v hravých textech. Zdánlivě neslučitelné styly se na Everything's Fine nebijí, ale doplňují. Oba také dokazují, že neladí jen sami k sobě, ale že umí přirozeně splynout i s různorodou produkcí. Ať už je to píseň House Call laděná do tónů G-funku, lo-fi funková My Contribution to This Scam, Gold Purple Orange pohrávající si s experimentálním jazzem nebo Peacock stavějící základ svého zvuku na syntezátorech.

Střídání žánrů nahrávku ozvláštňuje a dělá ji zábavnější. Na druhé straně jí nedovoluje vybudovat kompaktní celek a přechody mezi skladbami mnohdy působí nepřirozeně, až křečovitě. Album drží pohromadě jen tematický koncept, satira na ignorování každodenních problémů, od stresových situací po nezaměstnanost. Texty nabírají i vážnějšího tónu, když ukazují prorůstání apatie do celospolečenských otázek, jako je například přehlížení policejní brutality (Breakfast of Champions).

Přestože je myšlenka desky závažná, dvojice ji podává ironicky, protkanou suchým humorem. Everything's Fine je jako na první pohled nevýrazný člověk, který s vámi sedí u stolu a moc nemluví. Ale když už otevře pusu, vypadne z něj trefná věta, nad kterou se musíte zamyslet, než se můžete rozesmát. Přitom se ale smějete jen tak napůl a tak trochu nervózně, protože vám dochází, že humorná poznámka jen diskrétně obaluje nepříjemnou pravdu.

Info

Jean Grae, Quelle Chris – Everything's Fine (Mello Music Group, 2018)
bandcamp kapely

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Plamen jako testament (Leonard Cohen)

Jiří Vladimír Matýsek 12.10.2021

Než v roce 2016 ve dvaaosmdesáti letech zemřel, stačil dokončit poslední album You Want It Darker a připravit základ svého básnického testamentu.

Naděje je zpátky ve hře (Low)

Jiří Přivřel 07.10.2021

Na třinácté řadovce Hey What od Low mezi písněmi probíjí vysoké napětí. A pak že prý manželství po letech ztrácí jiskru...

Pohled přes negativ Deafheaven

Jiří Procházka 05.10.2021

Kromě poetických textů zahalených v oparu neotřelých metafor zůstal rukopis Deafheaven patrný i v líbivě sladkobolných melodiích a dynamickém vývoji skladeb.

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace