Články / Recenze

Proto ty hlasité kontrasty - Veruca Salt

Proto ty hlasité kontrasty - Veruca Salt

Shaqualyck | Články / Recenze | 03.09.2015

Našlápnuto měly skvěle. Louise Post a Nina Gordon se potkaly v Chicagu roku 1993. Po nesmělém akustickém rozjezdu děvčata zapojila kytary do elektřiny a sdílenou lásku k nim přetavila v první úderný singl. Za bicí posadila Nina bráchu Jima, basu popadl Steve Lack a začaly se dít věci. Seether byl hit jako kráva, nutno podotknout, že mimořádně dojná. Následoval kamarádšoft s Courtney Love, který vyústil ve šňůru s Hole. Záhy kolem začaly kroužit lačné labely, album American Thighs na sebe nenechalo dlouho čekat. MTV se mohla zbláznit, o fanoušcích nemluvě. Jenže z výšky se nejsnáze padá a čekání na plnohodnotného nástupce famózního debutu se nakonec protáhlo na neuvěřitelných jedenáct let.

Po slibném EP Blow It out Your Ass It’s Veruca Salt, které stínoval samotný Steve Albini, rozjetá čtveřice zatoužila po rockovějším aranžmá stadiónových parametrů. Pro příští nahrávku Eight Arms to Hold You byl proto angažován Bob Rock (Metallica, Bon Jovi), pod jehož producentským dozorem kapela utrpěla Pyrrhovo vítězství. Zvuk nepochybně nakynul, jenže zároveň nepochopitelně zevšedněl, příznačná drzost, která zdobila nebojácnou prvotinu, byla ta tam. Holky si pak čím dál častěji vjížděly do vlasů a pánové to přestali dávat. Potom, co se Nina Gordon v roce 1998 vydala na sólovou dráhu, zůstala jediným stálým členem Louise Post, kolem které se vystřídalo víc lidí než bubeníků v Oasis. Desky prošuměly.

Další čárku do kolonky comebacků si vyznavači statistik mohli připsat až s příchodem jara 2013, kdy se kapela jako zázrakem probrala z klinické smrti. Za rok byly venku první nové skladby a chvíli nato celé album nahrané, světe div se, v původní sestavě. Vrátil se i Brad Wood, duchovní otec první desky, na kterou aktuální novinka nepřímo navazuje.


Jde o nostalgický závan kytarové esence první půlky devadesátek. Punkrockové party začaly nabírat výšku, zatímco grungeová vlna pozvolna opadávala. Proto ty hlasité kontrasty (The Sound of Leaving) a trpce odžité texty. Proto ty uštěpačně přímočaré melodie, stavící na bzučivých riffech (Black and Blonde), skřípajících strunách (Triage) a prostých, leč příjemně návykových refrénech (The Gospel According to Saint Me). Prvotřídní retro? Každá kytara dobrá! Tím spíš, je-li srdečná a nelíčená jako ty, do kterých mydlí zasloužilé divošky z Veruca Salt.

Info

Veruca Salt – Ghost Notes (El Camino Records, 2015)
www.verucasalt.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pohyby ledu, součást větší hry

prof. Neutrino 14.03.2020

Do Gravensteenova románu je absorbována většina atributů současné literatury – záhadná vražda, detektivní zápletka, prostředí investigativní žurnalistiky, manipulace s fakty.

Došla vodka, došla kola, zůstává blues (Streichl)

Jiří Vladimír Matýsek 13.03.2020

Ostravský bard, který dokázal do svých textů otisknout onu bluesovou náladu, opravdovost a zkušenost nelehkého života.

Reflexe dnešní doby (DJ Shadow)

Dominik Polívka 01.03.2020

Our Pathetic Age není nijak průlomové album, je však precizně poskládané, osobité a věrně zachycuje současnost co do zvuku i textu.

Making me sparkle (Blue Hawaii)

Karolina Veselá 23.02.2020

Nostalgicky se vracejí k hudbě svého mládí, a tak něžné a snové vokální party podkládají tranceovými a garageovými beaty.

Trefa do černého (Punisher MAX 2: Bullseye)

3DDI3 22.02.2020

Bullseye je díl, ve kterém Aaron malinko ustoupil od akce a přidal na psychologické hutnosti. Celek připomíná střet kladiva s trhavinou.

Vesmír ľudskej mysle (Pandorama)

Milan Hrbek 26.01.2020

Rozbiehajúci sa label Tabačka records z Košíc priniesol na slovenskú hudobnú scénu vskutku originálne a netradičné zjavy...

Ponor do minulosti i současnosti taneční scény (808 State)

Jaroslav Myšák 12.01.2020

808 State jsou na nové desce jednoznačně jistější v dříve prozkoumaných oblastech. Skladby, které nevybočují ze zavedených postupů, mají na desce kvalitativně navrch.

Agresívnejší, prieraznejší (Flash the Readies)

Radoslav Lakoštík 04.01.2020

Duna je neskrývane druhým postrockovým albumom skupiny Flash the Readies, ktorá si prešla za svoju existenciu zaujímavým vývojom.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Tři metry nad zemí (Kult: Vlasta Třešňák)

Akana 02.01.2020

Málokdo asi bude zpochybňovat, že jeho Zeměměřič je jednou z nejoriginálnějších a nejryzejších nahrávek našeho před- i porevolučního folku. Kult, texty z tištěného Full Moonu, to nej online.

Posmutnělý, ale konstruktivní (Pan American)

Tomáš Kouřil 29.12.2019

Diskografie Pan American je někde v půli mezi kytarovými mágy Labraford a téměř čistě ambientní dvojicí Anjou, v níž Marc Nelson také působí.