Články / Recenze

Proto ty hlasité kontrasty - Veruca Salt

Proto ty hlasité kontrasty - Veruca Salt

Shaqualyck | Články / Recenze | 03.09.2015

Našlápnuto měly skvěle. Louise Post a Nina Gordon se potkaly v Chicagu roku 1993. Po nesmělém akustickém rozjezdu děvčata zapojila kytary do elektřiny a sdílenou lásku k nim přetavila v první úderný singl. Za bicí posadila Nina bráchu Jima, basu popadl Steve Lack a začaly se dít věci. Seether byl hit jako kráva, nutno podotknout, že mimořádně dojná. Následoval kamarádšoft s Courtney Love, který vyústil ve šňůru s Hole. Záhy kolem začaly kroužit lačné labely, album American Thighs na sebe nenechalo dlouho čekat. MTV se mohla zbláznit, o fanoušcích nemluvě. Jenže z výšky se nejsnáze padá a čekání na plnohodnotného nástupce famózního debutu se nakonec protáhlo na neuvěřitelných jedenáct let.

Po slibném EP Blow It out Your Ass It’s Veruca Salt, které stínoval samotný Steve Albini, rozjetá čtveřice zatoužila po rockovějším aranžmá stadiónových parametrů. Pro příští nahrávku Eight Arms to Hold You byl proto angažován Bob Rock (Metallica, Bon Jovi), pod jehož producentským dozorem kapela utrpěla Pyrrhovo vítězství. Zvuk nepochybně nakynul, jenže zároveň nepochopitelně zevšedněl, příznačná drzost, která zdobila nebojácnou prvotinu, byla ta tam. Holky si pak čím dál častěji vjížděly do vlasů a pánové to přestali dávat. Potom, co se Nina Gordon v roce 1998 vydala na sólovou dráhu, zůstala jediným stálým členem Louise Post, kolem které se vystřídalo víc lidí než bubeníků v Oasis. Desky prošuměly.

Další čárku do kolonky comebacků si vyznavači statistik mohli připsat až s příchodem jara 2013, kdy se kapela jako zázrakem probrala z klinické smrti. Za rok byly venku první nové skladby a chvíli nato celé album nahrané, světe div se, v původní sestavě. Vrátil se i Brad Wood, duchovní otec první desky, na kterou aktuální novinka nepřímo navazuje.


Jde o nostalgický závan kytarové esence první půlky devadesátek. Punkrockové party začaly nabírat výšku, zatímco grungeová vlna pozvolna opadávala. Proto ty hlasité kontrasty (The Sound of Leaving) a trpce odžité texty. Proto ty uštěpačně přímočaré melodie, stavící na bzučivých riffech (Black and Blonde), skřípajících strunách (Triage) a prostých, leč příjemně návykových refrénech (The Gospel According to Saint Me). Prvotřídní retro? Každá kytara dobrá! Tím spíš, je-li srdečná a nelíčená jako ty, do kterých mydlí zasloužilé divošky z Veruca Salt.

Info

Veruca Salt – Ghost Notes (El Camino Records, 2015)
www.verucasalt.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Poslouchejte pomalu (Sně Beaty Hlavenkové)

Jiří Vladimír Matýsek 27.02.2021

Najít v domácí hudbě posledních několika let titul, který by byl básnicky evokativnější nežli Sně Beaty Hlavenkové, je zatraceně obtížné.

Zpátky do budoucnosti (Priest)

Filip Rabenseifner 23.02.2021

Rubino nedosahuje pěveckých kvalit svého předchůdce Äsberga, který je klasicky školený operní zpěvák, což se podepsalo na zpracování vokálů.

Hlasitěji, prosím (Tindersticks)

Jiří Přivřel 22.02.2021

Nové album Distractions je plné zkoušení, hledání, osahávání a nakonec i úspěšného nalézání. Nechybí ani ohlédnutí zpět.

Ve starém baráku Hidden Orchestra (Creaks Soundtrack)

Jakub Koumar 20.02.2021

V jednom starém stavení se odehrává příběh poslední hry brněnského herního studia Amanita Design – Creaks.

Psychicky chorých nemožno ignorovať (Výnimoční)

Bibiána Hajdanyová 18.02.2021

Francúzski tvorcovia Olivier Nakache a Eric Toledano sa preslávili spoluprácou na Nedotknuteľných). Tentokrát sa ponorili do života združenia, ktoré sa zaoberá ťažkým autizmom.

Jen to nejvybranější zboží (Van Morrison)

Akana 13.02.2021

A i když Morrison později litoval, že album částečně poskládal z materiálu ne už nejčerstvějšího, skladatelsky tady opět nabízí jen to nejvybranější zboží.

Posvátný jazz v definitivní podobě

Jiří Vladimír Matýsek 12.02.2021

Missa Jazz je dynamická a strhující nahrávka, která šlape v rytmu jazzových synkop, ale zároveň nabízí dost na oko vážných, kontemplativních pasáží.

Hranice krásy a kýče (Sébastien Tellier)

Adéla Polka 04.02.2021

Tellier vkládá důležitost do banalit, a naopak vážné věci mnohdy odkrývá jakoby náhodou. Myšlenky moc nerozvádí, nechává je viset ve vzduchu.

Slastné hodiny unášení pochmurnou náladou (Corona Lantern)

Tomáš Kouřil 02.02.2021

Čeští metalisté Corona Lantern svou nahrávkou Certa Omnibus Hora dokážou, že se vám s lucernou začnou asociovat věci úplně jiné věci než pohádky.

Za hranice lidské duše (Moonspotter)

Tomáš Kouřil 26.01.2021

Sci-fi fanouškovi trvá, než se vrátí do reality. Moonspotter to udělal a dovedl přitom spojit ohromný talent pro komponování elektronické hudby s místy dosti osobní výpovědí.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace