Články / Recenze

Proto ty hlasité kontrasty - Veruca Salt

Proto ty hlasité kontrasty - Veruca Salt

Shaqualyck | Články / Recenze | 03.09.2015

Našlápnuto měly skvěle. Louise Post a Nina Gordon se potkaly v Chicagu roku 1993. Po nesmělém akustickém rozjezdu děvčata zapojila kytary do elektřiny a sdílenou lásku k nim přetavila v první úderný singl. Za bicí posadila Nina bráchu Jima, basu popadl Steve Lack a začaly se dít věci. Seether byl hit jako kráva, nutno podotknout, že mimořádně dojná. Následoval kamarádšoft s Courtney Love, který vyústil ve šňůru s Hole. Záhy kolem začaly kroužit lačné labely, album American Thighs na sebe nenechalo dlouho čekat. MTV se mohla zbláznit, o fanoušcích nemluvě. Jenže z výšky se nejsnáze padá a čekání na plnohodnotného nástupce famózního debutu se nakonec protáhlo na neuvěřitelných jedenáct let.

Po slibném EP Blow It out Your Ass It’s Veruca Salt, které stínoval samotný Steve Albini, rozjetá čtveřice zatoužila po rockovějším aranžmá stadiónových parametrů. Pro příští nahrávku Eight Arms to Hold You byl proto angažován Bob Rock (Metallica, Bon Jovi), pod jehož producentským dozorem kapela utrpěla Pyrrhovo vítězství. Zvuk nepochybně nakynul, jenže zároveň nepochopitelně zevšedněl, příznačná drzost, která zdobila nebojácnou prvotinu, byla ta tam. Holky si pak čím dál častěji vjížděly do vlasů a pánové to přestali dávat. Potom, co se Nina Gordon v roce 1998 vydala na sólovou dráhu, zůstala jediným stálým členem Louise Post, kolem které se vystřídalo víc lidí než bubeníků v Oasis. Desky prošuměly.

Další čárku do kolonky comebacků si vyznavači statistik mohli připsat až s příchodem jara 2013, kdy se kapela jako zázrakem probrala z klinické smrti. Za rok byly venku první nové skladby a chvíli nato celé album nahrané, světe div se, v původní sestavě. Vrátil se i Brad Wood, duchovní otec první desky, na kterou aktuální novinka nepřímo navazuje.


Jde o nostalgický závan kytarové esence první půlky devadesátek. Punkrockové party začaly nabírat výšku, zatímco grungeová vlna pozvolna opadávala. Proto ty hlasité kontrasty (The Sound of Leaving) a trpce odžité texty. Proto ty uštěpačně přímočaré melodie, stavící na bzučivých riffech (Black and Blonde), skřípajících strunách (Triage) a prostých, leč příjemně návykových refrénech (The Gospel According to Saint Me). Prvotřídní retro? Každá kytara dobrá! Tím spíš, je-li srdečná a nelíčená jako ty, do kterých mydlí zasloužilé divošky z Veruca Salt.

Info

Veruca Salt – Ghost Notes (El Camino Records, 2015)
www.verucasalt.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Temná ladění chladná i uhrančivá (Dark Tunes from Czech and Slovak Caves Vol II)

Dantez 20.05.2021

Pokračování Dark Tunes from Czech and Slovak Caves vybírá hudební projekty napříč žánry, produkčním umem i skladatalskými ostruhami.

Leonard Cohen v novom šate (First Aid Kit)

Mimi Filova 17.05.2021

V kategórii „tribute“ albumov patrí medzi tie kvalitnejšie – sestry sú skutočnými connoisseurs Cohenovej tvorby, a je to poznať.

Vedle mne jste všichni jenom básníci (Topinka vs. Rimbaud)

Valentýna Žišková 14.05.2021

Kniha představuje pozoruhodný případ díky své opoře v dobových textech a dokumentech i explicitně osobnímu a emocionálnímu pohledu na Rimabaudovu osobu.

Hledači věčné krásy (Kittchen)

Jiří Přivřel 13.05.2021

Kittchen se po šesti letech prodýchal k nové desce. Po čase stráveném ve vícehlavé smečce Zvíře jménem Podzim zase sólo.

Pornoučitelka a děti jako vězňové svých rodičů

Viktor Palák 13.05.2021

Smolný pich těží z pandemického období, během kterého byl natočen, nabízí ale víc než jen odraz neuróz, které tahle doba způsobila.

Morbidně zábavní, pochmurní, živější než kdy jindy (Arab Strap)

Veronika Jastrzembská 10.05.2021

Živá, surová, místy až hmatatelná hudba, doplněná o klávesy, smyčce a dechové nástroje připomíná soundtrack k reálnému, ovšem poněkud ponurému životu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace