Články

Průvodce městskými kmeny: Cosplay

Průvodce městskými kmeny: Cosplay

redakce | Články | 22.03.2015

Kmeny. Koprodukční dokumentární cyklus mapující současné městské subkultury přiblíží 16 z 26 témat popsaných v úspěšné knize Kmeny z roku 2011. Cílem cyklu není podat komplexní zprávu o subkulturách, ale ukázat, jak jednotlivá mikrospolečenství v Čechách fungují, jak se projevují, jak vypadají a v čem tkví jejich těžiště. Dokumentární cyklus vzniká v koprodukci České televize, partnery projektu jsou městské projekty BU2R a Jägermeister, další díl ve středu 25. března. Co my s tím? V neděli před každým dílem si projedeme tu kterou subkulturu, podle toho, co poslouchá, co smaží a co naopak vůbec, vážně i nevážně, klipově. Díl čtvrtý? Cosplay.

Jdete po ulici a slyšíte, jak nějaký nabušenec někomu vysvětluje mnohosvěty a kvantovou mechaniku. V obchoďáku vidíte hípíky a motorkáře. Po Olšanech se couraj gothické páry a hackeři, ty nevycházejí ven. Zatímco Neotokio z roku 2054 je futuristickou vizí z budoucnosti, městské kmeny jsou současné. Tak si v tom udělejme pořádek.

Cosplay
Pokud jste na žádném conu nebyli svědky toho, jak si to rozdává Darth Vader a Pikachu (sorry, kámo), pomůžu vám se zorientovat v tomhle entropickém světě. Lidi, co frčí v cosplayi, jsou něco jako geekové, s tím rozdílem, že množstvím času s jejich seriálem/videohrou/komiksem došlo k disociativní poruše identity. To je přesně ten důvod, proč po Žižkově chodí stormtrooper nebo proč ve dvě ráno na Lihovaru kousek před vámi proběhne borec oblečený od hlavy až k patě jako Mickey Mouse, dodnes nechápu. Pokud vás berou masky a převleky, měli byste zkusit hledat svůj protějšek tady, nebude tak těžké vysvětlovat, proč si chcete hrát na něco jiného než na doktory. Mimochodem, posedlost anime a převlíkáním dovedli k dokonalosti v Maid kavárně, kde se vám bude líbit. Nicméně cosplay (tedy costume play) do podoby naprosté transformace u nás dovedl k dokonalosti Zombí, kvůli kterému o Zombie walku nevycházím z domu.

Mluvit o cosplayi, o nezmínit San Diego Comic Con, by bylo jako mluvit o Kochanské a vynechat poznámku o kozím sýru s kousky ananasu. Jason Vorhees v sukni? Oh la la!


Pokud si nepamatujete Final Fantasy VII, jste buďto moc mladí, nebo nevíte, co je dobré. Lidi, co volí inspiraci uvnitř tohohle universa, mají vždycky velký plus. Alespoň u mě.


Dokument o převlíkačích. Pokud vás zajímá pohled zainteresovaných, level 99. A v tom případě jste s největší pravděpodobností jedním z nich.


Je to dabované, což je neodpustitelné. Ale víte jak, nekoukejte darovanému Japonci na zuby. Death Note vám možná změní názor na anime, pokud si myslíte, že je to blbost.


"Jedná se o nejstarší a největší samostatný con svého druhu v ČR." První Animefest se uskutečnil v roce 2004. Na Brno dobrý.


Pražští otaku mají zase Advik. A taky lišku.


Protože jsou cony plné přednášek, dáme si závěřem něco poučného. Důkladný dokoument o historii a vlivu japonské videoherní hudby.


Díl Kmenů věnovaný cosplayi režíroval Jan Strejcovský, absolvent studia na Katedře dokumentární tvorby pražské FAMU. V prvním ročníku natočil krátkou studii rozežranosti juvenilního finančního poradenství Krásný nový svět, ve které ozkoušel možnosti performativního modu. Ty dále rozvinul v portrétu Igora Chauna, v němž prostřednictvím hraných retrospektiv z Chaunova života konfrontoval jeho esoterickou současnost s ambiciosní režisérskou minulostí. Studium absolvoval polemickým filmovým výletem mezi rozličné aktéry polistopadového vývoje typu Tomáše Sedláčka či Miloše Zemana Bezmoc mocných. Vedle režie se věnuje rovněž herectví a kromě účinkování v několika inscenacích Jana Kačeny ztvárnil hlavní roli v absolventském filmu FAMU Jana Březiny Maria Stock.

Info

Premiéra dokumentu Cosplay 25. 3. od 22:00 na ČT2 a od 22:30 na Kmeny.tv.

www.kmeny.tv
www.facebook.com/projektKMENY

foto © Bethany Maddock

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: The Sidewaves

redakce 27.09.2021

Na internetech se toho o nich příliš nedočtete, tak jsme šli přímo ke zdroji. Indiepopoví The Sidewaves.

10 + 1 = Milan Buršík (Old Folks House, Vellocet Roll)

redakce 26.09.2021

Že jste se s Mejlou aka Milanem Buršíkem nikdy nebavili o Dead Moon? Není možná. Vellocet Roll budou křtít v Praze i v Brně, dobrá příležitost.

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 25.09.2021

Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce.

Nela Klajbanová (LITR): Nechceme suplovat existující formáty

Jarmo Diehl 24.09.2021

Tradiční olomoucká událost nabízí to nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby a zaměřuje se na autorské a umělecké publikace a my se ptáme její šéfky.

Šejkr #62: Elán mezi oblázky

Michal Pařízek 24.09.2021

Fouká tak, že i zavřené slunečníky se komíhají jak sbor opilých baletek a chudák číšník z místní taverny má s rovnáním neposlušných lehátek slušnou honičku...

Výtrysk nekompromisní vizionářské dychtivosti (Cabaret Voltaire)

Akana 23.09.2021

Red Mecca představuje završení období, v němž Cabaret Voltaire smělými experimenty osahávali čerstvě objevená teritoria industriální elektroniky... Richard H. Kirk RIP.

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Slast digitálního purismu (Raster((Noton))

Karel Veselý 21.09.2021

Jedno z nejdůležitějších vydavatelství pro experimentální elektroniku posledního čtvrtstoletí oslaví své narozeniny na letošním festivalu Lunchmeat.

10 + 1 = Denisa Václavová (4+4 dny v pohybu)

redakce 21.09.2021

Nejzajímavější místa činu, na které se Festival 4+4 dny v pohybu za svou pětadvacetiletou historii podíval?

Dušan Svíba (Earth Music/Colour Meeting): Tak to pusť…

redakce 20.09.2021

Do Prahy díky Dušanovi přijíždí senzace newyorské klubové scény, trio VickiKristinaBarcelona s projektem Songs of Tom Waits.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace