Články

Průvodce městskými kmeny: Hooligans

Průvodce městskými kmeny: Hooligans

redakce | Články | 08.03.2015

Kmeny. Koprodukční dokumentární cyklus mapující současné městské subkultury přiblíží 16 z 26 témat popsaných v úspěšné knize Kmeny z roku 2011. Cílem cyklu není podat komplexní zprávu o subkulturách, ale ukázat, jak jednotlivá mikrospolečenství v Čechách fungují, jak se projevují, jak vypadají a v čem tkví jejich těžiště. Dokumentární cyklus vzniká v koprodukci České televize, partnery projektu jsou městské projekty BU2R a Jägermeister, druhý díl ve středu 11. března. Co my s tím? V neděli před každým dílem si projedeme tu kterou subkulturu, podle toho, co poslouchá, co smaží a co naopak vůbec, vážně i nevážně, klipově. Díl druhý? Hooligans.

Jdete po ulici a potkáte kluky s kazeťákem na ramenou, co se snaží rytmicky za sebe skládat slova. V knihovně vám spis Arendtové O násilí vyfoukne před nosem sečtělá hora svalů a poslední láhev vaší oblíbené sodovky pije ruka s namalovaným černým X. Zatímco Neotokio z roku 2054 je futuristickou vizí z budoucnosti, městské kmeny jsou současné. Tak si v tom udělejme pořádek.

Hooligans
V momentu, kdy se vás cizí borci s pohledem „utírám si zadek dynamitem“ ptaj „vole, komu ty fandíš, vole?“, je už pozdě. Pravděpodobnost, že odpovíte správně, je asi taková, že dneska večer budete mít sex s Paris Hilton. Trochu to sémioticky rozebereme, abyste mohli reagovat „kouknu a vidím“. Zaprvé - šála oblíbeného mančaftu může obsahovat různé množství krve, ale není to pravidlem. Občas dres. Zadruhé - fandí jak o život, tečka. Zatřetí - tunelové vidění. Jeden tým vládne všem, i když třeba zrovna prohrál. Pak je skóre třeba dorovnat někde na louce. Závěrem pár tipů pro přežití, kdybyste se chtěli k chuligánům víc přiblížit nebo se jím dokonce stát. Připravte se na to, že vstoupíte do světa klubu rváčů.

Nikdy se neptejte: “Hele, a ono je teda víc Bohemek, jo?“ V nejlepším případě se vám dostane rázné odpovědi proceděné skrze zuby: Bohemka je jenom jedna! Když vás někdo pozve na třetí poločas, můžete z toho vyvodit pouze dvě věci. Budete v čudu, nebo v cajku, čiže dáte někomu na držku, nebo na ni dostanete. Za svůj a pro svůj tým samozřejmě. Extra tip na závěr pro ty, které semlelo pražské soukolí, ověřeno osobně. Pokud přijedete na víkend domů do Ostravy a nešťastnou náhodou se objevíte v hospodě plné baníkovských fanoušků, doufejte, nebo lepé řečeno snažte se moc nepáchnout pražštinou, na kterou jste si za ta léta přivykli. A povídejte si s nima, odtažitost a upjatost vás může prozradit stejně jako „hele, koukej“.

Pokud nerozeznáte kopačku od mičudy, takhle si budete připadat mezi ultras. V Londýně vám může zachránit kejhák šunka na stole, v Ostravě vám nebude pomoci. A už vůbec ne s mlíkem v ruce.


Tak trochu z edice: guilty pleasure. Půlka anglické repre a New Order. Kapela World in Motion napsala s tátou Lily Allen. Mimochodem, ofiko song nároďáku v roce 1990 a UK hit číslo jedna. Dívejte, jak tomu Barnes a Gascoigne nasazují korunku.


To je samá oi, oi, oi! Ale vypadá to, že britským hooligans ve skutečnosti bije srdce pro tamní post-punk.


Vypadají jako neškodný ušouni, ve skutečnosti jsou ve Španělsku obávanější víc než Lovci lebek. Los Hooligans... v Barceloně to radši čtěte bez toho "H", pokud nechcete dostat přes hubu.


Chelsea a její lebkouni, v jejich přítomností se vší vážností Headhunters. Tenhle dokument je asi nejbezpečnější způsob, jak k nim na okamžik nahlédnout.


Vliv londýnských lebek sahá až do nitra české noiseové scény a tak bylo jen otázkou času, kdy se vylíhne kapela jménem Lovci lebek. Koncerty plánují zásadně po třetím poločasu. Mimo sezónu pak skládají nové věci. Odkaz nesou také skupiny Vitacit a Traband, jež věnovaly obávaným fanouškům Chelsea skladbu.


"Čau, menuju se Dejv a chodím si pořádně zazlobit už patnáct let." Výborný návod, který vám pomůže během prvních krůčků na cestě k tvrdému jádru. Dejvík akorát zapomněl zdůraznit důležitost šály, bez šály ani ránu.


Díl Kmenů věnovaný Hooligans režiroval Jiří Volek. Po dokončení Střední průmyslové školy v Hradci Králové pokračuje ve studiích na pražské architektuře, v ateliéru architekta Ladislava Lábuse. V této době již pracuje jako ilustrátor a grafik a také režíruje své první autorské filmy, hudební videoklipy, znělky a spoty. V roce 2008 se dostává s filmem Cesta zpět na Katedru režie pražské FAMU. Zlom v jeho kariéře přichází v roce 2010, kdy podle vlastního scénáře zrežíruje film Hajzlíci. V roce 2014 se soustředí na námět absolventského filmu Třetí poločas.

Info

Premiéra dokumentu Hooligans 11. 3. od 22:00 na ČT2 a od 22:30 na Kmeny.tv.

www.kmeny.tv
www.facebook.com/projektKMENY

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Dano Šoltis

redakce 31.07.2021

Dana Šoltise můžete vidět na našem oblíbeném festivalu Dobršská brána, na němž vystoupí ve slovensko-polském projektu MaBaSo.

Šejkr #58: Naši lidi

Michal Pařízek 30.07.2021

Když říkám, že k dobrému festivalu ani moc koncertů nepotřebuju, tak to myslím úplně vážně. Dobře, je to trochu zhůvěřilost, uznávám, ale přesto sázím víc na...

Štěstí neznamená mnoho mušlí (Vivat Vila!)

Lucia Banáková, Veronika Miksová 29.07.2021

Spolek Živá vila se snaží zachránit funkcionalistickou Kralovu vilu před demolicí a nadto pořádá festival Vivat Vila. Jaké to bylo?

Anketa – festivalová, díl 2.: „Hrajeme s tím, co máme.“

redakce 29.07.2021

Oslovili jsme pořadatele několika festivalů a ptali se na to, jak přípravy probíhají a proč na jejich akce jezdit. Odpovědi jsou stejnou měrou zajímavé jako překvapivé, posuďte sami.

Urbex s hudbou (Pop Messe)

Veronika Jastrzembská 28.07.2021

Je jedna hodina odpoledne, ve vzduchu se líně povaluje závan léta, na obloze pálí polední sluce.

Zahradní slavnost aneb Vivat Vila

redakce 28.07.2021

Jaké vzpomínky si odnáší (nejen) Full Moon crew z festivalu Vivat vila? Slzičky pro Edova syna a další dojmy.

Tak daleko, tak blízko: Pavel Karous

redakce 27.07.2021

Snad se Brňáci poučí od Pražáků, kteří svůj boj o veřejný prostor a architekturu už prohráli, říká Pavel Karous.

Rubáš nemá kapsy (Slavnost v houští)

Jiří Přivřel 27.07.2021

Houby sice nerostly, ale z lukovského houští s prázdnou nikdo neodešel.

Vstupní prohlídka: Anika Nilles (Nevell)

redakce 26.07.2021

Přednáší na uměleckých školách doma, ale i ve Velké Británii nebo Kanadě, média její tvorbu označují jako "progressive pop". Naživo i u nás na Dobršské bráně.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace