Články

Průvodce městskými kmeny: Meatheads

Průvodce městskými kmeny: Meatheads

redakce | Články | 10.05.2015

Kmeny. Koprodukční dokumentární cyklus mapující současné městské subkultury přiblíží 16 z 26 témat popsaných v úspěšné knize Kmeny z roku 2011. Cílem cyklu není podat komplexní zprávu o subkulturách, ale ukázat, jak jednotlivá mikrospolečenství v Čechách fungují, jak se projevují, jak vypadají a v čem tkví jejich těžiště. Dokumentární cyklus vzniká v koprodukci České televize, partnery projektu jsou městské projekty BU2R a Jägermeister, další díl ve středu třináctého května. Co my s tím? V neděli před každým dílem si projedeme tu kterou subkulturu, podle toho, co poslouchá, co smaží a co naopak vůbec, vážně i nevážně, klipově.

Jak tak píšu tohohle průvodce, říkám si, jaká by byla psina, zavřít všechny kmeny do klece a nechat je si rozbít držky. „Uzavíráme sázky, uzavíráme sázky! Hipstr versus Rainbow. Do boje!“ Nebo ještě líp, kdyby všichni spolu inscenovali Quo Vadis? Hipíci by samozřejmě hráli křesťany. Role Petronia, arbitra elegance, by padla na nejvíc chic hipsterku, ostatní by dělali všem pití a svačinky. Zbytek postav je nuda. Nero by byl jasný hooligan a víte, koho by hráli meatheads? Lvy v Koloseu.

Meatheads
Nejlacinější fóry musíš vystřílet hned zkraje. 10 slov souvisejících podle Urban Dictionary s výrazem meathead: jock, idiot, douchebag, guido, asshole, douche, tool, loser. Zbylé dvě jsou meat head a meatheads. Víte, proč tuzemští meatheads nepřišli s českým výrazem? Protože vepřová hlava není zrovna nejlepší název. A víte, co spojuje všechny, kteří využívají každou šanci utrousit urážlivý vtip na stranu meatheadů? Dostatek vůle posilovat maximálně dva týdny v roce. Bitchslap ode mě dostane každý, tak se moc nesmějte. Vy rachitičtí ektomorfové.

Pijete vodu po hektoliktrech? Místo jahodového si dáte radši proteinový shake? Nosíte o dvě velikosti menší trička? Máte rádi steaky? Máte činky se svým jménem vyrytým z obou stran? Máte ruce věčně od magnesia? Pak se patrně ptáte: jsem meathead? Furious Pete vám odpoví.


Snažím se najít pořádný playlist na posilování a všechno to zní jak playlist komerčního rádia bez vkusu. Pak si vzpomenu na Kamila Filu a jeho oblibu v industriálu a EBM. Což me přivádí k otázce, viděli jste někdy gotika v hardcore gymu?


Jste gotik? Rádi byste si s někým povídali o černé magii a občas se přitom s někým poradili o cvicích na deltové svaly? Rozčiluje vás, že vaši temní přátelé neví, jak se cvičí arnoldky? Pokud jste na tyto otázky odpověděli ano, volejte linku Goth Fitness.


Posilující hipstři hledají v trenýrkách lékořici.


Co je to hardcore gym? Trochu oklikou: Planet Fitness není hardcore gym. V Planet Fitness musíte cvičit potichu, běda, jestli vám zacinká závaží. A pokud vypadáte příliš fit, tak vás rovnou vyhodí. Nápis „zóna bez předsudků“ by si mohli změnit na „svaloušům vstup zakázán“. To místo fakt existuje!


Osm zakázaných reklam Planet Fitness. Tohle místo se nám začíná zamlouvat čím dál víc. Fitness, které dává svým zákazníkům pizzu? To jsme schopní ignorovat i alarm, co se spustí, když někdo položí činky moc nahlas.


Závěrem matematická úloha, protože meatheads nejsou vepřové hlavy. Pakliže před sedmi lety zvedal Kamil Fila 128 kg na bench pressu, kolik zvedá dnes? Not your everyday intellectual, jak se říká.


Díl Kmenů věnovaný Meatheads režíroval Petr Hátle. Po krátké epizodě na Filmových studiích na FFUK studoval na FAMU katedru dokumentární tvorby. V průběhu studia absolvoval dlouhodobou stáž na Bilgi University v Istanbulu. Natočil několik krátkých filmů, které se úspěšně promítaly na mnoha festivalech. Pod jeho režijním vedením vznikly, mimo jiné, dokumenty Hiltonleaving (2007) a Návštěvníci pevnosti (2006). Získal zvláštní ocenění v rámci kolekce filmů studentů FAMU na festivalu českých filmů Finále Plzeň 2008 a jeho krátký film Advent (2010) získal cenu časopisu Cinepur na FAMUfestu 2010. FAMU absolvuje celovečerním debutem Velká noc (2014), vizuálně působivou filmovou sondou do nočníh života pražské periferie. Film získal hlavní cenu pro nejlepší dokumentární film na festivalech v Jihlavě a na Finále Plzeň.

Info

Premiéra dokumentu Meatheads 13. 5. od 22:00 na ČT2 a od 22:30 na Kmeny.tv.

www.kmeny.tv
www.facebook.com/projektKMENY

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dalibor Hála (VlčkoviceFest): Objevit pár nových věcí i pro sebe

Jarmo Diehl 07.07.2020

VlčkoviceFest je každoroční víkendová multižánrová akce, jejíž první ročník proběhl už před patnácti lety, to ještě pořádalo občanské sdružení Podblanicko.

V kuchyni pod stolem, v atomovém krytu Simony Blahutové

prof. Neutrino 07.07.2020

Průvodcem výstavy je figurka legendární multifunkční hračky - Igráčka, jež neodmyslitelně patřila k povinné výbavě socialistické mládeže.

Edúv syn: Tak to pusť…

redakce 06.07.2020

V nové rubrice Tak to pusť… Full Moon vybírá hudebníkům desítku hudebních ukázek a povídá si o nich s nimi. V premiérovém díle hovořil objev slovenského rapu Edúv syn.

Moon Crew #20: Jakub Šíma

redakce 06.07.2020

Rapový znalec a dnešní oslavenec Jakub Šíma je hrdinou dvacátého Moon Crew. Prozradil, proč může být přínosné studium filozofie anebo jak jdou rap a příroda dohromady.

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Martin Šinkovský 05.07.2020

Letos je to deset let, co Luke Pearson dal světu postavu Hildy. Její sláva začala záhy strmě růst a ke komiksům přibyly beletrizované příběhy i animovaný seriál produkovaný Netflixem.

Tak daleko, tak blízko: Ai Fen

redakce 04.07.2020

Kde hudebníci žijí a jaká místa jsou jim blízká? S Ai Fen o Starém městě, cestování a kavárnách.

Za stínem vlastní duše (Načeva)

Adéla Polka 03.07.2020

Je to plynutí v čase, plynutí hříchů v něm. Niterné pocity, pro které je forma básně ideální, vystupují ze své intimity, jsou odhaleny.

Full Moon 10: Editorské tipy Lukáše Grygara

redakce 02.07.2020

"Strašně mi splývá to, co jsem psal, to, co jsem editoval, čemu jsme se smáli a z čeho jsme měli s ostatními radost," říká Lukáš Grygar ke svému editorskému výběru.

Full Moon 10: Houpací koně - Desolation Peak

Kristýna Trochtová 02.07.2020

Desolation Peak, jak lze ostatně vyčíst už z názvu, je deska inspirovaná a zároveň věnovaná Jacku Kerouacovi. V roce 2018.

Full Moon 10: Kult Björk – Homogenic

Lenka Marie 02.07.2020

Já jen vím, že harakiri je správně seppuku a chutná mi senča, ale tohle nějak nehraje.