Články

Průvodce městskými kmeny: Meatheads

Průvodce městskými kmeny: Meatheads

redakce | Články | 10.05.2015

Kmeny. Koprodukční dokumentární cyklus mapující současné městské subkultury přiblíží 16 z 26 témat popsaných v úspěšné knize Kmeny z roku 2011. Cílem cyklu není podat komplexní zprávu o subkulturách, ale ukázat, jak jednotlivá mikrospolečenství v Čechách fungují, jak se projevují, jak vypadají a v čem tkví jejich těžiště. Dokumentární cyklus vzniká v koprodukci České televize, partnery projektu jsou městské projekty BU2R a Jägermeister, další díl ve středu třináctého května. Co my s tím? V neděli před každým dílem si projedeme tu kterou subkulturu, podle toho, co poslouchá, co smaží a co naopak vůbec, vážně i nevážně, klipově.

Jak tak píšu tohohle průvodce, říkám si, jaká by byla psina, zavřít všechny kmeny do klece a nechat je si rozbít držky. „Uzavíráme sázky, uzavíráme sázky! Hipstr versus Rainbow. Do boje!“ Nebo ještě líp, kdyby všichni spolu inscenovali Quo Vadis? Hipíci by samozřejmě hráli křesťany. Role Petronia, arbitra elegance, by padla na nejvíc chic hipsterku, ostatní by dělali všem pití a svačinky. Zbytek postav je nuda. Nero by byl jasný hooligan a víte, koho by hráli meatheads? Lvy v Koloseu.

Meatheads
Nejlacinější fóry musíš vystřílet hned zkraje. 10 slov souvisejících podle Urban Dictionary s výrazem meathead: jock, idiot, douchebag, guido, asshole, douche, tool, loser. Zbylé dvě jsou meat head a meatheads. Víte, proč tuzemští meatheads nepřišli s českým výrazem? Protože vepřová hlava není zrovna nejlepší název. A víte, co spojuje všechny, kteří využívají každou šanci utrousit urážlivý vtip na stranu meatheadů? Dostatek vůle posilovat maximálně dva týdny v roce. Bitchslap ode mě dostane každý, tak se moc nesmějte. Vy rachitičtí ektomorfové.

Pijete vodu po hektoliktrech? Místo jahodového si dáte radši proteinový shake? Nosíte o dvě velikosti menší trička? Máte rádi steaky? Máte činky se svým jménem vyrytým z obou stran? Máte ruce věčně od magnesia? Pak se patrně ptáte: jsem meathead? Furious Pete vám odpoví.


Snažím se najít pořádný playlist na posilování a všechno to zní jak playlist komerčního rádia bez vkusu. Pak si vzpomenu na Kamila Filu a jeho oblibu v industriálu a EBM. Což me přivádí k otázce, viděli jste někdy gotika v hardcore gymu?


Jste gotik? Rádi byste si s někým povídali o černé magii a občas se přitom s někým poradili o cvicích na deltové svaly? Rozčiluje vás, že vaši temní přátelé neví, jak se cvičí arnoldky? Pokud jste na tyto otázky odpověděli ano, volejte linku Goth Fitness.


Posilující hipstři hledají v trenýrkách lékořici.


Co je to hardcore gym? Trochu oklikou: Planet Fitness není hardcore gym. V Planet Fitness musíte cvičit potichu, běda, jestli vám zacinká závaží. A pokud vypadáte příliš fit, tak vás rovnou vyhodí. Nápis „zóna bez předsudků“ by si mohli změnit na „svaloušům vstup zakázán“. To místo fakt existuje!


Osm zakázaných reklam Planet Fitness. Tohle místo se nám začíná zamlouvat čím dál víc. Fitness, které dává svým zákazníkům pizzu? To jsme schopní ignorovat i alarm, co se spustí, když někdo položí činky moc nahlas.


Závěrem matematická úloha, protože meatheads nejsou vepřové hlavy. Pakliže před sedmi lety zvedal Kamil Fila 128 kg na bench pressu, kolik zvedá dnes? Not your everyday intellectual, jak se říká.


Díl Kmenů věnovaný Meatheads režíroval Petr Hátle. Po krátké epizodě na Filmových studiích na FFUK studoval na FAMU katedru dokumentární tvorby. V průběhu studia absolvoval dlouhodobou stáž na Bilgi University v Istanbulu. Natočil několik krátkých filmů, které se úspěšně promítaly na mnoha festivalech. Pod jeho režijním vedením vznikly, mimo jiné, dokumenty Hiltonleaving (2007) a Návštěvníci pevnosti (2006). Získal zvláštní ocenění v rámci kolekce filmů studentů FAMU na festivalu českých filmů Finále Plzeň 2008 a jeho krátký film Advent (2010) získal cenu časopisu Cinepur na FAMUfestu 2010. FAMU absolvuje celovečerním debutem Velká noc (2014), vizuálně působivou filmovou sondou do nočníh života pražské periferie. Film získal hlavní cenu pro nejlepší dokumentární film na festivalech v Jihlavě a na Finále Plzeň.

Info

Premiéra dokumentu Meatheads 13. 5. od 22:00 na ČT2 a od 22:30 na Kmeny.tv.

www.kmeny.tv
www.facebook.com/projektKMENY

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #58: Naši lidi

Michal Pařízek 30.07.2021

Když říkám, že k dobrému festivalu ani moc koncertů nepotřebuju, tak to myslím úplně vážně. Dobře, je to trochu zhůvěřilost, uznávám, ale přesto sázím víc na...

Štěstí neznamená mnoho mušlí (Vivat Vila!)

Lucia Banáková, Veronika Miksová 29.07.2021

Spolek Živá vila se snaží zachránit funkcionalistickou Kralovu vilu před demolicí a nadto pořádá festival Vivat Vila. Jaké to bylo?

Anketa – festivalová, díl 2.: „Hrajeme s tím, co máme.“

redakce 29.07.2021

Oslovili jsme pořadatele několika festivalů a ptali se na to, jak přípravy probíhají a proč na jejich akce jezdit. Odpovědi jsou stejnou měrou zajímavé jako překvapivé, posuďte sami.

Urbex s hudbou (Pop Messe)

Veronika Jastrzembská 28.07.2021

Je jedna hodina odpoledne, ve vzduchu se líně povaluje závan léta, na obloze pálí polední sluce.

Zahradní slavnost aneb Vivat Vila

redakce 28.07.2021

Jaké vzpomínky si odnáší (nejen) Full Moon crew z festivalu Vivat vila? Slzičky pro Edova syna a další dojmy.

Tak daleko, tak blízko: Pavel Karous

redakce 27.07.2021

Snad se Brňáci poučí od Pražáků, kteří svůj boj o veřejný prostor a architekturu už prohráli, říká Pavel Karous.

Rubáš nemá kapsy (Slavnost v houští)

Jiří Přivřel 27.07.2021

Houby sice nerostly, ale z lukovského houští s prázdnou nikdo neodešel.

Vstupní prohlídka: Anika Nilles (Nevell)

redakce 26.07.2021

Přednáší na uměleckých školách doma, ale i ve Velké Británii nebo Kanadě, média její tvorbu označují jako "progressive pop". Naživo i u nás na Dobršské bráně.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Hurikán Besh o droM

Akana 24.07.2021

Že perspektivní cesty vývoje existují, dokazuje třeba i povedený remix skladby Túl e vizen, zařazený na konec alba.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace