Články / Seriály

Průvodce městskými kmeny: Punk

Průvodce městskými kmeny: Punk

redakce | Články / Seriály | 01.03.2015

Kmeny. Koprodukční dokumentární cyklus mapující současné městské subkultury přiblíží 16 z 26 témat popsaných v úspěšné knize Kmeny z roku 2011. Cílem cyklu není podat komplexní zprávu o subkulturách, ale ukázat, jak jednotlivá mikrospolečenství v Čechách fungují, jak se projevují, jak vypadají a v čem tkví jejich těžiště. Dokumentární cyklus vzniká v koprodukci České televize, partnery projektu jsou městské projekty BU2R a Jägermeister, první díl ve středu 4. března. Co my s tím? V neděli před každým dílem si projedeme tu kterou subkulturu, podle toho, co poslouchá, co smaží a co naopak vůbec, vážně i nevážně, klipově. Díl první? Punk.

Hudební publicista Peter Doggett v předmluvě ke komiksu Spánebohem: Příběh Kurta Cobaina v obrazech říká, že v moderní době se pocty hrdinům v podobě maleb a soch přetvořili v potisk na tričkách. Asi se shodneme, že už nežijeme ve kmenové společnosti, jenže lidem už dneska nestačí ikony na textilu a sami se stávají symbolem. A to může být matoucí. Jdete po ulici a potkáte na přechodu stormtroopera, co si v podpaží drží helmu. Do parku zas chodí děvčata na čaj o páté, oblečené jak z divočejší a temnější verze Jane Austenové. Zatímco Neotokio z roku 2054 je futuristickou vizí z budoucnosti, městské kmeny jsou současné. Tak si v tom udělejme pořádek.

PUNK
Prvnímu kmenu říkáme u nás v hoodu "back to basic", číro, křivák, Exploited, Sex Pistols, Toy Dolls, Ramones. Nebojí se močit na veřejnosti a zásadně si nezavazuje těžký boty. Skatepunkery, poznáte kromě prkna jenom podle jedný věci, místo pásku nosí tkaničku. Nejspíš by se nedostali dál za Millencolin, Lagwagon, NOFX a Agent Orange, nebýt videí od ZERO. New Found Glory, Bowling for Soup, Alkaline Trio, jména, který něco říkaj jenom popíkářům, co se dostali dál za Green Day, Blink-182 a Offáče. Já říkám, nevěřím nikomu, kdo neslyšel Bad Time for Democracy od Dead Kennedys. Crusteři zase pořád žijou v domnění, že Napalm Death ještě hrajou stenchcore a že Amebix je nejlepší kapela na světě. Poslední dobou objevujou black metal, ale to stejně jenom kvůli černobílým nášivkám. Nakonec holky. Ne že by ostatní kmeny nerekrutovaly děvčata, ale takhle se můžeme bavit o Bratmobile, Skinned Teen (strašně nedoceněný, vám říkám tyvole), Heavens to Betsy, Slant 6 a co já vim, co všechno. Všechny.

Nebýt Alkaline Trio, asi bychom si doteď dělali všichni srandu ze spojení slov "pop" a "punk".


ZERO - Misled Youth. Zero or die. Důvod, proč devadesátková generací ví, kdo to byli Pailhead. Iniciační rituál a svatej grál pro každýho, kdo si ryl na sešit "skate" a vedle "punk".


1, 2, 3, 4! Punk’s not dead, ty ale jednou budeš. Ramones jsou nesmrtelný. Důkazem toho je i tenhle živák starej 38 let. Blitzkrieg Bop nestačí.


„All Girls to the front. All boys be cool, for once in your lives. Go back... Back. Back.“ Nebýt Bikini Kill, jim spřízněných kapel a hnutí riot grrrl, asi by heslo punkové scény zůstalo „Kdo nemá čím houpat, ať se klidí z našich doupat“. To by teprve bylo no future. A Sleater-Kinney jsou zpátky!


Sorry, Amebix nejsou nejlepší kapela na světě. Ale jsou základ, to jo.


Dead Kennedys jsou základ. A label Jella Biafry není radno ignorovat.


Hele Totáče, Ečka, Znouzi, Visáče nebo N.V.Ú. znaj i lidi, co punk neposlouchaj. Takže návrat ke kořenům.


Díl Kmenů věnovaný punku režírovala Daniela Gébová. Vystudovala Filmovou a televizní fakultu Akademie múzických umění v Praze, katedru dokumentární režie. Od roku 1992 pracovala jako redaktorka a scénáristka v České televizi. Natočila více jak dvacet dokumentů především se sociální tematikou (Takové ty věci, Ekologia Viva, Ptačí políbení, Industriální elegie).

Info

Premiéra dokumentu Punk 4.3.2015 od 22:00 na ČT2 a od 22:30 na Kmeny.tv.

www.kmeny.tv
www.facebook.com/projektKMENY

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Track týdne: John Carpenter – Skeleton

Jiří Vladimír Matýsek 09.07.2020

John Carpenter pověsil na hřebík filmařské, tedy režisérské řemeslo už asi definitivně. O to více dostává prostoru jeho druhá, skladatelská tvář.

Tak daleko, tak blízko: Ai Fen

redakce 04.07.2020

Kde hudebníci žijí a jaká místa jsou jim blízká? S Ai Fen o Starém městě, cestování a kavárnách.

Full Moon 10: Editorské tipy Lukáše Grygara

redakce 02.07.2020

"Strašně mi splývá to, co jsem psal, to, co jsem editoval, čemu jsme se smáli a z čeho jsme měli s ostatními radost," říká Lukáš Grygar ke svému editorskému výběru.

Track týdne: Jean Dawson – Clear Bones

Jakub Šíma 02.07.2020

Jean Dawson je dítě internetu. Není tak náhoda, že první jméno, které se mi při jeho poslechu vybavilo, bylo Brockhampton.

Kam na rajz s Elou Tolstovou

redakce 28.06.2020

Kam by vyrazila zpěvačka Tolstoys jako návštěvník? Do Prahy, Lublaně nebo na Pohodu.

Track týdne: Helena Hauff & Morah – Segment 3

mexhouse 25.06.2020

Ještě před pár lety nebylo jednoduché zorientovat se v názorech německé producentky Heleny Hauff.

Track týdne: Woodkid – Pale Yellow

Barbora Kadlíčková 18.06.2020

Že „Golden Age is (definitely) over“ je patrné už z prvního singlu nového alba Goliath, jehož dystopický videoklip překvapivě vznikl v mosteckých uhelných dolech.

Protokol: Ficture

redakce 12.06.2020

Ficture vytváří bohatý zvuk kombinující nejen paletu živých nástrojů, ale i celou škálu vlastních samplů. Kde ho slyšet a co mu zní hlavou?

Track týdne: Skeleton – Mark of Death

Dantez 11.06.2020

V době, kdy metalové weby dávají na odiv hardcoreové skupiny s předponou „post“, stále existují ty, které drhnou žánrové variace v jejich špinavé, zatuchlé, zpátečnické podobě.

Track týdne: Soko - Blasphémie

Maria Pyatkina 04.06.2020

„První písnička, kterou jsem kdy napsala ve francouzštině. Možná proto, že jsem se cítila nejtragičtěji. A nejerotičtěji. Pusu,“ vzkazala Soko k nové skladbě.