Články

Průvodce městskými kmeny: Rap

redakce | Články | 15.03.2015

Kmeny. Koprodukční dokumentární cyklus mapující současné městské subkultury přiblíží 16 z 26 témat popsaných v úspěšné knize Kmeny z roku 2011. Cílem cyklu není podat komplexní zprávu o subkulturách, ale ukázat, jak jednotlivá mikrospolečenství v Čechách fungují, jak se projevují, jak vypadají a v čem tkví jejich těžiště. Dokumentární cyklus vzniká v koprodukci České televize, partnery projektu jsou městské projekty BU2R a Jägermeister, třetí díl ve středu 18. března. Co my s tím? V neděli před každým dílem si projedeme tu kterou subkulturu, podle toho, co poslouchá, co smaží a co naopak vůbec, vážně i nevážně, klipově. Jako třetí na holení jde rap.

Jdete po ulici a potkáte Žvejkala i Hanna Solo, jak vystupují z tramvaje, v baru punkáče, co nepijou, nekouří, nezlobí a nejí maso nebo taky posilující intelektuály. Zatímco Neotokio z roku 2054 je futuristickou vizí z budoucnosti, městské kmeny jsou současné. Tak si v tom udělejme pořádek.

Rap
Rappeři, kluci, co si myslí, že dokážou napsat text, aniž by si přečetli něco jinýho než jen katalog Montany nebo Molotowu. Ty, co naopak dokážou napsat souvislý smysluplný text, maj často vadu řeči nebo neposlouchatelný beaty. To si člověk nevybere. Kazeťáky na ramenou taky vyměnily za chrčící mobily, degenerace, nenaděláš nic. Jinak čím víc featů na desce, tím menší sebedůvěra, což se snaží zakrýt důrazem na smečkovitost. Rovnice je ale průhledná, čím víc hostovaček na jeden track, tím kratší je song naživo. Busted! No a když není matroš na lyrics, dissovat se dá vždyky někdo, žejo.

Bál jsem se, že tenhle song na netu už nenajdu. Moje víra v rap a lidstvo o kousíček vzrostla. A pokud to neznáte, navštivte přes plíce Jamajku a tenhle track si k tomu dejte na repeat.


Ještě chvíli zůstaneme u Lyrik Derby kompilaček, protože ty byly víc než nejvíc. Koho sere vulgární jugular Supercrooo, měl by dát šanci crew předcházející, K.O. Krú.


Je dost možný, že nemáte šajnu, když se řekne Indy & Wich, ale přesně odtud se vzali Indy a Wich, se kterýma často fellil La4. Plus ukázkovej text, co dokazuje, že to jde, když se chce, i bez ego tripů a vyprázdněnejch vulgarismů.


Jasně, že tohle je dost mimo věci, co Severská dvojka hrála, ale slyšíte, jak beat není vůbec agresivní? Rok 2003 a bass overkill nikoho nezajímal. Schválně, kdo tenhle záznam pamatuje ze Sk8 is Gr8?


Asi pořád čekáte na něco, co vyšlo po roce 2014. Dneska jedem jen unikátní pálo, takže nahazuju Divokej Západ, naprostej kult z Plzně.


Holky v českým rapu nemaj moc tradici, takže DIAkritika. Víte co, politická korektnost a tak. Aby se neřeklo. Třeba to ty holky naštve a začnou víc rapovat.

Teď možná budete zmatený, protože se bavíme o rapu a ne o emu, ale právě proto. Jayk3M a trek Malá prodavačka zápalek, nedivil bych se, kdyby si ten song pamatovali ty největší macha, drsný a nejdrsnější.


Díl Kmenů věnovaný rapu režiroval Bohdan Bláhovec, absolvent bakalářského studia na Katedře dokumentární tvorby pražské FAMU. Během studií zaujal krátkými snímky Kdo chce zabít Ashley?, který získal ocenění v kategorii Nejlepší dokumentární film na festivalu Famufest 2007 a Zvláštní cenu poroty na festivalu českých filmů Finále 2008 a O Domě (2008) jež byl uveden na MFFDF Jihlava 2008 a byl součástí soutěžní sekce Centropa na mezinárodním festivalu studentských filmů Fresh Film Fest 2009 a Finále 2009. Mimo svou filmovou tvorbu patří Bohdan Bláhovec k průkopníkům performativní disciplíny Poetry Slam v Čechách.

Info

Premiéra dokumentu Rap 18. 3. od 22:00 na ČT2 a od 22:30 na Kmeny.tv.

www.kmeny.tv
www.facebook.com/projektKMENY

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mistři krásných splínů (Letní filmová škola)

Aneta Kohoutová 13.08.2020

Vzpomíná, jak při návštěvě Ruska někdo odmontoval kliku z pokoje Františka Vláčila, aby se nemohl dostat ven, nebo vypráví o hrůzách poválečných odsunů...

Track týdne: Briqueville - Akte XIII

Lucia Banáková 13.08.2020

Vypočítavý marketing alebo úprimné mystérium? Na mňa to prekvapivo funguje. Rovnako ako ich temná psychedelická hudba, ktorá najmä počas živých koncertov dostáva poslucháčov do tranzu.

Cover týdne: Lingua Ignota - Wicked Game

Lucia Banáková 13.08.2020

Fandím im, príde mi nádherné, ako sa dáma, ktorá skrz hudbu rieši osobné traumy, krásne dopĺňa s divokým chlapcom, ktorý si na Brutale rozbil hlavu o mikrofón.

Zmrzlina, co se jí očima (Letní filmová škola)

Aneta Kohoutová 12.08.2020

Vládní nařízení udělala z kultury zbytečnou a naprosto postradatelnou věc. Něco, co můžeme a musíme obětovat v bitvě za naše zdraví.

Filmové Hradiště 2020 III: Postapo a nádražky

Jakub Šíma, Michal Smrčina 12.08.2020

Po filmu potkáme dvě starší paní, jak v chládku místní vinárny náruživě dávají filmové tipy, taky utrousí, že “tohle bylo sice hezký, ale děsně smutný, na to radši nechoď.”

Pomalá cesta hluku (Kragrowargkomn & Hlukar)

Jakub Koumar 12.08.2020

Nezapomenutelnost obou nových nahrávek slovenského Urbsoundu spočívá ve schopnosti postupně srůst s každým motivem, tónem i zarachocením.

Filmové Hradiště 2020 II: Povodí Moravy

Jakub Šíma, Michal Smrčina 11.08.2020

V poobědovém čase a při parném letním odpoledni bych mohl pozvolna začít u němého filmu klimbat, s Povodím Ohře bylo vše jinak.

Miro Gajdoš (Ajlavmjuzik): Chcem prezentovať to dobré zo Slovenska

Dagmar Lauková Petrášová 11.08.2020

Miro Gajdoš je zakladateľ labelu Ajlavmjuzik. Jeho najnovším projektom je hudobná séria New Beats on the Block, s kompilačným vinylom na záver. Rozhovor aktuálny.

Moon Crew #25: Andrea Petrovičová

redakce 10.08.2020

Černý vigvam s něžným svědomím. V novém Moon Crew zkoušíme nahlédnout do světa fotografky Andrey Petrovičové.

Monolitičnost buďto uhrane, nebo unudí (Phurpa)

Dantez 10.08.2020

Ruské trio Phurpa prezentuje hudbu po vzoru rituálních ceremonií tibetského náboženství zvaného Bon.