Články

Průvodce městskými kmeny: Tattoo

Průvodce městskými kmeny: Tattoo

redakce | Články | 19.04.2015

Kmeny. Koprodukční dokumentární cyklus mapující současné městské subkultury přiblíží 16 z 26 témat popsaných v úspěšné knize Kmeny z roku 2011. Cílem cyklu není podat komplexní zprávu o subkulturách, ale ukázat, jak jednotlivá mikrospolečenství v Čechách fungují, jak se projevují, jak vypadají a v čem tkví jejich těžiště. Dokumentární cyklus vzniká v koprodukci České televize, partnery projektu jsou městské projekty BU2R a Jägermeister, další díl ve středu dvaadvacátého dubna. Co my s tím? V neděli před každým dílem si projedeme tu kterou subkulturu, podle toho, co poslouchá, co smaží a co naopak vůbec, vážně i nevážně, klipově. Díl osmý?

Jdete po ulici a tu tribal, tam biomechanika, onde abstraktní mazanice. Zatímco Neotokio z roku 2054 je futuristickou vizí budoucnosti, městské kmeny jsou současné. Tak si v tom udělejme pořádek.

Tattoo
Co si budeme povídat, tetovačky jsou jasný. Vzdyť jsou taky starší jak Ježíš, tak co novýho se chcete dozvědět jako. Na internetech sleduju, že už i šestnáctiletý holky šikovný si našetří na strojek a jedou jak divý. Taky jste si na školách v přírodě dělali rukávy z tetůček, co dávali ke žvejkačkám? Mě pak hrozně bolela huba z toho žvejkání, ale zase paní u okýnka s cukrovinkama měla kšeft. Jo a smrt tribalům tyvole, pírkům a lapačům snů, fakt. Odpad. Nebrat, jinak smrt. Kdo si dá šest vdolečků na záda?

Tetovačku japonskou technikou tebori si člověk musí zasloužit. Jednak je to mnohem pomalejší a tedy bolestivější proces a druhak, některý barvy se starou technikou míchaj ze síranu železnatého a železitého = horečka, než řeknete yakuza.


Obdivovat povedený kérky, jako jo, dobrý. Ale smát se těm špatným, to je teprve zábava!


Když už jsme zmínili Yakuzu, tak musíme i přizvat východní přísliby. Ruský „kriminály" dávaj najevo jasný a srozumitelný světonázor: Ne yebat' so mnoy, i vam budet khorosho.

Něco víc než tetůčko. Panuje takový mylný domnění, že za dobrou kérkou se nutně musí skrývat ne hlubší, ale ten nejhlubší význam. Mám pro vás osvobozující obecně platnou pravdu - je to blbost. Některý totiž žádný význam nemají, což nesnižuje jejich estetickou hodnotu. Neděkujte mi, vezměte si to k srdci.


Tenhle song má hrozně důležitý poselství. Jména, portréty a jiná mementa vašich současných lásek pouze hennou. Ta totiž není věčná, stejně jako vaše láska.


No pokud je vám tahle rada houby platná a už dávno máte na prsou „Janička navždy", tak už vám nepomůže ani svěcená. Ale to neznamená, že přes Janičku nemůžete hodit něco smysluplnějšího, třeba souřadnice Oblasti 51. Pokud zvolíte cestu bez překrývky, stačí si hledat lásky stejnýho jména. A bude po starostech.

Během samotnýho procesu tetování je také třeba něco poslouchat, tuhle hymnu nic nepřebije, za tím si stojím. Jen to zkuste. Pak ale hrozí, že vám tatér nepozorovaně vyšlehne na kůži adekvátní trest.


Díl Kmenů věnovaný Tattoo režíroval Štěpán FOK Vodrážka. Poprvé na sebe upozornil krátkým filmem The Deal, který se umístil v TOP 5 v celosvětové soutěži hodnocené Ridleym Scottem. Byl nominován i na Young Director Award v Cannes a naposledy na cenu Anděl za videoklip Kilovej Bůh pro Vladimira 518. Režíruje reklamy, znělky, videoklipy a krátké filmy. Kromě toho chystá krátký film o nejdůležitějším okamžiku každého teenagera - Tenkrát poprvé.

Info

Premiéra dokumentu Tattoo 22. 4. od 22:00 na ČT2 a od 22:30 na Kmeny.tv.

www.kmeny.tv
www.facebook.com/projektKMENY

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Klamou tělem, omamují melodiemi (Kurt Rosenwinkel Trio)

Jiří Vladimír Matýsek 30.05.2020

Po uvolněné, latinou načichlé a sluncem prozářené předchozí desce Caipi se Rosenwinkel, v rámci svého tria, vrací zpět ke komplikovanější stavbě skladeb.

Martin Mazanec, Nela Klajbanová (PAF): Pro nás je pořád východiskem „pohyblivý obraz“

redakce 29.05.2020

Před pár dny PAF ohlásil nové aktivity, což byl důvod, podívat se zblízka na jeho nejen zimní aktivity.

Track týdne: Seaven Teares – Headless Statue

Jan Starý 28.05.2020

Newyorská alternativní scéna jako životaschopný ekosystém, ale i coby oběť rostoucích nájmů a gentrifikace. Covid tomu nepomůže, ovšem krásné skladby vznikají dál.

Martin Reiner: Brno je literárním centrem a vždycky bude

Adéla Polka 28.05.2020

Povídali jsme si o chystaném křtu knihy, kterou vydalo Druhé město ve spolupráci s Hostem, jenže sedět s literátem u oběda znamená dozvědět se mnohem víc...

David Macháček: ... aniž bych se přetvařoval

Jiří Přivřel 27.05.2020

Novinář David Macháček už sedmým rokem vyfotí alespoň jednu fotografii denně a ještě ten den ji spolu s dvojverším zveřejní na Facebooku. A dělá toho víc. Rozhovor.

KlipyTipy: The Membranes – The City Is an Animal (Nature Is Its Slave)

Michal Pařízek 27.05.2020

K albu What Nature Gives… Nature Takes Away vzniklo klipů již několik, tentokrát Membranes vsadili na totální minimal – iPhone, skutr a světla velkoměsta.

Michal Kočan (Underdogs'): Chci donutit lidi přemýšlet

Jarmo Diehl, su, ScreamJay 26.05.2020

Víte, že Underdogs' zdaleka není jen klub? Je to komunita i promotérský kolektiv, který organizuje Fluff Fest. S Michalem Kočanem o plánech do budoucna i vzniku jedinečného kolektivu.

Cesto-pics.jpg no.3

Mária Karľaková 26.05.2020

Cestovanie nie je len o tom dostať sa na dané miesto, je o objavovaní, slobode, hľadaní, o prítomnom okamihu o tom, že samotná cesta je cieľ.

Moon Crew #14: Lucia Banáková

redakce 25.05.2020

Lucia Banáková se přidala k Full Moonu vyzbrojená perem a foťákem. V Moon Crew o temné hudbě a stereotypech o ženách-programátorkách.

Vstupní prohlídka: Raptor Koch

redakce 25.05.2020

Hudební škatulky pro něj nejsou hluboké ani dost vysunuté, freakpopovou písničku rádiového charakteru střídá lo-fi ambient. Je to blázen, nebo ne?