Články / Reporty

Průzory na Drab Majesty

Průzory na Drab Majesty

Michal Smrčina | Články / Reporty | 28.10.2019

Smíchov, Újezd, říjnová noc a Strahov. Po dlouhé době se páteční večer zdál alespoň trochu elektrizující, větrná, ale teplá noc lákala k nepravostem všeho druhu. Že ten večer shodou okolností vystoupí i Drab Majesty na kopci, bylo příjemnou shodou okolností. V Praze hrají pravidelně a velká očekávání nebyla na místě, ovšem letošní deska Modern Mirror můj zájem oživila a pravidelně figurovala v mých playlistech.

Koncert byl vyprodaný, což u Sedmičky není tak těžké, zejména v porovnání s Futurem, kde proběhly minulá vystoupení Drab Majesty. Večer patřil labelu Dais Records, o úvodní vyladění do odpovídající, potemnělé, a přitom energické atmosféry se starali Body of Light. Dva bratři z Arizony se třemi alby představují stálou součást scény, která se sdružuje i kolem dalšího labelu Ascetic House. A v mnoha ohledech se od Drab Majesty neliší – něco hauntologie, práce s ruchy, starými VHSkami, lehce pokřivené retro a lehce romantizující synthwave. Ovšem brzká páteční hodina a pozice ve stínu notoricky známého jména jim nepřinesly početné publikum, bohužel.

Na hlavní protagonisty se trpělivě čeká, klub se zaplňuje po okraj a teď je teprve znát, že je vyprodáno. Projekt Andrew Clinca aka Deb DeMure existuje sedm let a za jeho úspěchem kromě nesporných hudebních kvalit stojí také vysoká frekvence nových nahrávek. A samozřejmě i specifická, až divadelní vizáž propojující osmdesátky, retrowave, alternativní minulost a futurismus, který na jednu stranu evokuje kdeco, na druhou nepostrádá originalitu. Publikum tvoří obdobně pestrá směsice návštěvníků. I když Drab Majesty zůstávají v jisté undergroundové ulitě, přístupnost jejich hudby je přitažlivá pro širší publikum než jen pravidelné návštěvníky večírků Rare nebo Batsave.

DeMure si dává na čas, na zvukovku vysílá kolegu, nástup do jevištní polohy harlekýna musí být rychlý. Dva bílé přízraky se najednou zjevují z jemně nasvícené mlhy, první výkopy jdou rovnou k nejznámějším trackům, včetně těch z nového alba. DeMura naživo tradičně na klávesách i ve zpěvu doprovází Mona D. Vše souhlasí, skrze houšť těl, hlav a rukou vidím několika malými průzory dvě obskurní postavy. Pravidelně střídám pozice, občas lepší trhlina v narvaném davu ukáže zas jiný pohled a připomene mi, že jsem opravdu na koncertě. Kdo vpředu vyčkal, ten tam i zůstane, přikován, hypnotizován. Kdo se poflakoval vzadu, rotuje kolem baru v zadních částech a hledá své skuliny v zasněném oparu známých melodií. Modrá a červená světla, bílé sci-fi kombinézy, bledé tváře, černé brýle a tracky splývající v jeden dlouhý trip. Působivý, i navzdory jisté monotónnosti.

Možná bylo narváno, možná jsem viděl mnohem méně než svého času ve Futuru, ale intimnější atmosféra koncertu Drab Majesty slušela stejně jako jejich dobře opečovávané paruky.

Info

Drab Majesty (us) + Body of Light (us)
25. 10. 2019 Klub 007, Praha

foto © Romana Kovácsová (archiv)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Stop Putinovi a sláva Ukrajine (Dakhabrakha)

Ema Klubisová 03.12.2022

Svet nečakanej hudby, ktorý reflektuje základné elementy duše. Sú svieži, vizionárski a hraví.

Monkey Week 2022: Kousek srdce

Michal Pařízek 28.11.2022

Jeho zvědavost je upřímná a nenucená, v tu chvíli ještě netuším, že podobně milých lidí potkám spoustu. Jsem tu sotva hodinu a už se chci stěhovat...

Bonobo a jeho zlatý rez

Matej Kráľ 28.11.2022

Bonobo vyrátal zlatý rez klubového a kapelového zvuku. Vzišla z toho skvelá párty.

Alternativa 2022: Nové pohledy, staré základy

Jan Starý 27.11.2022

Alternativa vyniká přehledem o kontinentální scéně a dokáže nabízet jiné pohledy na starší přístupy. Ještě víc než loni ale chyběli mladí hudebníci a elektronika.

Možno sa už neuvídime (Injury Reserve)

Jonáš Sudakov 26.11.2022

Zamyslenejšie a atmosferickejšie pasáže predchádzajúcich päťdesiatich minút nahradili moshpity a skandovanie. Dôstojná rozlúčka s Injury Reserve.

Citový vyděrač Nils Frahm

Lukáš Grygar 25.11.2022

Podezřelý: Frahm, Nils, ročník 1982, státní příslušnost německá, žánrová „contemporary classical“. Už máte dostatek indicií?

Stále svěží šumperské blues (Blues Alive 2022)

Jiří V. Matýsek 21.11.2022

Letošek jako by startoval novou éru, uvolnění po covidové pauze bylo znatelné. Pokud byl jubilejní ročník prodchnut obavami o budoucnost, vyprodáním letoška byly rozptýleny.

Le Guess Who? 2022 – To nejlepší

redakce 15.11.2022

Kromě denního zpravodajství nabízíme tradičně stručný výběr z nejlepších koncertů, podrobnější reportáž najdete v lednovém Full Moonu.

Tolik sebevědomí i pochybností zároveň (Sudan Archives)

Jakub Béreš 15.11.2022

Místo R&B zpěvačky vyzařující klid připomínala rockstar, ve svých manýrách ale nikdy neošidila samotný pěvecký výkon.

Show me your inner IKEA (Luki Essender, Galerie OFF/FORMAT)

Minka Dočkalová 15.11.2022

Víc pozornosti tentokrát strhávají návštěvníci než výstava. Musím se dívat na to, jak se lidé dívají. A přes to dívání zkoumám vystavená díla.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace