Články / Reporty

Pst, nemluv. (Studio Damúza)

Pst, nemluv. (Studio Damúza)

Kateřina Lukáčová | Články / Reporty | 25.04.2016

Jsou čtyři, Anna ráda plave, Markéta se ráda plaví lodí, Pepa rád jezdí rychle autem, Jiří rád leze po horách. Je jim kolem třiceti. A dva z nich neslyší. Pokud se chtějí poznat, chvíli spolu pobýt a něco sdílet, musejí si vystačit beze slov. Bez otravného tlachání, bez důležitých sdělení, bez banálních rozhovorů, bez hádek a diskuzí.

Herci divadelního studia Damúza připravili v Industra STAGE nevšední divadelní zážitek. Vyprávěli o rozdílech mezi světem slyšících a neslyšících – o tom, jak se na jejich hranici chovat. Každý návštěvník se díky sluchátkům ponořil do světa znaků, a nezbytného ticha. Představení MUTE bylo o bariérách, předsudcích, ale také lásce a porozumění. Slyšící a neslyšící herci nečerpali inspiraci jen z pantomimy, ale z pohybového divadla v širším smyslu. Vycházeli přitom ze životních zkušeností a nedorozumění každého z nás.

V úzké uličce mezi diváky s malým pódiem na konci bez kulis a rekvizit odehrálo studio Damúza představení téměř bez mluvení, přesto s velkým obsahem. Pomocí pohybových a pantomimických scének, znakového jazyka a několika málo slov hráli divadlo o životě pro slyšící i neslyšící. Postavili mezi tyto dva světy most a chvíli po něm přebíhali, chvíli na něm tančili. A slyšící v hledišti si alespoň na chvíli mohli připadat jako neslyšící. Neslyšící v hledišti přitom mohli přes hlavy herců dění na jevišti celou dobu komentovat a nikoho tím nerušit. Dělali příjemnou pohybovou kulisu a neznalcům jazyka znakového nasadili brouka do hlavy, o čem že si povídají.

Představení umně proplétalo dva příběhy zamilovaných dvojic, které se potkaly a musely se vypořádat s tím, že jeden z partnerů je slyšící a druhý neslyší. Přizpůsobit se a najít si způsob komunikace. Částečně tak mohlo působit jako osvěta pro lidi, kteří se dosud s osobami se sluchovým postižením nesetkali, nebo setkali a nevěděli, jak se chovat. Zároveň se hercům podařilo navodit příjemnou atmosféru porozumění a naděje. Že všechny problémy a handicapy se dají překonat. Když nakonec přijde pohlazení šťastného konce. Když obě dvojice projíždějí po scéně s kočárky a oba rodiče udělají známé gesto „pšt“. Otázka, zda dítě v kočárku slyší, či ne, zdá se najednou zcela nepodstatná.

Info

Studio Damúza: MUTE
21. 4. 2016 Industra STAGE, Brno

foto © vrbaak

5. 5. 17. 00 Instantní les/ DIFA JAMU Premiéra speciálního interaktivního absolventského projektu Ateliéru scénografie a Ateliéru činoherního herectví.

11. 5. 20.00 To všechno Ona/ OLDstars
Ljuba Krbová, Jan Battěk v dramatu o tom, že trápení lidi nespojuje, přináší jen roztržky a urážky.

23. - 29. 5. Taneční workshop pro profesionály.
Intenzivní taneční workshop s Martinem Svobodníkem, Martinem Dvořákem a Alexandrem Volným.

25. 5. 20. 00 STRACH OFF/ HAMU
Poetická hra, která propojuje mluvené slovo s fyzickým divadlem a interaktivní projekcí.

29. 5. 13. 30 Mami už tam budem?
Nová autorská inscenace režiséra Jiřího Jelínka inspirovaná cestováním a s ním spojenou častou, otázkou, která padne, jakmile připoutáte dítko do autosedačky, zavřete dveře a nastartujete. Představení je součástí offprogramu Divadelní svět/Theatre World Brno.

29. 5. 16. 00 Drum circlers
Speciální workshop bubnování Divadla Minor! Bubnování má prokazatelně kladný vliv na jemnou a i hrubou motoriku, propojuje obě mozkové hemisféry, redukuje napětí, stres a posiluje soustředění.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Spodky, esa, polské trumfy (Nowa Muzyka 2021)

Radka Bednarzová 03.08.2021

Jako z jiného světa působí sportovní hala Spodek ve tvaru disku, těžko uvěřit tomu, že brutalistní budova oslavila padesát let. Na co se tančilo, kde byl chill?

Štěstí neznamená mnoho mušlí (Vivat Vila!)

Lucia Banáková, Veronika Miksová 29.07.2021

Spolek Živá vila se snaží zachránit funkcionalistickou Kralovu vilu před demolicí a nadto pořádá festival Vivat Vila. Jaké to bylo?

Urbex s hudbou (Pop Messe)

Veronika Jastrzembská 28.07.2021

Je jedna hodina odpoledne, ve vzduchu se líně povaluje závan léta, na obloze pálí polední sluce.

Rubáš nemá kapsy (Slavnost v houští)

Jiří Přivřel 27.07.2021

Houby sice nerostly, ale z lukovského houští s prázdnou nikdo neodešel.

Na Bojišti lítá pohoda (Obscene Extreme 2021)

Radka Bednarzová 19.07.2021

Freak festival, něco blití, naháčů a vůkolní přírody, a hlavně smrtící dávka hudby. Vděčně a s pokorou.

Fitko pod věží (Hotspot)

Veronika Mrázková 17.07.2021

Kde začít? Děsivou bouřkou, scénou v koksárenské baterii, králem diskoték nebo rovnou hlavní hvězdou Axelem Thesleffem? Ten večer měl všechno.

24 hodín (Pohoda on the Ground)

Richard Michalik 11.07.2021

Nevadí nám ani 37 stupňov a takmer žiadny tieň poskytujúci úkryt. Hlavné je, že sme na Pohode. Minulý pandemický rok niečo nemožné. Tentokrát možné len na 24 hodín.

Hradby Samoty: Prímajúci ostrov divnohudby

Lucia Banáková 05.07.2021

Desiaty ročník Hradieb Samoty pomaly, ale isto započal festivalovú sezónu.

Jiné hlasy, jiné (lázeňské) pokoje aneb Luhovaný Vincent

cyril kosak 01.07.2021

O létajících střechách, technických službách, lázeňském programu a Luhovaném Vincentovi, který nutí prožívat město jinak. Nově. O nejzajímavějších festivalu široko daleko.

Odhozené masky (Katarzia)

Michal Pařízek 25.06.2021

Katarzia křest svého Celibátu přesouvala na několikrát a bolestivě, nakonec ani ohledně finálního termínu nebylo nic jednoduché.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace