Články / Reporty

Radikální radosti s Astronautalisem

Radikální radosti s Astronautalisem

Kristýna Trochtová | Články / Reporty | 28.07.2017

Astronautalis. Jen málo zahraničních umělců se do Čech vrací tak často a (evidentně) rád jako on, jen málo zahraničních umělců si záměrně nechává bookovat koncerty v těch nejmenších městech mimo velká kulturní centra – ostatně Olomouc byla na Bothwellově stále probíhajícím evropském turné co do počtu obyvatel třetí největší zastávkou (sike!). Když lidi z nezávislé scény vtipkují, že ho naživo vídávají častěji než Planety, když on sám tvrdí, že je Česká republika jeho druhým domovem, člověk má jednoduše radost, že může být u toho. Astronautalisova živá vystoupení mají zvláštní kouzlo a energii, ten jinak nenápadný blonďák dokáže strhnout davy několika slovy, dokáže rozpoutat úžasnou party nebo rozesmát celý klub průpovídkami a historkami z turné. Vše zmíněné se mu podařilo i v Olomouci, nejkrásnějším z měst.

Astronautalis „to“ dokáže i bez velikášských gest a hiphopových manýr – obecně známá věc. Zprvu to vypadalo na poněkud poklidnější večírek; přestože přišel solidní počet lidí, normou bylo pokyvování hlavou při soustředěném poslechu a pití cideru. Když ale Bothwell vypálil nejlepší věci ze svých posledních desek, nebylo třeba žádných výzev, publikum se samo jalo protancovat střevíce. Při Running Away from God, The River, the Woods nebo Dimitri Mendeleev to vyloženě vřelo, koncentrovaná euforie. Z This Is Our Science se vůbec hrálo překvapivě hodně a je třeba uznat, že skladby jako Midday Moon nebo Contrails měly živě neuvěřitelnou sílu.

Jeden člověk na stagi a jaké peklo umí rozpoutat! Andy Bothwell je chodící charisma. O tom ví své všichni, co ho po koncertě zasypávali penězi za desky a merch, co ho prosili o podpisy a fotky, co si s ním třásli pravicí a vyžadovali názory na vývoj politické situace v USA. Nejtěžší job na světě. Trpělivost, s jakou se Bothwell snažil vyhovět všem, je hodná ocenění. Poslední jim beam výměnou za široký, typicky americký úsměv? Platí, stačí. Zavíráme účty.

Koncert v Olomouci byl – přestože Astronautalisovy standardy jsou soustavně vysoké – výjimečný. Googlujte „The Water Song“ aka a capella přídavek, který chtěl ovšem hodně, ale skutečně HODNĚ přemlouvání. „For so many things Czech Republic has to offer, clapping is not one of them!“ No co, tak jsme to zkusili. Kontext: několik nezbedných (bílých) rukou se snažilo tleskat do rytmu Bothwellova zpěvu, ne zcela úspěšně. Bože, díky za alt-rappery, co vládnou (ostro)vtipem, nejsou zahledění do sebe a hlavně zavítají i sem na východ. Panelákový ráj se zase jednou proměnil v místo k žití a bytí, tyhle chvíle radikální radosti zůstanou v paměti ještě dlouho. We’ve touched THE fire.

Info

Astronautalis (us)
23. 7. 2017 Jazz Tibet Club, Olomouc

foto © Martin Zupko

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Blues Alive: Neobyčejní a obyčejní

Jiří Vladimír Matýsek 16.11.2019

Blues is life, blues is alive (and well). A taky může nabývat spousty podob.

Hey, How Ya Doin’? (De La Soul)

David Bláha 15.11.2019

De La Soul předváděli veteránsky bezchybný rap poháněný roky prověřenými beaty. Setlist ale nebyl nostalgickým přehráváním debutové desky...

Blues Alive: Třikrát jinak. A The Stooges

Jiří Vladimír Matýsek 15.11.2019

Personal Jesus od Depeche Mode nebyla ten večer jediná píseň, která na bluesových pódiích moc často nezní.

O čem stojí za to zpívat (The Lumineers)

Anna Valentová 12.11.2019

The Lumineers předvedli show adekvátní svému jménu, přesto celému večeru chyběl nějaký skutečně výjimečný moment.

Hádanky z Utrechtu #4: Všechno je, jak má být

Michal Pařízek 11.11.2019

O duchu ve stroji se bavíme staletí, Holly Herndon to dokázala obrátit vzhůru nohama – pomocí strojů vytvořila emoce tak důvěrné...

Hádanky z Utrechtu #3: Chicago rulez!

Michal Pařízek 10.11.2019

Hudebně někde mezi free jazzem, gospelem a zuřivým art punkem, nasazením i napětím nepříliš daleko od Algiers například? Silná slova ze silného místa.

Poslouchat až do rána (Becca Stevens)

Karolina Veselá 10.11.2019

Největší obdiv ale putoval k hlavní hvězdě večera. Mezi Beccou Stevens z nahrávek a tou, co stála na pódiu, nebyl jediný slyšitelný rozdíl.

Hádanky z Utrechtu #2: O hvězdách a světle

Michal Pařízek 09.11.2019

Zajímalo by mě, zda v té době už věděla, že o pár hodin později ve vloženém a do poslední chvíle utajeném slotu vystoupí taková hvězda jako Björk.

Dřevo a témbr: Michael Gordon na Strunách podzimu

Jan Starý 08.11.2019

Na festivalu Struny podzimu se každoročně najde i pár událostí, které jdou nad rámec preciznosti a dobrého vkusu k něčemu skutečně zásadnímu...

Hádanky z Utrechtu I.: Las reinas

Michal Pařízek 08.11.2019

La Bruja del Texcoco může zavánět queer burleskou, ale takové je Mexiko – trocha šuntu a šarlatánství protřepaná s kouzelnou nadsázkou. Mexiko v Utrechtu.