Články / Reporty

Radikální radosti s Astronautalisem

Radikální radosti s Astronautalisem

Kristýna Trochtová | Články / Reporty | 28.07.2017

Astronautalis. Jen málo zahraničních umělců se do Čech vrací tak často a (evidentně) rád jako on, jen málo zahraničních umělců si záměrně nechává bookovat koncerty v těch nejmenších městech mimo velká kulturní centra – ostatně Olomouc byla na Bothwellově stále probíhajícím evropském turné co do počtu obyvatel třetí největší zastávkou (sike!). Když lidi z nezávislé scény vtipkují, že ho naživo vídávají častěji než Planety, když on sám tvrdí, že je Česká republika jeho druhým domovem, člověk má jednoduše radost, že může být u toho. Astronautalisova živá vystoupení mají zvláštní kouzlo a energii, ten jinak nenápadný blonďák dokáže strhnout davy několika slovy, dokáže rozpoutat úžasnou party nebo rozesmát celý klub průpovídkami a historkami z turné. Vše zmíněné se mu podařilo i v Olomouci, nejkrásnějším z měst.

Astronautalis „to“ dokáže i bez velikášských gest a hiphopových manýr – obecně známá věc. Zprvu to vypadalo na poněkud poklidnější večírek; přestože přišel solidní počet lidí, normou bylo pokyvování hlavou při soustředěném poslechu a pití cideru. Když ale Bothwell vypálil nejlepší věci ze svých posledních desek, nebylo třeba žádných výzev, publikum se samo jalo protancovat střevíce. Při Running Away from God, The River, the Woods nebo Dimitri Mendeleev to vyloženě vřelo, koncentrovaná euforie. Z This Is Our Science se vůbec hrálo překvapivě hodně a je třeba uznat, že skladby jako Midday Moon nebo Contrails měly živě neuvěřitelnou sílu.

Jeden člověk na stagi a jaké peklo umí rozpoutat! Andy Bothwell je chodící charisma. O tom ví své všichni, co ho po koncertě zasypávali penězi za desky a merch, co ho prosili o podpisy a fotky, co si s ním třásli pravicí a vyžadovali názory na vývoj politické situace v USA. Nejtěžší job na světě. Trpělivost, s jakou se Bothwell snažil vyhovět všem, je hodná ocenění. Poslední jim beam výměnou za široký, typicky americký úsměv? Platí, stačí. Zavíráme účty.

Koncert v Olomouci byl – přestože Astronautalisovy standardy jsou soustavně vysoké – výjimečný. Googlujte „The Water Song“ aka a capella přídavek, který chtěl ovšem hodně, ale skutečně HODNĚ přemlouvání. „For so many things Czech Republic has to offer, clapping is not one of them!“ No co, tak jsme to zkusili. Kontext: několik nezbedných (bílých) rukou se snažilo tleskat do rytmu Bothwellova zpěvu, ne zcela úspěšně. Bože, díky za alt-rappery, co vládnou (ostro)vtipem, nejsou zahledění do sebe a hlavně zavítají i sem na východ. Panelákový ráj se zase jednou proměnil v místo k žití a bytí, tyhle chvíle radikální radosti zůstanou v paměti ještě dlouho. We’ve touched THE fire.

Info

Astronautalis (us)
23. 7. 2017 Jazz Tibet Club, Olomouc

foto © Martin Zupko

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soundtrack do nového města (Black Marble & Panther Modern)

Sabina Coufalová 20.02.2020

Černá vládla všem. Snad nezavlaje i nad Kasárnami, hovory o budoucnosti karlínského prostoru se vynořovaly celý večer.

Efterklang v euforii. Archa též.

Veronika Mrázková 18.02.2020

Tak čistou a elektrizující radost není možné zažít často, byť se vám vystoupení líbí sebevíc... Stalo se v Divadle Archa.

Magické harmonie (Hackedepicciotto)

Jakub Koumar 17.02.2020

Uspořádat dobrý koncert je tak trochu alchymie, při níž se vždy musíte na něco spolehnout. Na co se spolehnul tenhle večer v Kaštanu?

Pomalý rozjezd, silný závěr – The Legendary Pink Dots

Vojtěch Podjukl 16.02.2020

V úvodu setu kazil dojem příliš hlasitý beat, basů mohlo být taky méně. Rozpačitě působily i prostoje mezi písněmi. Co bylo pak?

Žánrový cross mejdan s Indies Scope

Adéla Poláková 16.02.2020

Očekávaně dobře obstojí i DVA, které lze taky vidět po delší odmlce. Jejich světový hravý pop dokreslují animace Markéty Lisé... Oslava v Sonu byla opulentní.

Kytarovky vládnou všem aneb New Czech Indie Night

Maria Pyatkina 16.02.2020

„Grime vládne všem,“ tvrdíme v aktuálním Full Moonu, což možná platí pro Velkou Británii, ale v Česku vládnou kytarovky.

Všichni jednou umřeme (Hrubá hudba)

Adéla Poláková 13.02.2020

Beznadějně vyprodaný Kabinet Múz se pomalu plní. Zastoupeny jsou všechny věkové kategorie a ti starší si suverénně berou židle do předních řad.

Bizarní burleska (Lindemann)

Jiří Vladimír Matýsek 12.02.2020

Do Prahy přijel frontman Rammstein Till Lindemann se svým úchylným cirkusem. Bylo to málo, nebo dost?

Na kolech blackmetalových kolotočářů (Abbath)

Kremace 10.02.2020

Abbath pokračuje v odvykačce a šíří povědomí o poslední desce Outstrider a šestnáctá zastávka na evropské tour byla bez známek vysílení.

Nejen pro krajany - Altın Gün

Akana 09.02.2020

Nizozemsko-turecký sextet Altın Gün zaplnil Akropoli takříkajíc až po bidýlko především zásluhou místní turecké komunity.