Články / Rozhovory

Radim Svatoň, Petr Pošvic (MikuLove): Dělat věci poctivě a kontinuálně

Radim Svatoň, Petr Pošvic (MikuLove): Dělat věci poctivě a kontinuálně

Adéla Polka | Články / Rozhovory | 09.08.2023

Když se řekne Mikulov moje představivost a vzpomínky asociují na jednu stranu zašlou devadesátkovou slávu night barů pohraničního města a na tu druhou nabubřelou předraženou estrádu vinných slavností, které jsou dnes spíš pozlátkem pro turisty než tradiční akcí pro místní. Mezi víno a kýč se kdysi vměstnal alternativní festival Eurotrialog, který dokázal do malého městečka přilákat zcela jinou sortu lidí a domácím tak jednou za rok nabízel kulturu, která rezonovala v alternativních kruzích. Když odešel Romek Hanzlík, člověk, který byl hlavou akce, vypadalo to, že je po všem, ale Petr Pošvic a Radim Svatoň se před třemi lety pustili do pokračování pod hlavičkou MikuLove. A jsou v tom až po uši, v lásce k hudbě, i místu.

Letošní ročník je věnovaný postavě Filipa Topola. Proč?
Radim: My se snažíme každý rok představit úplně originální program, který návštěvníci nemají možnost vidět nikde jinde. Vloni jsme takto udělali unikátní propojení dvou zdánlivě nespojitelných kapel: Už jsme doma a Hradišťanu. Letos si připomínáme deset let ode dne, kdy nás Filip opustil, proto jsme chtěli nějaký speciální program věnovat právě jemu.

Jak to bude vypadat v reálu? Jeho hlas půjde z repráků a zbytek ansámblu bude hrát naživo?
Radim: Oslovili jsme pro tuto příležitost Agon Orchestra, kteří s Filipem v roce 2001 nahráli album Filip Topol & Agon Orchestra, tedy písně Psích vojáků v orchestrální úpravě Petra Kofroně. Zvukovému kouzelníku Ondřeji Ježkovi se podařilo Filipův hlas z nahrávky zrekonstruovat, takže bude zpívat ze zvukového sampleru s doprovodem živého orchestru, přesně tak, jak to bylo v roce 2001.

Petr: Bude to skvělé, 18 lidí na podiu naživo a k nim se připojí Filip ze záznamu z roku 2001. Věřím, že to bude velmi silné a neotřelé spojení, které na žádném jiném festivalu u násneuslyšíte.

Takže to bude působit, že k nám promlouvá sám Topol někde shůry?
Radim: Tak trochu, hlavně to bude silný umělecký zážitek. Nechceme dělat žádný revival, toto bude důstojná pocta v originálním programu, který vznikl již před 22 lety a my ho společně s Agon Orchestra znovu nakrátko oživíme.

Petr: Po Dunaji, Prouze, Kittchenovi, Syčácích, Garage a Tonym, po Načevě a Zdivočelých koních a dalších dvaceti alternativních kapelách to bude jisté zklidnění a zároveň vrchol festivalu NEpopulární hudby.

Mezi mnoha českými jmény tak trochu čouhají Gróa z Islandu. Jak se taková skupina dostane do Mikulova?
Radim: Od začátku spolupracujeme na dramaturgii s Mírou Wanekem. Byl dlouholetý kamarád Romka Hanzlíka a zároveň je hudebník a dramaturg, který má kontakty po celém světě. Naši zahraniční hosté jsou jeho práce, jeho přínos a já věřím, že jak Gróa, tak Tatsuya Yoshida aka Ruins Alone budou atraktivním kořením festivalu.

Kdo zajišťuje režii zahraničních kapel a jak moc je to složité?
Petr: Komplikované to je, ale ne zas tak moc. Kolega Štěpán Rückl řeší veškeré produkční náležitosti a zajistí, aby všechny kapely od nás, ze Slovenska, z Islandu, a dokonce i Japonska dorazily bezpečně na místo.

Co nabízí areál festivalu navíc od minulých let, v čem je posun?
Petr: Areál prošel velkou rekonstrukcí a my si zakládáme na kvalitním produkčním i technickém zajištění. Máme velkou výhodu, že děláme čistý festival v krásném prostředí amfiteátru, kde si každý může pohodlně sednout a v případě nutnosti využije čistý „kamenný” záchod, takže nemusí jen na plastové WC.

Říkáte, že festival dává prostor nekomerční a nemainstreamové hudbě nebo také umělcům okrajových žánrů, že není pouze o zvučných jménech, ale i o mladých talentech, je to tak?
Radim: Asi bych se vyhnul pojmu nekomerční hudba. Komerční je vlastně vše, jakmile se prodávají desky nebo se bavíme o honoráři. My radši říkáme, že dáváme prostor NEpopulární hudbě. Máme propracovaný systém dramaturgie, která sleduje několik pilířů, od objevů až po legendy alternativní scény.

Komerčnost, nepopulárnost – jak určujete hranice?
Radim: To je složitá otázka. Musíme se na konkrétních jménech shodnout ve složení já, Petr, Míra a Štěpán. To většinou bývá dostatečné síto a míváme shodu hned zkraje, co na festival patří, co ne a co je na hraně. A o tom se dlouze radíme, bavíme, diskutujeme.

Petr: Ale je pravda, že shodu míváme hned například u kapel typu Mirai, ti k nám zkrátka nepatří. Ale třeba až vydají nějakou lepší a alternativnější desku… Vybíráme kapely, jejichž tvorba je ve svém žánru náročněji konstruována a částečně i naživo náročněji prezentována. Mnoho kapel je svou tvorbou mimo klasické žánrové škatulky nebo se věnuje různým fúzím a jejich hudba je pak srozumitelná úzkému výseku publika. Mimořádně povedeným, mrazivě přímočarým a až zvířecky niterným bylo například loňské vystoupení norského multiinstrumentalisty Sturleho Dasglanda, jehož hlasové improvizace nelze nikam jednoduše zařadit. Tohle pro nás znamená festival NEpopulární hudby.

Jaká nová talentovaná jména uvidíme letos?
Radim: V kategorii objevů se představí kapela Vnitrublok, která vznikla kolem písničkářky Alžběty Dudové a letos vydala první album. V repertoáru má jak Alžbětiny původně folkové písně v nových aranžích, tak nové songy s prvky pop-rocku, dream popu, elektroniky a trip hopu. Objevem bude pro mnohé, tak jako byla pro nás, i kapela emozpěv, i když se na české scéně pohybuje už devět let. Jedná se o syrovou a dravou kytarovku s melancholickým nádechem, s hudebními kořeny kdesi v kytarové písničce.


Jak hledáte tyhle objevy?
Radim: Nemainstreamovou scénu sledujeme pozorně, jenže na tomto poli toho vzniká každý rok tolik, že je poměrně složité obsáhnout celou šíři nových projektů. Naštěstí máme spoustu kamarádů mezi hudebníky, kteří nás často upozorňují na zajímavé novinky, a to i v úplném zárodku. To se stalo třeba v případě kapely Vnitrublok, na kterou nás upozornili členové kapely Čtvrt na smrt. Mimochodem, ta byla objevem festivalu před dvěma lety.

Je něco, co festival ohrožuje?
Radim: Letošní rok je po covidu ten nejtěžší, náklady enormně narostly, lidi mají méně peněz na zábavu a kulturu, a navíc se všude šíří špatné zprávy a blbá nálada. Takže klesá návštěvnost všech akcí, klesá příjem ze vstupného, rostou náklady. Granty a dotace, bez nichž je dlouhodobé fungování festivalu neudržitelné, zdaleka nejsou tak vysoké, jak bychom pro trvalé fungování potřebovali. My se snažíme být velmi originální a držet si své diváky trvale. Naším snem je, že k nám budou stejní lidi jezdit každý rok. Řekneme si, co se chystá na příští rok, a oni rovnou řeknou OK, zase přijedeme. Taková vzájemná tradice.

Petr: Bylo by krásné, kdyby přijížděli i noví – mladí diváci a následně se vraceli. Lidi nás můžou podpořit tím, že si koupí vstupenky. Že vezmou kamarády, známé a představí jim náš festival.

Co dělá člověk, který organizuje kulturní akce, aby nevyhořel?
Radim: Nevím, spíš vyhoří.

Petr: Já musím občas vypadnout na chalupu a vypnout s rodinou. Naučit se oddělovat profesní a osobní život. Hudba nás ale pořád všude obklopuje, tak je to spíš nereálný sen, než že bych tuhle rovnováhu uměl udržovat.

Největší bizár při organizování festivalu? Třeba v požadavcích kapel?
Radim: Naštěstí děláme normální festival pro inteligentní, normální diváky, takže máme i normální, velmi inteligentní kapely, tudíž žádné speciální požadavky neřešíme. Žádné krokodýly do šaten, viz legendární na internetu dohledatelný rider Iggyho Popa, po nás nikdo nepožaduje. Uvidíme, s čím přijdou holky z Gróa… Nicméně máme po loňském ročníku zkušenost, že Japonci nikdy nehrají bez peprmintky!

Info

MikuLOVE
25.-26. 8. 2023
Mikulov
web festivalu

foto © se svolením festivalu MikuLOVE

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Igor Sidorenko (Stoned Jesus): Kdo chtěl, už slyšel, co potřeboval

Alexander Proletarskyi 23.08.2023

Nejprve to bylo hlasité a hravé, pak vtipy ustaly a bylo více ticho, protože se všechna slova stala trochu zbytečnými... Rozhovor.

Chorobopop: Lidi tady žijou a nezmizí

Michal Smrčina 17.08.2023

Kapela, o které je v posledních letech slyšet víc a víc. Aby ne, když se u nich potkává energie, písnička s punkem a nevšední, nebývale obrazné, často subversivní texty takzvaně…

Keith Morris a Dimitri Coats (Off!): Poslední, co jsme chtěli udělat, bylo další punkrockové album

Banán 07.08.2023

"Free LSD není jenom album, je to také sci-fi film, který vyjde příští rok a dohromady tvoří koncept. Odvázali jsme se," říkají Off! A zvou na koncert v MeetFactory.

Štefan Szabó: Zásadní věci se dějí (i) náhodou

Veronika Miksová 12.07.2023

Se Štefanem Szabóem jsme si povídali o zákulisí festivalu N:ear, některých interpretech, stáži na kodaňské Rhythmic Music Conservatory i kurátorování výstavy.

Harry McVeigh (White Lies): Lidi často špatně chápou naši hudbu

Filip Peloušek 22.06.2023

S frontmanem Harrym McVeighem jsme si povídali o loňské desce, dopadech umělé inteligence na hudbu nebo proč bychom neměli letět na Mars.

Sir Chloe: Je hrozně těžké rozlišit, co je pravda a co ne

Filip Peloušek 18.06.2023

Během pandemické proluky kapela dospěla a do plného hudebního provozu naskakuje s čerstvou debutovou deskou I Am the Dog. Rozhovor před koncertem na Metronome Prague.

Jakub Dědina: Říkám tomu hudba na večírky a k zametání

Kristyna Baloghova 11.06.2023

Trombonista Jakub Dědina je jedním ze dvou vynikajících českých hudebníků, kteří naši zemi reprezentují v mexickém symfonickém orchestru.

Markéta Fantová (Pražské Quadriennale): Snažíme se o citlivý přístup ke všem umělcům

Marie Kyrie 06.06.2023

„Náš tým se skládá z mnoha lidí, kteří žili ve více než jedné zemi, mají proto právě podstatně větší empatii a obrovskou snahu porozumět a pracovat s kulturními rozdíly..." Rozhovor.

Jakub Siňor (Mighty Sounds): Jsou to srdcaři

Mariia Smirnova 05.06.2023

"U nás tvoří atmosféru hlavně návštěvníci. Jdou do všeho tak nějak víc naplno. Umí si věci užít. Stejně jako my...," říká jeden ze zakladatelů Mighty Sounds.

Code Name Linhart: Rok zkoušíme osm taktů a na koncertování netlačíme

Štěpán Bolf (A.M.180) 25.05.2023

Climatizado a Skupina Štěstí. K těmhle bezmála kultovním západočeským spolkům se aktuálně řadí personálně spříznění noise-countryoví Code Name Linhart.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace