Články / Seriály

Radio FMz: Alva Noto, Coucou Chloe i nová Mitski

Radio FMz: Alva Noto, Coucou Chloe i nová Mitski

Kateřina Cumin, Maria Pyatkina, su | Články / Seriály | 17.11.2021

Co nového za poslední týden? Bangery, hledání samotných hranic lidského vnímání i hořící lesy jsou tématy nových tracků. Noříme se do nové desky producenta Alva Noto, malujeme si budoucnost dívčí trojice Horsegirl a těšíme se na nové desky od Coucou Chloe nebo songwriterky Mitski, která svou novinku příští rok přiveze i do Prahy.

Alva Noto - HYbr:ID oval p-dance
Haló, je tu někdo? – Ano, já… Tím já je Alva Noto, ale jste jím i vy. Tak šikovný je německý producent Carsten Nicolai, pro kterého je hranice mezi vědomím a nevědomím něco jako semipermeabilní membrána, jíž prochází tam a zpátky, aniž by ublížil. Někdy je to příjemné více, jindy méně, ale nejčastěji jste fascinováni tím, jak hluboko se dostane a jak dobrodružné je sledovat jeho stopy. Aktuální album HYbr:ID I sice vychází z materiálu, který si od něj před dvěma lety objednal berlínský Staatsballett Berlin, ale to není podstatné. Persona prodlévající na křižovatce umění a vědy se tentokrát pokusila definovat formu obsahující „astrofyzické jevy, fikci a performance“, ale pozorný posluchač ví, že slova jsou v tomto případě jen zástěrky… Magie!


Coucou Chloe - Wizz
Francouzská producentka Coucou Chloe si libuje především v temnějších odstínech klubové elektroniky. Je spoluzakladatelkou kolektivu a labelu Nuxxe (spolu se Segou Bodegou a Shygirl), ve kterém se snaží o mazání hranic mezi žánry, škatulkami i pohlavími v hudbě, což dokládá i chystané turné s Mykkim Blancem. Producentka momentálně chystá třetí EP, na které láká banger Wizz. Samozřejmostí jsou skvělé beaty, přehnané video, absurdní módní kreace i chytlavé hláskování S-H-U, T-H-E, F-U, C-K-U-P. Pěkná vábnička!


Horsegirl - Billy
Podzimní kapela? Nene, žádné klišé, jen dívčí trio Penelope, Gigi a Nora mají ve zvyku pouštět ven nové písničky vždycky kolem listopadu. A není jich moc. Před dvěma lety zaujal první singl Forecast, ale jisté naděje vzbudilo až loni vydané třípisňové EP Ballroom Dance Scene et cetera. I to stačilo, aby je podepsali Matador, u kterých teď vydávají singl a zároveň plánují jarní koncerty, včetně několika vystoupení na austinské přehlídce SXSW. Skladba Billy vlastně nenabízí nic, co byste už někdy neslyšeli, kombinace indýčka a noise popu funguje už od přeměřování shoegazeových cviček. Ale jejich podání je... podmanivé.


Mitski - The Only Heartbreaker
Mitski pojmenovala svou nadcházející desku, která vyjde začátkem února, po vavřínovém houští. S nebezpečně hustými „laurel hells” se můžete setkat v Appalačském pohoří ve Spojených státech, dostávají tam jména po lidech, kteří se v nich navždy ztratili. Šestou řadovku americko-japonská umělkyně oznámila s druhým singlem The Only Heartbreaker, na kterém se vydává do krajin dosud neprozkoumaných – laciných osmdesátkových beatů. Optimistická melodie je ovšem v dramatické opozici tomu, o čem Mitski zpívá – o vztahu, ve kterém právě ona dělá chyby a způsobuje bolest. V metaforickém videoklipu ji vidíme v kouzelném lese, kde všechno, čeho se dotkne, okamžitě shoří. Jasný odkaz k staršímu songu A Burning Hill: „I am a forest fire / And I am the fire, and I am the forest / And I am a witness watching it.”


Info

foto © Cosmo Webber

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tak daleko, tak blízko: Ivo Cicvárek (Živo)

redakce 05.02.2023

Na desce Morytáty a romance se podílelo celkově osmnáct hudebníků, ale vyhlédnout z okna jsme nechali jen principála.

Protokol: Alex Maas (The Black Angels)

redakce 03.02.2023

Austin, Texas. Psychedelie. The Black Angels. A protokol v podání frontmana. A koncert už za pár dní.

Kult: Television – Marquee Moon

Michal Pařízek 31.01.2023

Na památku Toma Verlaina odemykáme text, který vyšel k desce Television – Marquee Moon ve Full Moonu #130.

Vstupní prohlídka: Brighter Days

redakce 30.01.2023

Okolo corového základu kapela mísí prvky post-rocku, math-rocku, midwest ema a dalších stylů, zabalených ale do vcelku měkčího zvuku a citlivého projevu.

Nejlepší texty Full Moonu 2022

redakce 29.01.2023

Stejně jako v loňském roce, i letos vybíráme to nejlepší z celoroční úrody a nabízíme je k počtení i online.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Everybody´s fly“ (Song story Blondie – Rapture)

Karel Veselý 29.01.2023

Slovo „rapture“ má v americké angličtině výraznou náboženskou spojitost. U amerických fundamentalistů označuje poslední vzkříšení, které nastane, až se Kristus vrátí na zem.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Now it’s time for you to cherish (Tour report Billow)

Jakub Zbořil 28.01.2023

Reporty z turné jsou jedním z oblíbených žánrů, který v posledních letech téměř zcela vymizel. Velmi se povedl veselské trojici Billow, ze šňůry po Japonsku.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Příběhy v tanci

Maria Pyatkina 26.01.2023

Čiperná a usměvavá Ann Van den Broek nám po představení prozradila, že šlo o napodobování jejího dlouholetého kamaráda Toma Barmana – frontmana kapel Deus a Taxi Wars.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Partnerství jako alchymistická laboratoř (Irena a Vojtěch Havlovi)

Aneta Kohoutová 25.01.2023

S Irenou a Vojtou Havlovými se potkáváme v čajovně v den oslavy Vojtových šedesátin. Je horké květnové odpoledne, když se ve dveřích objeví dvojice s obrovskými hudebními nástroji na zádech...

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Cesty do centra dění (Michal Nanoru)

František Formánek 24.01.2023

Popsat v krátkosti Michala Nanoru není snadné, tak to vezmu osobně... Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace