Články / Seriály

Radio FMz: Alva Noto, Coucou Chloe i nová Mitski

Radio FMz: Alva Noto, Coucou Chloe i nová Mitski

Kateřina Cumin, Maria Pyatkina, su | Články / Seriály | 17.11.2021

Co nového za poslední týden? Bangery, hledání samotných hranic lidského vnímání i hořící lesy jsou tématy nových tracků. Noříme se do nové desky producenta Alva Noto, malujeme si budoucnost dívčí trojice Horsegirl a těšíme se na nové desky od Coucou Chloe nebo songwriterky Mitski, která svou novinku příští rok přiveze i do Prahy.

Alva Noto - HYbr:ID oval p-dance
Haló, je tu někdo? – Ano, já… Tím já je Alva Noto, ale jste jím i vy. Tak šikovný je německý producent Carsten Nicolai, pro kterého je hranice mezi vědomím a nevědomím něco jako semipermeabilní membrána, jíž prochází tam a zpátky, aniž by ublížil. Někdy je to příjemné více, jindy méně, ale nejčastěji jste fascinováni tím, jak hluboko se dostane a jak dobrodružné je sledovat jeho stopy. Aktuální album HYbr:ID I sice vychází z materiálu, který si od něj před dvěma lety objednal berlínský Staatsballett Berlin, ale to není podstatné. Persona prodlévající na křižovatce umění a vědy se tentokrát pokusila definovat formu obsahující „astrofyzické jevy, fikci a performance“, ale pozorný posluchač ví, že slova jsou v tomto případě jen zástěrky… Magie!


Coucou Chloe - Wizz
Francouzská producentka Coucou Chloe si libuje především v temnějších odstínech klubové elektroniky. Je spoluzakladatelkou kolektivu a labelu Nuxxe (spolu se Segou Bodegou a Shygirl), ve kterém se snaží o mazání hranic mezi žánry, škatulkami i pohlavími v hudbě, což dokládá i chystané turné s Mykkim Blancem. Producentka momentálně chystá třetí EP, na které láká banger Wizz. Samozřejmostí jsou skvělé beaty, přehnané video, absurdní módní kreace i chytlavé hláskování S-H-U, T-H-E, F-U, C-K-U-P. Pěkná vábnička!


Horsegirl - Billy
Podzimní kapela? Nene, žádné klišé, jen dívčí trio Penelope, Gigi a Nora mají ve zvyku pouštět ven nové písničky vždycky kolem listopadu. A není jich moc. Před dvěma lety zaujal první singl Forecast, ale jisté naděje vzbudilo až loni vydané třípisňové EP Ballroom Dance Scene et cetera. I to stačilo, aby je podepsali Matador, u kterých teď vydávají singl a zároveň plánují jarní koncerty, včetně několika vystoupení na austinské přehlídce SXSW. Skladba Billy vlastně nenabízí nic, co byste už někdy neslyšeli, kombinace indýčka a noise popu funguje už od přeměřování shoegazeových cviček. Ale jejich podání je... podmanivé.


Mitski - The Only Heartbreaker
Mitski pojmenovala svou nadcházející desku, která vyjde začátkem února, po vavřínovém houští. S nebezpečně hustými „laurel hells” se můžete setkat v Appalačském pohoří ve Spojených státech, dostávají tam jména po lidech, kteří se v nich navždy ztratili. Šestou řadovku americko-japonská umělkyně oznámila s druhým singlem The Only Heartbreaker, na kterém se vydává do krajin dosud neprozkoumaných – laciných osmdesátkových beatů. Optimistická melodie je ovšem v dramatické opozici tomu, o čem Mitski zpívá – o vztahu, ve kterém právě ona dělá chyby a způsobuje bolest. V metaforickém videoklipu ji vidíme v kouzelném lese, kde všechno, čeho se dotkne, okamžitě shoří. Jasný odkaz k staršímu songu A Burning Hill: „I am a forest fire / And I am the fire, and I am the forest / And I am a witness watching it.”


Info

foto © Cosmo Webber

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Barbora Soares

redakce 08.08.2022

Barbora Soares, narozena za úplňku v Praze, toho času žijící v Berlíně, vydala zkraje roku debutové EP Bring It On.

Vivat Moody Moon Noize vol. 3: To nejlepší

redakce 02.08.2022

Střípky nejen hudebních zážitku z vily snů...

Pop Messe 2022: To nejlepší

redakce 01.08.2022

Druhý ročník festivalu Pop Messe přivezl na šedesátku umělců z celého světa, ale nejen oni byli taháky brněnské akce.

10 + 1 = Daniel Kordik

redakce 28.07.2022

Producent pendlující mezi Londýnem a Bratislavou je stylově rozkročený, když jeho tvorba nabízí jak polohy taneční, tak kontemplativní. Z čeho to vyrůstá?

Vstupní prohlídka: Štěpánka Balcarová

redakce 25.07.2022

Na další jaro Štěpánka Balcarová plánuje turné a ve výhledu je i deska. Na koncertech zazní nové kompozice se zastřešujícím názvem Emotions. Třeba na Dobršské bráně.

Protokol: Rafiq Bhatia (Son Lux)

redakce 24.07.2022

Americký hudebník, kytarista, skladatel a producent Rafiq Bhatia má na svém kontě tři experimentální nahrávky, ale znát ho budete coby součást formace Son Lux.

Colours of Ostrava 2022: To nejlepší

redakce 19.07.2022

Co nás nejvíc bavilo na letošních Colours of Ostrava? Třeba to, že vůbec proběhly.

10 + 1 = Mathijs Steels (Shht)

redakce 03.07.2022

Space rock nové generace? Tak se někdy píše o belgické pětici Shht, která staví na syntetických basových linkách, noisu nebo krautrocku. V MeetFactory za pár dní...

Vstupní prohlídka: Beach Bum

redakce 27.06.2022

Devadesátkami ovlivněné surfrockové písničky nasáklé trávou, pařbami i oblíbenými filmy z VHS. Vstupní prohlídka na Prýglu.

10 + 1 = Hana Kotková

redakce 12.06.2022

Trvale usídlená ve Švýcarsku absolvovala celou řadu turné po celém světě po boku Yehudi Menuhina či Alberta Lysyho. Jedenáct oblíbených skladeb Hany Kotkové.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace