Články / Seriály

Radio FMz: Dámská jízda s Shygirl, Klarou Wodehn a Tank and the Bangas

Radio FMz: Dámská jízda s Shygirl, Klarou Wodehn a Tank and the Bangas

Kateřina Cumin, Zuzana Malá, Maria Pyatkina | Články / Seriály | 18.05.2022

Co nového mezi domácími singly? Třeba čerstvá tvář dámské rapové scény Klara Wodehn. V zahraničí pak dlouhodobě sledujeme rapperku Shygirl z labelu Nuxxe nebo Tank and the Bangas, kteří nás baví už od poslední plnotučné edice Colours. Vybírejte z nových tracků, tentokrát je to dámská jízda.

Klara Wodehn - Dream Life
„Máš tipy na něco zajímavýho?” Ptáme se Toyoty Vangelise a ten rozhodně odpovídá: „Wodehn! Taková mladá rapperka, fakt skvělý, si pustťe.” O pár dní později se její track stává bangerem týdne v zásadním podcastu Rapspot a teď k tomu ještě vydala celé ípko Dream Life. Co že má hyperpop společného s ambientem, sakra? A co je to Dream Life? „Saturovaný svět,“ říká Klára, „svět, ve kterém sbírám hrušky radši, než plním questy. Tam, kde umím létat.“ A lítá zatraceně vysoko.


Shygirl – Firefly
Mnozí registrovali její loňské EP Tasty, jiní hravý track od Mura Masa nazvaný Bbycakes, na němž hostovala společně s Lil Uzi Vert a PinkPantheress. Ten je řádně cukrkandlově hyperpopový, od ohlášeného debutového alba Shygirl (Nymph) si slibujeme i špetku osolené polohy, jakkoliv ohlášení spolupracovníci to nemusí naznačovat: vedle producenta Mura Masa u nás nedávno s velkým sukcesem vystoupivší Sega Bodega, Vegyn, Kingdom a taky královna všehomíra, Arca. UK bass, rap, ale taky garage nebo dancehall, stejně jako kontrast zdánlivě veselého, ale přitom plného dalších, ne nutně příjemných emocí. Tedy pokud nejste psychologové amatéři nebo nepíšete příručku pro zamilované. A tu píšeme všichni, nespa? „I guess I need to hear the truth this time/ You kept me waitin’ on a lie (Waitin’ on a lie, wastin’ all my time)…“


Tank And the Bangas - Communion in My Cup ft. The Ton3s
Banda kolem neworleanské raperky a zpěvačky Tarriony Ball jde vždycky proti šedi, její svět je barevný jako tropy. Na svůj dlouhohrající zelený balonek (LP Green Balloon z roku 2019) teď navazuje červeným a opět je to úchvatná výprava do všech koutů černošské hudby. Oduševnělá novinka Red Balloon vyšla v pátek třináctého spolu s klipem ke skladbě Communion in My Cup. Bohulibý soul je to jen na první pohled, Tarriona “Tank” je zde tradičně kritická vůči společnosti, i když zároveň vřelá a zvláštně konejšivá. Objevit ji na Colours of Ostrava 2019, bylo jako vidět poprvé ohňostroj.


Info

foto © Jeremy Tauriac

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tak daleko, tak blízko: Ivo Cicvárek (Živo)

redakce 05.02.2023

Na desce Morytáty a romance se podílelo celkově osmnáct hudebníků, ale vyhlédnout z okna jsme nechali jen principála.

Protokol: Alex Maas (The Black Angels)

redakce 03.02.2023

Austin, Texas. Psychedelie. The Black Angels. A protokol v podání frontmana. A koncert už za pár dní.

Kult: Television – Marquee Moon

Michal Pařízek 31.01.2023

Na památku Toma Verlaina odemykáme text, který vyšel k desce Television – Marquee Moon ve Full Moonu #130.

Vstupní prohlídka: Brighter Days

redakce 30.01.2023

Okolo corového základu kapela mísí prvky post-rocku, math-rocku, midwest ema a dalších stylů, zabalených ale do vcelku měkčího zvuku a citlivého projevu.

Nejlepší texty Full Moonu 2022

redakce 29.01.2023

Stejně jako v loňském roce, i letos vybíráme to nejlepší z celoroční úrody a nabízíme je k počtení i online.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Everybody´s fly“ (Song story Blondie – Rapture)

Karel Veselý 29.01.2023

Slovo „rapture“ má v americké angličtině výraznou náboženskou spojitost. U amerických fundamentalistů označuje poslední vzkříšení, které nastane, až se Kristus vrátí na zem.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Now it’s time for you to cherish (Tour report Billow)

Jakub Zbořil 28.01.2023

Reporty z turné jsou jedním z oblíbených žánrů, který v posledních letech téměř zcela vymizel. Velmi se povedl veselské trojici Billow, ze šňůry po Japonsku.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Příběhy v tanci

Maria Pyatkina 26.01.2023

Čiperná a usměvavá Ann Van den Broek nám po představení prozradila, že šlo o napodobování jejího dlouholetého kamaráda Toma Barmana – frontmana kapel Deus a Taxi Wars.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Partnerství jako alchymistická laboratoř (Irena a Vojtěch Havlovi)

Aneta Kohoutová 25.01.2023

S Irenou a Vojtou Havlovými se potkáváme v čajovně v den oslavy Vojtových šedesátin. Je horké květnové odpoledne, když se ve dveřích objeví dvojice s obrovskými hudebními nástroji na zádech...

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Cesty do centra dění (Michal Nanoru)

František Formánek 24.01.2023

Popsat v krátkosti Michala Nanoru není snadné, tak to vezmu osobně... Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace