Články / Seriály

Radio FMz: Marina Herlop, Rina Sawayama i nová Santigold

Radio FMz: Marina Herlop, Rina Sawayama i nová Santigold

Kateřina Cumin, Zuzana Malá, Maria Pyatkina | Články / Seriály | 25.05.2022

Povznešené pártošky i éterické víly. Nové tracky z posledních dní opět nabízí dámskou volenku, vybírejte z experimentálního tracku hudebnice Mariny Herlop nebo artpopových div Riny Sawayamy a Santigold.

Marina Herlop – abans abans
Žila byla, pod skalním převisem krajková víla… Katalánská experimentální umělkyně Marina Herlop vydala před týdnem u libového berlínského labelu Pan (Ziúr, Pan Daijing, Amnesia Scanner etc.) desku Pripyat (víme, k čemu se odkazuje, nespa?), kterou uvozuje klip ke skladbě abans abans. Okouzlující souhra zvuku a obrazu zobrazuje bajku o stalaktitech a třech lamách, o živé vodě a její dívce představené… Na třetím albu se už Herlop obejde bez živého piana, ale její produkce stále stojí na jeho zvuku a spletitém háčkování vlastního vokálu do elektronického podhoubí. Živé tu srůstá se syntetickým tak přirozeně, že jeden by přestal dýchat. Budeme řešit využívání techniky jihoindické hudby? Raději bych zůstala u těch lam…


Rina Sawayama - This Hell
Léto za dveřmi, jedinečný čas k oživení playlistů prosluněných bangerů s banálními refrény. Krom prověřených klasik doporučujeme zařadit i horkou novinku z dílny japonsko-britské hvězdy Riny Sawayamy. Už na debutu byla slyšet její láska ke kytarám a Limp Bizkit, krom glamrockového sóla tentokrát dojde i na koňské říhání. Textově se vymezuje mimo jiné proti homofobii a sama zve na nekonvenční cestu do nekonečného zatracení a zatápí pod kotlem pro zářijové album Hold the Girl. Že bychom za ní přeci jen vyrazili na katovický OFF? Osa Katovice - Tasov bude letos zatraceně nabitá.


Santigold - High Priestess
Santigold se vrací s novou hudbou a přináší “punk budoucnosti“ plný synťáků a rapových bars. Svůj poslední mixtape z roku 2018 I Don't Want: The Gold Fire Sessions, nasáklý vychilleným reggae a afro-karibskými vibes, dodělávala v posledním měsíci těhotenství. Pak se objevila na pár featech a přispěla backvokály třeba na oceňovanou desku Tylera, the Creatora Igor. Kvůli mateřství a pandemii vypadla ze svého obvyklého životního rytmu a potřebovala nakopnout. “Je to song o mým vlastním významu. Potřebovala jsem přivolat zpět svou sílu, statečnost, moudrost. Příliš dlouho jsem byla uzemněna a izolovaná.” Zní to povzneseně, je to ale partoška jako vždycky.


Info

foto © Anxo Casals

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tak daleko, tak blízko: Ivo Cicvárek (Živo)

redakce 05.02.2023

Na desce Morytáty a romance se podílelo celkově osmnáct hudebníků, ale vyhlédnout z okna jsme nechali jen principála.

Protokol: Alex Maas (The Black Angels)

redakce 03.02.2023

Austin, Texas. Psychedelie. The Black Angels. A protokol v podání frontmana. A koncert už za pár dní.

Kult: Television – Marquee Moon

Michal Pařízek 31.01.2023

Na památku Toma Verlaina odemykáme text, který vyšel k desce Television – Marquee Moon ve Full Moonu #130.

Vstupní prohlídka: Brighter Days

redakce 30.01.2023

Okolo corového základu kapela mísí prvky post-rocku, math-rocku, midwest ema a dalších stylů, zabalených ale do vcelku měkčího zvuku a citlivého projevu.

Nejlepší texty Full Moonu 2022

redakce 29.01.2023

Stejně jako v loňském roce, i letos vybíráme to nejlepší z celoroční úrody a nabízíme je k počtení i online.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Everybody´s fly“ (Song story Blondie – Rapture)

Karel Veselý 29.01.2023

Slovo „rapture“ má v americké angličtině výraznou náboženskou spojitost. U amerických fundamentalistů označuje poslední vzkříšení, které nastane, až se Kristus vrátí na zem.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Now it’s time for you to cherish (Tour report Billow)

Jakub Zbořil 28.01.2023

Reporty z turné jsou jedním z oblíbených žánrů, který v posledních letech téměř zcela vymizel. Velmi se povedl veselské trojici Billow, ze šňůry po Japonsku.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Příběhy v tanci

Maria Pyatkina 26.01.2023

Čiperná a usměvavá Ann Van den Broek nám po představení prozradila, že šlo o napodobování jejího dlouholetého kamaráda Toma Barmana – frontmana kapel Deus a Taxi Wars.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Partnerství jako alchymistická laboratoř (Irena a Vojtěch Havlovi)

Aneta Kohoutová 25.01.2023

S Irenou a Vojtou Havlovými se potkáváme v čajovně v den oslavy Vojtových šedesátin. Je horké květnové odpoledne, když se ve dveřích objeví dvojice s obrovskými hudebními nástroji na zádech...

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Cesty do centra dění (Michal Nanoru)

František Formánek 24.01.2023

Popsat v krátkosti Michala Nanoru není snadné, tak to vezmu osobně... Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace