Články / Rozhovory

Ramin Djawadi: Dokážu udržet tajemství

Ramin Djawadi: Dokážu udržet tajemství

Davo Krstič | Články / Rozhovory | 01.05.2018

Seriál Hra o trůny se více než šest let těší ohromné popularitě. Na vlně neupadajícího zájmu o osudy Tyriona Lannistera, Jona Snowa a Daenerys Targaryen se sveze také koncertní turné, které dorazí do dvaceti evropských měst včetně Prahy. Skladatel Ramin Djawadi na něm představí výběr toho nejlepšího ze všech sedmi řad Hry o trůny. Show to bude rozhodně velkolepá, ale že by během ní někdejší chráněnec Hanse Zimmera odhalil něco ze zákulisí připravované osmé řady, s tím nepočítejte. Ani jeho vlastní žena nemá šanci!

V rámci turné Game of Thrones – Live Concert Experience se zastavíte také v Praze. Jaké to bude?
Na začátku byla myšlenka nabídnout fanouškům unikátní koncertní zážitek. Budeme mít velký orchestr a sbor, spolu se mnou přijedou ze Spojených států někteří sólisté… Chceme, aby si fanoušci prošli cestu od první sezony až po tu poslední. V tom bude rozdíl oproti minulé koncertní šňůře, kde jsme ještě nemohli představit skladby ze sedmé série. Chci, aby to byla skutečně moderní show. Orchestr bude hrát, zatímco na plátně poběží sestřihy z jednotlivých sérií, střihové montáže zaměřené na hlavní postavy seriálu a podobně. Protože ve Hře o trůny mají důležitou úlohu draci, říkal jsem si, že by stálo za to dostat je nějakým způsobem i na koncert. Takže tam budou ohně! (smích)

Jak jste dával dohromady program koncertu, vzhledem k tomu, že seriál má v současnosti sedm řad?
Bylo to těžké. Když jsem vybíral skladby, které bych chtěl na koncertě uvést, uvědomil jsem si, že je to vážně moc a koncert by musel být mnohem delší, aby se tam všechno dostalo. Takže jsem si k tomu musel znovu sednout a zvažovat, které hudební momenty jsou pro seriál opravdu zásadní. Stejně tak jsme museli projít jednotlivé epizody, abychom připravili sestřihy k vybraným skladbám. Byly to měsíce a měsíce práce. Kromě skladeb ze seriálu zazní na koncertě i hudba, kterou jsem složil speciálně k tomuto turné a která se neobjevila na žádném soundtracku.

Od premiéry první řady Hry o trůny uplynulo více než šest let. Není pro vás vysilující pracovat tak dlouhou dobu na jednom projektu a přicházet stále s novými nápady?
Jsem samozřejmě moc šťastný, že je Hra o trůny tak populární, ale jak jste řekl, je obtížné přicházet neustále s novými nápady, vymýšlet další témata a rozvíjet motivy z předchozích sezón. Sledujete, jak se jednotlivé postavy vyvíjejí, a to se musí odrážet v hudbě. Pořád mě to baví a už se těším na chystanou osmou řadu.

Jako skladatel máte velkou výsadu – nové epizody vidíte dříve než běžní smrtelníci. Nevyzvídají na vás vaši blízcí a přátelé podrobnosti o ději nebo postavách?
Vyzvídají a není snadné je odbýt, ale já dokážu udržet tajemství. (smích) Dokonce i před vlastní rodinou. Žena se mě často ptá: „Tak mi řekni, co se stane v dalších dílech.“ Říkám jí: „Promiň, fakt nemůžu nic prozradit.“ Pouštím jí jednotlivé skladby, ale bez obrazu a taky bez informací, k jaké scéně bude skladba hrát. Nechci nikoho ochudit o překvapení, o zážitek ze sledování nové řady, na kterou se tak těší.

Kromě hudby k sedmé řadě Hry o trůny jste letos představil i soundtrack k dramatu Hora mezi námi, který je velmi něžný a intimní, vlastně takový protiklad dobrodružné a epické Hry o trůny…
Rád na tenhle projekt vzpomínám, byla to úžasná spolupráce s režisérem Hanym Abu-Assadem. Během natáčení mi zatelefonoval s tím, že by chtěl, abych pro jeho film složil hudbu. Měl už určitou představu o jejím charakteru, chtěl, aby ústředním nástrojem byl klavír a aby se v kompozici odrážela příroda a prostředí, ve kterém se hlavní postavy ocitly. Film mě uchvátil spojením romantické linky s dramatem o přežití. Právě tyto dvě roviny jsme potřebovali v hudební složce vybalancovat. Hany přišel s několika skvělými nápady, je to úžasný filmař.

Jako fanoušek Rage Against the Machine se vás musím zeptat i na soundtrack k filmu Pacific Rim, k jehož nahrávání jste přizval Toma Morella.
Když jsem začal psát hudbu k filmu Pacific Rim, chtěl jsem, aby tam bylo hodně kytarových partů. Řekl jsem si: Potřebujeme vážně skvělého kytaristu. S Tomem jsme se znali už z nahrávání soundtracku k prvnímu Iron Manovi, takže když jsem připravoval Pacific Rim, hned jsem si na něj vzpomněl. Povídali jsme si o filmu, pustil jsem mu několik ukázek a jeho to zaujalo. Je to unikátní kytarista, nikdo na světě nehraje tak jako on. Sledoval jsem ho při nahrávání a kroutil hlavou, jak dokáže z kytary dostat ten svůj charakteristický zvuk. Neuvěřitelné!

Info

Ramin Djawadi
web skladatele

Živě:
Game of Thrones – Live Concert Experience
16. 5. 2018 20:00
O2 Arena, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Marián Tesák (Flaam festival): Tento rok je line-up bez akéhokoľvek kompromisu

Michal Pařízek 09.08.2022

Letos se v Nitře představí například Sega Bodega nebo HMLTD, ale také mexická producentka LDY OSC nebo Hyphen Dash, ukrajinská odpověď na slovutné Badbadnotgood.

Andrej Awo Štepita (Tanečno): Obdivujem aktivitu každého v umeleckej sfére

Maria Pyatkina 08.08.2022

Jaké to je organizovat multižánrovou taneční akci ve vzdáleném slovenském městě? A na co se můžeme těšit příští týden v Námestovu? Vypráví organizátor Tanečna Andrej Awo Štepita.

Stone Smoker: Lepší holá louka, než se podřizovat

Anna Baštýřová 06.08.2022

Barvičky, třpytky, tanec, psychedelické projekce i hudba. To je festival Stone Smoker. Rozhovor s pořadateli.

Keoni: Přimět lidi přemýšlet

Kristýna Šaarová 27.07.2022

Keoni hledá inspiraci v sexu, Bohu, vesmíru a spojení s vyšší podstatou bytí. Texty jdou ruku v ruce se směsí hudebních stylů, které se v každém tracku slévají v jednolitý…

Voice of Baceprot: Náš hlas bude silnější a hlasitější!

Barbora Števanka Kadlíčková 09.07.2022

Kapela mladých Indonésanek pocházejících z konzervativní muslimské komunity neměla zdaleka jednoduchou cestu za svým hudebním snem. Rozhovor. Živě na Colours.

Kalandra: Přijmout sebe sama a svůj díl zodpovědnosti

Barbora Števanka Kadlíčková 30.06.2022

Čtveřice, pohybující se na pomezí alternativního popu s vlivy rocku a folku a s odzbrojujícím hlasem Katrine Stenbekk v popředí, letos na Colours of Ostrava. Rozhovor.

Osheyack: Předpandemická podoba klubové zábavy je ta tam

Václav Valtr 24.06.2022

Po deseti letech strávených v Šanghaji se Osheyack stěhuje pryč a vydává album, které je jakousi labutí písní za jeho pobytem. Rozhovor před koncertem ve Fuchsu2.

Daniel Romano: Žádné potěšení by nemělo být proviněním

Adéla Polka 23.06.2022

Rozhovor o tom, co bylo a je country, jak si stojí kanadská hudební scéna, ale také malé nahlédnutí do přísných pracovních postupů.

Matěj Velek (Kasárna Karlín): Zažil jsem neuvěřitelné věci

Jarmo Diehl 22.06.2022

Klasicistní pětipodlažní vojenská budova z roku 1844, která zůstala v téměř původním stavu? Kasárna Karlín slaví pod patronací Pražského centra páté narozeniny a my chceme být u toho. Rozhovor.

Marcin Dubrawski (Dr. Fleischman): Hodně všeho kromě metalu!

redakce 31.05.2022

Dr. Fleischman chystají v Česku hned dva koncerty. Chvíli na zodpovězení pár otázek si udělal Marcin Dubrawski, který v kapele hraje na bicí a má na starosti texty.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace