Články / Rozhovory

Ramin Djawadi: Dokážu udržet tajemství

Ramin Djawadi: Dokážu udržet tajemství

Davo Krstič | Články / Rozhovory | 01.05.2018

Seriál Hra o trůny se více než šest let těší ohromné popularitě. Na vlně neupadajícího zájmu o osudy Tyriona Lannistera, Jona Snowa a Daenerys Targaryen se sveze také koncertní turné, které dorazí do dvaceti evropských měst včetně Prahy. Skladatel Ramin Djawadi na něm představí výběr toho nejlepšího ze všech sedmi řad Hry o trůny. Show to bude rozhodně velkolepá, ale že by během ní někdejší chráněnec Hanse Zimmera odhalil něco ze zákulisí připravované osmé řady, s tím nepočítejte. Ani jeho vlastní žena nemá šanci!

V rámci turné Game of Thrones – Live Concert Experience se zastavíte také v Praze. Jaké to bude?
Na začátku byla myšlenka nabídnout fanouškům unikátní koncertní zážitek. Budeme mít velký orchestr a sbor, spolu se mnou přijedou ze Spojených států někteří sólisté… Chceme, aby si fanoušci prošli cestu od první sezony až po tu poslední. V tom bude rozdíl oproti minulé koncertní šňůře, kde jsme ještě nemohli představit skladby ze sedmé série. Chci, aby to byla skutečně moderní show. Orchestr bude hrát, zatímco na plátně poběží sestřihy z jednotlivých sérií, střihové montáže zaměřené na hlavní postavy seriálu a podobně. Protože ve Hře o trůny mají důležitou úlohu draci, říkal jsem si, že by stálo za to dostat je nějakým způsobem i na koncert. Takže tam budou ohně! (smích)

Jak jste dával dohromady program koncertu, vzhledem k tomu, že seriál má v současnosti sedm řad?
Bylo to těžké. Když jsem vybíral skladby, které bych chtěl na koncertě uvést, uvědomil jsem si, že je to vážně moc a koncert by musel být mnohem delší, aby se tam všechno dostalo. Takže jsem si k tomu musel znovu sednout a zvažovat, které hudební momenty jsou pro seriál opravdu zásadní. Stejně tak jsme museli projít jednotlivé epizody, abychom připravili sestřihy k vybraným skladbám. Byly to měsíce a měsíce práce. Kromě skladeb ze seriálu zazní na koncertě i hudba, kterou jsem složil speciálně k tomuto turné a která se neobjevila na žádném soundtracku.

Od premiéry první řady Hry o trůny uplynulo více než šest let. Není pro vás vysilující pracovat tak dlouhou dobu na jednom projektu a přicházet stále s novými nápady?
Jsem samozřejmě moc šťastný, že je Hra o trůny tak populární, ale jak jste řekl, je obtížné přicházet neustále s novými nápady, vymýšlet další témata a rozvíjet motivy z předchozích sezón. Sledujete, jak se jednotlivé postavy vyvíjejí, a to se musí odrážet v hudbě. Pořád mě to baví a už se těším na chystanou osmou řadu.

Jako skladatel máte velkou výsadu – nové epizody vidíte dříve než běžní smrtelníci. Nevyzvídají na vás vaši blízcí a přátelé podrobnosti o ději nebo postavách?
Vyzvídají a není snadné je odbýt, ale já dokážu udržet tajemství. (smích) Dokonce i před vlastní rodinou. Žena se mě často ptá: „Tak mi řekni, co se stane v dalších dílech.“ Říkám jí: „Promiň, fakt nemůžu nic prozradit.“ Pouštím jí jednotlivé skladby, ale bez obrazu a taky bez informací, k jaké scéně bude skladba hrát. Nechci nikoho ochudit o překvapení, o zážitek ze sledování nové řady, na kterou se tak těší.

Kromě hudby k sedmé řadě Hry o trůny jste letos představil i soundtrack k dramatu Hora mezi námi, který je velmi něžný a intimní, vlastně takový protiklad dobrodružné a epické Hry o trůny…
Rád na tenhle projekt vzpomínám, byla to úžasná spolupráce s režisérem Hanym Abu-Assadem. Během natáčení mi zatelefonoval s tím, že by chtěl, abych pro jeho film složil hudbu. Měl už určitou představu o jejím charakteru, chtěl, aby ústředním nástrojem byl klavír a aby se v kompozici odrážela příroda a prostředí, ve kterém se hlavní postavy ocitly. Film mě uchvátil spojením romantické linky s dramatem o přežití. Právě tyto dvě roviny jsme potřebovali v hudební složce vybalancovat. Hany přišel s několika skvělými nápady, je to úžasný filmař.

Jako fanoušek Rage Against the Machine se vás musím zeptat i na soundtrack k filmu Pacific Rim, k jehož nahrávání jste přizval Toma Morella.
Když jsem začal psát hudbu k filmu Pacific Rim, chtěl jsem, aby tam bylo hodně kytarových partů. Řekl jsem si: Potřebujeme vážně skvělého kytaristu. S Tomem jsme se znali už z nahrávání soundtracku k prvnímu Iron Manovi, takže když jsem připravoval Pacific Rim, hned jsem si na něj vzpomněl. Povídali jsme si o filmu, pustil jsem mu několik ukázek a jeho to zaujalo. Je to unikátní kytarista, nikdo na světě nehraje tak jako on. Sledoval jsem ho při nahrávání a kroutil hlavou, jak dokáže z kytary dostat ten svůj charakteristický zvuk. Neuvěřitelné!

Info

Ramin Djawadi
web skladatele

Živě:
Game of Thrones – Live Concert Experience
16. 5. 2018 20:00
O2 Arena, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Viliam Gruska ml.: Aby to bolo dôstojné a jedinečné

mxm 08.03.2021

Syn proslulého slovenského filmového architekta a etnografa začal znovu vydávat folklórní nahrávky z různých oblastí Slovenska, které shromáždil jeho otec spolu se skladatelem Svetozárem Stračinou. Rozhovor.

Douška vydavatelská: Agrose

redakce 02.03.2021

Dvě nahrávky během dvou měsíců, to je slušný start na nový label. A to tím spíš, že přináší zcela nová jména i neoposlouchané žánrové hybridy.

Vysílač (Žižkovská noc): Dostat se mimo bubliny

su 22.02.2021

Dobří lidé z festivalu Žižkovská noc začali po přesunutí a následném zrušení festivalu v v loňském roce pracovat na podcastu Vysílač.

Simona Blahutová: Od Igráčka k Hitlerovi a zase zpět

prof. Neutrino 15.02.2021

Rozhovor s výtvarnicí a absolventkou AVU, zabývající se historickými událostmi v dobách Třetí říše či za studené války, je o smyslu hrdinství i opravdovosti umění.

Olaf Olafsonn: Experimenty jsou mi blízký

Anna Mašátová 03.02.2021

Olaf Olafsonn z kapel Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip, The A-Bomb a dalších, rozezněl novým projektem rotundu sv. Petra a Pavla na Budči. Popovídali jsme si s ním.

Rudi Rus: Metal tu bude navždy

Ondra Helar 29.01.2021

Rudi Rus, dvoumetrový obr se sametovým, hlubokým hlasem, napsali s Pištou Vandalem z Čad knihu, která se otáčí kolem patnácti let metalu ve Slovenském rozhlase. Rozhovor.

David Pešek, Amrit Sen (SANANIM): Pečovat o sebe hudbou

Jarmo Diehl 26.01.2021

Organizace na pomoc závislým vydala benefiční kompilaci. Přispělo přes sto kapel, přispějete i vy? Rozhovor.

Nejlepší texty Full Moonu 2020. Julie Hrnčířová: Ráda vymýšlím příběhy

su 08.01.2021

Sochař a fotograf Richard Wentworth prohlásil, že cigaretová krabička, podpírající nohu od stolu může mít v sobě větší sílu než sochy Henryho Moorea... Rozhovor.

Nejlepší texty Full Moonu 2020. Libuše Jarcovjáková: Sednu na náměstí a čekám, co přijde

Michal Pařízek 08.01.2021

Její výstavu Evokativ vyhlásil britský deník The Guardian výstavou roku, většina snímků přitom vznikla před několika desítkami let. Talent a dílo Libuše Jarcovjákové v rozhovoru Michala Pařízka.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: K uzdravení potřebujeme jen mír (Aigel)

Maria Pyatkina 07.01.2021

Právě zážitky ze soudní síně, komunikace s orgány a návštěv milovaného v cele daly vzniknout projektu Aigel, který přinesl do ruského undergroundu nová ostrá témata.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace