Články

Rapové degustační menu (Hip Hop Kemp 2019)

Rapové degustační menu (Hip Hop Kemp 2019)

Jakub Šíma | Články | 16.07.2019

Třetí víkend v srpnu mají všichni čeští, polští a z části také němečtí fanoušci hip hopu zaznačen v kalendáři již sedmnáct let v řadě. Třídenní přehlídka rapových koncertů, ale také breakdancového soupeření, umění graffiti writerů, skills zkušených DJs a jejich svižných prstů tancujících po vinylových kotoučích. A pokud byste se šli projít do stanového městečka, tak možná narazíte i na pár beatboxerů.

Při pohledu na lineup je zřejmé, že Affro se letos dramaturgicky nepouští do žádných experimentů a nejvíce prostoru dostala osvědčená jména severoamerické scény, doplněná několika talenty, undergroundovým podhoubím a zásadními postavami lokální scény. Co to přesně znamená?

Tech N9ne
Self made man, workoholik, člověk s ohromnou životní energií, který dokázal z nuly vybudovat nejen vlastní kariéru, ale také label Strange Music s úctyhodným plotem albových zářezů. Když se zde poprvé a zatím naposledy mihl v roce 2012, tak jsem v raportu napsal: „Pauza mezi jednotlivými tracky nebyla nikdy delší než pár sekund, žádné řečičky a lidové mudrosloví, ale pořádný nářez na jeden zátah. Svou super rychlou flow ukázal v plné kráse a slova lítala vzduchem po desítkách.“ A jinak to nebude ani tentokrát.

Blu & Exile
Rapper Blu a producent Exile patří ke stálicím západního pobřeží. Exile umí kouzlit na MPC, což rád předvádí také na živo, ale domácí krb má obložený vinyly a samplerem. Když mezi své vzory řadíte Madliba a J Dillu, tak to snad ani jinak nejde. Společně s Blu letos vydali EP True & Livin. Pozornost zaslouží také deska A Long Red Hot Los Angeles Summer Night, kterou nahrál s producentem Oh No (Oh No je Madlibův mladší bratr) a která patří k nejlepším rapovým releasům rokům.

Earthgang
Dva kluky z Atlanty s obřími dredy byste dle původu mohli chtít zařadit do okruhu nové atlantské vlny v čele s Migos nebo Young Thugem. Opak je pravdou, oba mají blíže k dědictví Outkast nebo The Pharcyde. Už jen na základě těchto indicií lze očekávat živelnou show a invenci, kterou mají zmínění vepsanou v DNA. Earthgang jsou černý kůň festivalu. Nedávno se upsali labelu Dreamville, ale tipl bych si, že tím to všechno teprve začíná.

Mix Master Mike
V rozhovoru pro Full Moon zmínil Affro jako největší nesplněný promotérský sen Beastie Boys. Tohle je sice jen malá náplast, ale i to se počítá. Beastie Boys jej angažovali jako koncertního DJe především díky mimořádnými turntableovým skills, ostatně několik titulů DMC mluví za vše. Vinyly budou hořet.

Crimeapple + DJ Skizz
Pro všechny fanoušky valivých flow a rapperů z labelu Griselda nebo mladých pušek Eto nebo Mach-Hommy jde o jednoho z favoritů festivalu. Patřím mezi ně. Trend minimalistických beatů a hutných flow, tracků odřených na kost, ale o to hutnějších, je pro skalní rapové fanoušky nejzajímavější trend letošního roku.

Yugen Blakrok
Jižní Afrika nejsou jen Die Antwoord. Po dvojici Sedge Warbler, která se na Kempu ukázala několik let zpátky, se sice slehla zem (velká škoda), ale letos dorazí jiné jméno z jižního cípu Afriky. Yugen Blakrok se do širšího povědomí dostala účastí na soundtracku k filmu Black Panther, ale na radaru undergroundových fanoušků je už delší dobu. Trochu mystiky, důrazná dikce i ženský šarm dokázala Yugen Blakrok umně skloubit na letošní desce Anima Mysterium. Doporučuji nepropásnout.

Info

Hip Hop Kemp 2019
15. - 17. 8. 2019 Festivalpark, Hradec Králové

foto © Petra Jansová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Simon Reynolds: Zachycovat módu v pohybu

Karel Veselý 30.11.2021

Pokud jde o alternativní hudbu, těžko bychom v posledním čtvrtstoletí našli vlivnějšího publicistu, než je Simon Reynolds. Rozhovor.

Vstupní prohlídka: Hello Incognito

redakce 29.11.2021

Nahrávka Greenhorn, kterou tvoří sedm skladeb, staví především na silném písničkářském projevu, rozmanitá je ale i zvukově. Kdo je Hello Incognito?

Magie zvuků a chaos lockdownu (Next 2021)

Václav Adam, Jan Starý 28.11.2021

Letošní, už jedenadvacátý ročník bratislavského festivalu Next nabídl o něco výraznější jména než v minulosti a také lákavý podtitul Magie chaosu.

Jedna z tváří Tori Amos

Akana 27.11.2021

V prosincovém Full Moonu budeme recenzovat novou - a skvělou - desku Tori Amos, dnes se podíváme na její album z roku 2001, Strange Little Girls.

10 + 1 = La Petite Sonja (Kill the Dandies!)

redakce 26.11.2021

Zkraťte si čekání na soundtrack Okupace s oblíbenými tracky od La Petite Sonja!

Slyšet nekonečno (Synästhesie 2021)

Erik Dohnálek 25.11.2021

Tím však seznam zvučných jmen nekončí a jako další můžeme zmínit Beak>, A Place to Bury Strangers, The KVB, Bleib Modern nebo Anika. A aby toho nebylo málo...

Radio FMz: Brzy se stmívá

su, Kateřina Cumin, Aneta Martínková 24.11.2021

Brzo se stmívá, na hyperpop už není nálada a atmosféra ve společnosti nic s bpm nad 90 nesnese.

Jiskra nostalgie (Crywank)

Veronika Tichá 23.11.2021

Crywank mohou působit písničkářsky nebo folkově, sami se ale tomuto označení vždycky bránili.

Vstupní prohlídka: Frankie & The Deadbeats

redakce 22.11.2021

Členové kapel jako Prague Conspiracy, Unholy Preachers nebo Inventa Storca. Krize středního věku, punk, country a folk. A co dále?

10 + 1 = Nikol Bóková

redakce 21.11.2021

Nikol Bóková je pianistka, která se i přes své klasické vzdělání rozhodla vydat do jazzových vod. Před jejím vystoupením na JazzFestBrno deset plus jedna hudební srdcovka.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace