Články

Rapové degustační menu (Hip Hop Kemp 2019)

Rapové degustační menu (Hip Hop Kemp 2019)

Jakub Šíma | Články | 16.07.2019

Třetí víkend v srpnu mají všichni čeští, polští a z části také němečtí fanoušci hip hopu zaznačen v kalendáři již sedmnáct let v řadě. Třídenní přehlídka rapových koncertů, ale také breakdancového soupeření, umění graffiti writerů, skills zkušených DJs a jejich svižných prstů tancujících po vinylových kotoučích. A pokud byste se šli projít do stanového městečka, tak možná narazíte i na pár beatboxerů.

Při pohledu na lineup je zřejmé, že Affro se letos dramaturgicky nepouští do žádných experimentů a nejvíce prostoru dostala osvědčená jména severoamerické scény, doplněná několika talenty, undergroundovým podhoubím a zásadními postavami lokální scény. Co to přesně znamená?

Tech N9ne
Self made man, workoholik, člověk s ohromnou životní energií, který dokázal z nuly vybudovat nejen vlastní kariéru, ale také label Strange Music s úctyhodným plotem albových zářezů. Když se zde poprvé a zatím naposledy mihl v roce 2012, tak jsem v raportu napsal: „Pauza mezi jednotlivými tracky nebyla nikdy delší než pár sekund, žádné řečičky a lidové mudrosloví, ale pořádný nářez na jeden zátah. Svou super rychlou flow ukázal v plné kráse a slova lítala vzduchem po desítkách.“ A jinak to nebude ani tentokrát.

Blu & Exile
Rapper Blu a producent Exile patří ke stálicím západního pobřeží. Exile umí kouzlit na MPC, což rád předvádí také na živo, ale domácí krb má obložený vinyly a samplerem. Když mezi své vzory řadíte Madliba a J Dillu, tak to snad ani jinak nejde. Společně s Blu letos vydali EP True & Livin. Pozornost zaslouží také deska A Long Red Hot Los Angeles Summer Night, kterou nahrál s producentem Oh No (Oh No je Madlibův mladší bratr) a která patří k nejlepším rapovým releasům rokům.

Earthgang
Dva kluky z Atlanty s obřími dredy byste dle původu mohli chtít zařadit do okruhu nové atlantské vlny v čele s Migos nebo Young Thugem. Opak je pravdou, oba mají blíže k dědictví Outkast nebo The Pharcyde. Už jen na základě těchto indicií lze očekávat živelnou show a invenci, kterou mají zmínění vepsanou v DNA. Earthgang jsou černý kůň festivalu. Nedávno se upsali labelu Dreamville, ale tipl bych si, že tím to všechno teprve začíná.

Mix Master Mike
V rozhovoru pro Full Moon zmínil Affro jako největší nesplněný promotérský sen Beastie Boys. Tohle je sice jen malá náplast, ale i to se počítá. Beastie Boys jej angažovali jako koncertního DJe především díky mimořádnými turntableovým skills, ostatně několik titulů DMC mluví za vše. Vinyly budou hořet.

Crimeapple + DJ Skizz
Pro všechny fanoušky valivých flow a rapperů z labelu Griselda nebo mladých pušek Eto nebo Mach-Hommy jde o jednoho z favoritů festivalu. Patřím mezi ně. Trend minimalistických beatů a hutných flow, tracků odřených na kost, ale o to hutnějších, je pro skalní rapové fanoušky nejzajímavější trend letošního roku.

Yugen Blakrok
Jižní Afrika nejsou jen Die Antwoord. Po dvojici Sedge Warbler, která se na Kempu ukázala několik let zpátky, se sice slehla zem (velká škoda), ale letos dorazí jiné jméno z jižního cípu Afriky. Yugen Blakrok se do širšího povědomí dostala účastí na soundtracku k filmu Black Panther, ale na radaru undergroundových fanoušků je už delší dobu. Trochu mystiky, důrazná dikce i ženský šarm dokázala Yugen Blakrok umně skloubit na letošní desce Anima Mysterium. Doporučuji nepropásnout.

Info

Hip Hop Kemp 2019
15. - 17. 8. 2019 Festivalpark, Hradec Králové

foto © Petra Jansová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Track týdne: Soko - Blasphémie

Maria Pyatkina 04.06.2020

„První písnička, kterou jsem kdy napsala ve francouzštině. Možná proto, že jsem se cítila nejtragičtěji. A nejerotičtěji. Pusu,“ vzkazala Soko k nové skladbě.

Chief Bromden: Naše ambice nejsou světové

waghiss666 03.06.2020

Před plánovaným křtem alba Slunovrat jsme vyzpovídali kapelu Chief Bromden. Povídání o jižní Moravě, ambicích i folklórních odkazech.

Ivan Hronec (Edison Filmhub): Hodnota projektu je len v jeho realizácii

Jarmo Diehl 02.06.2020

Pokud jste návštěvník klubových kin, galerií, koncertů s hlubším zájmem o kinematografii, měli byste znát Edisona. Rozhovor s jeho ředitelem o tom, co čeká film.

Moon Crew #15: Waghiss

redakce 01.06.2020

Waghisse máme rádi za košaté obraty, upřímnost a vesmírné zapálení pro věc. V Moon Crew o „apačkovství“ a tajemství nejlepšího kafe.

Vstupní prohlídka: Favorite Obsession

redakce 01.06.2020

Vintageový zvuk dekád minulého století i reverbový fetiš a taky osobitý vokál, to jsou poznávací znaky skupiny. Favorite Obsession. Dále?

Vyzrálé spratkovství Jamese Colea

Dantez 31.05.2020

Za úsměvným akronymem se skrývají slova Money Rain Dancer a jde o proces nemálo podobný šamanistickému vyvolávání deště.

Klamou tělem, omamují melodiemi (Kurt Rosenwinkel Trio)

Jiří Vladimír Matýsek 30.05.2020

Po uvolněné, latinou načichlé a sluncem prozářené předchozí desce Caipi se Rosenwinkel, v rámci svého tria, vrací zpět ke komplikovanější stavbě skladeb.

Martin Mazanec, Nela Klajbanová (PAF): Pro nás je pořád východiskem „pohyblivý obraz“

redakce 29.05.2020

Před pár dny PAF ohlásil nové aktivity, což byl důvod, podívat se zblízka na jeho nejen zimní aktivity.

Track týdne: Seaven Teares – Headless Statue

Jan Starý 28.05.2020

Newyorská alternativní scéna jako životaschopný ekosystém, ale i coby oběť rostoucích nájmů a gentrifikace. Covid tomu nepomůže, ovšem krásné skladby vznikají dál.

Martin Reiner: Brno je literárním centrem a vždycky bude

Adéla Polka 28.05.2020

Povídali jsme si o chystaném křtu knihy, kterou vydalo Druhé město ve spolupráci s Hostem, jenže sedět s literátem u oběda znamená dozvědět se mnohem víc...