Články

Rapové degustační menu (Hip Hop Kemp 2019)

Rapové degustační menu (Hip Hop Kemp 2019)

Jakub Šíma | Články | 16.07.2019

Třetí víkend v srpnu mají všichni čeští, polští a z části také němečtí fanoušci hip hopu zaznačen v kalendáři již sedmnáct let v řadě. Třídenní přehlídka rapových koncertů, ale také breakdancového soupeření, umění graffiti writerů, skills zkušených DJs a jejich svižných prstů tancujících po vinylových kotoučích. A pokud byste se šli projít do stanového městečka, tak možná narazíte i na pár beatboxerů.

Při pohledu na lineup je zřejmé, že Affro se letos dramaturgicky nepouští do žádných experimentů a nejvíce prostoru dostala osvědčená jména severoamerické scény, doplněná několika talenty, undergroundovým podhoubím a zásadními postavami lokální scény. Co to přesně znamená?

Tech N9ne
Self made man, workoholik, člověk s ohromnou životní energií, který dokázal z nuly vybudovat nejen vlastní kariéru, ale také label Strange Music s úctyhodným plotem albových zářezů. Když se zde poprvé a zatím naposledy mihl v roce 2012, tak jsem v raportu napsal: „Pauza mezi jednotlivými tracky nebyla nikdy delší než pár sekund, žádné řečičky a lidové mudrosloví, ale pořádný nářez na jeden zátah. Svou super rychlou flow ukázal v plné kráse a slova lítala vzduchem po desítkách.“ A jinak to nebude ani tentokrát.

Blu & Exile
Rapper Blu a producent Exile patří ke stálicím západního pobřeží. Exile umí kouzlit na MPC, což rád předvádí také na živo, ale domácí krb má obložený vinyly a samplerem. Když mezi své vzory řadíte Madliba a J Dillu, tak to snad ani jinak nejde. Společně s Blu letos vydali EP True & Livin. Pozornost zaslouží také deska A Long Red Hot Los Angeles Summer Night, kterou nahrál s producentem Oh No (Oh No je Madlibův mladší bratr) a která patří k nejlepším rapovým releasům rokům.

Earthgang
Dva kluky z Atlanty s obřími dredy byste dle původu mohli chtít zařadit do okruhu nové atlantské vlny v čele s Migos nebo Young Thugem. Opak je pravdou, oba mají blíže k dědictví Outkast nebo The Pharcyde. Už jen na základě těchto indicií lze očekávat živelnou show a invenci, kterou mají zmínění vepsanou v DNA. Earthgang jsou černý kůň festivalu. Nedávno se upsali labelu Dreamville, ale tipl bych si, že tím to všechno teprve začíná.

Mix Master Mike
V rozhovoru pro Full Moon zmínil Affro jako největší nesplněný promotérský sen Beastie Boys. Tohle je sice jen malá náplast, ale i to se počítá. Beastie Boys jej angažovali jako koncertního DJe především díky mimořádnými turntableovým skills, ostatně několik titulů DMC mluví za vše. Vinyly budou hořet.

Crimeapple + DJ Skizz
Pro všechny fanoušky valivých flow a rapperů z labelu Griselda nebo mladých pušek Eto nebo Mach-Hommy jde o jednoho z favoritů festivalu. Patřím mezi ně. Trend minimalistických beatů a hutných flow, tracků odřených na kost, ale o to hutnějších, je pro skalní rapové fanoušky nejzajímavější trend letošního roku.

Yugen Blakrok
Jižní Afrika nejsou jen Die Antwoord. Po dvojici Sedge Warbler, která se na Kempu ukázala několik let zpátky, se sice slehla zem (velká škoda), ale letos dorazí jiné jméno z jižního cípu Afriky. Yugen Blakrok se do širšího povědomí dostala účastí na soundtracku k filmu Black Panther, ale na radaru undergroundových fanoušků je už delší dobu. Trochu mystiky, důrazná dikce i ženský šarm dokázala Yugen Blakrok umně skloubit na letošní desce Anima Mysterium. Doporučuji nepropásnout.

Info

Hip Hop Kemp 2019
15. - 17. 8. 2019 Festivalpark, Hradec Králové

foto © Petra Jansová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Setkání v sadu - 6 is the magic number (Pelhřimovy 2019)

redakce 22.08.2019

Tradiční plkání o post-bratroorffovském antifestivalu. Tentokráte hodně o magii (místa).

Billie! Kuřecí! Eilish! Nugety!

redakce 21.08.2019

Billie vypálí největší hitovku hned zkraje, dívky ještě mladší než zpěvačka vřeští, až přehluší soundsystém – divím se, že zapomenou na breakdown v půlce písničky.

Všetky odtiene blata alebo Top 5 ArcTanGent 2019

redakce 21.08.2019

Najkrajšie na kompilácií Top 5 zo siedmeho ročníku festivalu je, že mená sa príliš neopakujú a headlineri sa do výberu dostávajú ojedinele.

Zrcadlo za éterickou mlhou (Drab Majesty)

redakce 20.08.2019

Každý mileniál hovící osmdesátkovým zvukům spojovaným s gotickou subkulturou musí být vděčný za jeho soudobou renesanci.

Hip Hop Kemp 2019: Trueschoolová orientace

redakce 19.08.2019

Ustálená dramaturgie generuje ustálená očekávání a něco, co lze označit jako programové bloky. Nejlepší koncert festivalu přitom můžete zažít kdykoli.

Dobrš bylo (Dobršská brána 2019)

redakce 19.08.2019

Moje předsevzetí bylo jasné: jet někam, kde jsem ještě nebyla. Ideálně na malý festival s netradičním line-upem, buď v horách nebo u vody. Výběr se tím dramaticky zúžil...

Sázky na (ne)jistotu aneb Top 5 Hip Hop Kemp 2019

redakce 18.08.2019

Přebíhal jsem od jedné stage ke druhé a za den stihl i deset koncertů. Při dotazu na nejlepších pět se každý dlouze zamyslel...

Petr Vrba (Minimaraton elektronické hudby - Ostravské dny): Stačí jen trocha otevřenosti a zápalu

redakce 18.08.2019

Jedna z nejvýraznějších postav tuzemské improvizační scény, která ji zároveň velkým krokem překračuje. Petr Vrba a jeho role v rámci Ostravských dnů. A nejen tam. Rozhovor.

Celistvý zvukový příběh Frontier Guards

redakce 17.08.2019

Prokomponované IDM melodie se tu místy nebojí jít do minimal techno smyček, vše přitom doplňují i industriální rytmy a ruchy.

Protokol: Aparde

redakce 16.08.2019

Na čem Aparde vyrostl, co ho formovalo jako dítě, jako teenagera? A kdy zamíří k nám, aby nebyl jako cool v plotě?