Články

Rapové degustační menu (Hip Hop Kemp 2019)

Rapové degustační menu (Hip Hop Kemp 2019)

Jakub Šíma | Články | 16.07.2019

Třetí víkend v srpnu mají všichni čeští, polští a z části také němečtí fanoušci hip hopu zaznačen v kalendáři již sedmnáct let v řadě. Třídenní přehlídka rapových koncertů, ale také breakdancového soupeření, umění graffiti writerů, skills zkušených DJs a jejich svižných prstů tancujících po vinylových kotoučích. A pokud byste se šli projít do stanového městečka, tak možná narazíte i na pár beatboxerů.

Při pohledu na lineup je zřejmé, že Affro se letos dramaturgicky nepouští do žádných experimentů a nejvíce prostoru dostala osvědčená jména severoamerické scény, doplněná několika talenty, undergroundovým podhoubím a zásadními postavami lokální scény. Co to přesně znamená?

Tech N9ne
Self made man, workoholik, člověk s ohromnou životní energií, který dokázal z nuly vybudovat nejen vlastní kariéru, ale také label Strange Music s úctyhodným plotem albových zářezů. Když se zde poprvé a zatím naposledy mihl v roce 2012, tak jsem v raportu napsal: „Pauza mezi jednotlivými tracky nebyla nikdy delší než pár sekund, žádné řečičky a lidové mudrosloví, ale pořádný nářez na jeden zátah. Svou super rychlou flow ukázal v plné kráse a slova lítala vzduchem po desítkách.“ A jinak to nebude ani tentokrát.

Blu & Exile
Rapper Blu a producent Exile patří ke stálicím západního pobřeží. Exile umí kouzlit na MPC, což rád předvádí také na živo, ale domácí krb má obložený vinyly a samplerem. Když mezi své vzory řadíte Madliba a J Dillu, tak to snad ani jinak nejde. Společně s Blu letos vydali EP True & Livin. Pozornost zaslouží také deska A Long Red Hot Los Angeles Summer Night, kterou nahrál s producentem Oh No (Oh No je Madlibův mladší bratr) a která patří k nejlepším rapovým releasům rokům.

Earthgang
Dva kluky z Atlanty s obřími dredy byste dle původu mohli chtít zařadit do okruhu nové atlantské vlny v čele s Migos nebo Young Thugem. Opak je pravdou, oba mají blíže k dědictví Outkast nebo The Pharcyde. Už jen na základě těchto indicií lze očekávat živelnou show a invenci, kterou mají zmínění vepsanou v DNA. Earthgang jsou černý kůň festivalu. Nedávno se upsali labelu Dreamville, ale tipl bych si, že tím to všechno teprve začíná.

Mix Master Mike
V rozhovoru pro Full Moon zmínil Affro jako největší nesplněný promotérský sen Beastie Boys. Tohle je sice jen malá náplast, ale i to se počítá. Beastie Boys jej angažovali jako koncertního DJe především díky mimořádnými turntableovým skills, ostatně několik titulů DMC mluví za vše. Vinyly budou hořet.

Crimeapple + DJ Skizz
Pro všechny fanoušky valivých flow a rapperů z labelu Griselda nebo mladých pušek Eto nebo Mach-Hommy jde o jednoho z favoritů festivalu. Patřím mezi ně. Trend minimalistických beatů a hutných flow, tracků odřených na kost, ale o to hutnějších, je pro skalní rapové fanoušky nejzajímavější trend letošního roku.

Yugen Blakrok
Jižní Afrika nejsou jen Die Antwoord. Po dvojici Sedge Warbler, která se na Kempu ukázala několik let zpátky, se sice slehla zem (velká škoda), ale letos dorazí jiné jméno z jižního cípu Afriky. Yugen Blakrok se do širšího povědomí dostala účastí na soundtracku k filmu Black Panther, ale na radaru undergroundových fanoušků je už delší dobu. Trochu mystiky, důrazná dikce i ženský šarm dokázala Yugen Blakrok umně skloubit na letošní desce Anima Mysterium. Doporučuji nepropásnout.

Info

Hip Hop Kemp 2019
15. - 17. 8. 2019 Festivalpark, Hradec Králové

foto © Petra Jansová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Minulost v 16mm, současnost v Brně (Brno 16)

redakce 19.10.2019

Jak jsem se kdysi rozhodovala podle programu, dnes je pro mě důležitější celková atmosféra a socializační aspekt. Brněnská šestnáctka.

Thorsten Quaeschning (Tangerine Dream): Máme plány pro nejrůznější myslitelné situace

redakce 18.10.2019

Thorsten Quaeschning se ocitl v pozici vedoucího skupiny, kterou nezakládal; vznikla deset let před jeho narozením a nezůstal v ní žádný z původních členů. Rozhovor, koncert záhy.

Síla představivosti (Laura Mvula)

redakce 17.10.2019

Všem jistě utkvělo její konstatování, že s orchestrem měli před koncertem jen jednu společnou zkoušku, což přirovnala k tomu, mít první sex a hned po něm dítě.

Staré vs. zastaralé: The Mystery of Bulgarian Voices ft. Lisa Gerrard

redakce 17.10.2019

S bohorovným úsměvem Buddhy a pompou Marie Antoinetty sice působila všelijak, její vokální charisma ale konečně dalo setu jasný charakter.

10 +1 = Ryan Davis (State Champion, Tropical Trash)

redakce 17.10.2019

Vydává převážně lokální interprety, ale paleta je to velice pestrá: od intimního popu, přes folk, math-rock, elektroniku až po progresivní noise rock.

Vstupní prohlídka: Sunset Sons (uk/aus)

redakce 16.10.2019

Singl Heroes od britsko-australských indie rockerů Sunset Sons si odbyl ostře sledovanou premiéru v Beats1 show rádiové persony jménem Zane Lowe. Kde se vzali, kdo to je?

Může Superman uzdravit naši planetu?

redakce 16.10.2019

Objevily se stíny, které konečně dodaly Supermanovi plasticitu, a zájem o něj mezi čtenáři znovu ožil.

Preview: Danielle de Picciotto

redakce 15.10.2019

Některé milníky její kariéry nabízíme níže, hlavně ale zveme na koncert, který bude výjimečný také tím, že zde vůbec poprvé vystoupí frontmani pražských Kill the Dandies! coby DJské duo.

Tančení Krakovem aneb Top 5 Unsound 2019

redakce 15.10.2019

Polský festival Unsound, soustředící se na progresivní elektronickou hudbu s nejrůznějšími přesahy, má celosvětové renomé a fanoušci se na něj opravdu sjíždějí z různých koutů planety.

10 + 1 = David Tichý (Manon meurt, Chief Bromden)

redakce 15.10.2019

K zasněnosti a mnohovrstevnatosti tvorby Manon meurt přidává David Tichý vlastní autorský vklad. Vyzobat deset a jednu zásadní píseň? Na prvním místě je fanouškovství.