Články / Recenze

Recept na Blue Hawaii a dream pop

Recept na Blue Hawaii a dream pop

Zelenej | Články / Recenze | 14.08.2013

Blue Hawaii je modrý koktejl, původem z Waikiki, namíchaný speciálně tak, aby vynikla modrá barva Curacaa. Potřebujeme: světlý rum 2 cl, Curacao Blue 2 cl, kokosový krém 2 cl a ananasový džus. Vše smícháme a přidáme kostky ledu.

Podobně lze popsat i tvorbu Raphaelle Standell-Preston a Agora aka Alexandera Cowana, jinak též montrealských Blue Hawaii. I kdyby už nic jiného, dokáží skvěle vystihnout slovy, o co jim jde. Nemyslím jen pojmenování samotné formace, ale i jejich nového alba Untogether. To, že většinu tracků tvořili odloučeni, je možná důvod, proč mě jejich poslech nenásilně odřízne od světa. Zrovna to poslední, co bych potřebovala. Přiznávám se ale, že se nebráním.

Jednoduché beaty, nasamplovaný popový zpěv jemné květinky, kdy písně znějí jako remixy. Zpátky v roce 2010, kdy Blue Hawaii začínali nahrávat své první album a vyložili karty s Blooming Summer. Deskou zvukově založenou na stejném principu jako Untogether. Ačkoliv šlo o zajímavou elektroniku cáklou popíkem, s novinkou se Raphaelle a Agor neposunuli, spíše potemněli. Ne že by Untogether bylo přelomovým nebo novátorským albem, takové nápady už tu byly a jsou, nejvíce se nabízí kolegyně Grimes, která vydává stejně jako Blue Hawaii pod střechou Arbutus. Ovšem Untogether (a částečně i Blooming Summer) nikdy nedojde entuziasmu, kterému se Grimes nebrání. Místo toho si drží svou vážnou, osamělou a melancholickou tvář, jakkoliv by se „grimesociace“ dala krájet.

Sedím na balkóně, čas zpomalí a západ slunce trvá 40 minut 30 sekund. Plnými doušky jako soundtrack vstřebávám Follow, skladbu, kterou vše začíná. Klidná melodie a dream pop v nejlepším smyslu slova. Krása některých kousků dolehne až po několikátém poslechu, jenomže jak to jednou přijde, už to nejde vzít zpět. Try to Be je nejvíce „při vědomí“ a vybrnkávací kytarou také stojí stylově na okraji alba. Zároveň se ale jemně samplované skřeky Raphaelle vrývají do mozkových závitů a jen těžko si můžu následující hodinu zpívat něco jiného. In Two a In Two 2 jsou dvojčata rozdělená po porodu, která ke konci dorostou až k IDM. Siera Lift zas najíždí na tvrdší notu, ocelové zvuky dokazují, že jeden z dua má koule, což kromě Claire Boucher (Grimes) asociuje i manchesterského producenta schovaného za značkou Holy Other. Asi je to spojením všech prvků, ale Untogether nejvíce docením v klidu a samotě.

Blue Hawaii jsem, tuším, nikdy nepila. Když už koktejl, tak High Society nebo White Russian. Ale když už dream pop, jedině Blue Hawaii.

Info

Blue Hawaii – Untogether (Arbutus Records, 2013)
www.bluehawaii.bandcamp.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace