Články / Recenze

RecFrag a elektronický underground

RecFrag a elektronický underground

Richard Kutěj | Články / Recenze | 25.11.2016

Běloruská hudební scéna nepatří mezi nejznámější, o to více jde-li o tamní elektronický underground. Jak ale známo, hledačství bratislavského labelu Aliens Production nekončí na slovenských hranicích a jedna z podzimních novinek je tak i album Recovered Fragments běloruského producenta Dimitryho Nikolaenka, který tvoří pod názvem RecFrag.

Průkopník běloruského ambientu a IDM nenabízí žádnou revoluci žánrů. Nejde ale ani o kopírku žánrových veličin, ačkoli je jimi poučen a proškolen. Sympaticky působí snaha neznít překombinovaně, nekoná se únavné opakování nápadů a zbytečná délka jednotlivých skladeb. Úvodní melancholický track Mecrury Arrows si vystačí s tříminutovou stopáží, i to stačí. Pro Recovered Fragments je typická práce se základní melodií, melancholická nálada, typický elektronický chlad. Ruku v ruce s tím jdou těkavé glitche, zvuky a rytmy rozprostřené kolem. Nejsilnější místa? Výborně gradující song Membrane (Recovered), táhlý Phosphorus Hall, oslava ambientní náladotvornosti a toho, jak styl dokáže posluchače unést do světa zvuků, které dávají zapomenout na vše kolem. Největším hitem a nakopnutím je Temeraire. Nejtvrdší song desky používá i EBM postupy a hodně mu pomáhá i zpěv hostujícího vokalisty Taeliha. To s sebou nese i moment překvapení a částečnou změnu nálady, okamžiky, které by prospěly celému albu.


RecFrag je mladý tvůrce a Recovered Fragments je jeho druhým dlouhohrajícím počinem. Dimitry Nikolaenko je v mezích žánru šikovný, umí vytvořit zajímavou nosnou melodii, daří se i práce s atmosférou. Album by ale posunula větší odvaha k ponorům, prozkoumávání a prohlubování prostorů a nálad jednotlivých tracků. A že se RecFrag nemusí bát tvořit ani údernější a tvrdší muziku dokazuje zmíněný track Temeraire.

Být originální a nový je dnes složité, ale elektronika dává svým tvůrcům velké možnosti, aby posluchače vtáhli dovnitř hudebního děje, tu ho nechali „dusit“ atmosférou a jindy ho zase „nakopli“ nečekanou energií. RecFrag to částečně dokázal, zatím ale ne vše dotáhl do kýženého cíle. Talent by tu byl.

Info

RecFrag - Recovered Fragmnents (Aliens Production, 2016)
www.soundcloud.com/recfrag

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Co (ne)stačí na dobrý román aneb Muž bez jazyka

Valentýna Žišková 08.01.2022

Herec a spisovatel Matěj Dadák se po svém knižním debutu Horowitz, nominovaném na Magnesii literu, vrátil po jedenácti letech s románem Muž bez jazyka.

Dveře k sobě samému (The Red Pears)

Veronika Tichá 07.01.2022

Začínali na střední v malých klubech a na podomácku pořádaných akcích, loni už hráli po USA se známými indie kapelami jako Wild Nothing a Beach Fossils.

Science fiction pro náročnější (Příběhy vašeho života Teda Chianga)

3DDI3 28.12.2021

Je osvěžující nahlížet filozofické problémy jinou než západní optikou, Chiang, i když Američan, se dívá na témata netradičně, „východně“ a jde více do hloubky.

Staré balady, nové fantazie (Duo Ruut)

Adéla Polka 27.12.2021

Dvojhlasy, které se místy dál dělí na další a další hlasy, připomínají tajuplné ozvěny z neobjevených severských lesů.

Dvě mysli spojené v jednu (Bratři)

Tomáš Hladký 25.12.2021

Oproti předešlé tvorbě, která byla orientována popověji, je deska Two Minds temnější.

Co se ti v noci zdálo? (Mess Esque)

Jiří Přivřel 24.12.2021

Mick Turner z Dirty Three nezahálí a se zpěvačkou Helen Franzmannovou letos vydal dvě desky. Zasněte se!

Michael Mayo kreslí zvukové obrazy

Karolina Veselá 19.12.2021

Zlomovým bodem se pro něj stalo přestěhování se do New Yorku, spřátelení se s lidmi z LGBTQ+ komunity a potřeba tvořit autenticky.

Zima, jaro, prvoroj (Franzie)

David Stoklas 16.12.2021

Superego Kid už není, je tu Franzie. Žánrové klubíčko z několika druhů vláken, co snoubí dohromady prvky postrocku, ambientu a math rocku.

Třetí rozměr aneb Štěstí jistě přijde

Valentýna Žišková 11.12.2021

Šťastná hledá zdroj své tvorby v těch nejběžnějších situacích, ve kterých se snaží objevovat na první pohled skryté napětí – například v rozhovoru dcery a matky.

Ventolin dospívá, ale pořád si hraje

Tomáš Hladký 10.12.2021

Tvůrce lehce bizarních, ale populárních hitů jako Disco Science nebo Sovy se ve své tvorbě nenápadně posunul.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace