Články / Recenze

Redefining Heavy: The Psyke Project

Redefining Heavy: The Psyke Project

waghiss666 | Články / Recenze | 29.05.2013

Ze slovního spojení „hudební projekt“ mám vředy. Proč má někdo sakra potřebu takhle pojmenovávat opravdovou kapelu o pěti lidech (žádný pseudonym pro mačkání čudlů a elektronickou one-man show libovolného žánru), chápat nemusím, ani nepotřebuju. Zpětně zjišťuju, že dánský kvintet The Psyke Project hraje už přes deset let a nahrál 3 alba + 1 EP, my si ale dali první rande u splitu s As We Fight z roku, v němž si Oscara odnáší britsky sprostý film o vladařově vadě řeči a Tepláky oceňuje Akademie Populární Hudby cenou nejvyšší.

Na rozdíl od minula jsem u letošní nahrávky musel dát víc druhých šancí. Řešení nemá až tak zubaté ostří: lehnout si pod Guillotine s úplňkem v zádech i v podvědomí. Vazbení kytary s aparátem slouží jako koncertní entrée odpradávna a nemusí jít nutně o hardcore. Tady mi to málem utrhlo hlavu. Zvuk jako by se nahrával na šrot, ovšem producent Jacob Bredah má všechno tam, kde chce. Praská to, hučí to, bolí to. Parádně! Tempo se od minula znatelně snížilo na pomalé, případně ještě pomalejší (častěji), pravidlo poruší až sedmá moshovačka Ghost Fight, což je jediná skladba, v níž se neujal mikrofonu frontman Martin, který jinak připomíná dánskou variaci na Jakea Bannona. Obalu by logo Deathwish Inc. jistě slušelo, třeba příště. Žánrové rozkročení ovšem odpovídá: post-metal, sludge, black metal, noise, hardcore…

Úplně novou škatuli pak potřebuje čtvrtá stopa pojmenovaná Partisan. Kytara nastaví nižší otáčky, bum a pak… Tady nastává největší prohra ve snaze popsat to peklo, co následuje. Partisan je TAK ZLÁ, jak jen to ještě může znamenat kompliment. Syrovost, bolest, temnota, špína, a to všechno se valí pomalu, že to snad pomaleji ani nejde. Nabízí se srovnání s Neurózou a hned následující věc na ni nechá vzpomenout pochodem vchod lačné tlamě plné bolestivě studených rampouchů, co se při každém skousnutí tříští na kousky, až to trhá uši. Tremollo. Zmíněná sypačka. A zase zvolníme, což může být i na škodu, pokud nejste opravdu masochista schopný utopit se v asfaltu. Ano, tohle je právě to album, které vyžaduje vinyl a mělo štěstí, že se za kolaborace pěti labelů dočkalo. When Man Became God, masakr sluchovodu a mysli jde do finále. Ale až po výměně zbraně, vrah si jen potřebuje oddychnout a nabrousit rezavou čepel. Nádech nad hladinou, kopanec do čela a jste v tom zase. Utéct zpod gilotiny je snazší. Tohle album nedoporučuju!

Info

The Psyke Project – Guillotine (Bloated Veins/Black Lake/Braincrushing/Swarm of Nails/Molestin, 2013)
www.thepsykeproject.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Za minulostí (Iggy Pop)

Riikka Hajman 01.03.2023

Album by se dalo vnímat jako shrnutí Popova života a kariéry: některé songy připomínají The Stooges, ale jsou tu i zvukové experimenty typické pro jeho pozdní období.

Roadtrip – protančená cesta k popu (Calin & Viktor Sheen)

Patrik Kratochvíl 23.02.2023

Roadtrip měl predispozice být rapovou deskou roku, nakonec z toho ale vyšla „jen“ lehce nadprůměrná kolekce hitovek, které se hodí do playlistů, ale nenabízí nic navíc.

Jako v románu (Cermaque)

Magdalena Fendrychová 17.02.2023

Navzdory řečenému je celé album prodchnuté nadějí, skrze upřímně vyprávěné příběhy skýtá pohled do vlastních srdcí.

Melancholie neporazitelného (Superman: V každé roční době)

Martin Šinkovský 12.02.2023

Hřmotný, oplácaný, v obličeji se mu odráží nevyzrálost mladíka přicházejícího z vidlákova do velkoměsta. Superman.

Urči – ověř – rozšiřuj (Jsme Bellingcat)

prof. Neutrino 09.02.2023

Po zániku investigativního serveru WikiLeaks se zdálo, že přišli bojovníci za svobodu informací o svůj hlavní zdroj. V roce 2014 ale vznikla investigativní platforma „občanské novinařiny“ Bellingcat.

Držme se za ruce (Marjari)

Natálie Dvořáková 07.02.2023

Deska Hey Girl je definicí hořkosladkosti – v jednotlivých písních prožíváme s autorkou bolest, zklamání, strach, ale i obyčejné radosti a velké oslavy.

Humor na prvním místě (Queef Jerky)

Martin Šmíd 02.02.2023

Pod nánosem infantilního humoru se skrývá melodická schopnost a talent.

Být součástí něčeho většího (Babylon)

Julie Šafová 01.02.2023

Navzdory slabé dějové lince nechybí Babylonu technická preciznost ani živelná energie, která snímek žene kupředu.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Když jsi šťastná ty, jsem šťastná i já.“ (Rosalía)

Michal Pařízek 24.01.2023

Třetí album je jedním z klíčových archetypů showbizu, pověstným gordickým uzlem, milníkem, který ne každý dokáže jednoduše a správně překročit.

Popové vize podle Mount Kimbie

Richard Kutěj 18.01.2023

Mount Kimbie nedělají revoluci. Zůstávají ale sví, současní a ano, post.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace