Články / Reporty

Reportáž psaná na zahrádce (Big Business + Děti deště)

Reportáž psaná na zahrádce (Big Business + Děti deště)

Lukáš Grygar | Články / Reporty | 24.10.2019

Jak je to někdy jednoduché. Sejde se místo, kapely, lidi. Vidět plnou Klubovnu byla radost, zkalená jen pozdním příchodem. Policejní hodina znamenala, že jsem dorazil, když Děti deště balili cajky. V duchu novinářské cti tedy alespoň zpovídám náhodné vzorky z publika, jak jim to hrálo:

„Hodili se.“ (pan Jenda)
„Valili to pěkně.“ (pan Pavel)
„Líbilo se mi, že přestože měli pivo v ruce, nepadali z pódia.“ (anonym)
„Peťo, co mám říct?“ (paní Zuzana)
„They really heated the place up!“ (pan Jared)

Do rozhicované Klubovny nastoupily hvězdy večera bez jakýchkoli cavyků. A znovu připomenuli, že basa muziku nemusí jen tvrdit, basa ji může lít do betonu. Jared Warren tu svou mezi songy pečlivě ladil, ale mně spíš přišlo, že plní míchačku. S tou pak od bicích točil Jaredův věrný souputník Coady Willis, i když mu kit pod rukama zněl především jako kaskadérsky kontrolovaný pád ze schodů. Společně decimovali žánry, pod kterými najdete Big Business v kartotékách hudební kritiky: termíny jako stoner a sludge nepostihují, jak to celé umí být, i díky zpěvu, srdceryvné. Když koncert zavírali dvojhlasně s Horses z předposlední desky Command Your Weather, bylo mi jasné, že následující den nebudu poslouchat nic jiného – a že to z desky najednou nebude vůbec stačit.

Klubovna na to nevypadá, ale umí tam výborný zvuk, který šel Warrenovi s Willisem naproti. Dovedl bych si to představit i hlasitěji, ale to za mě mluví čirá nezodpovědnost a taky rozmlsanost z těch několika akustických vln, co v nejpodladěnějších momentech setu prošly sálem a málem rozšířily zorničky i démonovi na gobelínu za pódiem. Zároveň jsem znovu zalitoval, že mi utekli Děti, kterým nedávno vyšla výborná deska ... v bytě nad řekou. „Small business“, chtěli se na dejvický večer překřtít, ale kdo by jim to věřil?

Že Big Business zvládají tak mohutný zvuk ve dvou, to je k nevíře pořád. Warrenův pedalboard napovídá mnohé, nicméně výsledek je pořád blíž magii než pozemským parametrům. Jak je to někdy jednoduché? „Jsme na nule,“ hodnotí vyprodaný koncert nejmenovaná promotérka. Venku na zahrádce dostávám líznout z vyjedeného pekáče od cateringu a odcházím do noci s vědomím, že není byznys jako business.

Info

Big Business (us) + Děti deště
23. 10. 2019 Dejvická Klubovna, Praha

foto © Honza walda Valík

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jazz přede dveřmi filharmonie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 17.10.2021

Jazz Goes to Town rád prošlapává nové cesty. Otázka je, jestli je to cesta objevitelská, nebo jde jen o slepou uličku v dalším vývoji přehlídky.

Zničit a přetvořit (Jazz Goes to Town 2021)

Jiří Vladimír Matýsek 16.10.2021

Další dva festivalové dny daly divákům zabrat. Dramaturgie se tentokrát pustila do poněkud náročných vod – což ale není nikterak špatně.

Progrese a tradice (Jazz Goes to Town 2021)

Jiří Vladimír Matýsek 14.10.2021

Podstatnou změnou byl dominantní syntezátor a také černý humor, který se odrážel v názvech skladeb i groteskní hudbě. Proklatě dobré a nesmírně intenzivní...

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace