Články / Profily

Retro Jokers vytahují trumfy z rukávu

Retro Jokers vytahují trumfy z rukávu

Anna Pleslová | Články / Profily | 14.02.2014

Říká se, že když má někdo talent, tak ho dříve či později někdo určitě ocení a dostane se mu odměny. Zdá se, že spravedlnost opravdu existuje, protože mladé ostravské kapele Retro Jokers to teď docela šlape.

Dali se dohromady před čtyřmi roky, kdy se spojili členové skupin Strange Generation a Ground a v únoru 2012 pokřtili první EP The Elevator. Do deníčků si ale zapíšou spíš datum 14. 9. 2012, kdy vyhráli celorepublikovou soutěž kapel RGM Mercedes Benz Live Space a s tím spojenou finanční částku. Naštěstí si chlapci nekoupili nový Mercedes, ale využili ji k natočení debutového alba, za kterým stojí kus práce.

Deska Lonely Runners Soul se nese v garage-rock'n'rollovém stylu. Našlápnutím a neutuchajícím tempem by se dala hudba přirovnat k The Subways, Foo Fighters nebo The Hives, i když ti jsou žánrově trochu jinde, ale víte, co myslím. Kluci z Ostravy tíhnou i k bluesovým prvkům a tím spadají k americkým Black Keys nebo Black Angels, tenhle druh muziky u nás chybí. Taková ta čistota, syrovost a potlačovaná surovost, táhlé teskné kytary doplněné kovovým zpěvem. Něco, kde je opravdu cítit atmosféra. Ještě to chce více vrásek na čele, vypitých whisky a vykouřených cigaret, nechat si narůst plnovous a fanynkám se začnou rosit zátylky. Už to zpopularizoval nefalšovaný vousáč Václav Havelka s Please The Trees, ale to je málo. Proto díky za Retro Jokers, kteří nezpívají o tom, jak se ztrácí, nebo se nepokouší být rádoby světovou "indie" kytarovkou.

Rozmanitá kapela míchá garage rock'n'roll i s elektronikou, harmoniková píseň Boo 50-55 nás zase zavede do francouzského cirkusu a Lonely Runner's Soul začíná jak western pod Morriconeho taktovkou. Kluci mají smysl pro napětí a epičnost, se kterou se v české hudbě zbytečně šetří, což je poznat už z intra s těžkým klavírem. Nic světoborně originálního, alespoň to ale není unylé.

Deska vyšla minulý rok v říjnu a právě teď Retro Jokers jedou tour po republice a zavítají i do Polska. Jsou právě tím typem kapely, na kterou si rádi zajdete zapařit, protože máte jistotu, že se vrátíte se sbírkou podrážkových otisků na vašich teniskách. Nebo kdekoliv jinde.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Slast digitálního purismu (Raster((Noton))

Karel Veselý 21.09.2021

Jedno z nejdůležitějších vydavatelství pro experimentální elektroniku posledního čtvrtstoletí oslaví své narozeniny na letošním festivalu Lunchmeat.

Liraz aneb retropop s příčinou

Jiří Moravčík 12.07.2021

Zatímco v izraelském seriálu Tehran hraje zpěvačka Liraz Charhi agentku Mossadu, na pop-rockovém albu Zan dokazuje, jak napínavé může být tajné natáčení s íránskými hudebníky.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Co je to dneska videoklip? (Na vlastní oči: David Kořínek)

Karel Veselý 07.01.2021

David Kořínek (Rafani) současnou hudbu sleduje se stejným zájmem jako umění a to mu dává šanci oba světy, které se v mnohém ovlivňují, zodpovědně srovnávat.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Z okraje společnosti do kulturního kánonu (Grime)

Jakub Šíma 07.01.2021

Prošel cestu, na které dokázal dát hlas lidem z okraje společnosti, aktivizoval je a nabídnul vzory, s kterými se mohli ztotožnit. Grime.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Buď řeznickej pes (Michael's Uncle)

mxm 06.01.2021

Někdy v jednadevadesátém kdosi zazvonil za dveřmi v paneláku uprostřed hornického sídliště... Maxim týrá paměť v rubrice Kult. Michael’s Uncle.

Full Moon Stage 2021: The Membranes

redakce 06.12.2020

Comebacky jsou módou i prokletím posledních let. Jeden takový budeme mít na Full Moon stage na Colours. A bude to nejvíc.

Full Moon Stage 2021: The Sweet Release Of Death

redakce 05.12.2020

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2021: Lonker See

redakce 04.12.2020

Lonker See si zakládají na neustálém překvapování posluchačů i sama sebe, své dobrodružné kompozice staví na improvizovaných základech. Vyzkoušíme na nadcházející Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: I Like Trains

redakce 03.12.2020

Neúnavný taneční beat a angažované a buřičské texty, to je čtvrtá kapela naší Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: Repetitor

redakce 02.12.2020

Radost z hluku. Srbská formace Repetitor představuje to nejlepší z bělehradské alternativní rockové scény.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace