Články / Profily/retro

Retro Jokers vytahují trumfy z rukávu

Retro Jokers vytahují trumfy z rukávu

Anna Pleslová | Články / Profily/retro | 14.02.2014

Říká se, že když má někdo talent, tak ho dříve či později někdo určitě ocení a dostane se mu odměny. Zdá se, že spravedlnost opravdu existuje, protože mladé ostravské kapele Retro Jokers to teď docela šlape.

Dali se dohromady před čtyřmi roky, kdy se spojili členové skupin Strange Generation a Ground a v únoru 2012 pokřtili první EP The Elevator. Do deníčků si ale zapíšou spíš datum 14. 9. 2012, kdy vyhráli celorepublikovou soutěž kapel RGM Mercedes Benz Live Space a s tím spojenou finanční částku. Naštěstí si chlapci nekoupili nový Mercedes, ale využili ji k natočení debutového alba, za kterým stojí kus práce.

Deska Lonely Runners Soul se nese v garage-rock'n'rollovém stylu. Našlápnutím a neutuchajícím tempem by se dala hudba přirovnat k The Subways, Foo Fighters nebo The Hives, i když ti jsou žánrově trochu jinde, ale víte, co myslím. Kluci z Ostravy tíhnou i k bluesovým prvkům a tím spadají k americkým Black Keys nebo Black Angels, tenhle druh muziky u nás chybí. Taková ta čistota, syrovost a potlačovaná surovost, táhlé teskné kytary doplněné kovovým zpěvem. Něco, kde je opravdu cítit atmosféra. Ještě to chce více vrásek na čele, vypitých whisky a vykouřených cigaret, nechat si narůst plnovous a fanynkám se začnou rosit zátylky. Už to zpopularizoval nefalšovaný vousáč Václav Havelka s Please The Trees, ale to je málo. Proto díky za Retro Jokers, kteří nezpívají o tom, jak se ztrácí, nebo se nepokouší být rádoby světovou "indie" kytarovkou.

Rozmanitá kapela míchá garage rock'n'roll i s elektronikou, harmoniková píseň Boo 50-55 nás zase zavede do francouzského cirkusu a Lonely Runner's Soul začíná jak western pod Morriconeho taktovkou. Kluci mají smysl pro napětí a epičnost, se kterou se v české hudbě zbytečně šetří, což je poznat už z intra s těžkým klavírem. Nic světoborně originálního, alespoň to ale není unylé.

Deska vyšla minulý rok v říjnu a právě teď Retro Jokers jedou tour po republice a zavítají i do Polska. Jsou právě tím typem kapely, na kterou si rádi zajdete zapařit, protože máte jistotu, že se vrátíte se sbírkou podrážkových otisků na vašich teniskách. Nebo kdekoliv jinde.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.