Články / Recenze

Revoluce se nekoná, ale - The Horrors

Jiří Fiedler | Články / Recenze | 01.10.2014

Debutový Strange House a černá emo image, zahrnující delší vlasy s patkou, upnuté džíny na vychrtlých nožkách a silný nádech horror punku, to je minulost. Zůstaly jen ty nepříliš silné končetiny. S Primary Colours se totiž pětka z britského Southend-on-Sea vydala cestou radikálního řezu a následného zdokonalování nového zvuku, který lze popsat jako indie-space-dream-pop-rock s vlivy shoegaze a rané psychedelie. Od roku 2005 měl také zpěvák s napůl palestinskými kořeny Faris Badwan čas vyleštit své hlasivky od manického psycho-vřískotu a spolu s nově nabytým sebevědomím na Luminous slyšíme přímo sametově jemný hlas, který Faris může konečně právem považovat za originální.

Trvá skoro tři minuty, než se úvodní Chasing Shadows rozjede, a když to rozbalí, je jasné, že byla stvořena pro zahajování živých vystoupení. Je to typický zvuk Horrors, mixující shoegaze a novoromantický synthpop. First Day of Spring se může zdát až monotónní a je jasné, že Horrors za vás nebudou dělat všechno. Tady musíte být aktivním posluchačem a nacházet drobné detaily, které dokazují, že práce na materiálu zabrala více než rok v nahrávacím studiu. Další So Now You Know má repetitivní punc německých Kraftwerk s nádechem raných Simple Minds. In and Out of Sight má zas nejblíže k tomu být ukázkovým pop songem, ale tam, kde očekáváte, že přijde našlapaný refrén, všechno padá a ztrácí se ve fosforeskujícím oparu pychedelie. Jealous Sun dopadá téměř jako ono tuny vážící slunce a připomíná hledání správné cesty na Primary Colours. S Falling Star se věci dají do pohybu a zkreslené kytary přidávají drive disco-kokainovému bzučení, které místy připomíná stavy vzbouřeného žaludku. I See You není nejsilnější skladbou a může se zdát jako nudná vycpávka, ale naživo bude mít jiný rozměr. A Change Your Mind je skoro jako staromódní balady z padesátek. My and Yours je asi nejméně zapamatovatelným momentem nahrávky, Sleepwalk připravuje půdu pro mocné vyvrcholení s „kašmírovskými“ bicími, které ale samozřejmě nikdy nepřijde.

Luminous lze popsat jako pop s notnou dávkou tanečních linek a zkreslených kytar s připraveným slide válečkem na prsteníku. The Horrors ovládli vytyčený směr a dotáhli k dokonalosti svůj zvuk a vizi. Druhá revoluce se nekoná, ale krok vpřed to svým způsobem znamená. Čtvrtá deska je výstřelem světlice k nebi, která dává světu vědět, že chuligáni dospěli a časy neučesaného garážového punku jsou nadobro pryč.

Info

The Horrors – Luminous (XL Recordings, 2014)
www.thehorrors.co.uk

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace