Články / Recenze

Revoluce se nekoná, ale - The Horrors

Jiří Fiedler | Články / Recenze | 01.10.2014

Debutový Strange House a černá emo image, zahrnující delší vlasy s patkou, upnuté džíny na vychrtlých nožkách a silný nádech horror punku, to je minulost. Zůstaly jen ty nepříliš silné končetiny. S Primary Colours se totiž pětka z britského Southend-on-Sea vydala cestou radikálního řezu a následného zdokonalování nového zvuku, který lze popsat jako indie-space-dream-pop-rock s vlivy shoegaze a rané psychedelie. Od roku 2005 měl také zpěvák s napůl palestinskými kořeny Faris Badwan čas vyleštit své hlasivky od manického psycho-vřískotu a spolu s nově nabytým sebevědomím na Luminous slyšíme přímo sametově jemný hlas, který Faris může konečně právem považovat za originální.

Trvá skoro tři minuty, než se úvodní Chasing Shadows rozjede, a když to rozbalí, je jasné, že byla stvořena pro zahajování živých vystoupení. Je to typický zvuk Horrors, mixující shoegaze a novoromantický synthpop. First Day of Spring se může zdát až monotónní a je jasné, že Horrors za vás nebudou dělat všechno. Tady musíte být aktivním posluchačem a nacházet drobné detaily, které dokazují, že práce na materiálu zabrala více než rok v nahrávacím studiu. Další So Now You Know má repetitivní punc německých Kraftwerk s nádechem raných Simple Minds. In and Out of Sight má zas nejblíže k tomu být ukázkovým pop songem, ale tam, kde očekáváte, že přijde našlapaný refrén, všechno padá a ztrácí se ve fosforeskujícím oparu pychedelie. Jealous Sun dopadá téměř jako ono tuny vážící slunce a připomíná hledání správné cesty na Primary Colours. S Falling Star se věci dají do pohybu a zkreslené kytary přidávají drive disco-kokainovému bzučení, které místy připomíná stavy vzbouřeného žaludku. I See You není nejsilnější skladbou a může se zdát jako nudná vycpávka, ale naživo bude mít jiný rozměr. A Change Your Mind je skoro jako staromódní balady z padesátek. My and Yours je asi nejméně zapamatovatelným momentem nahrávky, Sleepwalk připravuje půdu pro mocné vyvrcholení s „kašmírovskými“ bicími, které ale samozřejmě nikdy nepřijde.

Luminous lze popsat jako pop s notnou dávkou tanečních linek a zkreslených kytar s připraveným slide válečkem na prsteníku. The Horrors ovládli vytyčený směr a dotáhli k dokonalosti svůj zvuk a vizi. Druhá revoluce se nekoná, ale krok vpřed to svým způsobem znamená. Čtvrtá deska je výstřelem světlice k nebi, která dává světu vědět, že chuligáni dospěli a časy neučesaného garážového punku jsou nadobro pryč.

Info

The Horrors – Luminous (XL Recordings, 2014)
www.thehorrors.co.uk

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Temná ladění chladná i uhrančivá (Dark Tunes from Czech and Slovak Caves Vol II)

Dantez 20.05.2021

Pokračování Dark Tunes from Czech and Slovak Caves vybírá hudební projekty napříč žánry, produkčním umem i skladatalskými ostruhami.

Leonard Cohen v novom šate (First Aid Kit)

Mimi Filova 17.05.2021

V kategórii „tribute“ albumov patrí medzi tie kvalitnejšie – sestry sú skutočnými connoisseurs Cohenovej tvorby, a je to poznať.

Vedle mne jste všichni jenom básníci (Topinka vs. Rimbaud)

Valentýna Žišková 14.05.2021

Kniha představuje pozoruhodný případ díky své opoře v dobových textech a dokumentech i explicitně osobnímu a emocionálnímu pohledu na Rimabaudovu osobu.

Hledači věčné krásy (Kittchen)

Jiří Přivřel 13.05.2021

Kittchen se po šesti letech prodýchal k nové desce. Po čase stráveném ve vícehlavé smečce Zvíře jménem Podzim zase sólo.

Pornoučitelka a děti jako vězňové svých rodičů

Viktor Palák 13.05.2021

Smolný pich těží z pandemického období, během kterého byl natočen, nabízí ale víc než jen odraz neuróz, které tahle doba způsobila.

Morbidně zábavní, pochmurní, živější než kdy jindy (Arab Strap)

Veronika Jastrzembská 10.05.2021

Živá, surová, místy až hmatatelná hudba, doplněná o klávesy, smyčce a dechové nástroje připomíná soundtrack k reálnému, ovšem poněkud ponurému životu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace