Články / Recenze

Roadtrip – protančená cesta k popu (Calin & Viktor Sheen)

Roadtrip – protančená cesta k popu (Calin & Viktor Sheen)

Patrik Kratochvíl | Články / Recenze | 23.02.2023

Calina a Viktora Sheena, dva nejposlouchanější české rappery, pojí zahraniční původ (z Moldavska, resp. z Kazachstánu) a snaha odlišovat se od zbytku rapového mainstreamu („trapující“ Yzomandias nebo drill jihlavské skupiny 58G) popovějším zvukem a zvolenými tématy. Dává tedy smysl, že se dvě velká jména dala dohromady a tuto spolupráci na podzim završí koncertem v pražské O2 areně. Dokáže ale album Roadtrip dostát vysokým ambicím tohoto komba?

Deska je soudržná díky jasně stanoveným tématům jako popularita, kariérní strasti, stereotypy rapové subkultury nebo mezilidské vztahy. Jen se s nimi nepracuje promyšleněji, u některých tracků se nedá zbavit pocitu, že jsou vlastně o tom stejném, jen to říkají trošku jinak (např. vztahovky Safír a Limonáda). Další problém je, že Calin s Sheenem pouze kloužou po povrchu, což je dáno kvalitou textů. Ty trpí přílišnou jednoduchostí (otřepané fráze jako „modré oči jako kdybych koukal do safíru“) a rezignováním na oceňovaný trademark obou rapperů, jako je zdůraznění osobní roviny dodávající trackům větší míru upřímnosti. Texty působí až moc obecně, vágně a vykalkulovaně, je těžké se na ně napojit, hlubší vyznění schází.


Tam, kde jednoduchost textům škodí, hudbě zase přidává. Za ní stojí hlavně brněnští producenti Bloodflow a D.Kop, kteří produkují na českou scénu velmi svébytný a funkční zvuk, sázející na hitový potenciál. Tracky nejsou zahlcené zbytečnými finesami, jsou spíš komornější a staví na nenápadných, ale silných melodiích, prostě dělají na rapových základech dobře vystavěný pop. Deska přirozeně střídá dravost (Dívej) se zasněnými polohami (Double Time), z nichž přeskakuje do chytlavých tanečních rytmů (Safír, Cikády). Tento zdánlivě nesourodý mix se naštěstí nerozpadá, naopak zdůrazňuje schopnosti obou rapperů, tedy že Sheenovi jde více klasické rapování, kdežto Calinovi zase zpěv.

Roadtrip je ve finále takovým kočkopsem. Na jednu stranu je to díky chytlavé hudbě zábavná deska, na druhou stranu i přes svou tematickou sevřenost nepřináší nic nového. Calin se Sheenem rapují o vydělávání peněz, závisti, tvrdé práci a o tom, jak se odlišují, což zvládli výrazně líp ve své dosavadní tvorbě. Roadtrip měl predispozice být rapovou deskou roku, nakonec z toho ale vyšla „jen“ lehce nadprůměrná kolekce hitovek, které se hodí do playlistů, ale nenabízí nic navíc.

Info

Calin & Viktor Sheen – Roadtrip (Mike Roft, 2023)
deska na Spotify

foto © Radim Zbořil

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zlato i emoce (Holy Moly & The Crackers)

Eva Karpilovská 01.06.2023

Nechybí vroucí pocity lásky, která je možná jen zlozvykem (Bad Habit) nebo vzdor těla vlnícího se jako řeka (Like a River) a s řekami se zas vracíme k plynutí, cestám,…

Síla odhodlání (Katedrála)

Jaroslav Lajner 12.05.2023

Mnozí zástupci mužského pokolení instinktivně prahnou po něčem, co by dlouhodobě odkazovalo k jejich pozemskému bytí.

Půvabná dvojverší (Fievel Is Glauque)

Martin Šmíd 11.05.2023

Následně se skupina vydala na turné s ostřílenými veterány Stereolab, kteří si Fievel Is Glaque vyhlídli po úspěchu zmíněné kompilace. Co dál?

Pozitivní, úzkostlivá Biig Piig

Natálie Dvořáková 10.05.2023

Během uplynulých šesti let vydala několik EP a singlů a pokaždé přišla s novým zvukem. Aktuální mixtape není výjimkou.

Žabák s bouchačkou (Shoulders of Giants)

3DDI3 07.05.2023

Herní zápletka je poměrně jednoduchá – bít padouchy hlava nehlava. O hudbu k vesmírnému dobrodružství se postaral český skladatel a producent Floex.

Povzbudivá melancholie Gorillaz

Julie Scholzová 29.04.2023

Deska staví na kontrastech, většina skladeb je upbeatová, zpívá se v nich ale o manipulaci, smutku, osamělosti nebo riziku sociálních sítí, moderních trendů.

Dva proti všem (The Last of Us)

Jaroslav Lajner 13.04.2023

Seriál nepříjemně překvapí i častým výskytem logických lapsů, které pramení především z nevěrohodného, místy dokonce nesmyslného chování postav.

Skok do vody (Colony House)

Josef Kaňka 09.04.2023

Když se člověku podaří rozluštit nebo alespoň logicky interpretovat název alba, je velmi pravděpodobné, že snáz pochopí i jeho obsah.

V síti archaických dogmat (Svatý pavouk)

Jaroslav Lajner 02.04.2023

Portrét sériového vraha prostitutek, který své zrůdné činy koná ve jménu „svaté války proti dekadenci“.

Pojďme dál (Paramore)

Viktorie Motlochová 30.03.2023

Jakkoliv nemůžeme Paramore upřít hudební vyzrálost, nové album This Is Why je matoucí jak hudebně, tak rozháraným sdělením.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace