Články / Reporty

Rock for People: žánrová rozmanitost a politická angažovanost

Rock for People: žánrová rozmanitost a politická angažovanost

Jakub Béreš | Články / Reporty | 06.07.2016

Poslední festivalový den nabídl nejrozmanitější večerní program. Fanoušci kytarových formací, kterým nestačili dva dny plné rocku, dostali poslední dávku tvrdých riffů a moshpitů během podvečera. Anti-flag totiž střídali Enter Shikari. Tyto formace k nám jezdí velmi často, takže sázka na jistotu, kterou fanoušci vždy přijmou s nadšením. To stejné platí i pro The 1975, jejichž tvorba sklouzává k popu, na který slyší především ženské publikum, přesto si zachovávají tvář rozevlátých rockerů.

Žijeme v době, kdy charizmatičtí interpreti, jakým je i Saul Williams, nepotřebují za zády kapelu, ale vystačí si s MacBookem a promyšlenou prezentací. Básník, zpěvák, rapper, herec ale především člověk, kterému není lhostejný svět, ve kterém žije… Globální problémy jako sociální nerovnost, genderová diskriminace, nástrahy globalizace nebo snadno napadnutelné systémy - stručný výčet toho, s čím se vypořádává na své únorové konceptuální desce MartyrLoserKing. Naživo k ní přidává i projekci/koláž, která vedle sloganů nabízí i symbolické obrazce ze zemí třetího světa. Úchvatná byla i umělcova dikce a prezentace textů, když z úderného rapu přecházel k melodickým refrénům, velkou část koncertu pak strávil přímo mezi lidmi. Tančit, a přitom brečet, smíšené pocity a husí kůže nejlépe vystihnou atmosféru ve stanu. Diváci si dokonce vydupali extra báseň navíc, po které Williams sestoupil ze stage a šel si s nimi povídat.

Koncert CHVRCHES byl ideální bezstarostnou hodinkou, kterou si každý návštěvník zasloužil. Pozornost poutala především excentrická zpěvačka Lauren Mayberry. Žvýkačkový syntpop zabavil, ale hlavním bodem festivalu byl koncert Massive Attack, který odpověděl na otázku, jestli tuhle kapelu v roce 2016 ještě potřebujeme. Tedy otázku, která rezonovala napříč recenzemi na jejich aktuální EP Ritual Spirit.

fotogalerii z poslední dne hledejte zde

Ano, takovou kapelu potřebujeme, hlavně pak kvůli jejímu společenskému přínosu. Koncertu kralovala vizuální show, jejíž nápisy byly částečně přeloženy i do češtiny a která byla připomenutím základních lidských hodnot, které je potřeba neustále vyzdvihovat. Zvláštní nádech prezentace dostala i ve světle nedávného brexitu, proti kterému se Massive Attack už několikrát hlasitě vymezili. Nejsilnější byl však obraz ženy s šátkem a českým nápisem „Jsme v tom spolu“. Nečekané bylo přizvání Young Fathers, tedy skupiny, v jejíž tvorbě rezonují podobná témata. Mimo společnou skladbu z letošního EP zazněly i tři další, mezi kterými nejvíce vynikla Old Rock N Roll s refrénem opakujícím název jejich poslední desky - White Men Is Black Men Too.

Kdo neměl dost rapu, mohl festival uzavřít spolu s Astronautalisem, jehož vystoupení patřilo k těm nejenergičtějším a dost možná i nejvtipnějším, když během setu postupně selhaly domluvy s osvětlovačem, který na opakovaný pokyn „Chci tady mít větší tmu!“ zhasl všechna světla ve stanu. Astronautalis pak sestoupil mezi lidi a vyšvihl pár kousků přímo mezi nimi…

Poslední den akce dokázal, že Rock for People není jenom žánrově vyhraněný festival, ale že dokáže zaujmout různorodé hudebními fanoušky.

Info

Rock for People
5. 7. 2016 Festivalpark, Hradec Králové

foto © Tomáš Valda

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Metronome ještě nemá vybudovanou tradici

Zdeněk Němec 29.06.2022

Nick Cave & The Bad Seeds, Beck a Underworld coby headlineři letošního Metronomu zabodovali. Co ostatní, co všechno ostatní?

Order of Sonic Chaos: projektivní hra ve sklepě

Minka Dočkalová 26.06.2022

Když vstupujete do sklepní části Husy na provázku, kde se nachází scéna brněnského performativního pole Terén, můžete si být jisti, že vždy budete svědky něčeho...

Noc nikdy neutekla tak rychle (Mišmaš)

Veronika Miksová, cyril kosak 26.06.2022

Jsme doma, nebo venku? Jak se dívat na vývoj festivalu Mišmaš a jak na karpatské výhledy? O potocích lásky, dobrý lidech a dětech coby nadějích.

Slunovrat po dvaatřiceti letech s Crime & the City Solution

Václav Adam 24.06.2022

Současná inkarnace Crime & The City Solution sice neoplývá tak zvučnými jmény, jako když jednu dobu téměř stínovali sestavu The Bad Seeds, ale úterní koncert byl velmi přesvědčivý.

Hvězdy, rituály a splněná přání aneb Respect Festival 2022

Akana 23.06.2022

Letos už se ale fantazie týmu kolem Borka Holečka mohla opět rozletět všemi směry. Díky tomu si návštěvníci mohli vychutnat tradiční geograficky i žánrově pestrý hudební mix.

Mesiášský komplex, nuda k uzoufání i Prince-zna (Tempelholf Sounds 2022)

Vojta Chmelík 22.06.2022

Po první díle přinášíme pokračování reportáže z berlínského festivalu Tempelhof Sounds. Muse, The Strokes, Anna Calvi a mnozí další. Včetně spálené kůže.

Právě teď žiju dobrý život: Dům kultury a naděje v HaDivadle

Minka Dočkalová 21.06.2022

Zkuste si vybavit jediný okamžik svého života. Vzpomeňte si a znovu prožijte pocit, kdy jste si v duchu řekli: ano, teď žiju opravdu dobrý život...

Přivykání na tmu i asociační hra (Trojvernisáž v Galerii TIC)

Minka Dočkalová 16.06.2022

V Galerii mladých ožívá snově surrealistické mojo, o patro výše implicitně stalkerský polodokumentární film a vedle, v Galerii u Dobrého pastýře je možné zažít dotyk postapokalyptického světa.

Rozinkové bombardéry, pražská šunka a bílé i černé kněžky (Tempelhof Sounds 2022)

Vojta Chmelík 14.06.2022

Když byl loni ohlášen nový festival s headlinery Muse a The Strokes na letišti Tempelhof, poskočil jsem radostí. A rovnou schytal od okolí pár jízlivých narážek.

Pěsti vzduchem (Dälek)

Lukáš Grygar 09.06.2022

Chvěje se sál, drnčí jeho železný interiér, mám cukání spustit něco jako pogo, ale dopadlo by to těmi pěstmi.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace