Články / Recenze

Rock’n‘roll může mít pořád koule (Metz)

Rock’n‘roll může mít pořád koule (Metz)

waghiss666 | Články / Recenze | 09.12.2020

OHODNOŤTE DESKU

Sedím ob stěnu od vršovického hřbitova a marně se snažím natáhnout struny na baskytaru. Po dvou letech. Nezvukotěsná místnost. Bohužel. Hned vedle se banda fotrů, pracovní název Luděk Sobota and the Revivals (soudě dle hlasových dispozic zpěváka), donekonečna pokouší sehrát závěrečných pár vteřin coveru rockʼnʼrollové klasiky Hound Dog. Už dlouho mě nenapadlo nalepit cejch zbytečné kapely. Sleduju po oku ladičku, otáčím ladícím kolíkem, pozvolna přitahuju. Další pokus číslo nekonečno sesynchronizovat dva primitivní bubenické údery se dvěma triviálními kytarovými tóny. Chvilka nepozornosti. Napětí pod rukama. Přitahuju. Zase vedle, zase mimo tempo. Cosi ve mně cukne. Ta-dam! Bubeník předběhl. Zase? Kurva, zase?! Přetáhnu. Tupé CVAK najednou protne místnost, přehluší všechen ten zbytečný zvuk a prasklá, čerstvě natažená struna mi proletí prstem. Utřu krev do kalhot. Snažím se přetočit potenciometry volume a gain za limit, tam kam mě už zesilovač nepustí. Přehlušit tu mrdku odvedle. Za oknem chladno a v uších Atlas Vending.
You ain’t no friend of miiineee!
Ta-dam!

Kanada vládne! A na scéně, kterou řvou kytary, to tak bylo, co mi začaly přestávat fungovat uši. Mekka hokeje zrodila Cancer Bats, Alexisonfire nebo Propagandhi, aby padla ta pro scénu zásadnější jména z poslední dekády. A z hlavního města do Toronta se urvali Metz, trio nerdů nahuleného noise rocku. Tradičně jsem si k nim hledal cestu déle, byť důvěra legendárního labelu Sub Pop mohla napovědět, ale až třetím albem si mě získali. Jsou zkrátka desky, kterým gramofonová přenoska sluší víc než ostatním a nemůžete je poslouchat jinak, než strašně nahlas! Atlas Vending je TA DESKA! Nahrávaná v Providence pod dohledem Bena Greenberga (kytarista Uniform a spoluproducent poslední desky Algiers) začíná pozvolna, aby záhy rozkopla dveře a vymlátila všechny okenní tabule široko daleko. Metz se možná nepouští do neprobádaných hlubin, jenom šlechtí to, co jim jde nejlépe. Každá skladba není míň, než totální hymna! Burácivá rytmika, protivné kytarové kvílení a mezi vším tím bordelem a závějemi špinavého sněhu vykukují refrény jako od rockových velikánů. Nápěv z Hail Taxi si přímo říká o to, aby ho v garáži předělal Dave Grohl, a myslím to jako ten nejuctivější kompliment. Mezi klasické rockové kapely se Metz asi nikdy neprocpou, alespoň dokazují, že rock’n‘roll může mít v roce 2020 pořád koule. Skáču na booster a nechám si basovými decibely rozklepat kolena. Třeba se těm vořežprutům odvedle rozcuchá přehazovačka.

Info

Metz – Atlas Vending (Sub Pop, 2020)
Bandcamp kapely

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Němá tajemství (Tomáše Mašína)

Shaqualyck 14.09.2023

Zejména díky hereckým výkonům a výborně napsaným dialogům se dlouho daří vyprávět výsostně lidský příběh o ztrátě falešných iluzí.

Ženská perspektiva tvůrčího ega (Euforie)

Barbora Klempířová 27.08.2023

Fiktivní životopis provází protichůdné pocity Plathové z toxického manželství, které nedokáže opustit.

Na čom záleží (Berlin Manson)

Maxim Mičúch 18.08.2023

Nikto nie je v bezpečí – ostatné kapely, ľudia vlastniaci iPhony, samotný Berlin Manson. Máme však dôvod niečo zmeniť?

Smířit se s nezměnitelným (Amber Arcades)

Veronika Jastrzembská 16.08.2023

První skladba Diamond Road nekompromisně poutá pozornost, když náladou připomíná kosmickou verzi Mazzy Star...

Čtrnáct těžkých kamenů ze dna (Jany Vébrové)

Magdalena Fendrychová 10.08.2023

O písničkářce se v hudebních kruzích mluví jako o nástupkyni Radůzy a takové přízvisko nutně přináší velká očekávání.

Bitva o kostičky (Tetris)

Andrea Kubová 30.07.2023

Příběh o skládání kostiček odehrávající se v období studené války, který je založen na skutečné události, započal v 80. letech minulého století v Sovětském svazu.

Chtít stokilovej chain (P/\ST)

Jaroslav Myšák 26.07.2023

Kde je domácí rapová scéna ve svých sděleních jalová, tam před čtyřmi lety pražské alt rapové duo P/\ST kontrovalo debutem Expedice do vnitrobloku. Kam se posunulo?

Dvě tváře temnoty (Nāv & Lūt)

Jiří V. Matýsek 02.07.2023

Jihočeské formace Nāv a Lūt spojuje nejen geografická blízkost, přátelství a tři písmena v názvu. Pojítkem je i svojské pojetí toho, jak přistupují ke svým žánrům.

Strženi vírem (Swans)

Kryštof Kočtář 23.06.2023

The Beggar se ovšem neutápí v temných vlnách. Ačkoli skladba Michael Is Done může textově vystrašit, její oslavné vyústění povznáší.

Zlato i emoce (Holy Moly & The Crackers)

Eva Karpilovská 01.06.2023

Nechybí vroucí pocity lásky, která je možná jen zlozvykem (Bad Habit) nebo vzdor těla vlnícího se jako řeka (Like a River) a s řekami se zas vracíme k plynutí, cestám,…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace