Články / Recenze

Rock’n‘roll může mít pořád koule (Metz)

Rock’n‘roll může mít pořád koule (Metz)

waghiss666 | Články / Recenze | 09.12.2020

OHODNOŤTE DESKU

Sedím ob stěnu od vršovického hřbitova a marně se snažím natáhnout struny na baskytaru. Po dvou letech. Nezvukotěsná místnost. Bohužel. Hned vedle se banda fotrů, pracovní název Luděk Sobota and the Revivals (soudě dle hlasových dispozic zpěváka), donekonečna pokouší sehrát závěrečných pár vteřin coveru rockʼnʼrollové klasiky Hound Dog. Už dlouho mě nenapadlo nalepit cejch zbytečné kapely. Sleduju po oku ladičku, otáčím ladícím kolíkem, pozvolna přitahuju. Další pokus číslo nekonečno sesynchronizovat dva primitivní bubenické údery se dvěma triviálními kytarovými tóny. Chvilka nepozornosti. Napětí pod rukama. Přitahuju. Zase vedle, zase mimo tempo. Cosi ve mně cukne. Ta-dam! Bubeník předběhl. Zase? Kurva, zase?! Přetáhnu. Tupé CVAK najednou protne místnost, přehluší všechen ten zbytečný zvuk a prasklá, čerstvě natažená struna mi proletí prstem. Utřu krev do kalhot. Snažím se přetočit potenciometry volume a gain za limit, tam kam mě už zesilovač nepustí. Přehlušit tu mrdku odvedle. Za oknem chladno a v uších Atlas Vending.
You ain’t no friend of miiineee!
Ta-dam!

Kanada vládne! A na scéně, kterou řvou kytary, to tak bylo, co mi začaly přestávat fungovat uši. Mekka hokeje zrodila Cancer Bats, Alexisonfire nebo Propagandhi, aby padla ta pro scénu zásadnější jména z poslední dekády. A z hlavního města do Toronta se urvali Metz, trio nerdů nahuleného noise rocku. Tradičně jsem si k nim hledal cestu déle, byť důvěra legendárního labelu Sub Pop mohla napovědět, ale až třetím albem si mě získali. Jsou zkrátka desky, kterým gramofonová přenoska sluší víc než ostatním a nemůžete je poslouchat jinak, než strašně nahlas! Atlas Vending je TA DESKA! Nahrávaná v Providence pod dohledem Bena Greenberga (kytarista Uniform a spoluproducent poslední desky Algiers) začíná pozvolna, aby záhy rozkopla dveře a vymlátila všechny okenní tabule široko daleko. Metz se možná nepouští do neprobádaných hlubin, jenom šlechtí to, co jim jde nejlépe. Každá skladba není míň, než totální hymna! Burácivá rytmika, protivné kytarové kvílení a mezi vším tím bordelem a závějemi špinavého sněhu vykukují refrény jako od rockových velikánů. Nápěv z Hail Taxi si přímo říká o to, aby ho v garáži předělal Dave Grohl, a myslím to jako ten nejuctivější kompliment. Mezi klasické rockové kapely se Metz asi nikdy neprocpou, alespoň dokazují, že rock’n‘roll může mít v roce 2020 pořád koule. Skáču na booster a nechám si basovými decibely rozklepat kolena. Třeba se těm vořežprutům odvedle rozcuchá přehazovačka.

Info

Metz – Atlas Vending (Sub Pop, 2020)
Bandcamp kapely

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Poslouchejte pomalu (Sně Beaty Hlavenkové)

Jiří Vladimír Matýsek 27.02.2021

Najít v domácí hudbě posledních několika let titul, který by byl básnicky evokativnější nežli Sně Beaty Hlavenkové, je zatraceně obtížné.

Zpátky do budoucnosti (Priest)

Filip Rabenseifner 23.02.2021

Rubino nedosahuje pěveckých kvalit svého předchůdce Äsberga, který je klasicky školený operní zpěvák, což se podepsalo na zpracování vokálů.

Hlasitěji, prosím (Tindersticks)

Jiří Přivřel 22.02.2021

Nové album Distractions je plné zkoušení, hledání, osahávání a nakonec i úspěšného nalézání. Nechybí ani ohlédnutí zpět.

Ve starém baráku Hidden Orchestra (Creaks Soundtrack)

Jakub Koumar 20.02.2021

V jednom starém stavení se odehrává příběh poslední hry brněnského herního studia Amanita Design – Creaks.

Psychicky chorých nemožno ignorovať (Výnimoční)

Bibiána Hajdanyová 18.02.2021

Francúzski tvorcovia Olivier Nakache a Eric Toledano sa preslávili spoluprácou na Nedotknuteľných). Tentokrát sa ponorili do života združenia, ktoré sa zaoberá ťažkým autizmom.

Jen to nejvybranější zboží (Van Morrison)

Akana 13.02.2021

A i když Morrison později litoval, že album částečně poskládal z materiálu ne už nejčerstvějšího, skladatelsky tady opět nabízí jen to nejvybranější zboží.

Posvátný jazz v definitivní podobě

Jiří Vladimír Matýsek 12.02.2021

Missa Jazz je dynamická a strhující nahrávka, která šlape v rytmu jazzových synkop, ale zároveň nabízí dost na oko vážných, kontemplativních pasáží.

Hranice krásy a kýče (Sébastien Tellier)

Adéla Polka 04.02.2021

Tellier vkládá důležitost do banalit, a naopak vážné věci mnohdy odkrývá jakoby náhodou. Myšlenky moc nerozvádí, nechává je viset ve vzduchu.

Slastné hodiny unášení pochmurnou náladou (Corona Lantern)

Tomáš Kouřil 02.02.2021

Čeští metalisté Corona Lantern svou nahrávkou Certa Omnibus Hora dokážou, že se vám s lucernou začnou asociovat věci úplně jiné věci než pohádky.

Za hranice lidské duše (Moonspotter)

Tomáš Kouřil 26.01.2021

Sci-fi fanouškovi trvá, než se vrátí do reality. Moonspotter to udělal a dovedl přitom spojit ohromný talent pro komponování elektronické hudby s místy dosti osobní výpovědí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace