Články

Rogue´s Gallery aneb praví a leví piráti

Rogue´s Gallery aneb praví a leví piráti

Michal Pařízek | Články | 21.12.2013

Jeden z nejmilejších vedlejších efektů úspěchu Pirátů z Karibiku se vrací. Původní dvojalbum Rogue’s Gallery dalo v roce 2006 dohromady těžko uvěřitelnou sestavu interpretů, kteří si s chutí a od srdce zazpívali pirátské odrhovačky a irské lidovky. Hvězdy první kategorie, indie naděje a kultovní jména kočíroval producent Hal Willner, který tuhle lákavou ideu živil dalších šest let a trpělivě sbíral nahrávky k dalšímu pokračování. Některá jména se s chutí vrátila, některé písničky také, ale hlavně se opakuje vysoká kvalita kolekce. Kompilační alba tohoto typu sice téměř nutně musí obsahovat nějakou vatu, tady je jí přes obrovskou porci třiceti šesti skladeb na ploše téměř dvou a půl hodiny opravdu minimum. Zahrál si tu i samotný Jack Sparrow, který doprovází na kytaru Patti Smith ve skladbě The Mermaid, z temného záhrobí mořských vlků pak povstal i Frank Zappa, který se svými Mothers of Invention přednesl tradicionál Wedding Dress Song/Handsome Cabin Boy.

Z nováčků je skvělá například Shilpa Ray, která za spolubručení Nicka Cavea dává bezostyšnou Pirate Jenny a je to jedna z nejlepších verzí téhle notorické odrhovačky vůbec. Boduje i Macy Gray v reggae verzi Off to Sea Once More a dvojice otrlých žokejů plných bourbonu (Tom Waits a Keith Richards), skřehotajících známou Shenandoah, by se lekla i posádka kapitána Barbossy. Pravým pirátem je také Michael Gira, jehož Whisky Johnny je dokonalou miniaturou, která působí tak vesele, že se u nahrávání možná dokonce usmíval. Zklamáním jsou oba zářezy Iggyho Popa, velmi dobře se naopak uvedl Dr. John a výtečný je Marc Almond, který dává čistou lidovku Ship in Distress, nebo Chuck E. Weiss v morytátu za odešlé přátele Anthem for Old Souls. Jeho skřípavé „farewell“ zní v hlavě ještě hodně dlouho po doznění skladby. Tyhle odrhovačky mají něco do sebe. V jednom zátahu se to poslouchat sice moc nedá, ale svoje perly si tu najde každý. Tak vzhůru na palubu, dálky volají...

Info

Various Artists: Son of Rogues Gallery: Pirate Ballads, Sea Songs & Chanteys (ANTI Records, 2013)

http://www.anti.com/releases/son-rogues-gallery-pirate-ballads-sea-songs-chanteys

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr na doma: Jistoty a návraty

Michal Pařízek 28.03.2020

Velkou výhodou nuceného pobytu doma a zvlášť o víkendech je skutečnost, že můžete pít víno už odpoledne, třeba v kanclu na balkóně.

Živelný zápisník na doma: Oslava pomalosti a zastavení

Libor Staněk 28.03.2020

Domov je – jak se často říká – naším prvním vesmírem, je skutečným kosmem. Kosmem ve všech významech slova, píše francouzský filozof Gaston Bachelard.

Šejkr na doma: Francouzská edice

Michal Pařízek 27.03.2020

Poslední hřebíček: „Ochranný svaz autorský vyplatil jednorázovou finanční pomoc skladatelům a textařům. Výše vyplacené částky není známá, stejně jako o jaké umělce jde“.

Na fesťák s rouškou?

Adéla Polka 27.03.2020

Jet v létě na festival s rouškami? Žádný problém, stejně s nimi brzy srosteme.

Šejkr na doma: Milujte svého prodejce

Michal Pařízek 26.03.2020

Ministr kultury nám včera v rozhovoru pro Aktuálně de facto zrušil všechny letní festivaly se zahraniční účastí, ještě že je situace tak dynamická, že to může být nakonec jinak.

Track týdne: Bicep – Atlas

Kateřina Cumin 26.03.2020

Nakonec jsem sáhla po jiném ostrovním jménu, které je na scéně déle a které si taky maluje, kolik toho ještě letos neobrazí.

Hudební vaření na doma: Country

Sabina Coufalová 26.03.2020

Další díl hudebního vaření s příchutí lesa, dálek a kytary u táboráku.

Šejkr na doma: Jak ukrást realitu

Michal Pařízek 25.03.2020

Fascinovaně jsem sledoval včerejší debatu v Událostech komentářích, jejíž tématem byl právní základ možnosti sledování pohybu občanů pomocí mobilních telefonů a kreditních karet.

RapRadar VIII: Limity koronavirové kreativity

Jakub Šíma 25.03.2020

Dneska to nebude o domácí výrobě roušek. Raději se podíváme, kdo vede v soutěži o nejzbytečnější reakci na jediné téma posledních dnů a následujících týdnů, koronavirus.

10 + 1 = Beata Hlavenková

redakce 25.03.2020

Sestavila jsem jedenáctku skladeb ne úplně z toho, co mám nejradši, ale z toho, co mě napadalo v dané chvíli, z věcí, které lezly na povrch bez ladu a skladu...