Články

Rogue´s Gallery aneb praví a leví piráti

Rogue´s Gallery aneb praví a leví piráti

Michal Pařízek | Články | 21.12.2013

Jeden z nejmilejších vedlejších efektů úspěchu Pirátů z Karibiku se vrací. Původní dvojalbum Rogue’s Gallery dalo v roce 2006 dohromady těžko uvěřitelnou sestavu interpretů, kteří si s chutí a od srdce zazpívali pirátské odrhovačky a irské lidovky. Hvězdy první kategorie, indie naděje a kultovní jména kočíroval producent Hal Willner, který tuhle lákavou ideu živil dalších šest let a trpělivě sbíral nahrávky k dalšímu pokračování. Některá jména se s chutí vrátila, některé písničky také, ale hlavně se opakuje vysoká kvalita kolekce. Kompilační alba tohoto typu sice téměř nutně musí obsahovat nějakou vatu, tady je jí přes obrovskou porci třiceti šesti skladeb na ploše téměř dvou a půl hodiny opravdu minimum. Zahrál si tu i samotný Jack Sparrow, který doprovází na kytaru Patti Smith ve skladbě The Mermaid, z temného záhrobí mořských vlků pak povstal i Frank Zappa, který se svými Mothers of Invention přednesl tradicionál Wedding Dress Song/Handsome Cabin Boy.

Z nováčků je skvělá například Shilpa Ray, která za spolubručení Nicka Cavea dává bezostyšnou Pirate Jenny a je to jedna z nejlepších verzí téhle notorické odrhovačky vůbec. Boduje i Macy Gray v reggae verzi Off to Sea Once More a dvojice otrlých žokejů plných bourbonu (Tom Waits a Keith Richards), skřehotajících známou Shenandoah, by se lekla i posádka kapitána Barbossy. Pravým pirátem je také Michael Gira, jehož Whisky Johnny je dokonalou miniaturou, která působí tak vesele, že se u nahrávání možná dokonce usmíval. Zklamáním jsou oba zářezy Iggyho Popa, velmi dobře se naopak uvedl Dr. John a výtečný je Marc Almond, který dává čistou lidovku Ship in Distress, nebo Chuck E. Weiss v morytátu za odešlé přátele Anthem for Old Souls. Jeho skřípavé „farewell“ zní v hlavě ještě hodně dlouho po doznění skladby. Tyhle odrhovačky mají něco do sebe. V jednom zátahu se to poslouchat sice moc nedá, ale svoje perly si tu najde každý. Tak vzhůru na palubu, dálky volají...

Info

Various Artists: Son of Rogues Gallery: Pirate Ballads, Sea Songs & Chanteys (ANTI Records, 2013)

http://www.anti.com/releases/son-rogues-gallery-pirate-ballads-sea-songs-chanteys

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Spodky, esa, polské trumfy (Nowa Muzyka 2021)

Radka Bednarzová 03.08.2021

Jako z jiného světa působí sportovní hala Spodek ve tvaru disku, těžko uvěřit tomu, že brutalistní budova oslavila padesát let. Na co se tančilo, kde byl chill?

Milan Tesař (Radio Proglas): Naslouchat a reagovat

Michal Pařízek 02.08.2021

Centrum world music v Brně? Může být. S Milanem Tesařem o nové scéně Maratonu hudby, důležitosti hudebních cen i pozitivním efektu covidu na rádio.

Nekonečný štrůdl v káznici aneb Ein Strudel und Nekonečno

Minka Dočkalová 01.08.2021

Inscenace je plná matematických pouček, filosofických otázek i slovních hříček, vizuálně je dotvářena jednotlivými ingrediencemi vídeňského štrůdlu. Meeting Brno.

Doma je doma (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat domů)

3DDI3 01.08.2021

Odedávna se mělo se za to, že právě to udělalo z nicky a šikanovaného nerda pozoruhodného člověka. Opak je pravdou.

10 + 1 = Dano Šoltis

redakce 31.07.2021

Dana Šoltise můžete vidět na našem oblíbeném festivalu Dobršská brána, na němž vystoupí ve slovensko-polském projektu MaBaSo.

Šejkr #58: Naši lidi

Michal Pařízek 30.07.2021

Když říkám, že k dobrému festivalu ani moc koncertů nepotřebuju, tak to myslím úplně vážně. Dobře, je to trochu zhůvěřilost, uznávám, ale přesto sázím víc na...

Štěstí neznamená mnoho mušlí (Vivat Vila!)

Lucia Banáková, Veronika Miksová 29.07.2021

Spolek Živá vila se snaží zachránit funkcionalistickou Kralovu vilu před demolicí a nadto pořádá festival Vivat Vila. Jaké to bylo?

Anketa – festivalová, díl 2.: „Hrajeme s tím, co máme.“

redakce 29.07.2021

Oslovili jsme pořadatele několika festivalů a ptali se na to, jak přípravy probíhají a proč na jejich akce jezdit. Odpovědi jsou stejnou měrou zajímavé jako překvapivé, posuďte sami.

Urbex s hudbou (Pop Messe)

Veronika Jastrzembská 28.07.2021

Je jedna hodina odpoledne, ve vzduchu se líně povaluje závan léta, na obloze pálí polední sluce.

Zahradní slavnost aneb Vivat Vila

redakce 28.07.2021

Jaké vzpomínky si odnáší (nejen) Full Moon crew z festivalu Vivat vila? Slzičky pro Edova syna a další dojmy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace