Články / Rozhovory

Romek Hanzlík (Eurotrialog): Nejraději mám festivaly, co se nikam necpou

Romek Hanzlík (Eurotrialog): Nejraději mám festivaly, co se nikam necpou

redakce | Články / Rozhovory | 17.08.2017

Eurotrialog dává jako jeden z mála festivalů prostor nekomerční – nemainstreamové hudbě, vyhledává nové zajímavé talenty, dává jim prostor vedle zavedenějších hudebních jmen a samozřejmostí je i spolupráce se všemi věkovými kategoriemi účastníků. Jako spolek se sídlem ve městě Mikulov se aktivně angažuje při organizování různých regionálních a mezinárodních hudebních festivalů. Na otázky odpovídal Romek Hanzlík.

Jakou pozici zastáváš na festivalu a jako ho vidíš v průběhu času, jaký byl a jaký je teď?
Festival jsem si před dvaceti lety vymyslel, takže si sám tvořím program a dramaturgii a snažím se uvádět zejména českou nezávislou scénu, vždy doplněno o slovenské a rakouské kapely. Ze směru uvádět nepopulární, čili nekomerční hudbu neuhýbám.


Eurotrialog asi není coby festival „přenositelný“...
Zázemí jsme našli v mikulovském amfiteátru a řada lidí sem ráda jezdí i kvůli kouzlu města, které působí na emoce návštěvníků. Je tam krásně a je to kraj dobrého vína. Neumím si představit jiné místo. Už jenom název Eurotrialog odkazuje k tomu, aby se festival konal v blízkosti česko-rakousko-slovenských hranic.

Bude letošní ročník něčím zvláštní?
My často uvádíme kapely, které jinde neuvidíte a letos se hodně obracíme k undergroundu. To vyplynulo z nápadu udělat sobotní scénu ve stanu jako Guerilla stage, kde se představí kapely ze stejnojmenného vydavatelství. Taky se těšíme na projekt Petr a Lucie. Kubo Ursiny našel v pozůstalosti svého otce Deža Ursinyho připravený materiál, který se nikdy nerealizoval, takže jej Kubo společně s Dorotou Nvotovou v premiéře obnovili a zahrají v Mikulově.

Kolik očekáváte lidí a jste na tom závislí?
Každý festival potřebuje diváky. My naštěstí nesledujeme žádná komerční hlediska, takže k nám nejezdí velké davy, amfiteátr je prostorný, místa dost, nikdo vás neušlape. A diváci to oceňují, cítí se u nás jako doma. Vládne příjemná vstřícná atmosféra.

Jak se díváš na tuzemské festivaly, jejich úroveň, nabídku a celkovou tvář? Není jich moc?
Smysluplné přežijí, zbytečné zaniknou. Přesto je Česko festivalová velmoc. Pro lidi to je dobré, každý má možnost najít si to svoje. Nejraději mám festivaly, které se nikam necpou, neshání za každou cenu nějakou star a drží si svůj ksicht. Mám rád třeba Boskovice, Litoměřický kořen, Vlčkovice. Festival nepopulární hudby Eurotrialog Mikulov je tu pro všechny ty, které zajímá dobrá nekomerční hudba.

Info

Festival nepopulární hudby Eurotrialog Mikulov 2017
25. – 26. 8. 2017
Mikulov
www.eurotrialog.cz
www.facebook.com/events/1083246945095696

foto © Karel Šuster

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

VickiKristinaBarcelona: Milujeme blešáky

Adéla Polka 17.09.2021

Skupina jako by se svým vzezřením přenášely při vystoupení do trochu jiné doby. Třicátá léta, New York, špinavé pajzly, vajgly a chlast. A Tom Waits.

Peter „Ryby“ Rybár: Pravý underground je charita

Richard Kutěj 07.09.2021

Jak funguje slovenský undergroundový label, kterému se daří držet krok se světem, jak vypadaly devadesátky na dark elektronické scéně? Nejen o tom je tento rozhovor.

Tomm Prochazka (Dirty Old Dogs): Umět nechat odejít to krásné

Jiří Přivřel 31.08.2021

O inspiracích a tvůrčím procesu, který vedl ke vzniku alba, jsme si povídali s frontmanem Tommem Prochazkou.

Filip Kubelka (Fraj): Absentuje tu tradícia navštevovať festival tohto typu

Jarmo Diehl 24.08.2021

Znáte slovenský region Gemer? Dobrá příležitost, jak ho poznat, se naskytne tento víkend, kdy se v Rimavské Sobotě odehraje festival Fraj.

February: Každá kapela si myslí, že je žánrově rozteklá

Michaela Šedinová 20.08.2021

Skupina February vydává své druhé album. Jejich hudba se pochopitelně vyvíjí – na nové desce si zkouší prvky math-rocku.

Pořadatelská: Pavel Trčka (Fujaré)

redakce 19.08.2021

Fujaré je dobrovolná občanská aktivita, Fujaré to baví, Fujaré se zajímá o svět, Fujaré nemá vlastní prostor, Fujaré je neziskovka.

Ivan Bierhanzl (Ostravské dny): Nejde o výdrž s dechem, ale sluchem

Jarmo Diehl 16.08.2021

Ostravské dny nejsou jistě tak masovou záležitostí, jako třeba Colours, ale jejich publikum je zasvěcené. O festivalu i dalších věcech promluvil Ivan Bierhanzl.

Milan Tesař (Radio Proglas): Naslouchat a reagovat

Michal Pařízek 02.08.2021

Centrum world music v Brně? Může být. S Milanem Tesařem o nové scéně Maratonu hudby, důležitosti hudebních cen i pozitivním efektu covidu na rádio.

Duo Ruut: Inspirujeme se navzájem

Adéla Polka 20.07.2021

Získaly prestižní cenu Ethno Music Awards a letos se se svou citerou vypraví i do České republiky. Rozhovor o estonském zaříkávání i jednom nástroji pro dvě.

Barbora Koritenská, Libor Staněk (Živá vila): Prachatice jsou takové jihočeské Twin Peaks

cyril kosak 15.07.2021

Vivat Vila! Rozhovor o druhém ročníku festivalu, který přesahuje hranice prostého hudebního podniku se sebelepší nabídkou. Pojďte zažít Prachatice!

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace