Články / Rozhovory

Romek Hanzlík (Eurotrialog): Nejraději mám festivaly, co se nikam necpou

Romek Hanzlík (Eurotrialog): Nejraději mám festivaly, co se nikam necpou

redakce | Články / Rozhovory | 17.08.2017

Eurotrialog dává jako jeden z mála festivalů prostor nekomerční – nemainstreamové hudbě, vyhledává nové zajímavé talenty, dává jim prostor vedle zavedenějších hudebních jmen a samozřejmostí je i spolupráce se všemi věkovými kategoriemi účastníků. Jako spolek se sídlem ve městě Mikulov se aktivně angažuje při organizování různých regionálních a mezinárodních hudebních festivalů. Na otázky odpovídal Romek Hanzlík.

Jakou pozici zastáváš na festivalu a jako ho vidíš v průběhu času, jaký byl a jaký je teď?
Festival jsem si před dvaceti lety vymyslel, takže si sám tvořím program a dramaturgii a snažím se uvádět zejména českou nezávislou scénu, vždy doplněno o slovenské a rakouské kapely. Ze směru uvádět nepopulární, čili nekomerční hudbu neuhýbám.


Eurotrialog asi není coby festival „přenositelný“...
Zázemí jsme našli v mikulovském amfiteátru a řada lidí sem ráda jezdí i kvůli kouzlu města, které působí na emoce návštěvníků. Je tam krásně a je to kraj dobrého vína. Neumím si představit jiné místo. Už jenom název Eurotrialog odkazuje k tomu, aby se festival konal v blízkosti česko-rakousko-slovenských hranic.

Bude letošní ročník něčím zvláštní?
My často uvádíme kapely, které jinde neuvidíte a letos se hodně obracíme k undergroundu. To vyplynulo z nápadu udělat sobotní scénu ve stanu jako Guerilla stage, kde se představí kapely ze stejnojmenného vydavatelství. Taky se těšíme na projekt Petr a Lucie. Kubo Ursiny našel v pozůstalosti svého otce Deža Ursinyho připravený materiál, který se nikdy nerealizoval, takže jej Kubo společně s Dorotou Nvotovou v premiéře obnovili a zahrají v Mikulově.

Kolik očekáváte lidí a jste na tom závislí?
Každý festival potřebuje diváky. My naštěstí nesledujeme žádná komerční hlediska, takže k nám nejezdí velké davy, amfiteátr je prostorný, místa dost, nikdo vás neušlape. A diváci to oceňují, cítí se u nás jako doma. Vládne příjemná vstřícná atmosféra.

Jak se díváš na tuzemské festivaly, jejich úroveň, nabídku a celkovou tvář? Není jich moc?
Smysluplné přežijí, zbytečné zaniknou. Přesto je Česko festivalová velmoc. Pro lidi to je dobré, každý má možnost najít si to svoje. Nejraději mám festivaly, které se nikam necpou, neshání za každou cenu nějakou star a drží si svůj ksicht. Mám rád třeba Boskovice, Litoměřický kořen, Vlčkovice. Festival nepopulární hudby Eurotrialog Mikulov je tu pro všechny ty, které zajímá dobrá nekomerční hudba.

Info

Festival nepopulární hudby Eurotrialog Mikulov 2017
25. – 26. 8. 2017
Mikulov
www.eurotrialog.cz
www.facebook.com/events/1083246945095696

foto © Karel Šuster

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Marie Joja (Archipop): Když opuštěné budovy nabídnou nevšední zážitek

su 18.05.2021

Rozhovor o databázi Archipop, jejíž cílem je zmapovat realizace dočasného využití opuštěných objektů.

SF MINI aneb Není to jen o nás

Michaela Susedíková 11.05.2021

Zatímco pamětníci vzpomínají na Olomouc kvůli devadesátkovému klubu Nausea, dnes nabízí výživnou dramaturgii prostor SF MINI. Hovory nejen o kompilaci z rukou Coffee Breath Records.

Shina (Slnko Records): Hudbu treba hnojiť a polievať

Kateřina Cumin 29.04.2021

Dnes, po dvaceti letech fungování, má Slnko Records ve stáji umělce několika generací a všech žánrů, za všechny jmenujme Modré hory, Katarzii, Bad Karma Boy nebo Janu Kirschner. Rozhovor.

Magdalena Müllerová (Kreativní Evropa): Budoucnost je ve spolupráci

Michal Pařízek, mxm 26.04.2021

O nutnosti spolupracovat, důležitosti přípravy jednotlivých projektů, grantové politice na státní i evropské úrovni a o tom, že opravdu nestačí jen setřít prach z vitríny.

Tiziano Popoli: Důležité věci se naštěstí často vrací

Michal Pařízek 19.04.2021

Tiziano Popoli o cyklech popkultury, které se v některých případech naštěstí vrací, kino jako zdroji inspirace nebo zhudebněnému daňovému přiznání.

Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent): Na dovolenou do svého města

Jiří Přivřel, mxm 13.04.2021

Jedinečné kulisy scénografů Dušana Jurkoviče a Bohuslava Fuchse, pečlivě připravený program a místní Vincentka jako životabudič. Festival Luhovaný Vincent letos bez nánosu.

Jakub Němeček (Aerovod): Zažíváme nejlepší momentum

Jarmo Diehl 29.03.2021

Ptáme se dramaturga Jakuba Němečka na bující popularitu videotéky Aerovod. Ale dotkneme se i věcí obecných.

Běla Čurlinová, Ricardo Delfino (Top RoofTop fest): Sedět se založenýma rukama doma nám moc nejde

redakce 27.03.2021

Jaké je pozadí příprav uměleckého klání v době, kdy i na procházku můžeme jen na hranici okresu? Rozhovor.

Martin Opatrný (Ledoborci Kultury): Jsme na začátku plavby

mxm, su 23.03.2021

V době zamrzlého kulturního dění se spolek snaží prorážet cesty interpretům a zavřeným klubům formou benefičních streamů na výjimečných místech. Rozhovor.

Punctum: Nebrať folklór ako zakonzervovanú formu s nánosom nacionalistického pátosu

mxm 16.03.2021

Rozhovor s tvůrci jedinečné kompilace, propojující experimentální elektroniku se slovenským folklórem. Punctum, Punctum Tapes, krásovka.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace