Články / Recenze

Rosetta: Audio/Visual

woko | Články / Recenze | 05.03.2015

V červnu loňského roku se na Indiegogo objevila kampaň žádající o skromných 6 000 dolarů, které by byly použity na sound engineering a grafiku dokumentu jisté filadelfské kapely. Justin Jackson chtěl o Rosettě natočit jen krátký profil, ale při natáčení zjistil, že jen medailonek si tahle čtveřice nezaslouží. Rosetta nejsou jen hudebníci. Jsou to normální pracující lidi, kteří si vybrali sakra drahý koníček. Film pak začíná frontmanem Mikem Arminem, který mluví o tom, jak kvůli kusu papíru přišel o dva nejlepší lidi ve svém životě. Jde o kauzu s jejich původním labelem Translation Loss, která vábí diváka dívat se až do konce.

Dokument se točí kolem nahrávání čtvrtého alba The Anaesthete, které si Rosetta nahrávala poprvé na vlastní pěst stylem "zaplať, co můžeš". The Anaesthete byl pro Rosettu bod zlomu. "Pokud se tohle nepovede, pokud se nám něco z nahrávání nevrátí, tak nevím, jak v tomhle budeme moct pokračovat." Ve studiu vypadají všichni unaveně, vyčerpaně a lhostejně. Jde o nejtemnější desku, kterou kdy nahráli. Finanční potíže, problémy s labelem, zrada přátel, smrt nejbližších. Trochu moc na jedno období.

Ve filmu je probrán vztah Rosetty a jejich labelu Translation Loss, potažmo spoluzakladatele Drewa Juergense, který si skupinu zamiloval a hned na začátku spolu podepsali smlouvu. Věřil jim natolik, že jako debut vydali dvojalbum, které jste si mohli pustit přes sebe. "Kdo proboha kejvne kapele, co odehrála sotva tucet koncertů, že jim vydá sesynchronizovaný dvojalbum?" Rosetta už jen stoupala. Po přístupnějším Wake/Lift přišel vrchol v podobně A Determinism of Morality. První deska produkovaná někým jiným, Andrew Schneider (Unsane, Pelican) ve studiu ze čtveřice ždíme maximum. ADOM sbírá devítková hodnocení po celém světe. Zlaté časy.

Rozchod Rosetty a Translation Loss byl bolestivý pro obě strany, Drew v jeden moment odejde ze záběru, protože to neunese. Kapela potřebovala 1 000 dolarů na opravu dodávky, které Translation Loss podmínili podpisem nové smlouvy. Armine podepisuje, ale peníze kapela nikdy neuvidí. Label krčí rameny. "Já vim, že tohle dělají Radiohead nebo Nine Inch Nails, ale my?" The Anaesthete se dostane první den na špičku žebříčku Bandcampu a na PayPal přijde během dvanáct hodin tolik peněz, že je jim pozastaven účet. Jsou to dvě třetiny toho, co do alba vložili. "Čekali jsme, že prvních pár dnů to půjde, ale ne tohle."

V současnosti nahrává Rosetta (už jako pětice) pátou řadovku, jakým způsobem vyjde, se zatím neví. Vztah s Translation Loss je sice na bodu mrazu, ale pomalu se snad urovnává (loni vyšlo EP Flies To Flame). "Můžu jezdit šňůru devět měsíců v roce, ale nechci. Učit na škole je to, jak po sobě něco zanechat." Pro Armina je Rosetta všechno, ale má to svoje hranice. Je sakra těžké dělat něco, co milujete, a přitom žít v realitě.

Info

Rosetta - Audio/Visual (self-released, 2015)
www.theanaesthete.bandcamp.com/album/rosetta-audio-visual-original-score

Live: Brutal Assault 2015
www.brutalassault.cz

foto © Ann Marie Casey

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace