Články / Sloupky/Blogy

Roskilde 2017: Norská invaze

Roskilde 2017: Norská invaze

Jiří Mališ | Články / Sloupky/Blogy | 27.06.2017

Třetí zahřívací den Roskilde Festivalu byl v kalendáři označen jako “norská invaze”. Dvě talentované Norky, ARY a Skott, by se hodily i do hlavního programu a očekávání byla vysoká. První zmíněná zkoušku zvládla důstojně a milý elektropop doprovázela svůdným ležérním tancem. Intimní atmosféře by prospěl pozdější časový úsek, ale na něj dojde někdy příště. Naopak Skott si nekompromisně řekla o užší výběr na nejlepší koncert celého festivalu. Hitovky Wolf a Porcelain si nechala na konec setu, ale i dosud nevydanými písněmi se jí podařilo publikum ohromit. Perfektní vokální výkon a kouzelný indie pop s nádechem elektra připomínajícího CHVRCHES má naživo spoustu energie a není divu, že si ji na říjnové turné vybrala jako předskokanku i skandinávská královna MØ.

Lehkou připomínkou minulého ročníku bylo vystoupení Noréll, kteří svým elektronickým nářezem nechali vzpomenout na Grimes. Dánská trojice předvedla znamenitý šťavnatý set, jenž si co do energie nezadá s metalovými koncerty. Tvrdostí zvuku ale nesahali ani po kotníky kapele BAEST - pětice z Aarhusu je jednou z nejslibnějších kapel dánské deathmetalové scény, což potvrdili například supportem pro Illdisposed nebo před několika dny skvělým vystoupením na festivalu Copenhell. Jejich set na Roskilde byl o něco slabší, hlavně díky publiku, ale na pódiu k žádnému zaváhání nedošlo - nekompromisní odvaz. Podobně tomu bylo i u posthardcoreových Tvivler. Kodaňská čtveřice v mnohém připomene Touché Amoré a i situace v moshpitu byla podobná. Pouze hrstka sympatických lidí, která do sebe vrážela spíše z legrace než v punkovém duchu, a když ji frontman pobídl k vytvoření “wall of death”, nechalo je to klidnou.

Na závěr dne bylo v plánu vidět rapový talent Noaha Cartera. Ten ale po vzoru kapely Phlake z loňska roku způsobil menší dopravní kolaps kolem stage a soudit koncert dle zvuku z backstage by nebylo objektivní. Mluvilo za něj publikum, které dotáhl, a fakt, že napřesrok ho nejspíš uvidíme na Orange Stagi. Pak jsem se uchýlili do prostoru pro dobrovolníky, kde jsme v rytmu osmdesátkového synthpopu odtančili do víru noci a opojení ciderem...

Info

Roskilde Festival 2017
26. 6. 2017 Roskilde, Dánsko

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Co právě v elektru kutěj: Mocné elektronické výboje slovenských mimozemšťanů

Richard Kutěj 27.06.2020

Slovenský elektronický label Aliens Production zásobuje mezinárodní scén povedenými releasy už od roku 1997. A mocně rozjel i letošní sezonu.

Jeden pytel pro všechny děcka. Jak se v Česku (ne)píše o novém rapu.

David Čajčík 25.06.2020

Hudební průmysl se změnil dávno, rap je nový pop, jen si toho česká žurnalistika nevšimla, respektive to odmítá reflektovat.

Cesto-pics.jpg no.3

Mária Karľaková 26.05.2020

Cestovanie nie je len o tom dostať sa na dané miesto, je o objavovaní, slobode, hľadaní, o prítomnom okamihu o tom, že samotná cesta je cieľ.

Singletone: Protomartyr – Worm in Heaven / Processed By the Boys

Štěpán Sukdol 17.05.2020

Iggy Pop o Protomartyr prohlásil, že jsou ta nejlepší kapela, co dnes v Americe mají. Postpunková parta z Detroitu slaví dekádu působení na scéně dvěma singly, brzo deskou.

Jako zabít naději

Michal Pařízek 15.05.2020

Uvolňování opatření pouhým zvyšováním kapacity kulturní akcí je úsměvné a jak již bylo řečeno, vychází z naprosté neznalosti prostředí a problematiky. Co bude dál?

Šejkr na doma: Na viděnou

Michal Pařízek 30.04.2020

Po půlhodinovém telefonátu s Brendonem z The Kill Devil Hills jsem chtěl psát o tom, jak se bojí o svoji hippie sestru... Poslední Šejkr na doma je tu.

Šejkr na doma: Spi sladce, potvoro

Michal Pařízek 29.04.2020

Gejzír vtipu a humorných situací – načala to Kateřina Konečná plamennou obhajobou maršála, který přišel o pomník, pak jsme viděli rozhořčeného Bohumila Pečínku a celé to završil Barťák.

Šejkr na doma: Básníci a bábovičky

Michal Pařízek 28.04.2020

„Tepláky jsou nové džíny.“ Někdy není jednoduché udržet si zdravý rozum, při sledování novinových titulků v poslední době je to ještě o poznání těžší.

Šejkr na doma: Ambulance horkých nápojů

Michal Pařízek 27.04.2020

Chybí mi kavárny. Možná víc než co jiného. Chybí mi jejich atmosféra, podivným způsobem kombinující ruch a klid, stejně jako možnost ji sdílet.

Sám doma #2: O křehkých lidech

cyril kosak 26.04.2020

Trocha mizantropie nikoho nezabije aneb o víře v dobrého člověka v časech nejen pandemických.