Články / Sloupky/Blogy

Roskilde 2017: Pláč v dešti

Roskilde 2017: Pláč v dešti

Jiří Mališ | Články / Sloupky/Blogy | 30.06.2017

Je hotovo. Roskilde Festival pro mé hudební srdce skončil. Vystoupení nejdůležitějších jmen už jsou historií, ale vzpomínky stojí za to… Odpoledne načala Sigrid s indie popem, který je v dnešní době hlavním exportním artiklem norské hudební scény. Mezi skladbami neskrývala nadšení z šance tady hrát a došlo i na roztomilé výkřiky štěstí. Diváci nejlépe reagovali na závěrečný hit Don’t Kill My Vibe a potlesk, kterého se jí dostalo, naznačil, že za pár let ji uvidíme na větší stagi.

Tvrdší složkou čtvrtečního programu byly koncerty norských Blood Command a belgických Oathbreaker. Norové se vytasili se standardním posthardcorovým nářezem, který z šedi průměrnosti vytáhly ženské vokály. Ačkoliv se jednalo o festivalem vyznačený moshpit-koncert, na žádnou větší mlátící akci nedošlo a všichni se spíše dívali na vnady Silje Tombre. Mimo typické žánry stojí Oathbreaker, kteří do black metalu přidávají shoegaze, ve výsledku se ale jedná o méně melodické Deafheaven s frontwoman. Nejlepší řev dne ale předvedl Sam Herring. Frontman Future Islands je zářící hvězdou na indierockovém nebi a dvě alba, kde většina písní zní stejně jako nejznámější Seasons (Waiting On You), prezentoval znamenitě. Skladby plné zármutky a dalších negativních emocí doplňoval tancem zlomeného muže - svůdný, se smutným výrazem ve tváři, refrény často vyřvával skolený žalem.

Nic ovšem nepřekoná emoce, které vyvolali The xx. Masivní, intenzivní, dokonalé. Nové album I See You přineslo do smutných, láskyplných písní taneční složku a dynamice koncertu to prospělo. V pitu se tančilo, zpívalo a brečelo, do toho na nás padal silný déšť - zážitek, který znamená stoprocentní hodnocení. Romy nám vyprávěla, jak ji v šestnácti na Roskilde opustila přítelkyně, po letošku bude na mít na Festival novou nejdůležitější vzpomínku. Stejně jako já.

Info

Roskilde Festival 2017
29. 6 .2017, Roskilde, Dánsko

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: Elevate Festival 2020

waghiss666 21.02.2020

Kam první březnový týden? Pobyt ve Štýrském Hradci stojí za zvážení, obzvlášť když se pod tematickou střechou Human Nature sešla tak zajímavá jména, jaká představujeme v následující selekci.

Kam na rajz s Tomášem Pokorným

redakce 19.02.2020

Tomáš Pokorný informuje svět o všem dobrém, co se děje (nejen) v Brně. A zve na akce ze své stáje, i na akce venku.

Kam na rajz s Vaškem Kokešem

redakce 10.02.2020

Směska country a rapu, třídenní párty, tajemná kapela z Chicaga, Fly Pan Am nebo Ars Electronica, to doporučuje Vašek Kokeš.

MoMENTálně vyřešeno aneb to nejlepší z MENTu 2020

redakce 09.02.2020

Lublaňský MENT, jeden z nejzajímavějších a nejvybranějších showcasů v Evropě, má za sebou další povedený ročník a zase to bylo nejlepší.

CTM 2020: Reverzní kolonialismus

Jan Starý 06.02.2020

Padá pevnost Evropa, něco si přej. Letošní ročník CTM ovládly nezápadní projekty.

Kam na rajz s Trochtýnou

redakce 05.02.2020

Která nejlepší kapela na světě bude mít brzy koncert v Praze? Kam na rajz radí Trochtýna Kristová.

To nejlepší z CTM 2020: Hudba, pivo, instalace

redakce 03.02.2020

Na CTM se nevyplatí jezdit na hvězdy – ano, jsou tu, ale daleko důležitější než výběr z výročních žebříčků jsou neokoukaná jména, která dostávají rovnocenný prostor.

Preview: Ment 2020

Aneta Martínková 03.02.2020

V programu slovinského Mentu najdete chuťovky od belgické rapperky s kapverdskými kořeny po baskického hráče na akordeon. Ruský blok?

Šejkr #45: Srdečné pozdravy z Istanbulu

Michal Pařízek 02.02.2020

Už strašně dlouho se chci podívat do Istanbulu. Nepamatuji si, kdy to přesně začalo, možná jsou na vině knihy série Ve stínu pádišáha, možná bondovka Srdečné pozdravy z Ruska...

Filmové žebříčky Full Moonu: videoklip/soundtrack/mem roku 2019

redakce 28.01.2020

Včera jsme se podívali na nejlepší filmy a seriály, dnes si projdeme videoklipy, soundtracky a ty nejvtipnější memy.