Články / Reporty

Rozmarné a roztomilé. Hmatatelné. Sóley.

Rozmarné a roztomilé. Hmatatelné. Sóley.

Popluh | Články / Reporty | 29.09.2015

Tři roky si fanoušci islandské zpěvačky museli počkat na nové album, dva roky na její návrat do česka. Nakonec se obojího dočkali letos. Po květnovém uvedení nového LP Ask the Deep v rámci souvisejícího turné dorazila v září do pražské MeetFactory.

Celý večer otevřeli Fiordmoss. Česko-norská hudební formace sídlící v Berlíně, elektronická hudba, která sleduje a kombinuje novodobé trendy. Místy uřvaný elektronický set s jednoduchou kytarovou linkou neladil s atmosférou hlavní hvězdy večera a řada návštěvníků si ho nechala ujít – ať už dobrovolně šouráním se po otevřeném výstavním prostoru (nestálo to za to), nebo nedobrovolně v táhnoucí se frontě u vstupu (to za to nakonec stálo, i díky venkovnímu výčepu).

S příchodem desáté se všichni natlačili do hudebního sálu a už v průběhu končícího setu předkapely bylo venku takřka prázdno. Island pořád táhne a tuhle šokující hudební anomálii malého ostrůvku uprostřed ničeho asi hned tak někdo neosvětlí. A Sóley přispěla svojí troškou do mlýna. Narozdíl od ostravského vystoupení mnohonásobně slavnější (a starší) kolegyně Björk však její pražskou zastávku nebude doprovázet tolik kontroverze a rozporů.

Sóley nabídla očekávaný set míchající staré a nové kusy, ze kterého čněl především největší hit, pecka I´ll drown. Stačily úvodní tóny a napětí v publiku bylo přímo hmatatelné, tím spíš, že skladba byla předzvěstí závěru. Závěru koncertu bez výrazných propadů či pádů, koncertu, který úvodní skladbou nastavil temně melancholickou atmosféru a držel si jí až do konce. A vůbec nevadilo rozmarné povídání roztomilé Islanďanky mezi songy. Její překvapivě neohrabaná komunikace s diváky, údiv nad jejich množstvím, sborové vyvolání „happy birthday“ s publikem, stesk po dítěti, sledování seriálu Twin Peaks na nekonečných cestách mezi koncerty nebo výzvy návštěvníkům, že pokud jim něco z toho vadí, můžou si zažádat o refundaci.

Předpokládám, že u stánku s merchem po koncertě k podobné žádosti nedošlo ani ze srandy. Honem koupit vinyl nebo alespoň prohodit pár slov a nechat se vyfotit (i facebook musí něco žrát). Sóley přivezla show shrnující její desky a hudbu, nenápadnou, kompaktní a sevřenou, ale taky neústupnou, kde vše podléhá konkrétní náladě a pocitu. Koncert, na kterém byli všichni, kteří nechtějí chodit na koncerty pro všechny (ehm). Jen v mnohonásobně větším množství než obvykle.

Info

Sóley (isl) + Fiordmoss
25. 9. 2015, MeetFactory, Praha

foto © Filip Kůstka

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace